| Kramerwalt a întrebat:

Dovezi ca Dumnezeu exista sunt foarte multe dar as vrea sa aud si parerea ateilor aici, ei de ce nu cred in El? Ce-i face pe ei sa creada ca nu exista, vreau sa va argumentati raspunsurile!

Răspuns Câştigător
| madalina2222 a răspuns:

Ei nu cred in Dumnezeu findca cred ca dovezile stintifice apartin mai mult de realitae. dar vreau sa iti spum ceva ei iau versete din biblie ca si cea cum ar fi ce ca cum sa fii ucenicul lui Iisus ca sa urasti pe mama ta, tatal tau, frati, surorile tale si judeca acest verset fara sa stie ca adevaratul sens este ca sa nu-ti iubesti familia mai mult ca pe Dumnezeu dar ce sa faci o sa vada ei cand o sa treaca in nefiinta ca au grestit dar atunci va fi prea tarziu. Ei sti cum se spune judeca o carte dupa coperta fara sa vada continutul ei si sa il inteleaga

| Kramerwalt explică (pentru madalina2222):

Chiar proverbul meu preferat este sa nu judeci o carte dupa coperti, ai dreptate dau eu vreau sa vad si ce spun ei!

26 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca tot ai asa de multe dovezi, insira-le aici, frumos, ordonat, cu punct si virgula si de la capat!
Nu eu trebuie sa dovedesc inexistenta a ceva ci tu, ala doldora de dovezi, ai mirobolanta ocazie de a ne arata tuturor ca "ceva-ul" exista. Deci, purcede!

| ramona30 a răspuns:

Esti tare. Pai daca ar exista atat de multe dovezi ca exista dumnezero toata lumea ar crede in el.laughing)))) Esti tare. Cred ca nu cunosti definitia cuvantului dovada. laughing)
sarcina dovezii trebuie sa cada in sarcina celui care face o afirmatie. Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi contrazis fara dovezi. Astfel cand cineva zice "Allah exista" poti raspunde contrariul si ai dreptate atata timp cat nu ti se aduca contraragumente. la fel si cu dumnezero.
sunt atat de multe, eu le-as imparti pe categorii:
1) o astfel de fiinta (omnipotenta, omniscienta si omniprezenta) nu poate exista. E ilogica si irationala.
2) Dumnezeu nu face ce ar trebui sa faca.
3) Biblia e plina de mesaje sangeroase, sexiste, contraziceri, falsuri.
Cum spunea cineva mai devreme, daca vrei sa nu mai crezi in Dumnezeu, citeste din Biblie, cartea Deuteronom.

| ramona30 a răspuns:

Nu poti cere cuiva sa dovedeasca ca nu exista D-zeu. Sarcina dovezii cade in bratele celui care face o afirmatie privind existenta cuiva sau a ceva. Daca insisti sa ne ceri nua dovezi voi face si eu urmatoarea chestie.
Dintr-o rautatea si razbunarea care ma caracterizeaza uneori o sa cer si eu crestinilor sa-mi demonstreze ca nu sunt adevarate urmatoarele afirmatii :
1. Dumnezeu este un cercopitec transcendent triped care se înmulteste prin icre. Dupa ce le depune într-o damigeana, le fecundeaza singur, cu foarfeca de taiat via. Sa-mi demonstreze cineva ca nu-i asa!
2. Iisus Hristos s-a nascut eunuc. Sa arate cineva ca gresesc. Daca va uitati în Biblie, nici nu scrie pe undeva cum ca ar fi avut testicule, iar dupa ce doctrina a promovat, e clar ca îi lipseau.
3. Demonstrati-mi ca nu exista Mos Craciun, zmei, fantome, Zeus, Cerber, Hades, Apollo, Thor, Isis, Shiva, Quetzalcoatl, vampiri, moroi, strigoi, draci, dragoni, vrajitoare care zboara cu matura, spiridusi, reptilieni, serpilieni, pestilieni si crestilieni. Daca nu se poate, înseamna ca toti acestia exista.
4. Se facea ca jucam sah cu calculatorul. Deodata unul dintre caii mei a prins viata, a zburat pe geam si nu l-am mai vazut. Din cauza asta am pierdut jocul. Sa-mi demonstreze cineva ca mint. Poate sa arate ca mint? Daca nu poate atunci înseamna ca spun adevarul.
5. În Biblie Dumnezeu face bascalie. De fapt si de drept în Rai o sa ajunga ateii ca rasplata pentru faptul ca au avut spirit critic si au fost sceptici. Crestinii au sa fie torturati în Iad pentru eternitate din cauza ca au fost creduli. Cine vrea sa scape de aceasta soarta cruda, ori sa înceapa sa învete în mama dracu’ logica aia, ori sa demostreze ca Dumnezeu nu glumeste în Biblie.
6. Chiar acum, Dumnezeu, Hristos, Fecioara, cu sfintii si cu arhanghelii stau si se masturbeaza uitându-se la crestinii care fac sex. De fapt din cauza asta am fost creati, ca sa aiba Dumnezeu pornografie la dispozitie. Daca nu se poate demonstra contrariul înseamna ca e adevarat.
7. Dumnezeu face alergie la banane. Daca nu se poate demonstra contrariul atunci e adevarat. 7' Dumnezeu nu face alergie la banane. Daca nu se poate demonstra contrariul atunci e adevarat. 7? Dumnezeu nu a mâncat niciodata banane. Daca nu se poate demonstra contrariul atunci e adevarat.
8. Povestea cu Scufita Rosie a fost transmisa într-un mod fals. Adevarul este ca în fapt, nu lupul a mâncat-o pe bunicuta ci bunicuta pe lup. Iar vânatorul nu era vânator, ci era un angajat de la protectia animalelor care împuscat-o pe bunicuta nehamesita si a salvat lupul care era pe cale de disparitie. Demonstrati ca n-am dreptate!
9. Toti credinciosii crestini, la fel ca si ceilalti credinciosi halucineaza în credinta lor. Sa demonstreze cineva ca nu halucineaza; daca nu se poate rezulta ca sunt toti niste halucinatori. (Aceasta chiar se poate sa fie adevarata, chiar daca structura logica a argumentului este defecta).
10. Dumnezeul crestin a fost creat la rândul lui de un dumnezeu si mai mare si mai transcendent numit "Gigel de la Mihai Bravu".

