| BlackSulphur a întrebat:

*sigh*

Puteti, va rog, sa-mi explicati si mie, CARE ESTE PROBLEMA VOASTRA CU HOMOSEXUALII? Uitati argumentul principal:
1. "Nu este natural!"
Ei bine, peste 1500 de specii (De la mamifere pana la viermi!) prezinta homosexualitate!
2. "Noi nu suntem animale"
Atunci ce suntem? Plante, obiecte?
3. "Homosexualitatea nu este morala"
De ce? Ce nu este moral?! "dumnezeu" ne-a lasat cu liber arbitru! Si de ce ne-a facut asa daca nu ii convine?!
4. "Homosexualitatea nu este normala nici pe plan psihic!"
Incurajarea liberului arbitru in cadrul homosexualilor dupa la cresterea increderii de sine la acele persoane, ducand la foloase psihice!
Stiti ce nu-i normal, si nu este prezent la nici o alta specie? ABSTINENTA! NU ESTE NATURAL SI SANATOS! Duce la invidie, ura, violente, VIOLURI etc. Abstinenta fiind incurajata de religie!
5. "Daca ar fi moral, de ce nu este deja aprobat?"
Este vina voastra, in perioada dominatiei medievale a crestinismului, lumea a fost indobitocita mai mult ca niciodata! Uite de aia, odata ce prostesti lumea, greu isi mai revine!

Si mai aveti tupeul sa ziceti ca homosexualitatea nu este buna/normala/naturala/morala/etc? Va rog lamuriti-ma si pe mine, cum sustineti asemenea aberatii?!
[Nu, nu sunt homosexual, dar nici impotriva!]

85 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Noi care suntem heterosexuali, nu prea putem accepta, ideile lui Remus Cernea, cu privire la minoritățile sexuale.

În nici un caz nu trebuie încurajată homosexualitatea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Atatea discutii despre homosexuali, pff...
Ce aveti voi cu oamenii aia? Zici ca v-au batut la usa sa va ceara de mancare. S-au bagat in patul vostru? S-a legat de fii-tu, de fiica-ta?
Oamenii astia au circuitul lor inchis, au cluburile lor private. Si daca ii vezi pe strada, nu scrie pe fruntea lor homosexual!
Cine a vazut doi homosexuali sarutandu-se la colt de strada, in Romania, sa ridice mana sus!
Asa va deranjeaza pe unii dintre voi, dar nu ati vazut in viata voastra unul, nu mai zic sa stati de vorba nitel!
Dar, hai sa fim impotriva, ca am citit pe net...tot pe niste site-uri unde se certau unii!
Sau hai sa aplicam Biblia, ca la intrebarea " Cum s-au inmultit Adam si Eva?" nu s-a gasit inca un raspuns!
Atat timp cat nu va afecteaza in mod direct si personal, eu zic sa va vedeti de propria ograda si sa mai lasati si pe altii sa traiasca!

| cristi202 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

``S-au bagat in patul vostru? S-a legat de fii-tu, de fiica-ta?``
Dar ce vei mai zice cand fiul tau sau fiica ta nu vor mai vrea sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa duca o viata normala alaturi de sot, sotie? Ce vei mai zice daca vei constata ca desi esti frumoasa, atragatoare, delicata, sensibila si atenta cu sotul tau acesta iti intoarce spatele, te priveste cu dispret, mai rau decat pe un caine sau cine stie ce jivina? Ti se pare ca esti aproape de a atinge culmea fericirii?
Da, poate ai dreptate ca ei nu se manifesta zgomotos si ostentativ- deocamdata, pentru ca sunt in minoritate - dar asa discreti cum sunt ar putea "converti" persoanele de care ti-am zis mai inainte.
Homosexualitatea nu este normala. Nu sunt insa nici de parere sa aruncam cu pietre, ci cu astfel de persoane trebuie sa ai intelegere si rabdare chiar daca pare imposibila revenirea lor la normal. Sunt persoane si trebuie sa le tratam ca pe niste persoane. Unele pot ajunge astfel datorita unor conjuncturi si situatii nefericite

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru cristi202):

Buna Cristi
Am o singura fata. Daca ea atunci cand va fi mare, va descoperi ca este atrasa de partea femeiasca, as incerca mai intai sa descopar de unde vine aceasta inclinatie, in mod clar! Daca s-a nascut asa sau daca e boala psihica!
Ma repet, multi fac o mare confuzie intre transsexualitate, care e boala si homosexualitate, cu care te nasti!
In niciun caz, nu as indeparta-o de mine. I-as fi alaturi! Si as incerca sa o inteleg! Incerc si acum sa ii inteleg pe acesti oameni, iti dai seama ca de ar fi vorba despre propriul meu copil, m-as implica si mai mult!
Las doua link-uri, pentru toata lumea:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Transsexualism

http://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate

| costis a răspuns:

Sunt ca niste flori gingase, mai ales cand se tin de mana. Esti si tu o floare gingase, Sulphuur?

