| Clorox a întrebat:

Stiu ca sa fii credincios pare ridicol dar si voi ateii sunteti ceva de gen:
"Nu cred in dumnezeu, dar exista?"
Daca ati ales sa fiti atei de ce va mai preocupa acest lucru?
Vad zilnic in categoria religie intrebari de genul...
Stiu, si unii credinciosi exagereaza dar nu inteleg de ce mai argumentati chestii care nu au rost (Chiar si eu, am avut o perioada mai proasta si tot puneam intrebari de genul)
Si primeam raspunsuri asemanatoare la toate intrebarile, nu cred ca mai are rost sa repetati de mii si mii de ori ca nu exista dumnezeu, la fel si din partea credinciosilor nu mai spuneti ateilor ca o sa arda in iad (Daca stiinta nu a dovedit existenta in dumnezeu, cred ca nici noi nu putem demonstra asta pe un site!, sau daca altii au avut probleme legate de paranormal, cum am patit eu, nu mai dati raspunsuri de ****, si mda, am inteles nu va pasa si chestii de genul sau nu credeti dar nu cred ca mai au rost comentariile jignitoare!
Fiecare crede in ce vrea sau in nimic! Daca tie iti plac merele eu nu te pot obliga sa iti placa perele!
Sper ca ati inteles topicul acestui mesaj!
Apropo, acest mesaj nu face discriminare intre tabere! Daca incepeti cu mesaje d-alea de mafiot, nu raspundeti!

64 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

A fi credincios nu e ridicol.Cei care vor sa surpe Credinta, in majoritate o fac din motive de ezitare, de inca hotarare sau nehotarare. Nu trebuie sa te superi pe bietii rataciti!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Nu am zis ca este ridicola, am zis ca pare ridicola in ochii ateilor!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Te raportezi la atei?
E adevarat si ca acolo poti gasi 'oile ratacite'.
Daca eu am un palat(spiritual), trebuie sa-mi fie rusine? De cine?

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Nu, nu, nu intelege gresit!
Si eu am ''un palat spiritual'' Nu spun sa iti fie rusine, din contra, spun doar ca ateii nu cred in chestii de gen si ca orice alt om care nu intelege ceva trebuie sa comenteze!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Cine comenteaza are indoieli! Nimic nou sub soare! E chiar productiv, as crede!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Cam asa!

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu mai e ateu ala care se intreaba daca exista mos cracila sau nu. E doar un idiot care inca nu s-a hotarat ce sa creada sau ce vrea.

| UnBroken2016 a răspuns:

SI nu "pare" ci e ridicol. Stai sa te rogi unui serial killer, chiar e ridicol. Dar la cine pretentii, este?

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Ok, sa se hotarasca in pacea lor, sa nu mai aduca comentarii de ****!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Eu sunt ''credincios'' dar nu ma rog la dumnezeu! Difera subiectul...

| doctorandus a răspuns (pentru UnBroken2016):

Daca ai sa citesti ce a scris, o sa observi ca nici Richard Dawkins nu afirma ca *stie* ca nu exista Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Trebuie sa mai dai o sansa, mai ales nehotaratilor! S-a dovedit ca tocmai aia sunt cei mai de baza!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

N-ai cu cine... crede-ma!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt mai de baza pentru ca sunt pe jumatate prostiti. Inca putin si ii prostiti de tot. Pai dooohh

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Vad ca ai cu cine! Au cam disparut! Caci nu au argumente! Dar si asta ma sperie! Numai cretinii intra intr-o Credinta, daca nu-si pun intrebari!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Ok nene, am inteles, esti ateu, nu iti pasa, razi de credinciosi.
De ce dracu nu iesi din topic?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Ma plictisesc si am zisi sa intru pe la religie. E o tara libera colega.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca o sa-mi reevaluez parerea fata de sfintia ta!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Da ma, treaba ta...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Religia toata tine de credinta cuiva in Dumnezeu. Nu ai cum sa fii una fara alta. E ca si ateul care crede totusi ca exista un zeu pe undeva. Pai ala nu mai e ateu.

