| bogdancyp a întrebat:

Sper sa nu va necajesc cu intrebarile mele, dar ce parere aveti despre preotii care nu fac botezul prin cufundare?

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Presupun ca e OK si asa. Adica, daca, de exemplu vorbim de un adult sau un copil mai mare, care nu incap in cristelnita, laughing li se toarna apa pe cap. In plus, in conditii de nevoie, orice crestin botezat ortodox poate sa boteze un copil. Sa spunem ca la o maternitate un copil nascut prematur are sanse mici de supravietuire. Daca moasa/asistenta/doctorita este credincioasa ortodoxa si ca sa nu moara copilul nebotezat poate sa il boteze: ia putina apa si il stropeste de trei ori, zicand:Se boteaza robul lui Dumnezeu X in Numele Tatalui _ al Fiului _si al Sfantului Duh. Astfel, daca e botezat, copilul ajunge in rai in cazul in care moare. Daca nu moare, trebuie spus preotului ca respectivul copil a fost botezat in spital si atunci acesta va face numai restul slujbei, Mirungerea si celelalte, fara a-l mai scufunda in cristelnita.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

MA CONTRAZIC fata de ce am scris. Mea culpa, da, botezul prin stropire e valid, dar numai in cazuri speciale (cum a fost cel din exemplul meu) in toate celelalte cazuri trebuie facut PRIN SCUFUNDARE. Se pare ca daca sunt adulti si copii mai mari trebuie luat un vas mai mare...http://www.parohiamacin4.org/nastere_botez.htm

5 răspunsuri:
| Maidanezul a răspuns:

Zic Slava Domnului ca il Boteaza nu il lasa ca pe necuvintatoare. Bine ar fi daca la 12 ani dupa botez nu ajunge pe aici la dragoste si sex. Daca se boteaza mai tirziu tot este bine ca a priceput si el/ea ceva si nu se aseamana cu cei "fara Dumnezeu" la bunicul in sat asa sunt considerati fraierii chit ca sunt crestini dar bubuie de,,,,.

| francesca89 a răspuns:

Aici nu'i vorba de preoti,nu e alegerea lor cum sa boteze un copil.
La catolici se toarna apa pe cap, la mormoni se intra intr'o piscina, peste tot e diferit.
Eu am o parere proasta de tot ce inseamna "Botez".

| bunica18 a răspuns:

Toc cufundare e, pruncul sta in cristelnitza cuprins de apa cit mai mult si episcopul il imbraca cu apa de trei ori peste partea corpului care a ramas descoperita. cred ca e un gest mai putin "violent" daca pot sa spun asa.
Daca te referi la catolici asta e alta poveste...