| NuStiuCeNumeSaPunSoro a întrebat:

Sunt curios ce cred altii despre adventisti.

Va rog niste argumente solide, nu doar "spalati pe creier".

De preferat sa mentionati si religia voastra daca lasati un reply, sa stiu cu cine vorbesc.

68 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Eu te-am jignit? Masoara-ti cuvintele.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Tu din ce categorie faci parte?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Du-te in Arabia Saudita, si ai sa vezi religia lege.Aia se numeste tara religioasa, nu Romania.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vorebim de tara crestina nu musulmana.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Nu e tot aia? Islamul e copilul Iudaismului, precum crestinismul

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Incearca sa te duci la scoala primara, poate afli mai multe.rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ai vazut tu baiat de 30 de ani la scoala primara? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Man nu stii daca e si ateu poate fi ortodox si eu ca catolic botezat consider toate sectele ca fiind manipulari in masa atat, din moment ce doar biserica catolica, ortodoxa detin adevarul absolut

| RAY a răspuns:

Isi spun despre ce adventisti stiu
danut =un fanatic care considera ca catolici,ortodoxi sunt demoni iar papa e un diavol, nu prea are bun simt, jigneste usor

mircea =se considera sfant,fara de pacate, la fel crede despre ortodoxi si catolici, oamenii astia au o lume a lor si chiar cred ca restul sunt satanisti inclusiv crestini de alte religi, desigur singurele religi crestine sunt catolica, ortodoxie

o fata = cu simtul umorului, dogmatica, dar de bun simt

mai sunt si alti?

eu sunt Ateu

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

L-ai uitat pe anonimg

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, anonimg = e mai deschis la minte si nu se considera fara de pacate sau sfant, eu credeam ca e fata cand e de fapt barbat, nu stiam

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"din moment ce doar biserica catolica, ortodoxa detin adevarul absolut" - Parca nu va placea ca o confesiune sa spuna lucrurile astea, iar acum le spuneti voi?

"Man nu stii daca e si ateu poate fi ortodox" - I-am citit intrebarile si raspunsurile, nu e crestin.
Stiu ca e eronat, dar de obicei folosesc cuvantul "ateu" si pentru deisti, panteisti, etc. Nu stiu cum sa-i incadrez pe toti printr-un singur cuvant.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Am spus ca asta as spune ca catolic botezat sau ortodox,mircea se declara non religios,sa stii ca lor nu le place sa le spui ca sunt atei,si panteismul,deismul e tot o forma de credinta,ei cred ca exista un creator, au credinta pentru existenta lui, ei sunt atei pentru toti zeii teisti, pentru zeul lor, creator tot credinta au

| Dweds a răspuns (pentru RAY):

