| PreaDistinsul a întrebat:

Sistemul politic este un sistem satanic de conducere?

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Depinde de omul aflat in functie publica. Daca se supune Bibiliei, departamentul lui nu e satanic daca promoveaza principii contrare Bibliei e satanic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bine înțeles. Satan este domn al lumii acesteia. Isus nu a condus niciodată. El tot vorbea de Împărăția Cerurilor, care o să vină cândva. Când? Niciodată. A, ba da, când o să se sfârșească timpul.
Zice el că nimeni nu știe. Așa era pe vremea lui. Dar acum fizicienii știu. Când se stinge soarele. Dar până atunci vom fi plecați spre alte planete. Un cer nou ( alte constelații) și un pământ nou ( altă planetă). Scrie în Biblie. Acolo, cu cățel, purcel, puric și covid vom scrie altă Biblie, că nebuni sfinți vor exista și pe atunci. Amin.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu esti iehovist?

| MariusNede a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce treaba ai cu iehovistii bai?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MariusNede):

Cultura ta este pana la genunchiul boastei, iar nesimitirea cat Himalaia! Bai sa-i spui lui taica-tu care nu te-a educat.

| MariusNede a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Stiinta omului e la genunchiul broastei. Moare lumea inca pe capete. Cat despre nemurire nici vorba cu stiinta si tehnologia atarnate de gat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MariusNede):

Care nemurire? Cea din mintea celor bolnavi psihic. Acum cateva sute de ani speranta medie de viata in lume era de 30-40 de ani, aum este de 50-60 de ani. Cand murea lumea pe capete?

| halogen001 a răspuns:

Satan e un personaj imaginar si nu are legatura cu nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mnu neaparat. Un sistem politic este pur si simplu un sistem de administratie statală. El poate deveni satanic daca este idolatrizat și dacă oamenii au impresia ca o ideologie politică sau un sistem politic îi poate salva. Nimeni nu poate salva decat Hristos. Sistemele politice pot sa fie mai bune sau mai putin bune dar niciunul nu te poate salva.

| CIaudiu a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?
Tu stii ce inseamna o democratie in Germania, Tarile de Jos, Franta etc, unde coruptia este 0?
De ce iei exemple fix din tari care sunt in situatii dezavantajoase pentru a iti intari o intrebare de tot rasul?

Explica-mi tu ce treaba are un sistem politic cu un personaj biblic.

| SingleForOne a răspuns (pentru CIaudiu):

Hai că nu este chiar 0. happy Din câte îmi amintesc, abia țările nordice și Noua Zeelandă au un scor în jur de 90% de prosperitate, și anti-corupție, iar țările europene de vis sunt în jurul procentelor de 60-80%

| CIaudiu a răspuns (pentru SingleForOne):

Si care ar putea fi coruptia din Germania sau Franta? Si prin coruptie ne referim la corpul de guvernamant, nu la traficantii de la colt de strada care fug de lege.

| SingleForOne a răspuns (pentru CIaudiu):

Dacă aș ști, ți-aș spune, dar traficanții și alții sigur nu fac 30-40% din corupția țării respective.

| MariusNede a răspuns (pentru CIaudiu):

Germania si Franta au cotropit alte popare ucigand oameni nevinovati si tu pe acestea le dai ca exemple de urmat?

| MariusNede a răspuns (pentru CIaudiu):

Ba are treaba.

| CIaudiu a răspuns (pentru MariusNede):

Dar de palestinienii si israelitii tai care au ucis si contropit alte popoare nu ne explici? Se dau poporul lui Dumnezeu si au ucis milioane de vieti. Astia sunt de 10 ori mai rau.
Macar germanii si francezi o duc bine acum iar populatia lor traieste in prosperitate si drepturi depline. Religiosii tai din palestina si israel inca o duc in atrocitati si tentative de razboi.

| MariusNede a răspuns (pentru CIaudiu):

"Macar germanii si francezi o duc bine acum iar populatia lor traieste in prosperitate si drepturi depline." - ai uitat sa spui de imperialismul economic agresiv global practicat de germani si francezi.

| Meme10Meme a răspuns:

DA!

| chuckmanson a răspuns:

Ce sistem politic? Că sunt multe! Și având în vedere că satana este un personaj din mitologia babiloniană, răspunsul este un nu categoric! Totuși dacă ai vrut să spui malefice, aș spune că majoritatea sunt.

| MariusNede a răspuns:

Da.