Răspuns utilizator avertizat
| JohnTheLittle a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Probabil o sa auzim ceva gen: "Fratilor mai dati-va dracu', n-aveti dreptate, dumnezeu exista, el este inauntrul meu si sunt sigur ca exista, voi pacatosilor o sa ardeti in iad unde satana o sa infinga furca in voi"

| Kramerwalt explică (pentru JohnTheLittle):

Si chiar asa e! Dar o sa realizati voi de abia dupa ce ve-ti muri!

| DragosConstantin a răspuns (pentru Kramerwalt):

Serios deci ai "inviat" si tu ca si Iisus Hristos ca sa ne zici asa ceva?laughing ce ar fi sa ne spui si noua ce ai vazut in "lumea de dincolo"

| Kramerwalt explică (pentru DragosConstantin):

Nu are rost sa ma cert cu voi nu ve-ti intelege asta e! Eram exact ca si voi o sa vedeti ca ve-ti regreta!

| DragosConstantin a răspuns (pentru Kramerwalt):

Si dc nu mai esti ca si noi? ai vazut pe Dumnezeu? sau iar ti-a spalat creieru un mare crestin.

| Kramerwalt explică (pentru DragosConstantin):

L-am vazut pe Dumnezeu!

| DragosConstantin a răspuns (pentru Kramerwalt):

Si cum arata? are barba sau nu?

| Kramerwalt explică (pentru DragosConstantin):

Poate are, poate n-are! daca i-l vezi si tu o sa te convingi!

| DragosConstantin a răspuns (pentru Kramerwalt):

Pai vezi singur te incurci in stiinta ta.Nu mi-ai raspuns la intrebare cu da sau nu, inseamna ca nu l-ai vazut, dar ai raspuns cum sa zic asa la plesneala numai ca sa incerci sa iesi din dezordinea pe care singur ai facut-o.Mai bine terminam discutia ca nu ajungem la o intelegere crezi in ce vrei, iar eu cred in ce vreau.

| Kramerwalt explică (pentru DragosConstantin):

Eu nu l-am vazut fizic eu i-l simt i-l port in inima, si bine ai dreptate nu o sa ajungem la o intelegere niciodata terminam discutia!

| ramona30 a răspuns:

Asta a pus intrebarea, a vazut raspunsurile si s-a speriat si a intins-o.

| DragosConstantin a răspuns:

Iar o luam de la capat deja devine plictisitor...deci iti zic eu de ce nu cred in existenta Lui...
-primul motiv e ca toti crestinii spun e ca bun, milostiv, binevoitor si altele, dar luand-o in mod logic atuncea cand au avut loc razboaie si au murit foarte multi oameni de ce nu a intervenit Dumnezeu, daca tot ne iubeste atat de mult?
-al doilea motiv iti da un exemplu ca sa intelegi mai bine in Africa majoritatea dintre oameni rabda foame da? pai de ce Dumnezeu nu se indura de ei? ce au putut face atat de grav incat sa nu primesca macar putin ajutor de la Dansul?
-al treilea motiv este acela de exemplu cand te rogi la El, tu ai zis ca e convorbire pai ce fel de convorbire e aceea, daca El nu-ti raspunde inapoi? iti place sa vorbesti singur?
-al patrulea motiv e acela legat de Apocalipsa crestina si de Antichrist, pai de ce numai la crestini se presupune ca va sosii acel moment? de ce nu si la budisti sau la alte religii care mai exista?
-al cincilea motiv de ce nu are fiecare religie un singur zeu? de ce indienii cred in mai multi, iar voi doar in unul?
-al saselea motiv de ce mai exista doctori ca sa vindece unele boli? de ce nu va rugati la Dumnezeu sa va faca bine sa vedem, daca se va intampla, desii nu cred...
-al saptelea motiv de ce nu se arata Dumnezeu? asta ca noi nu suntem demni sa-l vedem e o aberatie dupa parerea mea.
Asadar, dupa aceste motive pe care ti le-am scris mai sus, eu unul nu cred ca exista Dumnezeu sau alt zeu.

bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exemple de cateva dovezi...

