| SaveTheNature a întrebat:

Sunt ATEU! GRESESC enorm!
-Oare ma uit la mine ca sunt OM? Ca domin pamantaul?
Ca ceva major ma diferentiaza de animale?
-Am idealuri, vise, gandesc, descopar, relationez, iubesc, urasc, dusmanesc, perseverez, ma intristez, domin, sunt, studiez, citesc, vorbesc, interesat, cercetez.rad,glumesc.am mila, dispret, creez, Domin PAMANTUL! SUNT OM!(sunt diferit).
-Sunt Om, as putea distruge planeta(cu tot cu animale), cu tot cu oameni, cu tot cu viata.(cate animale pot face asta)?
-Sunt Om si stiu ca traiesc intr-un univers interminabil, infinit(animalele nu stiu asta)
-Sunt Om am istorie, si m-am schimbat atat de mult in ultimii 2000 de ani(animalele au ramas la fel)
-Sunt Om am ochi sa vad si stiu ca "ceva" si-a pus amprenta asupra intregii omeniri. Gandesc, si sunt constient.Sunt intelgient si vad ca sunt atat de diferit!
-Sunt om si vad ca Oamenii se roaga! Si cred.Miliarde de oameni
isi ghideaza viata conform legilor Lui Dumnezeu!
-Sunt om si am constiinta. Imi pare rau atunci cand fac rau, si radiez de fericire atunci cand fac bine! Am mila.
-Sunt om acum ma pot face auzit si vazut pana in celalat capat al lumii.Pentru ca toti oamenii sa poata cunoaste adevarul.(animalele nu pot face asta)
-Sunt om(am scoala, spital, politie, biserica, magazine) Sunt om!
-Sunt om, si nu am doar instincte! Am emotii. Si stiu asta, constientizez, si imi pasa!
-Sunt Om si vad ca miliarde de Oameni cred in Dumnezeu!
-Sunt om, am ratiune, si stiu ca nu din intamplare sunt om., nu din intamplare sunt diferit.
-Sunt Om, sunt liber sa cred, sau sa nu cred!
-Sunt Om am vicii!
-Sunt Om si ma intreb, de ce eu? de ce sunt atat de diferit?
-Sunt Om si am avut, am si voi avea DORINTE( acum pot sa zbor, pot sa stau sub apa, pot zbura in spatiu, pot vorbi cu sora mea si ea e atat de departe, pot face atat de multe lucruri pe care mi le-am dorit.
-Sunt Om sunt constient de asta.
-Sunt om si VAD ca oamenii de la o generatie la alta traiesc comform invataturilor lui Moise, Isus, Mohamed, Biblie, sau Coran(si ca toti ne spun de Dumnezeu)!
-Sunt om, cum sa cred ca toate astea sunt o intamplare? Mereu cercetam si cautam adevarul, de unde venim, incotro ne indreptam? De ce existam?
Pentru ca Dumnezeu exista!

17 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Tu te bazezi pe faptul că majoritatea crede-n într-un zeu, lucru irelevant. Faptul că majoritatea consideră ceva corect, nu înseamnă că este aşa. Ca un exemplu, înainte oamenii afirmau că pământul e plat, şi din câte ştim pământul nu-i tocmai plat. Deci nu este o dovadă admisibilă.
Şi oricum, care-i întrebarea?

| SaveTheNature explică (pentru Paulla):

De asta evoluam, si cercetam.Un lucru a ramas neschimbat Credinta in Dumnezeu! si in Isus Cristos!

| Paulla a răspuns (pentru SaveTheNature):

Chiar crezi că a rămas neschimbat? Înainte oamenii erau mai credincioşi, aveau acea frică faţă de supranatural despre care li se spune persoanelor religioase că trebuie să aibă şi azi. Acum lumea e mai sceptică, numărul de atei, agostici, deişti şi oamenii 'fără religie' e în creştere, iar mulţi sunt creştini(sau de oricare altă religie) doar cu numele.

