| Superior a întrebat:

Stiinta este de parere ca rugaciunea,desi nu se stie cum,are efect.
Cand ma refer la rugaciune,nu ma refer la o poezie duhovniceasca rostita pana numai poti,si la o rugaciune care este plina de dorinta,compasiune, empatie si transmisa cu iubire.
Ce puteti spune?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da sunt cazuri cand cineva se roaga la divinitate si, din coincidenta, se intampla niste lucruri. La fel cum sunt milioane care se roaga si nu primesc nimic.

irelevant

| Holiday a răspuns:

Ai glume in program azi?laughing

| DeyCj a răspuns:

Da, așa este.Defapt credincioșii cred că persoana Dumnezeu i-a ajutat, dar real e vorba de autosugestie, și de puterea gândului.

| SG1995 a răspuns:

Da, vorbim de auto-gestie. Efectul e limitay, adică strict psihologic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Stiinta stie cum are,, efect'' religia. Eu ti-am mai zis sa studiezi creierul uman.

| Superior explică (pentru supadeceapa):

Bine ca stii tu asa multe...
neuroloago

| raMLesS a răspuns:

De efectul placebo ai auzit? Foarte multe pastile sunt la fel de eficente ca un cubulet de zahar, oamenii cred ca ei se fac bine pentru ca ii ajuta pastila aia si ca are in ea tot felul de substante benefice, dar nu e deloc asa.
Ce spunea Isus?,, Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă!,,
Oamenii se pot vindeca singuri de foarte multe nebunii.

| Superior explică (pentru raMLesS):

Am auzit de efectul placebo, dar nu pare sa aiba vreo legatura cu ce am descris eu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Spun ca aberezi.

Cred ca atunci cand te duci la WC, gasesti inscriptii maronii care iti transmit sa vii aici cu astfel de intrebari retardate.

| Nilsson a răspuns:

E o dovada a puterii credintei.

| Mclaren12 a răspuns:

"poti,si la o rugaciune care este plina de dorinta, compasiune, empatie si transmisa cu iubire"
Nu. Asta este energie. Daca manipulezi o cantitate suficienta de energie si o programezi printr-o afirmatie ("rugaciunea" in cazul tau) aceasta poate manifesta ce ai specificat in afirmatie. Dorinta puternica are legatura aici pentru ca manipularea energiei tine practic de puterea sufletului, care este facut tot din energie. Pe masura ce sufletul devine tot mai puternic, cu atat poate manipula si programa mai multa energie. "Rugaciunea" este doar afirmatia, ea in sine nu are nicio putere. Astea sunt cunostinte de baza in ocultism. Este ca si cum ai manipula un om si ar face ce i-ai zice tu sa faca. Si stai linistit ca prin crestinism n-o sa ajungi nicaieri pentru ca habar n-ai cum functioneaza energia incat sa zici ca daca rostesti o rugaciune cu dorinta si sentimente puternice, atunci o sa se si indeplineasca, iar ca mai apoi sa o pui pe seama zeului biblic inexistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e știința și cum a ajuns la părerea asta

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Niste studii au aratat ca vindecarea unor persoane la care familia se ruga era mai rapida decat la altele.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

În prealabil luau și pastile nu? Nu de alta, dar dacă luat pastile, efectul e 0.

| Superior explică (pentru SG1995):

Luau si pastile, evident.
Ideea e ca, unii pacienti nici nu stiau ca unii se roaga pentru ei.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Acele studii sunt fabricatia ta, in fapt un studiu efectat in UK a dovedit faptul ca rugaciunile au zero efect, nu baga stiinta in credinta ta, mai mult efect are efectul placebo sau hipnoza

| Superior explică (pentru RAY):

Man scuze ca-ti zic dar niciodata nu ai venit cu vreun argument, daca e ceva ce e fabricatie, atunci e ceea ce zici tu.
Eu mereu am venit cu argumente/dovezi/studii/link-uri/explicatii.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Da asa e, mereu cu argumente/dovezi/studii/link-uri/explicatii inventate de tine desigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate afecteaza psihicul, cand te gandeti ca te-ai rugat poate ai mai multa incredere, actionezi altfel.In rest hai sa fim realisti, nu te aude nimeni din perete si te vindeca de probleme.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Unde e "studiile" alea? Is facute de "cercetatori britanici"? Asa cum sunt multi atei tampiti exista si un numar egal de crestini identici si savanti idem.
Asta nu demonstreaza nimic. Doar ca oamenii, indiferent de religie sau orientare, pot sau nu fi tampiti.