Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Stau si ma intreb, de ce trebuie (e musai, e obligatoriu) sa fie biserica o institutie de stat platita de catre enoriasi si nu numai, ci si de stat?

Stiu pe cineva care o duce prost cu banii, dar strange pentru popa cu Boboteaza. Poti sa il dai afara cand vine la tine-n casa? Nu poti.

Explicatia persoanei a fost: „pai sa vezi cum o sa te taxeze la o nunta, la un botez, mama nu o mai duce mult si va trebui sa o inmormantam, daca nu platim, nu se uita nici dracu' la noi cand platim pentru mormant". De parca spaga pentru doctori nu e de ajuns, si totusi aia fac ceva imediat si concret...

Biserica ce impozite plateste? Si cam pentru ce? Cand vine vorba de banii ce trebuie dati statului, mi se pare ca devine optional, in functie de credintele oamenilor, dar Biserica trebuie platita in orice caz! Adica sunt bani risipiti, nu vad sensul, sincer. Il platesti pe popa pentru ca se roaga pentru tine? Ce model simplu de viata promova I(i)sus? Care e serviciul pe care ti-l intoarce un om muritor, un sol al unei divinitati care oricum stie totul si te ajuta chiar daca nu ai portmoneul gros (sa nu fac discriminare intre atei si crestini, ce spun, spun teoretic)? Unde e bunatatea clerului?

41 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe scurt: ipocrizie, hoţie şi prostie!

https://www.facebook.com/OFCR.Romania

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu chiar.
Ai uitat "Cuba libre".
http://www.academiacatavencu.info/......7369_n.jpg

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha.

"...PreaCerșetorul Daniel a emis o scrisoare prin care solicită fiecărui Consiliu Județean o „donație" de 300 mii de lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului. Asta e legal, ba chiar bine văzut că, nu-i așa, turla lungă și aurită a catedralei o să-l gâdile-n talpă pe Dumnezeu și-o să ne ajute pe toți românii de n-o să mai poată nici un guvern să ne pună piedici în calea fericirii. Și prostimea o să sară cu banul, o să-i lipească pe sutană lui Daniel mai ceva ca la maneliști, pentru că nu-i posibil să n-avem o catedrală. Toate țările au catedrale. Spitale? Școli? Șosele? Dăle-n… Doamne iartă-mă.

Și cu toate astea, să cerșești e ilegal."

http://www.academiacatavencu.info/......lizam.html

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"N-om fi noi prea duși la biserică, dar nici nu puteam să rămânem reci la rugămintea Prea Fericitului Ciobotea, de a ajuta BOR-ul cu bani pentru construcția Catedralei Neamului. Mai trebuie vreo câteva zeci de milioane de euro până la aducerea Măgăoaiei la stadiul „roșu" de construcție (când aude cuvântul „roșu" inclusiv Ion Ilici Iliescu simte nevoia să-și vândă un molar din aur), apoi Dracul știe câte zeci până la poleirea cu aur a potecilor din grădina în care se vor plimba inorogi cu cruce-n creștet.

Academia Cațavencu, spre deosebire de revistele cu gagici goale pe copertă, nu e o redacție bogată. Deși am pus mână de la mână și ne-am amanetat organele ca să putem ajuta popii, ba chiar am și cerșit în fața redacției (Mogulul care ne plătește era să ne arunce câteva sute de euro, dar când s-a prins că suntem noi a băgat banii în portofel), n-am strâns decât o bancnotă. Ca printr-o minune, de la 15 oameni, câți suntem, am reușit să adunăm 50 de ****. Nu e mult, dar e ceva. Și, știți cum se spune: „de la noi puțin, de la Dumnezeu mai mult".