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

De unde stii ca universul este infinit? Oricum credinta in cativa ani va disparea si ateismul va domina pentru ca majoritatea incep sa gandeasca.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Religia şi ştiinţa nu se exclud, ci se completează

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Ce am scris eu mai sus? Ce ai raspuns tu?
Stiinta este departe, foarte departe de a ajunge la capatul lumii. Nu neg stiinta(stiinta vine tot de la Dumnezeu). Insa stiinta nu poate face nimic fara Dumnezeu! Si in cele din urma toate intrebarile ne vor duce la Dumnezeu!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Din povestea ta care mi-ai zis-o, intr-adevar poti crede in Dumnezeu, insa te asigur ca nu Dumnezeu te-a ajutat sa treci peste depresia ta, te-ai ajutat tu singur, poate un timp te-au ajutat pastilele, si faptul ca ai inceput sa revii la normal te-a refacut. Tu ai o plasa pusa peste ochi, datorita religiei. Scapa de acea plasa pana nu este prea tarziu si vezi lumea asa cum este ea!

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Intrebarea era.De ce oamenii Domina Pamantul? De ce am avut "noi norocul asta"?

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru ca asa ne-a permis evolutia, la fel de bine putea sa fie orice alta specie. E ca si cum te-as intreba eu pe tine: De ce am avut eu norocul sa ma nasc cu 2 maini si nu cu una ca un ciung? Acestea sunt intrebari retorice.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

O explicatie nula. Asta nu e explicatie. Ne-am nascut muult superiori animalelor. Ai citit tot ce am scris mai sus?

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu ne-am nascut superiori animalelor, ne-am nascut si noi ca niste animale. Cu timpul am evoluat, am inceput sa construim case, mai tarziu masinarii, si am ajuns pana astazi, am inceput sa constientizam anumite lucruri (citeste o intrebare de-a mea sa vezi cate tipuri de oameni au fost). And btw, nu noi dominam pamantul, ci insectele, noi traim acum in era insectelor.

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Oare ma uit la mine ca sunt OM? Ca domin pamantaul?

Ca ceva major ma diferentiaza de animale?

Ceea ce ne diferentiaza pe noi de restul animalelor este faptul ca avem ratiune. Tu inloc sa depinzi de acea ratiune, depinzi de ceva imaginar. If one man has an imaginary friend, he is called nuts. If everyone has the same imaginary friend, it is called religion.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

"Cei care vorbesc atat de dezgustator ca sa-si nege Creatorul vor actiona dezgustator atunci cand vine randul lor."

"Oamenii din lume sunt apti pentru a spune "sunteti o multime de bigoti, credeti ca toata lumea greseste in afara de voi". Este minunat (in adevaratul sens al cuvantului minunat) ca daca noi credem ca suntem corecti, noi nu credem ca cei care sunt opusi noua pot fii corecti de asemenea."

"Cel care uraste adevarul, curand va ura si pe avocatul sau."

"Cel care perverteste adevarul, curand va fi incapabil sa deosebeasca adevarul de fals. Daca persisti in a purta ochelari care distorsioneaza, totul va fi distorsionat pentru tine."

"Cel care crede ca nu a fost niciodata un prost este un prost acum. Cel care niciodata nu a recunoscut ca a gresit, niciodata nu va fi correct."

"In loc de a fi umili in prezenta necredinciosilor stiintifici, ar trebui sa ne fie mila de ei. Ei se prefac ca se uita de sus la noi dar noi avem mult mai multe motive sa ne uitam de sus la ei."

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Uite vezi? Exact ce ti-am spus, nu poti sa-mi aduci propriile tale argumente, vii cu citate din biblie. Aceste premise nu sunt valabile. Crede-ma ca am intalnit oameni care-l scuipa in stanga si dreapta pe dumnezeu, si sunt de 10 ori mai buni si mai morali decat orice credincios.

| EvangelineLovin a răspuns:

Converteste-te! E usor. Sa fii crestin ortodox, sa mergi la Biserica, sau...cum vrei tu.

| EvangelineLovin a răspuns:

Si de aceea de obicei nu ma bag in conversatii din astea "spirituale" pentru ca nu poti sa vorbesti si tu linistit despre Dumnezeu ca vin unii cu vai deschide ochii, vai suntem maimute si mai stiu eu ce.raised eyebrows Stati voi linistiti si mai evoluati putin daca sunteti asa convinsi de lucrul asta si lasati alti oameni sa creada in Dumnezeu, nu "le deschideti voi ochii" ca mai rau ii intunecati!
Dumnezeu exista si va iubeste si pe voi!winking

| Vladuthz a răspuns (pentru EvangelineLovin):

N-am zis ca am evoluat din maimuta, am zis ca am evoluat prin comportament. happy