| BlackSulphur a întrebat:

*sigh*

Puteti, va rog, sa-mi explicati si mie, CARE ESTE PROBLEMA VOASTRA CU HOMOSEXUALII? Uitati argumentul principal:
1. "Nu este natural!"
Ei bine, peste 1500 de specii (De la mamifere pana la viermi!) prezinta homosexualitate!
2. "Noi nu suntem animale"
Atunci ce suntem? Plante, obiecte?
3. "Homosexualitatea nu este morala"
De ce? Ce nu este moral?! "dumnezeu" ne-a lasat cu liber arbitru! Si de ce ne-a facut asa daca nu ii convine?!
4. "Homosexualitatea nu este normala nici pe plan psihic!"
Incurajarea liberului arbitru in cadrul homosexualilor dupa la cresterea increderii de sine la acele persoane, ducand la foloase psihice!
Stiti ce nu-i normal, si nu este prezent la nici o alta specie? ABSTINENTA! NU ESTE NATURAL SI SANATOS! Duce la invidie, ura, violente, VIOLURI etc. Abstinenta fiind incurajata de religie!
5. "Daca ar fi moral, de ce nu este deja aprobat?"
Este vina voastra, in perioada dominatiei medievale a crestinismului, lumea a fost indobitocita mai mult ca niciodata! Uite de aia, odata ce prostesti lumea, greu isi mai revine!

Si mai aveti tupeul sa ziceti ca homosexualitatea nu este buna/normala/naturala/morala/etc? Va rog lamuriti-ma si pe mine, cum sustineti asemenea aberatii?!
[Nu, nu sunt homosexual, dar nici impotriva!]

85 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Ti-as spune, dar n-am nici o problema cu ei.
Ii incurajez sa se exprime liber, chiar.

| croissant a răspuns:

Eu nu am nimic cu cei care au o alta orientare sexuala. Dar nici pentru noi nu este placut sa vedem 2 barbati in plina strada ca se pupa pe gura.

| BlackSulphur explică (pentru croissant):

Nici lor poate nu le convine sa vada o prostituata pe strada cum isi saruta clientul (In cel mai rau caz, dupa cum stii, nu exista "prostituati" homosexuali pe drumuri). Thanks for answer (In sfarsit unul care nu-i total idiot si scris cu mainile legate). :3

| Exilee a răspuns:

1. Nu este natural. Nu se cuvine. Practic este si scarbos sa te gandesti la asa ceva. oricum persoanele in cauza nu sunt normale la cap ( poate sufera de o anumita problema la un cromozom). Niste fanatici, fiinte irationale ( nu-mi place s-o spun, dar un rational nu-ar face asa ceva NICIODATA).
2.Nu suntem animale. Suntem oameni dotati cu ratiune si sentimente. Suntem o specie superioara tuturor fiarelor dupa aceasta planeta.
3. Evident ca nu este morala. Ba dimpotriva.
Sfantul Ioan Gura de Aur a fost cel care a demascat si a combatut homosexualitatea. Inceputurile acestui pacat, ce nu s-ar cuveni nici sa fie numit pe buzele noastre, se pierde in negura istoriei.
Daca autorul cel Sfant al Pentateuhului, porunceste in Levitic cap 18, 22:'' Sa nu te culci cu barbat ca si cu femeie, caci aceasta-i spurcaciune'', se intelege clar ca aceasta faradelege era deja raspandita printre neamurile idolatre, in mijlocul carora trebuia sa traiasca poporul ales.
4. Evident ca nu este.
Sa nu mai vorbesc de cazul Sodomei si al Gomorei, care in urma cu 3.500 de ani, nelegiuirea lor a ajuns pana la cer si DUmnezeu a FOST FOARTE INDELUNG RABDATOR SI BLAND si a hotarat sa acorde iertarea pacatelor sodomistilor chiar si daca existau 10 oameni nevinovati. Dar nu s-au gasit nici atatia.

| NameoftheCentury a răspuns:

1.De ce sa fi homosexual cand exista atatea femei frumoase pe lume? Acele vietati au evoluat.
2.Suntem animale.
3.De ce? Cand exista femei, de ce sa faci asta?
4.Homosexualitatea prezinta o afectiune psihica.
5.Este buna? Serios? Ma scarbesc cand doar ma gandesc.

| BlackSulphur explică (pentru Exilee):

"Nu se cuvine". Argumenteaza! "Nu sunt normale la cap (Acele persoane)". Argumenteaza, da-mi exemplu de crime (Sau alte infractiune/evenimente grave) din cauza homosexualitatii!

| nesuferit a răspuns (pentru Exilee):

E scarbos, ok sunt de acord, dar a fi homosexual nu e ceva ce poti alege. Cum nici eu nu pot alege de cine sa ma indragostesc, asa nici eu nu pot alege asta. suntem intro tara libera nu vad care e problema.