Vă rugăm sincer, dragi creștini, să-i dați și voi Prea Fericitului ceea ce merită. Nu fiți strânși la pungă, dăruiți-i din belșug, căci dar din dar se face Rai."

http://www.academiacatavencu.info/......eoreu.html

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/5bS6Hi2WjA8

NOname
| NOname a răspuns:

Apropo de ce ziceai...
- https://www.facebook.com/....../photo.php

- http://youtu.be/HUhGG_zWJ-I

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

De pe aceeasi pagina: https://www.facebook.com/....../photo.php
Primul comentariu care-mi apare: „Acum câteva minute a fost preotul la noi în casă, soțul meu a deschis ușa crezând că e un vecin prima dată. M-am ofticat teribil că l-a lăsat în casă, mi-a stropit și pisica neagră și pufoasă ce o țineam în brațe ca să nu iasă din apartament. O fi stropit-o pentru că e neagră sau a fost o glumă, nu știu. Am văzut cum câțiva bănuți s-au dus în buzunarul preotului... și deja am spus: "Cu banii ăia luam un suc sau ceva de mâncare!"."
Si mie mi-a facut popa la fel acum cativa ani. Cu laptopul.
Ma regasesc in final, dar femeia respectiva crede ca a facut o investitie...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu şi dacă aş fi deschis din greşeală, cu un "nu, mersi" scăpam de cerşetoria preasfinţită în două secunde. Nu înţeleg de unde e aceasta ruşine la unii de a refuza un serviciu în care nu cred şi de care nu au nevoie. Şi o mie de bărbi, sutane şi cruci de aur nu m-ar face să-i respect şi să-i las să-mi intre în casă.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ma gandesc la Mafie in momentul asta... sau la Fisc, sau la camatarie.
Singura diferenta e ca poti sa ii refuzi. Dar in cazul prezentat de mine, indoctrinarea a fost aplicata cu atat de mult succes incat te face sa te simti dator.

| Zazu a răspuns:

Scria cineva mai sus despre superstitiile poporului asta spiritual romanesc, care sunt de necalificat, va rog sa ma credeti.Mai,de unde atata spiritism d'asta,sau cum ii zice,habar nu am.Ce ma surprinde,si iar va rog sa ma credeti, este ignoranta unor oamenii cu studii, nascuti chiar in sec xx care fac carare batuta pe la portile bisericilor dar in acelasi timp si pe la portile tigancilor care dau in bobi.
Eh, pe mine aia ma framanta la suflet si ficati, de nu ma lasa noptile sa dorm.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

Africa din Europa, as zice, mi se pare ca se potriveste perfect tarii noastre.
Cei cu studii ori le au degeaba, ori au ajuns disperati si cauta orice metoda de a razbate, ignorand logica si ceea ce au invatat pana acum.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu poti sa-l dai afara, poti sa nu-l primesti, dar pentru asta iti trebuie minte, ceea ce romanii n-au, oricat le-ai explica ceva, tot cred in superstitii, gandirea consuma multe resurse si oboseste organismul. Mi-e ca o sa ajungem ca tarile musulmane in care ateii, agnosticii sau liber cugetatorii sunt fie omorati, fie bagati la puscarie, asa ca sper sa ajungem cel putin ca Grecia, nu la clima ma refer, ci la economie, daca vor "bine", "bine" sa fie, hai sa dam mai multi bani bisericilor, sa facem mai multe, ca una la fiecare colt de strada e o insulta la adresa lui dumnezeu, trebuie multe, mult mai multe. love struck o:-)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, pentru cine se teme sa consume resurse, saracia inseamna foamete, boala, moarte... Doamne ajuta! ^.^

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Chiar in scara blocului sa fie cate o capela!
In cazul meu, nu era legat doar de o superstitie. Eu nu asta vreau sa blamez, ci blamez ceea ce nu ofera niste persoane platite. Care este schimbul? Dau bani pentru ce? Doar nu sunt oamenii aia atat de prosti incat sa creada ca-si pun pile in rai!
Bun. Am inteles. Nunti, botezuri, inmormantari. Femeia respectiva de abia se intretine pe ea insasi si crede ca este necesar sa aiba loc acele ceremonii clasice. Nu mai bine intra in relatii mai proaste cu popa, dar isi ia o bluza din banii aia? De ce nu aleg oamenii aia ceva mai realist? Mi-a raspuns ca-s prea mica si ca inca nu inteleg ca, fiind o institutie de stat, trebuie respectata, sa traiasca si popii aia din ceva. O.o