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

Restul dovezilor ti le poti da doar tu singur, prin rugaciune(convorbirea cu Dumnezeu)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Biblia nu constituie o dovada.
1 - Daca tu ai impresia ca planeta asta a fost singura care a castigat la 6 / 49 al universului si a fost o singura tragere te inseli. Sunt miliarde de alte planete. Viata este de mai multe tipuri si se adapteaza la mediul respectiv. Daca planeta asta nu ar fi avut conditiile de acum, fie viata nu ar fi existat aici, fie ar fi evoluat altcumva pentru a se adapta. Punctul 1 exte gresit deoarece pleaca de la premiza ca viata nu poate exista in alte conditii decat in cele de pe planeta asta. Terra este potrivita pentru tipul asta de viata.
2 - Nu doar omul gandeste. Sunt si alte specii foarte inteligente. Mai documenteaza-te asupra creierului in general.
3 - Nu ma apuc acum sa-ti explic care-i treaba cu aparitia vietii pentru ca ii prea mult de scris. Documenteaza-te.
4 - Experientele personale nu constituie dovada. Faptul ca in trecut, oamenii credeau in zei nu ii face reali. Tot in trecut se credea ca fulgerele, cutremurele, bolile, lumina soarelui, ploile si altele sunt manifestari ale zeilor dar cu timpul s-au dovedit a fi false.
5 - Asta-i pura prostie. Un fel de " stim ca exista pentru ca exista". Nici n-are rost sa mai comentez punctul 5.
6 - Isus nu a fost singurul care a facut minuni. Au fost multi alti zei si semizei inaintea lui care au facut lucruri mai impresionante decat el. Dumnezeu este bland, plin de dragoste, iertator dar nu a ezitat sa ucida milioane de persoane si animale nevinovate, este pregatit sa te tortureze daca nu faci cum zice el, nu i te supui si nu-l urmezi. Ti-a dat liberul arbitru pentru a alege : cu el sau tortura. Ideea ca isus s-a oferit ca sacrificiu este ridicola. A sacrificat un amarat de corp uman pentru a va ierta niste pacate pe care nu le-ati facut.

Observ ca dovezile aduse pro dumnezeu nu sunt bazate pe cercetare. Toate aceste dovezi s-au demonstrat a fi false dar crestinii ignora acest lucru. Mai ai alte dovezi? Mai era una complet idioata cum ca totul are nevoie de un creator cu exceptia lui dumnezeu. Daca afirmi ceva, trebuie sa aduci dovezi. Pana nu aduci dovezi verificabile, acel ceva nu exista. Tu de ce nu crezi in ceilalti zei? De ce accepti doar unul si respingi restul de cateva miliarde? Ii mult de scris legat de acele "dovezi", ti-am raspuns foarte pe scurt.

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

Nu am nimic ce sa-ti pot dovedii prin cuvant, eu am o relatie persnala cu Dumnezeu si stiu ca el exista si ca a murit din dragoste pentru mine! gandeste-te pentru 1 minut te rog ca Dumnezeu exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Am crezut pana pe la 14 ani. Am fost si la liceul teologic cu toate ca sunt atee. Stiu care-i treaba cu crestinismul destul de bine. Ba mai mult, stiu si despre alte religii.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Respecta dovada urmatoarele cerinte?

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Creearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Criteriile teoriei științifice
Lipsa afirmațiilor care se conțin pe ele însele ca premise
Consistență internă: lipsă de contradicții în cadrul teoriei
Consistență externă: lipsă de contradicții cu alte teorii recunoscute
Valoarea cercetării: explicarea unor noi probleme care până acum nu au putut fi explicate
Testabilitate empirică
Explicație eficientă
Falsificabilitate: o teorie trebuie să fie astfel formulată, încât afirmațiile să poată fi infirmate prin experiment. Teorii nefalsificabile, deci care nu pot fi infirmate prin experiment nu pot fi considerate științifice

| ateuNEGATIV a răspuns:

Dovada logica si rationala
daca vrei sa dovedesti existenta lui zana maseluta
1 observi fenomenul
2 tragi o ipoteza
3 o testeaza toti 1 miliard si o suta de milioane de ateii si trebuie obligatoriu sa rezulte acelasi rezultat ca tine daca nu nu-i dovada si pesudo stiinta vom fi bucurosi sasi testatam fenomenul
in timp eu sau altcine va mai dauga ceva noi dar nu desfinteaza teoria de baza ea ramane de acea e frumoasa stiinta o iubesc nimic nu-i batut in cuie