Cat despre sodoma si gomora au fost distruse din cauze naturale, ca multe alte orase care au disparut de pe harta, dumnezeul vostru nu poate muta o sticla dar sa distruga un oras.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu se cuvine. Sunt niste scarbe de oameni.
Oricum nu sunt in masura sa judec. Nici tu de altfel. Nu vorbi in necunostinta de cauza. Vom da socoteala pentru TOT inaintea lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Tu dai dovada ca esti o scarba de om printr-o asemenea afirmatie.

| Exilee a răspuns (pentru dragos9234):

Multumesc si o seara buna iti doresc big grin happy.

| EvangelineDS a răspuns:

In legatura cu 2, crestinii (,)cred ca se trag din Adam si Eva si nicidecum din maimute. Eu personal sunt pro, nu am nicio problema cu ei.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Nu am avut niciodata nimic impotriva lor! big grin
Intr-adevar sunt dezgustatori, trebuie sa fii "special" sa poti suporta sa privesti doi homosexuali sarutandu-se! straight face Dar asta e...
Din cate stiu, ei se nasc cu aceasta inclinatie, fapt pentru care nu exista niciun remediu pentru ei! sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Tu vorbesti? Care nu esti decat nimicnicie si pulbere in fata Lui ( ca si mine si toate fiintele din Univers). CUm iti permiti sa afirmi asa ceva?
''Cat despre sodoma si gomora au fost distruse din cauze naturale''. Cetatile erau FOARTE BINE CONSTRUITE. Deci puteau rezista la asa-zisele ''dezastre naturale''. Dar nu existau (banuiesc) dezastre naturale incat aveau o pozitie geografica foarte trainica.

| chelstone a răspuns (pentru Exilee):

''Practic este si scarbos sa te gandesti la asa ceva.''
Poate fi scarbos pentru tine, dar nu si pentru altii.

''Suntem oameni dotati cu ratiune si sentimente.''
Asa si?! Tocmai, unii oameni au sentimente de afectiune profunda vizavi de persoanele de acelasi sex. Si, sa stii ca si animalele au ratiune si sentimente. De exemplu: pasarile isi construiesc cuiburi cu ajutorul ratiunii, iar exemplele de afectiune sunt mult mai multe si le poti intalni in relatia animal - animal dar si in relatia animal - om.

| milan9 a răspuns:

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (cu excepţiile de rigoare happy! ) dar asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune sau morale! Din păcate, nu se întâmplă asta!
Omul a fost responsabilizat cu libertate! De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi a crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei!

| milan9 a răspuns:

Afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!
Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că,, părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu-mi pasa ce fac altii, dar cum ar fi ca un prieten din gasca ta sa fie gay. parca ti-ar fi scarba sa mai bei o bere cu el, sa te uiti la un meci sau altceva. sau cum ar fi ca prietena ta sa te insele cu o femeie(chiar daca n-ai intrebat si de lesbiene) si sa spuna ca e mult mai multumita cu ea.

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a dovedit stiintific ca homosexualitatea este ceva genetic...si sa nu'mi spui ca nu e asa pentru ca nu stii ceea ce simt ei cu adevarat...nu mai va dati ca si cum ati stii voi tot si toatestraight face
Si spune'mi daca te nasteai tu asa, cum te'ai fii simtit?
"Sunt niste scarbe de oameni" straight face

| BlackSulphur explică (pentru Th3AbSinTh3):

Asta-i parerea care ti-a fost indusa de indoctrinare... Omul nu se naste rasist/homofob etc., societatea te strica (Inclusiv religia)!

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog aratami concret aceasta putere a lui dumnezeu, in prezent, nu in povesti, nu in basme, si alte vrajeli.
Una din cele doua cetati a fos distrusa de un vulcan, iar cealalta a fost atacata si arsa din temelii. e adevarat ele ambele au existat si fost distruse, insa nu de dumnezeu

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Atatea discutii despre homosexuali, pff...
Ce aveti voi cu oamenii aia? Zici ca v-au batut la usa sa va ceara de mancare. S-au bagat in patul vostru? S-a legat de fii-tu, de fiica-ta?
Oamenii astia au circuitul lor inchis, au cluburile lor private. Si daca ii vezi pe strada, nu scrie pe fruntea lor homosexual!
Cine a vazut doi homosexuali sarutandu-se la colt de strada, in Romania, sa ridice mana sus!
Asa va deranjeaza pe unii dintre voi, dar nu ati vazut in viata voastra unul, nu mai zic sa stati de vorba nitel!
Dar, hai sa fim impotriva, ca am citit pe net...tot pe niste site-uri unde se certau unii!
Sau hai sa aplicam Biblia, ca la intrebarea " Cum s-au inmultit Adam si Eva?" nu s-a gasit inca un raspuns!
Atat timp cat nu va afecteaza in mod direct si personal, eu zic sa va vedeti de propria ograda si sa mai lasati si pe altii sa traiasca!