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Credinta nu inseamna sa crezi in dumnezeu obligatoriu! (Chiar despre ce vorbeam in topic, daca nu stii de ce comentezi?)
Eu nu cred in dumnezeu, stiu ca exista doar ca nu ma inchin lui!

| Nitunitu a răspuns:

Fiecare crede ce doreste.

Numai ca toate religiile au ceva cu crestinii, care sunt invatati sa iubeasca si pe cei ce le vor moartea.

Nu crezi ca stie cineva de la conducerea planetei asteia ceva?

Adica de ce s-ar baga satanismul peste tot si s-ar promova tot mai mult persecutarea crestinilor daca teoretic Iisus Hristos si Satana nu ar exista?

De ce exista alb si negru?

De ce putem sa fim fericiti sau tristi?

De ce putem oferi ajutorul cuiva cu inima deschisa sau putem sa intoarcem spatele si sa nu ne pese?

De ce avem liber arbitru intre bine si rau?

Nu cumva acest bine si rau ne va decide viata de dupa moartea fizica?

De ce exista pactul cu diavolul pe care il fac celebritatile?

De ce unii plang dupa perioada de 10 sau 20 de ani de contract cu Diavolul in care au faima si bani si tot ce vor?

Vezi tu, Banii, faima, poftele trupului sunt doar de decor.

Ca sa ajungi in rai trebuie sa suporti orice de la draci aici pe pamant si sa rezisti oricarei tentatii de a face rau sau de a iesi din cuvantul lui Dumnezeu.

Daca vrei sa ajungi in Iad, nu trebuie sa faci nimic special, sau chiar poti sa te distrezi pe cinste aici pe Terra cu bani, faima si orice iti doresti dar in schimb ti se va cere sa faci un ritual sa iti vinzi sufletul.

De ce este atat de pretios acest suflet?

Pentru ca este etern si nu are moarte...

Prea mult ne-am inrait unii cu altii, prea mult ne certam cu totii, ne sapam pe la spate, facem tot felul de prostii unul altuia. Prea mult distrugem tot ce e frumos si nu construim nimic inapoi.

Suntem prea rai si Iisus Hristos tot ne iubeste asteptandu-ne sa ne intoarcem la el chiar si in clipa mortii!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Mare greseala.Dar e alegerea ta!

| UnBroken2016 a răspuns:

Pai tu in ce crezi?

| Clorox explică (pentru Nitunitu):

Ai dreptate, cand aproape mi-am facut initierea a trimis un demon la mine!
Stiu ca suna ciudat si multi atei cred ca mint sau ceva de gen dar nu, chiar am vazu entitatea aia!
Si in perioada respectiva simti ca esti zeu, este o senzatie uimitoare!
Doar ca nu mi-am facut ritualul, nu m-am vandut, inca!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Chiar te intereseaza?

| Holiday a răspuns:

Ca ateu nu te preocupa spiridusul, ala e doar un personaj dintr-o poveste creata cu un scop practic, ci problemele pe care le creaza in societate si in vietile noastre indobitocirea religioasa.
Si atata timp cat credinciosii incearca prin orice mijloc sa indobitoceasca si pe altii care poate sunt prea copii sa priceapa, sau pur si simlu nu-i duce mintea, e logic sa le prezentam si noi, ateii, punctul de vedere privind povestile cu spiridusi si implicatiile nefaste ale credintelor in cai verzi pe pereti.

| Clorox explică (pentru Holiday):

Da, am inteles, dar voi nu intelegeti ceva!
Nu puteti sa-i spuneti cuiva care practica wicca sau alt ceva, ca nu exista magie, acea persoana va rade de tine! Aici intre religie si ateism este cam tot aia, doar ca dintr-o diferita perspectiva!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Esti cumva fata? O data ce te-am intrebat raspunde, nu.

| Holiday a răspuns (pentru Clorox):

Am mai spus si cu alta ocazie, discutiile sunt mai mult pentru cei care sunt la inceput de drum si pot cadea in plasa povestilor religioase si pentru nehotarati, intr-adevar, unul convins ca pupatul in fund de spiridusi imaginari ii aduce ceva e greu de schimbat.