Stati, voi inca mai credeți im religie? In Dumnezeu in toate prostiile astea? Religia a fost creată de om. Omul este un animal social. Cand a evoluat religia a fost extre de utila pentru a crea comunități. Triburile de oameni erau extrem de restrânse rar găseai mai mult de 100 de oameni. Comportamentul asta s-a observat si la maimuțe. In fine, religia a fost o treapta foarte importanta al evoluției omului. A adus oameni de aceiasi religie impreuna. Dar sincer cred ca ar trebui sa punem punct la aceasta prostie a venit deja timpul. Tineri, categorie din care fac parte, au devenit din ce in ce mai necredincioșii in toata lumea. E o chestie normala. O intrebare extrem de usoara pe care mi-am pus-o de cand eram mic: De unde sti noi ca religia creștina este cea adevarata si nu islamul sau alt fel de religie?, adica noi ne-am nascut intr-o tara unde majoritatea oamenilor sunt creștini, la fel si in Arabia saudita. Tot in Romania sau in Arabia saudita oameni sunt indicați dupa religia lor. Daca religia creștina este cea adevarata atunci ce vina are copilul ala care s-a nascut si i-au bagat parinti religia in cap de mic. A trăit in mediul ala a cunoscut doar oameni care credeau in religia aia. Sau de săracul roman? Nu stiu daca am fost clar, dar in fine.
Si sincer mai am o groaza de argumente dar mie imi place sa folosesc Briciul lui Occam: cea mai simpla explicație al unui fenomen este de preferat.
Religiile a fost al treia cea mai mare cauza al uniri oamenilor dupa bani si imperii. In zis de azi este o sursa mare de discriminare, ce faceti voi acum. Sincer este o prostie si ar trebui sa trecem peste ea. Oameni trăiau pe o arie de o mie de km pătrați max, ma refer la un trib, si pentru a explica fenomenele supranaturale precum ploaia fulgerul. Dupa a venit politeismul zei au devenit importanți deoarece ofereau un raspuns: zeul fertilități, cerului, medicinei. Zei mediau între oameni si animale, chestiile astea le făceau zei. Si zei si credințele tot au evoluat au venit alti zei si i-au luat locul etc. Oameni s-au extins au aparut imperii si comerțul s-a extins. Au dispărut religiile animiste jn favoarea celor politeiste dar si-au lasat amprenta. Demoni, elfi, fantome, copaci sfinți... au devenit parti integrale ale religiilor politeiste.
Mii de ani de spălare de cap ale moniteistilor vad religiile politeiste ca ignoranți si idolatrie copilărească.
Politeisti nu disputau existența unei puteri care guverna universul. Multe religii politeiste aveau un conducator suprem care era in spatele celorlalți zei Zeus, Hera, Apolo erau subiecți al unei puteri omniprezent, Omni ce vrei numita Soarta(Moira, Anake). Nordici tot in soarta care ia dus la pierire in cataclismul din Ragnarok. La West africani aveau un zeu suprem numit Olodumare. Hindu Atman. Ce distinge politeisti de momoteisti? La politeisti zeul suprem nu are interese sau părtinire. Deci nu se implica in lucrurile lumești, nu ii pasa de oameni. Nu ii pasa daca un om moare, daca un imperiu este distrus. Daca un regat pierde un razboi. Daca rasa umană este ‘distrusa’ de o epidemie sau de orice iti vine in minte. Zei mai ‘mici’ al politeismului au interese si se implica cu viata de zi de zi al omului. Politeisti aveau o minte extrem de deschisă, Pe o parte aveau un zeu suprem care nu era interesat de nimic( nu trec in detalii in legătura cu asta) si pe alta parte multi zei cu preferințe si părtiniri. Religiile erau foarte deschise rar perscutau eretici sau infideli.
