| KhludCiprian a întrebat:

Sunt atei de pe TPU din orasul Iasi? Stiti unii ce ar dori sa ne vedem cel putin o data in timpul lui iunie? (sunt in tranzit in Romania pentru cateva zile). Credeti ca ne-am putea intalni undeva?

Rog sa fie pastrata la categoria Religie.

Nu stiu pe ce criteriu sa dau funda, dat fiind ca nu stiu ce raspunsuri ar aparea. Si cei religiosi pot sa raspunda/sa ne intalnim o data, dar prefer ca daca fie discutii, sa nu fie prea lungi sau infinite despre o tema religioasa. Sunt mult mai interesat de comunitatea TPU in viata reala (si cu interes in acest sens).

NB Dat fiind ca am si relativ multe rude si evenimente pe aici, daca nu raspund imediat, e legat de asta. As fi interesat in orice caz orice opinie despre aceasta idee.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E un grup pe facebook, gasesti acolo la greu. Mi se pare ca fix ceva de genul Atei Iasi se cheama. Cauta si vei gasi! happy

| KhludCiprian explică (pentru KodrutZ):

Multumesc!

Am cautat si am gasit!

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa discuti despre ateism? si eu am fost si erau uni cu cotizatia pentru fundatia lor anti teista

| Mădă0611 a răspuns:

Daca esti crestin undercover si vrei sa ne strangi pe toti ateii ca sa ne omori? (the departed) :-s laughing

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Mădă0611):

Thou shall not kill!

| Mădă0611 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pe cei de aceeasi credinta cu tine. devil Evreii omorau intr-o veselie neevrei, era un lucru bun chiar, chestii trestii morale. smug

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nimic nu e batut in cuie."
-Iisus Hristos

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa mada nu te duce! doar sa-ti faca poza si sa te indoape cu inghetata si prajituri, ca alte idei in afara de discutii de ateism nu poate avea...

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Despre crestinism de fapt, si e cam greu sa ai alte discutii cand aproape tot ce vezi si tot ce auzi e despre el. Tocmai am vazut Chocolat (2000) si aia erau niste frustrati, cica zice popa, predica scrisa de altul: "Satana are multe înfăţişări. Uneori, Satana este cântăreţul sălbatic pe care îl auzi la radio. Uneori, este autorul unui roman obscen. Uneori este omul tăcut care umblă prin curtea şcolii întrebându-vă copiii dacă poate să se joace cu ei. Iar alteori este cel care face dulciuri, în special trufe. Ce poate părea mai inofensiv, mai nevinovat, decât ciocolata?" cred ca visa trufe, dar era post laughing Ca om cu mintea intreaga, n-ai cum sa nu zici ceva de crestinism, biblie, care are pasaje obscene, deci...

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai atunci du-te si stati de vorba despre asta. Eu stiu placa cu crestinii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Sigur am gasi alte subiecte si as merge daca zici ca-i rost de inghetata si prajituri, dar nu imi place sa imi fac prieteni in realitate, oricat de ok ar fi cineva, si daca e ok, asta e tendinta, sa legi prietenii. Pe net nu poti sa deranjezi sau sa fii deranjat, intri cand ai chef, in realitate nu e asa, plus ca stau in inima si sufletul Romaniei, Ardeal, ceva cu 1918. smug

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Inima si sufletul Ardealului pentru mine e Alba.
Si ai vazut altfel decat regizorul Chocolat. Lasse Hallstrom e un artist, iar Chocolat e o poveste de dragoste; primarul este eroul negativ, care da culoare povestii, nu este un film cu sugestii anticrestine, iar purtarea lui e fictiune, nici un om normal nu ar ajunge la asta.
Mai vezi What's eating Gilbert Grapes si

Un Unfinished Life.
povesti de viata frumoase.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Am corectat apoi, "inima si sufletul Romaniei, Ardeal, ceva cu 1918".
Fiecare ia ce vrea dintr-un film, eu il aveam in pc, nici nu stiam despre ce e vorba, deci nu l-am luat anume pentru ceva, am observat apoi ca il vazusem acum multi ani la tv, iar dintre toate fazele amuzante, cele 2 care au legatura cu crestinismul mi s-au parut cele mai cele (batranul cu catelul la spovedanie si cea cu trufele).
Ma gandeam ca sugestiile sunt la misto, vad ca nu, ceva e dubios. Multu! ^.^

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, e dubios. Adevaru e ca ambele contin mesaje crestine subliminale. Uite-te la ele cu ochelari negri sau tine doua degete incalecate.
Daca totusi le vizionezi neprotejat si simti vreo idee crestina, bea 100 de tuica sau fa cateva dusuri reci.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Dubios ca nu recomanzi ceva naspa. thinking In fine, ma opresc aici ca e de mult off topic.