NOname
| NOname a răspuns:

De vină sunt ignoranţa, îndoctrinarea (în special religioasă), intoleranţa, prejudecăţile, egoismul, limitarea, dezinformarea şi obiceiul unora de a percepe tot ce e diferit ca fiind anormal şi de a se amesteca în treburile altora, care nu-i privesc.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Eu sincer habar nu aveam de asa subiecte dar am trecut prin experiente neplacute care m-au facut sa iau atitudine.
Sa-ti dau un ex,sper sa nu plictisesc:
Eram in tren,aglomeratie mare ce mai, caldura, si printre toti calatorii din compartiment doua domnisoare discutau cu alti doi domni diverse, nu stiu cum au ajuns la subiectul homosexualitate, dar il discutau subtil.La un moment dat ma intreaba una dintre domnisoare:ce parere ai despre subiect?
Îi raspund ca sincer nu ma intereseaza...
De ce,face dansa!
Nu-mi pare interesant,ii raspund!
Dar iti pare normal?
Sincer nu,ii raspund eu!
De ce? Face ea!
Si ma ia la intrebari frate de aici,si nu mai stiam cum sa fac sa scap,si devine nervoasa tipa,ca se vedea pe ea,si prietena ea tot la fel,si la ce circ a facut cu intrebarile alea frate ca m-au exasperat.Da chiar nu mai stiam ce gesturi sa fac sa ma lase in pace si tot ma agasa intruna cu intrebarile ei.
Nu putea sa-si vada cucoana de treaba?
Adica i-am spus ce cred,sa-mi respecte parerea, si sa treaca peste ce mai!
Nu zic ca toti sunt la fel si nu am nimic cu cei care isi vad de treaba, dar cand vad propaganda pro gay, nu ma mai pot abtine, iau atitudine!
O alta intamplare:eram cu un amic intr-un club si la un moment dat vine un tip pe langa amicul meu si il ia de penis! Tipu îi facea avansuri...Iti dai seama ce dezgustator e sa ti se intample asa ceva?

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Fiecare cu proproa parere.
Eu nu sunt impotriva homosexualitati, insa consider ca e din postura de parinte (aici presupun, eu nu-s parinte), nu ti se pare "normal" sa vezi pe strada 2 baieti/fete sarutandu-se, mai ales daca esti cu copilul.

In mare, majoritatea oamenilor (cei care au prins comunismul) nu sunt pro, pentru exprimarea libera a orientari sexuale.

Acum am vazut ca ai postat la categoria religie...
Oamenii sunt usor de manipulat cat timp ei cred ca tu esti mesagerul divinitati.
O sa vezi ca daca preotul e pro si enoriasii sunt in mare masura pro (chiar daca in Biblie scrie altceva).
Mai e si micutul amanunt: Biblia a fost scria acum ceva vreme (ceva mai multa vreme), iar oamenii in acea vreme considerau homosexualitatea ceva rau, deci e normal asta sa scrie in Biblie.

P.S. Nu conteaza ce scrie intr-o carte, e viata ta, asa ca o traiesti cum vrei.

P.S.S. Eu sustin libera exprimare (si a homosexualitati) cat timp nu e deranjanta.

| EvangelineDS a răspuns:

In legatura cu 2, crestinii (,)cred ca se trag din Adam si Eva si nicidecum din maimute. Eu personal sunt pro, nu am nicio problema cu ei.

| 4b a răspuns:

Am mai explicat eu cuiva de p'aci cum sta treaba cu homosexualitatea si amu imi pare rau ca ma repet da e musai sa-mi spun si eu parerea: sincer, am destule probleme pe cap, chiar nu vreau probleme si cu ei, insa cat tine de mine, ajut; nu toti homosexualii isi aleg aceasta soarta; amu sa-ti zic cate ceva despre sexualizarea gonadica ca sa se inteleaga cum sta treaba si sa nu zica lumea ca vorbesc baliverne: gonada apare pentru prima data in saptamana a 5-a, cand embrionul are 5 mm; in acest stadiu gonada este nediferentiata; testiculul se diferentiaza in saptamana a 7-a, iar ovarul se dezvolta mai tarziu, in saptamanile 11-12; testiculul secreta hormoni din saptamana a 9-a, inainte de hipotalamus, care incepe sa secrete in sapt 13-18, creierul fiind inca nedezvoltat in sapt, a 9-a; CA URMARE, POT APAREA UNELE DEVIERI SEXUALE DE TIPUL HOMOSEXUALITATII prin diferentierea sexuata incompleta a hipotalamusului sau printr-o dereglare hormonala intr-un anumit moment al dezvoltarii creierului; deci te nasti...si nu vorbesc eu, ci stiinta.
Amu, noi trebuie sa percepem mecanismul asta, iar ei sa-si de-a seama de problema lor; ceva normal clar nu e, insa nu trebuie sa-i criticam ci sa-i ajutam.
Mno gata cu vorba...numa' binewinking

| PotcaPădurii a răspuns:

Oare de ce multi zic ca nu-i "vina" lor ca s-au nascut asa? De parca orientarea lor sexuala ar fi o greseala.
Cat despre intrebare, n-am nimic cu homosexualii-cel mult am cateva ganduri perverse cu ei.

| strawberry03 a răspuns:

Nu am o problema personala cu homosexualii. Insa Biblia condamna homosexualitatea. 1Corinteni 6:9, Leviticul 18:22. Eu nu ii judec; ii respect fiindca sunt oameni, insa nu sunt de acord cu aceasta practica. Insa fiecare are dreptul sa aleaga si sa lupte cu propriile dorinte.winking

| milan9 a răspuns:

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (cu excepţiile de rigoare happy! ) dar asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune sau morale! Din păcate, nu se întâmplă asta!
Omul a fost responsabilizat cu libertate! De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi a crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (cu excepţiile de rigoare happy! ) dar asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune sau morale! Din păcate, nu se întâmplă asta!
Omul a fost responsabilizat cu libertate! De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi a crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei!

| milan9 a răspuns:

Afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!
Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că,, părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După cum spuneam, afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!
Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că,, părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| Lizzu a răspuns:

Orice e diferit e perceput de om ca fiind ANORMAL.
Dar vreau sa ridice mana persoana care e normala. Nimeni nu e normal, toti avem comportamente sau ganduri anormale dar nimeni nu le vede.

Din pacate. Ne nastem in tipar, traim in tipar si murim in tipar. Fiinte limitate!
Si ne repezim sa judecam pe altii pentru ce? -- Pentru ca ei poate au curajul sa spuna cine sunt si sa traiasca cum se simt impliniti? Si bravo lor.

Miros invidia. Multi nu au curajul nici sa admita mici nereguli cu privire la persoana lor si se infig cu dintii in cei care tot ce vor este o viata linistita si pe placul lor.

Cati dintre noi am avea curajul sa aratam lumii cine suntem cu adevarat chiar daca suntem siguri ca vom fi blamati?

| Lizzu a răspuns:

Moartea nu existawinking

| dragos9234 a răspuns:

Ti-as spune, dar n-am nici o problema cu ei.
Ii incurajez sa se exprime liber, chiar.

| Exilee a răspuns:

1. Nu este natural. Nu se cuvine. Practic este si scarbos sa te gandesti la asa ceva. oricum persoanele in cauza nu sunt normale la cap ( poate sufera de o anumita problema la un cromozom). Niste fanatici, fiinte irationale ( nu-mi place s-o spun, dar un rational nu-ar face asa ceva NICIODATA).
2.Nu suntem animale. Suntem oameni dotati cu ratiune si sentimente. Suntem o specie superioara tuturor fiarelor dupa aceasta planeta.
3. Evident ca nu este morala. Ba dimpotriva.
Sfantul Ioan Gura de Aur a fost cel care a demascat si a combatut homosexualitatea. Inceputurile acestui pacat, ce nu s-ar cuveni nici sa fie numit pe buzele noastre, se pierde in negura istoriei.
Daca autorul cel Sfant al Pentateuhului, porunceste in Levitic cap 18, 22:'' Sa nu te culci cu barbat ca si cu femeie, caci aceasta-i spurcaciune'', se intelege clar ca aceasta faradelege era deja raspandita printre neamurile idolatre, in mijlocul carora trebuia sa traiasca poporul ales.
4. Evident ca nu este.
Sa nu mai vorbesc de cazul Sodomei si al Gomorei, care in urma cu 3.500 de ani, nelegiuirea lor a ajuns pana la cer si DUmnezeu a FOST FOARTE INDELUNG RABDATOR SI BLAND si a hotarat sa acorde iertarea pacatelor sodomistilor chiar si daca existau 10 oameni nevinovati. Dar nu s-au gasit nici atatia.

| BlackSulphur explică (pentru Exilee):

"Nu se cuvine". Argumenteaza! "Nu sunt normale la cap (Acele persoane)". Argumenteaza, da-mi exemplu de crime (Sau alte infractiune/evenimente grave) din cauza homosexualitatii!

| nesuferit a răspuns (pentru Exilee):

E scarbos, ok sunt de acord, dar a fi homosexual nu e ceva ce poti alege. Cum nici eu nu pot alege de cine sa ma indragostesc, asa nici eu nu pot alege asta. suntem intro tara libera nu vad care e problema.