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' cersetorii ce-are? Ei nu e oameni? Nu trebuie sa traiasca si aia din ceva? Nu vad lume aruncand cu bani in ei. Mie incepe sa imi fie sila de popi, parca ar fi cersetorii aia capabili sa iti amputeze o mana sau un picior ca sa starneasca apoi mila ca sunt invalizi; si daca tanti asta a ta e cum e, bravo ei, spune-i sa dea mai multi bani lu' popa, ca asa e bine, cu cat mai mult cu atat mai bine, daca si-ar vinde locuinta si ar da banii lui, ar fi perfect. smug

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ca tot ziceam de inmormantare... uite de-aia prefer eu sa fiu donata si/sau incinerata. Niciun popa, nicio complicatie. Dar ea se duce sa plateasca de parca ar fi vreun impozit pe ceva... nu bani aruncati, la cat se poate de propriu!

| sublime89 a răspuns:

"Bunatatea clerului"? laughing Ei sunt "buni" doar la facut bani cat de multi. Traim intr-o societate in care totul e condus de puterea banului. Biserica vrea sa controleze tot, sa aiba putere asupra oamenilor, pentru ca traiesc de pe ei, iar pentru asta e nevoie de sume enorme de bani. Statul ii finanteaza pentru ca e si in interesul lor ca oamenii sa fie credinciosi, si ca biserica sa ii faca usor de manipulat. Nu se observa asta clar in comportamentul tuturor politicienilor nostri? Nu vezi ca si in parlament, chiar in spatele celor mai importanti "alesi" ai nostri, sta o cruce mare pe perete? Toti isi fac cruci in fata camerelor de filmat. Toti se duc la biserici tocmai pentru a fi filmati. Pana si comunistul Iliescu a realizat ca trebuie sa faca asta daca vrea voturi el sau pentru partidul lui. Daca un ateu ajunge sa faca astfel de lucruri doar ca sa poate fi un politician de succes in Romania, iti dai seama unde suntem.

| Felys a răspuns:

Ceausescu a daramat biserici si a construit scoli si spitale, si a dat locuinte tuturor, astia fac biserici si distrug restul, ar trebui sa lase bisericile sa se autofinanteze din taxele de nunti si inmormantari care sunt foarte mari

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Am dat din lac in put, adica. Asta pentru ca sistemul comunist te facea sa te multumesti cu cat mai putin, manipuland de asemenea, desi o duceai mai bine decat acum. Acum iti risipesti banii cu propria libertate.

| Jardelin a răspuns:

Cum, nu a scris nici un ateu pina acum? Haideți băieți aduceți vidanja cu dejecții și vărsati-o în direcția BOR-ului, băgați poze de pe imgur cu lozinci care îndeamnă la lupta de clasa împotriva creștinilor, dați link-uri cu filmulețe și texte antiortodoxe, nu va lăsați, loviți cu ura și fiți mindri de inteligenta voastră!

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e nimic ortodox in ce face biserica din exemplele enumerate.
aici sunt fapte concrete, nu trebuie sa fii ateu inteligent ca sa nu-ti convina ideea ca biserica nu plateste taxe sau ca te lasa cu mortu in casa daca nu ii platesti

| Jardelin a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Mai baieti eu inteleg ca voi vreti ca bisericile din Romania sa plateasca taxe, sa nu mai primeasca de la buget 0, 02% (pentru toate cele 18 culte!) si va rog sa ma credeti ca nu sint impotriva sa aveti aceste opinii! Pumnul in gura este mai periculos decit pluralismul de opinii!

Dar eu nu inteleg un lucru, de-a lungul timpului multe nemernicii sau petrecut in tara asta, si ati tacut cu totii! Nu a facut nimeni asociatii de lupta (chipurile) nonprofit, nu ati facut conturi de Facebook "documentate", nu a zis nimeni nici un pîs cind demnitatea va era calcata in picioare cind in urma cu 4 ani vi se inchideau spitale si erau bolnavii (parintii si bunicii vostri) dati afara, va durut in trei litere cind salariile si pensiile erau reduse cu 25% sau cind un bezmetic catarat in virful piramidei politice striga "Nu ne trebuie autostrazi!". UNDE erati atunci vitejilor? Ati pus mina pe bîte sa va faceti dreptate?