| KhludCiprian explică (pentru Mădă0611):

Auch, ai microfon in vesta? De unde stiai? Data viitoare trebuie sa fiu mai precaut in a "starpi oamenii lui Satan".hee hee

Bun, am sa imi fac alt cont: CiprianAteul si asa nimeni n-are sa se prinda! tongue

| Holiday a răspuns:

Cu mare placere as raspunde invitatiei, dar din pacate sunt vreo 400km de la mine pana la Iasi, si nici cu timpul nu pot spune ca stau foarte bine.
Ar fi oricum frumos sa cream astfel de intalniri, sa bem o bere, suc, cafea, si sa discutam problemele de interes comun.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Da scuza-ma ce profesie si cadere ai tu sa aduni oamenii sa faci un fel de eveniment?

| KhludCiprian explică (pentru AlexanderAdrian):

Profesie: lucrez in IT.
Cadere: te referi la greutate? Putin peste 80 kg. Nu e nici un eveniment, e pur si simplu sa vad oamenii dupa anonimitate (cei ce accepta bineinteles) si sa invat si sa avem ceva interesat de discutat.

Sunt convins ca sunt o multime de oameni minunati ce impartasesc valori minunate ce sunt din Iasi si sunt si atei. Tu nu crezi?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eu cred ca pentru a conduce o astfel de discutie trebuie sa ai o pregatire. Dar uite la chestia asta nu m-am gandit. Avand in vedere ca-s economist poate fac si eu o intrunire despre arta contemporana. Ca doar coenzime, aloe vera, ma pricep.

| KhludCiprian explică (pentru AlexanderAdrian):

Sasha, cred ca ai pierdut esenta intrebarii.

Discutia nu este despre ateism, ci chiar avertiza impotriva discutiilor ("interminabile") despre o tema religioasa. Scopul meu (poate nu era prea clar) e pur si simplu daca-s atei (din Iasi) ce s-ar intalni la un suc/bere/sau ce bea fiecare, si sa vedem ce opinii au despre diferite domenii din viata lor. Poate unii sunt pasionati de motociclete, sau de fete (sau baieti daca e genul feminin), sau de ultimul tratament de Sida, sau de arta, etc.

Chiar ideea ta este foarte buna, daca te intereseaza de exemplu Sabin Balasa si esti economist, chiar poti cauta cine e interesat de acest domeniu si sa afli tot felul de opinii legate de domeniu. Mai mult, cine iti vine nu implica ca tu vei conduce o astfel de discutie, ci poate tu doar pui intrebarea initiala.

Nu uita, discutiile si dialogurile implica ca-s mai multe parti implicate, si ca om ce traiesc in diaspora, as fi incantat sa dau despre niste oameni ce pot sa gandeasca liberi si singuri (ce de obicei ateii o au) si sa vad libertatea lor cum o inteleg.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Foarte faină iniţiativa ta, poate ar trebui subliniat şi îngroşat "sa nu fie prea lungi sau infinite despre o tema religioasa."

Sensul de comunitate e foarte important, uneori e şi o piedică pentru care unii preferă să rămână în continuare fideli crezului, nu neapărat pentru crez cât pentru oamenii din jurul acestuia. E bine să existe alternative, cât mai variate.

Sună a slogan electoral, dar astea sunt realităţile, doar legându-ne într-un nucleu putem avea un impact asupra modului în care proporţiile vor migra dintr-o parte în alta, şi nu mă refer aici la a prelua modul celor pe care-i blamăm, existenţa in sine a comunităţii e suficientă prin exemplu, de a oferi altora curajul de a renunţa la basme şi de a avea unde se îndrepta.

Pentru că, "omul e un animal social", omul are nevoie înţelegere, compasiune, încurajare, destindere, relaxare, iar în momentul în care se vor forma pe ici pe colo, mici "centre de putere", are să fie un pas spre direcţia bună.

Un alt efect pozitiv, al simplii formări a unei comunităţi, e cum am zis "puterea exemplului", pentru că, cel puţin pentru ortodocşi şi pentru o importantă parte dintre ei, suntem satanişti, suntem pishopaţi, nebuni, alcoolici, drogaţi, ş.a.m.d astfel exemplul e cel mai uşor mod de a schimba o părere.

Sincer nu ştiu dacă, recrutarea pe TPU o să aibă vreun efect, nu cunosc tare bine "calitatea" persoanelor ce frecventează în mod uzual, însa e un început.

Apreciez efortul tău, să ne zici dacă s-a concretizat.