Cat despre sodoma si gomora au fost distruse din cauze naturale, ca multe alte orase care au disparut de pe harta, dumnezeul vostru nu poate muta o sticla dar sa distruga un oras.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu se cuvine. Sunt niste scarbe de oameni.
Oricum nu sunt in masura sa judec. Nici tu de altfel. Nu vorbi in necunostinta de cauza. Vom da socoteala pentru TOT inaintea lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Tu dai dovada ca esti o scarba de om printr-o asemenea afirmatie.

| Exilee a răspuns (pentru dragos9234):

Multumesc si o seara buna iti doresc big grin happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Tu vorbesti? Care nu esti decat nimicnicie si pulbere in fata Lui ( ca si mine si toate fiintele din Univers). CUm iti permiti sa afirmi asa ceva?
''Cat despre sodoma si gomora au fost distruse din cauze naturale''. Cetatile erau FOARTE BINE CONSTRUITE. Deci puteau rezista la asa-zisele ''dezastre naturale''. Dar nu existau (banuiesc) dezastre naturale incat aveau o pozitie geografica foarte trainica.

| chelstone a răspuns (pentru Exilee):

''Practic este si scarbos sa te gandesti la asa ceva.''
Poate fi scarbos pentru tine, dar nu si pentru altii.

''Suntem oameni dotati cu ratiune si sentimente.''
Asa si?! Tocmai, unii oameni au sentimente de afectiune profunda vizavi de persoanele de acelasi sex. Si, sa stii ca si animalele au ratiune si sentimente. De exemplu: pasarile isi construiesc cuiburi cu ajutorul ratiunii, iar exemplele de afectiune sunt mult mai multe si le poti intalni in relatia animal - animal dar si in relatia animal - om.

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a dovedit stiintific ca homosexualitatea este ceva genetic...si sa nu'mi spui ca nu e asa pentru ca nu stii ceea ce simt ei cu adevarat...nu mai va dati ca si cum ati stii voi tot si toatestraight face
Si spune'mi daca te nasteai tu asa, cum te'ai fii simtit?
"Sunt niste scarbe de oameni" straight face

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog aratami concret aceasta putere a lui dumnezeu, in prezent, nu in povesti, nu in basme, si alte vrajeli.
Una din cele doua cetati a fos distrusa de un vulcan, iar cealalta a fost atacata si arsa din temelii. e adevarat ele ambele au existat si fost distruse, insa nu de dumnezeu

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Nu ai adus nici un argument solid, ci ti-ai trantit prejudecatile nascute din perspectiva religioasa.

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Cu placere si sper sa intelegi ca scopul meu a fost sa iti atrag atentia asupra caracterulul

| surfer01 a răspuns (pentru Exilee):

Țărane, cum tu ești programat să îți placă fetele așa sunt și ei programați pentru băieți.

Nu e o alegere, țăran medieval ce ești.

| surfer01 a răspuns (pentru Exilee):

Limbricule, peste câteva zeci de ani homofobia o să dispară. Cum repede dispare și rasismul.

Tu o să rămâi un sac de rahat care se inspiră după o carte veche de 2000 ani pentru moralitate.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu-mi pasa ce fac altii, dar cum ar fi ca un prieten din gasca ta sa fie gay. parca ti-ar fi scarba sa mai bei o bere cu el, sa te uiti la un meci sau altceva. sau cum ar fi ca prietena ta sa te insele cu o femeie(chiar daca n-ai intrebat si de lesbiene) si sa spuna ca e mult mai multumita cu ea.

| BlackSulphur explică (pentru Th3AbSinTh3):

Asta-i parerea care ti-a fost indusa de indoctrinare... Omul nu se naste rasist/homofob etc., societatea te strica (Inclusiv religia)!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Vrei sa spui ca trebuie sa fim mai buni si sa-i acceptam pe toti cei din jur?

| AliGab a răspuns:

Conform DEX (in cazul in care stiti limba romana cei care sustineti "normalilatea" atat de anormala) exista definitia: famílie (famílii), s. f. – Formă socială de bază, întemeiată prin căsătorie, care constă din soț, soție și descendenții lor.
Fara a veni cu argumentele religioase, atat de logice pentru cei care mai gandesc macar din cand in cand, fata de cei carora le convine sa stea in mocirla pacatului, mai avem cateva definitii care vi le fac cunoscute, tot conform DEX (=Dictionar Explicativ):
SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat
SOȚÍE, soții, s. f. 1. Femeie măritată considerată în raport cu bărbatul ei; nevastă, soață
Ca sa explic matematic si logic: SOT (Barbat) + SOTIE (Femeie) = FAMILIE
Cum puteti sa veniti, domnilor si doamenlor care spuneti ca sustineti normalul dar de fapt incercati, desi vi se aduc atatea argumente logice, sa improscati cu noroi in MORALITATE, in FAMILIE, in NORMAL si REAL? Probleme are fiecare individ, insa, este clar ca unii dintre noi le au grave, dar si mai grav este ca nu ne dam seama de ele. Cercetati-va va rog. Cititi carti de psihologie si constatati ce dezvolta sanatos personalilatea unui copil, devenit mai incolo adult: UN barbat si O femeie care se iubesc si se respecta, sau doi barbati care si-o "trag" pe la spate? (Iertati-mi va rog vocabularul).
Denigrati familia, ii dati o alta forma, o alta definitie, o puneti intr-o umbra proasta. Stati ca mai am o definitie, tot conform DEX: CĂSĂTORÍE, căsătorii, s. f. Uniune legală, liber consimțită între un bărbat și o femeie pentru întemeierea unei familii.
Macar daca sustineti atat de mult problemele dvs, nu mai denigrati familia si casatoria. NU se poate numi casatorie uniunea dintre doi oameni de acelasi sex si nici familie convietuirea acestora cu/fara forme legale.
Va invit sa mai si ganditi, sa mai cercetati, sa mai cititi, sa va puneti creierasul la contributie pentru a gasi diferenta dintre libertate si libertinaj, dintre casatorie si uniunea a doi indivizi de acelasi sex, dintre familie si convietuirea in conditii anormale a doi indivizi de acelasi sex, intre moralitate si imoralitate, intre sot si sotie, intre barbat si femeie, intre orificiul anal si cel vaginal, sa descorperiti ca femeia este complementarul barbatului si multe alte lucruri care de la un timp au inceput sa capete forme cu mult distorsionate datorita unor creiere carora chiar le este sila sa gandeasca si sa se autoanalizeze. Spor in documentare.

| HueyFreeman a răspuns:

As vrea sa evidentiez punctul 4. In special a 2-a parte.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu am prejudecăţi faţă de homosexuali.
Este homosesualitatea "buna/normala/naturala/morala/etc?"
Dacă ar fi aşa nu crezi că homosexualii ar trebui să aducă copii pe lume, aşa cum normal se întâmplă într-o relaţie normală?

| dracu14 a răspuns:

14/88

| reihiuke a răspuns:

1. "Nu este natural!"

Ei bine, peste 1500 de specii (De la mamifere pana la viermi!) prezinta homosexualitate!

Daca bati in cap un caine, cainele ala ajunge fricos. Asta nu inseamna ca un om speriat de bombe e normal sa se comporte asa, pentru ca asa o fac si animalele si e natural. Deci punctul 1 pica. Si animalele pot avea probleme happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Un singur motiv : stalpii societatii sunt famiile, famiile sunt compuse din barbat+ femei, cuplul face copii, i educa si i fac abti pentru a se integra in societate. Fara planul de mai sus societatea ar muri.

| LegionarulRoman a răspuns:

Homosexualii si lesbienle nu pot avea copii.Ei recurg tot la o femeie si samanta unui barbat(in caz ca e "cuplu" de lesbiene) pentru "a face " un copil.

Recomand ca lectura "Legea Dual" de Adam Ramon.Foarte frumos spunea acest autor: "menirea barbatului este femeia, iar a femeii este barbatul" ceea este pe dos este cotrar firii umane.

P.S: apropo, cazurile astea de homosexualism dupa cate aud au apartu acum recent dupa 1950. Mi-e greu sa cred ca strabunii puteau avea indoieli la "orientarea lor sexuala".

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nici un cuplu steril nu poate face copiii. Sa-i omoram si pe ei cu pietre?

Stii ce este contrat firii umane? Monogamia si abstinenta.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HueyFreeman):

Te inseli amarnic.Intradevar,conform medicinei acestia nu pot face copii,insa conform lui Dumnezeu, daca au credinta, pot avea copii.Iar cazurile nu sunt deloc rare, cu cupluri infertile, insa care au nascut copii.Peste puterea de intelegere a medicilor si a ateilor.