Cand cucereau alte imperii nu încercau sa convertească imperiul cucerit. Romani, egipteni sau azteci nu erau misionari. Si nu au declanșat războaie religioase. Subiecți trebuiau sa respecte zei si riualuri, ale conducătorului deoarece acestea protejau imperiul. Dau ii obliga nimeni sa renunțe la credinta lor. Imperiul roman a adoptat in unele cazuri zei din alte culturi. Au adăugat zeița Cybele de la japonezi si Isis de la Egiptieni la Panteonul lor. Singurul zeu pe care romani l-au refuzat este cel creștin, cel monoteist. Romani nu au pus crestimi sa renunte la credinta lor, doar sa respecte protectori imperiului si ritualurile lui. Era semn de loialitate politica. Cand Creștini au refuzat categoric lucrul asta si au refuzat orice compromis Roamani au persecutat Creștini pentru ca au devenit cumva ‘rebeli’. Împărați romani au inițiat 4 persecuții generale ale creștinilor. Conducători locali au încurajat violenta contra Creștinilor. Toate astea ch 300 de ani dupa răstignirea lui Isus. Romani au ucis cateva mii de creștini. Crestini au ucis milioane de Creștini care aparat versiuni diferite ale religiei iubiri si compasiunei. Razboaiele religioase între Catolici si Protestanți in sec16 si al 17 au fost unele dintre cele mai groaznice. Im ambele trebuia sa crezi in Dumnezeu, in biblie, in dragoste si compasiunea lui Dumnezeu etc. Dar nu erau de acord pe un simgur fapt. Protestanți credeau ca dragostea divina a fost atat de mare încât Dumnezeu s-a încarnat im carne si a ales sa fie torturat si crucificat pentru ca sa rascumpereze păcatul original, Adam Eva? (BTW de ce sa sufăr pentru ce a facut un stramos extrem de îndepărtat, d zeu este omniprezent omniscient deci stia ca vor face asta)
Si sa deschidă ușile raiului pentru toti cei care cred in el si in ce a facut. Catolici erau tot asa doar ca, ca sa intri in rai nu era de ajuns mai trebuia sa participi la ritualurile biserici si sa faci fapte bune. Protestanți nu erau de acord. Si e logic sa nu fie de acord cu prostia aia. Asta ar însemna ca isi magnifica propria importanta si ca moartea lui Iisus nu era de ajuns. Au avut loc războaie extrem de violente, au murit sute de mi de oameni din cauza asta. Ziua sfântului Bartolomeu a fost i zi notabila in care au murit între 5.000 si 10.000 de protestanți in mai putim de 24 de ore. Cu timpul politeisti s-au convertit etc nu mai dau detalii devine deja prea mult. Au mai fost alte religi monoteiste cu faraonul akenagen care a declarat ca un zeu minor era zeul adevărat. Au fost mai multe dar nu au devenit la fel de importante ca religia creștina. Iudaismul spune ca puterea suprema are interesesi si time partea cu un grup de oameni adica cu micul pamant numit Israel~. Iudaismul a fost o religie care nu a avut multe de oferit celarlalte nații si nu a fost o religie misionara. Dupa ding ding a aparut Creștinismul! A aparut ca o secta ebraica si a vrut sa convingă evrei ca Isus din Nazaret era Mesia asteptat de toti. Dar un lider importat al sectei- Paul din Tara mai bine cunoscut ca Apostolul Paul s-a gandit ca daca conducătorul universului are interese si s-a chinuit sa isi dea singurul fiu sa moara pentru salvarea rasei umana atunci toata lumea ar trebui sa audă vestea cea buna! Evanghelia si asa au murit milioane de oameni si sunt si acum prostiti. Creștini au devenit misionari si s-au răspândit peste tot in lume. Intr-un pasaj foarte ciudat al istoriei, secta Iudaica a cucerit imperiul Roman. Creștinismul a fost folosit ca model de Islam in peninsula arabica. Si tot asa a inceput sa se extindă. Si na din cauza activităților misionare s-au răspândit extrem de repede. Si aici vine partea importanta. Creștini cred intr jn zeu suprem, doar unul. Adica ceilalti sunt falși, si asa a inceput masacrele pentru ca a trebuit sa isi distrugă competiția, sa faca vorba lui Iisus publica. Ca religia creștina este una de iubire, dragoste compasiune. Milioane de oameni nevinovați uciși. Eretici spuneti nu? Păgâni meritau sa moara. Probabil daca ati ajuns pana aici si eu as merita dar mor dupa parerea unora. Poate sunt si eu misionar al ateismului, mai sti?