| dracu14 a răspuns:

14/88

| ComatoseWine a răspuns:

Homosexualii nu aleg sa fie homosexuali, nu e vina lor. Exista atatia homosexuali care se invinovatesc si chiar se urasc pentru asta.Cine sunt eu sa ma apuc sa ii distrug psihic? Ce conteaza pentru mine cu cine fac ei sex? As fi sadic sa ii judec cand ei deja se judecata singuri.Am si eu un amic gay si tin mult la el, stiu ca ma pot baza pe el, nu conteaza orientarea, imi povesteste cine ii mai place, ce mai face.Argumentele biblice aduse sunt niste tampenii.De ce? Pentru ca, din cate stiu eu, desi sunt mai mult ateu, Dumnezeu promoveaza iubirea.Si am vazut persoane gay indragostite si care se iubeau si si-au petrecut si batranete si tot impreuna fara sa se mai puna problema sexului.Am fost mari genii in istorie care au fost gay declarati sau nu, cum pot sa spui ca sunt niste deplasati?
Nu inteleg de ce e dezgustator cand doi oameni care se iubesc se saruta? E super sa vezi 2 fete sarutandu-se patimas si scarbos cand vezi 2 baieti.De ce? Pentru ca sunteti niste perversistraight face
Prefer oricum sa fiu un animal decat sa fiu "un aruncator de pietre", ca eu nu am niciun pacat si trebuie sa ii judec eu!

| Voidwithin a răspuns:

Nu am nimic cu ei pot sa-i suport dar cateodata imi provoaca greata.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (cu excepţiile de rigoare happy! ) dar asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune sau morale! Din păcate, nu se întâmplă asta!
Omul a fost responsabilizat cu libertate! De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi a crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După cum spuneam, afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!
Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că,, părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| HueyFreeman a răspuns:

As vrea sa evidentiez punctul 4. In special a 2-a parte.

| costis a răspuns:

Sunt ca niste flori gingase, mai ales cand se tin de mana. Esti si tu o floare gingase, Sulphuur?

| 4b a răspuns:

Am mai explicat eu cuiva de p'aci cum sta treaba cu homosexualitatea si amu imi pare rau ca ma repet da e musai sa-mi spun si eu parerea: sincer, am destule probleme pe cap, chiar nu vreau probleme si cu ei, insa cat tine de mine, ajut; nu toti homosexualii isi aleg aceasta soarta; amu sa-ti zic cate ceva despre sexualizarea gonadica ca sa se inteleaga cum sta treaba si sa nu zica lumea ca vorbesc baliverne: gonada apare pentru prima data in saptamana a 5-a, cand embrionul are 5 mm; in acest stadiu gonada este nediferentiata; testiculul se diferentiaza in saptamana a 7-a, iar ovarul se dezvolta mai tarziu, in saptamanile 11-12; testiculul secreta hormoni din saptamana a 9-a, inainte de hipotalamus, care incepe sa secrete in sapt 13-18, creierul fiind inca nedezvoltat in sapt, a 9-a; CA URMARE, POT APAREA UNELE DEVIERI SEXUALE DE TIPUL HOMOSEXUALITATII prin diferentierea sexuata incompleta a hipotalamusului sau printr-o dereglare hormonala intr-un anumit moment al dezvoltarii creierului; deci te nasti...si nu vorbesc eu, ci stiinta.
Amu, noi trebuie sa percepem mecanismul asta, iar ei sa-si de-a seama de problema lor; ceva normal clar nu e, insa nu trebuie sa-i criticam ci sa-i ajutam.
Mno gata cu vorba...numa' binewinking

| Lizzu a răspuns:

Orice e diferit e perceput de om ca fiind ANORMAL.
Dar vreau sa ridice mana persoana care e normala. Nimeni nu e normal, toti avem comportamente sau ganduri anormale dar nimeni nu le vede.

Din pacate. Ne nastem in tipar, traim in tipar si murim in tipar. Fiinte limitate!
Si ne repezim sa judecam pe altii pentru ce? -- Pentru ca ei poate au curajul sa spuna cine sunt si sa traiasca cum se simt impliniti? Si bravo lor.

Miros invidia. Multi nu au curajul nici sa admita mici nereguli cu privire la persoana lor si se infig cu dintii in cei care tot ce vor este o viata linistita si pe placul lor.

Cati dintre noi am avea curajul sa aratam lumii cine suntem cu adevarat chiar daca suntem siguri ca vom fi blamati?