Abstinenta nu se afla in om, insa daca ajungi la ea, vei fi fericit(si ma refer si la abstinenta de la ganduri necurate), iar in ccea ce priveste monogamia, asta este centrul societatii.Este absolut normal ca o familie sa fie monogama, sa nasca copii si sai creasca.Copii cresc cu coloana vertebrala, demni si cu virtuti numai in astfel de familii.Tu in ce familie te-ai nascut? Poligama? Unul din parinti are amanta/amant? Sau de ce esti impotriva familie monogame? Asa o sa faci si tu cand o sa devii mare? Mi se pare destul de grav. Iti doresc o viata fericita.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Vai de sufletul tau...ma intreb cata liniste este in el

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

Eu nu am suflet. L-am dat la schimb pentru o minte.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

O femeie/un barbat steril(a) nu pot face copii si punct. Oricat de mult ai vrea tu sa crezi contrariul.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Fii sigur ca ai happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

Nop, sunt mai special.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Fiecare este special in felul sau, dar in niciun caz prin lipsa sufletului happy

| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

Subestimezi lumea aiurea!

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

Bollocks. Nu exista "fiecare este special in felul lui". Asta se spune doar pentru a ridica moralul cuiva care-si da seama ca nu este in stare de nimic.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Earthroot):

Eu cred ca o supraestimez aiurea.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asta este adevarat. Si un frate geaman de ai avea tot esti diferit de el si special in felul tau, iar el special in felul lui. Fiecare are o trasatura mai evidenta care il face special. Toate bune

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

De ce repeti ce ai zis mai devreme, dar cu o alta formulare?

| surfer01 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Bă scârbă, nu erau multe cazuri declarate de homosexualism în trecut pentru că erai omorât dacă se afla așa ceva.

Scârbă ordinară.

| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nah,deci:esti cauza pierduta! Stii, adica, nu stii tu de ce! E cum ziceam despre impulsurile creierului.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ca sa "auzi" mai bine happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

Parampam.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Earthroot):

Da, sunt 5 miliarde de cauze pierdute pe planeta asta.

| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ha ha ha!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine a zis ca are ceva cu homosexualitatea? Nu am, nu am avut si nici nu voi avea. Casatoria intre homosexuali imi suna cumva nu prea la locul ei. Tu ai pus problema cu animalele foarte frumos in intrebare, dar animalele nu cer sa se casatoreasca. Sa trecem si peste asta: vor familie, vor copii...ok, de acord. Dar oricum copiii nu Sunt incredintati spre adoptie decat daca acel cuplu (de heterosexuali pana acum) indeplineste anumite conditii, inclusiv aceea de a fi in deplinatatea facultatilor mentale. Ori noi vorbim aici despre preferitele sexuale a doua persoane de acelasi sex cu o doaga putin sarita. Chiar si cei care Sunt pe baricade pe-aici in apararea dreptului spun "este un defect psihic" unii spun ca din nastere, dar eu cunosc cativa care nu Sunt "defecti" din nastere. Deci, daca pentru mine scartaie putin dreptul la adoptie...pe considerente psihice, atuul salvator al homosexualilor, atunci chiar nu vad care e smecheria cu toata casatoria asta.
P.S. sa nu mai zic ca prin minte imi trece ca in jur de 90% din cei care vor adopta, in cazul in care li se va da voie, vor prefera copii de acelasi sex ca si cuplul.
Acum, stau si ma intreb: oare chiar stim 100% despre ce vorbim aici sau e un subiect la moda si ne place sa ne auzim vorbind despre asta? ( tot ce am scris a fost fara pic de ironie, chiar Sunt putin ingrijorata, ca orice om).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in ultima perioada e o moda! Pentru ca in Romania deocamdata nu s-a pus problema homosexualitatii, nici nu cred ca avem atat de multi homosexuali pe cat se vorbeste! Ce sa mai spun de problema adoptiilor, care oricum e de alta natura si au alte legi! Apropo, o familie de prieteni de-ai mei au adoptat de curand un copil. Niciunuia dintre parinti nu i s-a facut vreun control la psihopupu.I-au interesat mai degraba "contul din banca"! Chiar ma intrebam de ce copii romani se dau spre adoptie mai mult la cetateni straini, dar asta e deja alt subiect. happy
Revenind la homosexuali, spunea bine cineva pe intrebarea cealalta: de cand ne intereseaza pe noi ce se intampla in Franta? Sau oricare alt stat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai deh, mai no am aflat si eu ca Sunt indoctrinata. Ti-am vazut comentariul si am vrut sa-ti raspund, dar am zis sa nu ma bag. Cunosc multi homosexuali, i-am vazut sarutandu-se, ne-am si pensat si epilat impreuna prin partile mai putin pudice. Am fost si la parada lor in Canada si ma vezi ca nu ma omor sustinand ce-or sustine ei acolo. Am mers petru ca mi-au zis ca e distractie maxima. Si chiar este. Dar cam asta este singurul motiv pentru care merg si ei, sa se distreze si nimic mai mult. Imi iubesc prietenii foarte mult si chiar ii inteleg, de asta ma amuza raspunsurile de genul "din ignoranta, indoctrinare" etc - lsi altele de genul puse pe banda ca se vede de la o posta ca oamenii astia habar nu au si daca au avut vreodata ocazia s-au holbat ca la masini straine - dar nu Sunt pentru casatorie. Ideea este ca oamenii aiafa tot tambalaul asta pentru ca se distreaza si atat. 75-80% de asta o fac.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, atat in primul meu comentariu cat si in al doilea am pus accentul pe Romania! happy Chiar am accentuat de mai multe ori: Romania!
Stiu cum este in afara! Nu mi-as permite sa compar! Mentalitatea celor din afara e cu mult mai diferita de a noastra nu numai in problema homosexualitatii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Romania: in Romania sunt saracii oameni atat de prinsi in probleme pe care nu si le fac singuri incat orice chestie marunta devine o mega chestie de dezbatere. Ce te faci cand, datorita experientei si mentalitatii ca sa faci ceva sau doar sa iesi in evidenta ai nevoie de ceva "skill-uri" mai neortodoxe, gasesti ca si metoda de-a iesi in evidentape aceea de-a te auzi pe tine insunti vorbind. M-as bucura sa se acorde dreptul la casatorie homosexualillor avand in vedere dreptatea, libertatea, identitatea national (pfff) si democratia. Dar daca se va acorda acest drept vreodata nu va fi pe considerentele astea, va fi pentru ca va fi o idee care a devenit populara in acceptiunea generala. Cu alte cuvinte, daca nu m-ai inteles deja, pentru a castiga votul unei anumite niche de populatie...care vad ca e deja in crestere si n-are habar de ce se intampla in jurul lor. Nici macar nu sunt gay si unii ar putea (vor) profita de ei cu foarte mare usurinta.
Cat despre adoptia in Romania... daca nu fac un sistem de adoptie bine pus la punct, nu din compasiune asa cum ar fi normal si omenesc, ci macar pentru a creste o generatie solida si la fel de puternic pllatitoare de taxe (motiv pe care, in toata rusinea mea ca am gandit asa, ill gasesc cu mult mai bun decat ce se intampla in prezent)asta macar pentru a exista optiunea sa infiinteze locuri de munca pentru cei care ar prefera asta decat sa traiasca prin gurile de metrou, va fi asa un vai si-amar incat ceea ce se intampla acum va parea parfum. Daca ma gandesc bine, Romania nu prea mai are cu ce sa se autosustina, ce vine din taxe in momentul de fata un venit foarte important, asa clatinnat cum e. Dar asta nu se face prin dreptul la casatorie a homosexualilor. Adoptiile nu ar creste foarte mult.
Despre homosexuali: sunt cativa, care nu se regasesc niciunde, le este doar comfortabil sa fie ce sunt acum. Sufera nu pentru ca ii judeca lumea, ci pentru ca ei insisi nu sunt de acord cu inclinatiile pe care le au. E un proces psihic foarte lung si complicat, dar suferinta lor nu de la ceilalti oameni vine, dar catre ceilalti oameni este indreptata refularea. Scuze daca am batut caampii prea mult!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, despre asta vorbeam! La noi homosexualitatea nu se va accepta nici peste 100 de ani, in primul rand pentru ca gay-ii nostri au emigrat in tarile unde au fost acceptati si unde li s-a acordat o sansa! Mai intai de orice, ca si servici.In Romania mai greu te angajeaza daca te declari homosexual.Ca sa nu mai zic transsexual...Doamne-fereste, piei Satana laughing
Si de aceea spuneam ca in afara altfel sta treaba, gay-ii sunt din toate colturile lumii! In tari precum Italia, Spania sau Franta de exemplu, au emigrat atat homosexualii, cat si transsexualii din tari ca Romania, Rusia, China, Africa...Astia nu vor veni niciodata la noi. Ce sa faca la noi?
Franta, ca si alte tari, a avut curajul sa le acorde si a doua sansa: casatoria! Iti dai seama ca vor emigra si mai multi acolo, iar cativa barbati hetero francezi vor profita de situatie si vor accepta casatoria cu un gay pentru o suma frumusica de bani! happy
Cu alte cuvinte, lumea asta a homosexualitatii, e cu mult mai ampla si mai profunda decat stim sau credem noi, romanii!
Am citit de multe ori pe TPU opiniile! Se fac grave confuzii intre homosexuali si transsexuali!
Iar apoi se baga pe gat religia! Cam asta suntem noi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela, a fost o vreme cand si religia a fost facuta acceptata (ca sa nu zic impusa) tot cu ajutorul acestui gen de "militanti" si adusa pe post de un soi de Constitutie. In cateva mii de ani creierul nu evolueaza intr-atat de mult dpdv biologic. Suntem aceeasi, la fel de usor de manipulat. Acum discutam despre niste practici sexuale care se vor a fi acceptate la nivel de lege. Nu comentez daca este bine sau nu, sanatos sau dimpotriva, observ doar ce se intampla. Nu are nimic a face cu libertatea. Casatoria in sine a fost creata de barbati, pentru a avea control asupra progeniturilor si femeilor. Dupa cum vezi, nici aici nu s-a avut in vedere libertatea, ci controlul. A ajuns sa fie un lucru atat de firesc, natural...si nu este, pentru ca oamenii dpdv biologic nu Sunt monogami. Monogam inseamna sa ai un partener toata viata si sa nu-ti mai trebuiasca (sa nu mai fii atras sexual de) altul tot restul vietii. Noi oamenii ni le facem pe toate. Luam o idee de a altii, ni se pare ok si ne batem pentru ea pana in panzele albe, dar habar nu avem ce se intampla cu adevarat. Exact la fel s-a intamplat si cu religia acum mii de ani, cu scopul de a controla, manipula, politiza s.a.m.d. Libertate inseamna sa poti face ce vrei tu, oricand vrei tu si cum vrei tu. Libertatea nu se stabileste printr-o hartie si 2 semnaturi...e o aberatie. Nu este libertate niciunde pe pamantul asta,
Acum, eu zic sa o faca daca asa vor ei, ca oricum ce se intampla este un joc de papusi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi in intimitate.in rest nu am nici o problema.ei sant minoritari.deci ciocul mic, ca noi santem la putere.heterosexualii.normalitatea este dictata de majoritate.cand or fi ei majoritari, sa faca cum vor.dar nu vad cum.ca noi ne inmultim.si lor le convine.inmultiti-va voi ca ne f...m noi.pe usa din dos.treaba lor.cred ca m-am esplicat.