Ia demonstrati ca aveti singe in cuc si luptati-va cu cine trebuie, nu cu niste popi cu cruci si busuioc in miini! Ia faceti voi astia care le aveti cu link-urile, Facebook-urile, si imgur-urile, o petititie si mergeti in fata guvernului, legati-va cu lanturile unii de altii si toti de un copac si declansati o greva a foamei numai cu 1 felie de piine pe zi si o juma de litru de apa. Nu aveti motiv? Va dau eu unul:

http://www.capital.ro/......88298.html

Haideti vitejilor care cica "luptati" cu popii pentru binele tarii, fiti barbati adevarati nu mucosi lasi care stiu doar sa bata de zor in tastaura stind la caldurica! Faceti ceva concret pentru tara daca tot pretindeti ca ii vreti binele! Ia calculati voi, ca voi le aveti pe astea cu calculele, cite lucruri bune s-ar face cu banii recuperati de la primii 20-30 de datornici la stat!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Cine controleaza mintile oamenilor daca nu biserica? Vrei ceva bun pentru viitor, elibereaza mintile oamenilor si apoi propune idei spre bine, altfel n-ai facut nimic. Bisericile sustin parlamentarii si parlamentarii sustin bisericile, poporul da banul si la unul, si la altul, daca oamenii nu prea au incredere in parlamentari, in popi au, trebuie doar ca ei sa spuna ce vor parlamentarii ca ei sa spuna. Asta-i şpirla, de asta biserica e de acuzat, cu cat sunt mai multe, cu atat oamenii sunt mai... sclavi.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Jardelin):

Aha, pe principiul ca avem probleme mai mari, hai sa lasam popii in pace. uite asa si-au facut ei veacurile cu vrajeala, distragand atentia de la ei.
sume inimaginabile evita fiscul, biserici la orice colt de strada si noi vorbim de 0.02% pentru 18 culte.
si nu ma baga in jocul asta cu link-uri, facebook, greva foamei ca nu e cazul.

| Jardelin a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Bine viteazule, pe tine nu te bag in jocul asta cu link-uri, facebook, etc! Multumit? Hai, da-i in tastaura contra popilor si bisericilor, mama lor de nemernici, ca din cauza lor sintem ultimii in Europa la consumul de hirtie igienica, pasta de dinti si sapun si primii la tuberculoza, hepatita C si boli rusinoase! Huooo! Zi-mi ca nu te-am uns la suflet!

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Jardelin):

Nu stiu care e mai rau dintre noi, eu care ma iau de ei pe merit sau tu care le iei apararea fara niciun merit. eu care vorbesc de subiectul intrebarii in sine sau tu care o dai in revolutii pasta de dinti, hartie igienica. s-o dau in lambada pot si eu, prietene, pana maine.
si ce tot o ai pe asta cu "hai bate acolo la tastatura" de parca tu tii un discurs in fata a 7000 de oameni iar eu stau singur intr-un colt de camera intunecata scriind la tastatura.
fii si tu mai linistit, mai usor artagos ca ce am zis de popi nu sunt scoase de mine, sunt exact ceea ce fac. acuma hai sa-i lasam in pace ca nu consuma romanu pasta de dinti. ce argumente sunt astea ba frate...cateodata zici ca provenim din alte lumi

| Jardelin a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Ehe, daca ai sti cit de relativa e chestia cu "eu care ma iau de ei pe merit sau tu care le iei apararea fara niciun merit". Lucrurile nu sint ceea ce par EnciclopediaProstiei (scuze, nu stiu cum sa-ti zic altfel).

Noi astia care nu aruncam cu pietre in biserici, care mai intram prin ele cind n-avem ce face, spunem uneori ca cel mai mare dusman impotriva credintei este ochiul! Ochiul poate sminti pe om! Oare si la voi ateii nu poate fi la fel? Oare tot ceea ce vezi e adevarat? Cum ar fi sa-ti dai seama intr-o zi ca tot ceea ce AI VAZUT, ca tot ceea ce a intrat in mintea ta prin intermediul ochilor este un pic diferit de realitate? Sper ca intelegi unde bat! Mai gindeste-te!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Eu sunt o pripasa de 17 ani, ii las pe aia care se pot baga sa ajute, nu sa incurce, sa miste ceva. E o nelamurire. Ca sa scurtez intrebarea: ce ofera Biserica la schimb pentru pozitia financiara pe care o are?

Si compari ce e rau cu ce e mai rau, nu ai castigat nimic. Eu personal am vazut multe petitii, campanii, multi se plang de conducere. Doar ca nu vezi asta acum pentru ca esti la categoria Religie.

Eu nu ma iau de existenta divinitatii. Sunt doua concepte separate. Omul nu e sfant decat dupa ce moare. Si nu are de ce sa aiba tratament de sfant cand tot ce face e sa rosteasca o poezie si sa-si ia banii. Profilul teologic poarta in licee numele de vocational, asa ca numele imi sugereaza deja ceva. Si vocatia lor numai sa nu fie aspiratoare de bani nu e, ci sa indeplineasca voia Domnului si chestii, intr-un stil simplu sugerat de Iisus, in mare parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai draga? la noi a murit un om si, fiul acestuia merge la popa; parinte a murit tata.sa veniti sa-i faceti cele de trebuinta.bine vin.sta asta,sta asteapta,se mai duce odata; parinte mai vii? da mai, mai este oleaca din meci si vin; fiul mortului se duce si aduce mortul la popa pe prispa spunand; parinte, eu ti l-am adus cand ai timp il ingropi matale, eu plec ca am treaba.ce vreau sa spun? daca esti om care gandeste, poti rezolva o problema discutand si aranjand totul ca de la om la om.nu ca de la popa la om.intelegi? de la nevoia noastra a crestinilor de un preot, un duhovnic si un doctor de suflete care este popa, nu mergem pana la a darama bisericile, a numara banii intregului sistem si a judeca statul ori biserica fiindca este munca de sisif.cand spui cler,ori stat,este ceva abstract. aproape inexistent,ceva lare noi ne putem raporta doar ca membri apartinatori ai structurilor respective.mi-a mai spus o asistenta ca, sa nu dau vina pe ea, pentru o situatie medicala, ca nu e vina ei, ci a sistemului.mai sa fie.da sistemul nu e din oameni? care au telefoane,internet, televiziuni, presa? eu muream cu zile iar ea imi recomanda programare, trimitere de la medicul de familie, consultatie si eventual tratament dupa aia.sa fim seriosi.asa vrea sistemul.am facut cum am vrut eu; m-am internat la urgenta dar ar fi trebuit sa chem si salvarea ca sa-mi bat joc de sistem.asa si cu mortul respectiv.ia-l frate, spalate pe cap cu el, cat a fost viu a fost al nostru, de acum e al tau, sanatate si sa ne videm sanatosi.in rest, putem sa ne folosim de inteligenta si mintea proprie ori de parghiile legislative, dar cu astea merge greu tare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca tot spui de medici, uite ceva ce mi se pare mai horror decat clasicele filme de groaza. Oare daca nu s-ar redistribui interesul statului, nu am avea o situatie mai roz? Nu ar avea niste bolnavi o soarta mai buna? Iti zic eu, Biserica nu poate face asta prin „puteri magice". Poate doar sa ia, nu sa si ofere, dar ar fi suficient sa faca doar atat. Si, daca ia, nici ceilalti nu prea mai sunt motivati sa ajute. Sunt ceva oameni care chiar vor... ii cauti ca acul in fan, au cele mai mici salarii pentru o munca extrem de benefica, se implica in sanatate, astfel incat raman doar ei cu niste loaze, sa le spun asa. http://goo.gl/z4x7ec