| Voidwithin a răspuns:

Nu am nimic cu ei pot sa-i suport dar cateodata imi provoaca greata.

| croissant a răspuns:

Eu nu am nimic cu cei care au o alta orientare sexuala. Dar nici pentru noi nu este placut sa vedem 2 barbati in plina strada ca se pupa pe gura.

| BlackSulphur explică (pentru croissant):

Nici lor poate nu le convine sa vada o prostituata pe strada cum isi saruta clientul (In cel mai rau caz, dupa cum stii, nu exista "prostituati" homosexuali pe drumuri). Thanks for answer (In sfarsit unul care nu-i total idiot si scris cu mainile legate). :3

| Almássy a răspuns:

Nu'mi pasa de ei.asa cum ai zis si tu sunt ca animalele din moment ca animalele se conmporta astfel

*ras malefic*

| ComatoseWine a răspuns:

Homosexualii nu aleg sa fie homosexuali, nu e vina lor. Exista atatia homosexuali care se invinovatesc si chiar se urasc pentru asta.Cine sunt eu sa ma apuc sa ii distrug psihic? Ce conteaza pentru mine cu cine fac ei sex? As fi sadic sa ii judec cand ei deja se judecata singuri.Am si eu un amic gay si tin mult la el, stiu ca ma pot baza pe el, nu conteaza orientarea, imi povesteste cine ii mai place, ce mai face.Argumentele biblice aduse sunt niste tampenii.De ce? Pentru ca, din cate stiu eu, desi sunt mai mult ateu, Dumnezeu promoveaza iubirea.Si am vazut persoane gay indragostite si care se iubeau si si-au petrecut si batranete si tot impreuna fara sa se mai puna problema sexului.Am fost mari genii in istorie care au fost gay declarati sau nu, cum pot sa spui ca sunt niste deplasati?
Nu inteleg de ce e dezgustator cand doi oameni care se iubesc se saruta? E super sa vezi 2 fete sarutandu-se patimas si scarbos cand vezi 2 baieti.De ce? Pentru ca sunteti niste perversistraight face
Prefer oricum sa fiu un animal decat sa fiu "un aruncator de pietre", ca eu nu am niciun pacat si trebuie sa ii judec eu!

Răspuns utilizator avertizat