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draguta,orice sistem e putred la noi si are uscaturi.stii de ce santem inapoiati si la noi totul merge greu? nu din cauza religiei.din cauza faptului ca nimeni nu-si face intr-adevar treaba asa cum trebuie sa si-o faca, nu le place munca, sant corupti.pentru comparatie ca tot strigau toti ca se inchid spitale si ca nu sant bani in niste,.sa fim seriosi, eu personal cotizez lunar cu 280 de roni lunar.si santem multi in Romania care facem asta.la biserica am dat anul asta ioc.adica nimic.nici nu eram acasa cand a venit popa.dar subsolurile spitalelor aduse in stare de faliment, sant pline de aparaturi performante puse la dos pentru cand vor putea fi luate.habar nu aveau sa le foloseasca, ori erau primite ca ajutoare, si de ce sa nu le ia la cabinetele lor particulare? ai vazut cum vor sa revolutioneze sistemul sanitar? sa trecem intai pe la medicul de familie apoi in sistem ambulatoriu si de abia apoi la urgebta dupa ce te-au terminat.de ce? pai sa munceasca altii, de ce EI? spitalul trebuie sa produca bani, nu sa cheltuie bani cu bolnavii?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, numai ca nu e nimeni interesat sa miste ceva. Daca ar fi medici preocupati si nu doar corupti, s-ar schimba situatia. Am fost prin Vest si nu stiam in ce loc ma aflu, pentru un spital era foarte primitor.
Un exemplu ar fi fost o infirmiera de acolo. A vazut-o pe mama dezorientata si a sarit ea sa o ajute, din proprie initiativa, fara ca mama sa intrebe.
In Romania se uita urat la tine... sau stai, nu se uita deloc, daca nu ai macar o bancnota „cadou".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai sant exceptii.dar ingerii sant rari in spitalele noastre.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai sant exceptii.dar ingerii sant rari in spitalele noastre.stii ce as face eu daca as fi cadru medical? daca m-ar intreba un pacient, cat ma costa? i-as spune; dupa ce te vei face bine, vei putea sa recunosti calitatea muncii mele si a personalului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frumos, daca ai fi medic si nu te-ar corupe sistemul.

| NuiBaiBa a răspuns:

Ma in general sa faca ei bani dar nu numai sa nu te gandesti ca toti sunt asa adica preotu meu de la tara nu are nici masina si sta in casa biserici iar banii ii foloseste sa ajute oamenii nu te gandi ca toti sunt asa depinde de caracterul oamenilor de exemplu calugarii traiesc din ce cultiva sau din ce primesc pomana iar pomana nu te obliga nimeni sa o faci...

| anonim_4396 explică (pentru NuiBaiBa):

Si eu cunosc exceptii, dar nu era doar asta subiectul intrebarii...

| RaduIAndrei a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa dai bani Bisericii. Eu nu cred in Dumnezeu, in acel Dumnezeu care ni-l prezinta ei, dar totusi stiu ca Isus a spus ca trupul tau este templul in care te rogi. Nu trebuie sa mergi la biserica pentru a te ruga, biserica si toate aceste ramuri ale crestinismului sunt facute de catre oameni conducerii. Voi chiar credeti ca mergand la biserica si va rugati dumnezeu va aude mai bine? Raspunsul e nu. Ma tot gandesc cum de crestinii dau bani bisericii. Voi care il urmati pe Mantuitorul Isus, nu i-ati citit voi Fericirile sau daca ati facut-o nu ati inteles nimic din ce vroia el sa zica? Nu ati inteles nimic din tot ce a facut el pe Pamant? Se pare ca credinta multora se bazeaza doar pe faptul ca asa au fost invatati in familie. Nu mai da bani Bisericii fiindca, tu trebuie sa te rogi pentru tine nu preotul, nu biserica... Imi pare rau pentru voi cei crestini si nestiutori asupra credintei voastre. Nu Dumnezeu va cere bani, oameni ii cer folosind ca pretext pe Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru RaduIAndrei):

Nu stiu daca te-ai prins, da' nu-s crestina.
Doar ca m-am enervat rau vazand persoana respectiva ca nu si-a incarcat cartela de luni de zile, dar i se pare prioritar sa primeasca popa la ea in casa doar pentru ca ii e teama ca ramane cu mortu'n casa. Pai da-o-ncolo, stii...

| RaduIAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama ca nu esti cu ale Domnului ca de obicei aia nu vorbesc asa fiindca sunt indoctrinati. happy

| anonim_4396 explică (pentru RaduIAndrei):

Ce ma face pe mine sa gandesc profund e ca exista expresia „a nu avea un dumnezeu" ca sinonim pentru imoral.