Momentan majoritatea lumea este condusă de religii monoteiste. Creștinismul si Islam ul, mai gasesti prin estul Asiei alte religii si ceva prin Africa. Dar cum creștini sumt atat de buni, as inceput sa se lupte între ei am mai vorbit despre asta. Au avut si milte comfruntari cu Islamul, cati oameni au murit pentru a cuceri Israelul? Cu templieri si prostiile alea? Parca nimeni nu a auzit de asta. Cum noi suntem ortodocși noi nu suntem ca aia. Noi suntem pocăiți nu na. Posibil neînțelegeri noi catolici nu suntem asa. Fie. Religia creștina a mai avut un lucru. A evoluat pe parcurs. A preluat din politeism zei minori, da zei minori. Doar ca au alt nume ‘ sflinti ‘ cum fiecare imperiu avea zeu protector in istoria veche, asa si acum. Anglia avea sf George Elveția pe sf amdrei Franța pe sf Martin. Orașe, sate si chiar boli aveau sfântul lor. Daca te durea capul trebuia sa te rogi la sf nu mai stiu cine. Cateodata zei dim religiile politeiste s-au convertit. De ex zeița Brigit a fost botezată, si a devenit sf Brigit.
Dupa avem dualismul. Care a iesit din politeism. Religia creștina nu avea dualism la inceput a fost luat din Zoroastrianismul, poate a auzit unu de Nietzche tipul ala cu cartea antichrist si poate a vazut titlul unei carti scrise de el carti Numele asa graise Zarachustra. Ala a fost fondatorul, mu Nietzhe ci Zarachustra sau zoroaster. Dualismul spune ca doua puteri opuse, binele si raul. Dualismul crede ca răul este o putere creată independenta. Nu de d zeu si nu este o putere subordonata. Si tot dualismul spune ca întregul univers este um câmp de bătălie intre bine si rau, suna fantasy, desene animate nu?
Dualismul raspunde la la problema raului "De ce exista rau in lume? De ce trebuie sa suferim? De ce lucruri rele sa intampla oamenilor buni?" Monoteisti nu ppt raspunde usor la intrebarea asta cum de un Zeu atot puternic, perfect, bun si iubitor. Aproba atata suferința in lume? O explicație este liberul arbitru. Daca nu exista rau oameni nu puteau alege între bine si rau, deci mu ar fi liber arbitru pentru ca oameni sunt doar buni. Dar daca exista liber arbitru, oameni pot alege între bine si rau, si uni intr adevăr aleg răul, iau d zeu il bate du puterea divina. Daca Dumnezeu stie ca persoana aia va alege răul cu liberul arbitru, si ca o va pedepsi inainte in iad cu suferințe si tot pachetul, de ce a mai creat-o. Nu exista raspuns convingător nici din partea teologilor nici din câmpul opus, dar monoteisti au o problema mare cu problema asta adica nu o pot rezolva. Dualismul raspunde la ea extrem de usor " lucruri rele se intampla si oamenilor buni pentru ca lumea nu este condusă doar de bine ci exista o putere opusa in libertate etc etc.
Monoteismul explica ordinea si dualismul problema râului mi mai explic si cu ordinea.
Zoroastranjsmul a fost o religie importanta cea mai mare religie dualistă, lupta între zeul Ahura Mazda ala bun si zeul rau Amgra Mainyu, oameni il ajutau pe tipu bun. In fine Crestimismul i-au cucerit si pe astia, dar a asimilat multe lucruri seb la ei cu binele si răul tot asa si cu islamul si iudaismul, zoroastra... era o religie destul seb populara in imperiul persian sau cum era ala. Deci creștinismul a asimilat dualismul si unele idei pe care toti cred ca sunt de fapt monoteiste sunt de fapt de origine dualistă. Cred intr-o putere independența care reprezintă răul in lume -Satana se lupta contra lui Iehovah Dumnezeu sau cum vrei sa ii spui. Deci este contradictoriu. Ori crezi intr-un Dumnezeu omnipotent, ori in doua puteri opuse in care nici una nu este omnipotent, sincer as putea sa explic prostiile astea cu religiile ore in șir. Mai avem si budismul si toate alea. Dar sincer nu cred ca e nevoie. As putea sa imi caut vechea biblie si sa scriu pasaje si contradicții care nu as absolut nici un sens cu ce cred majoritatea oamenilor. De fapt cati oameni au citit Biblia? Sincer daca ar citi Biblia s-ar deconcerti extrem de repede. Religia este deja veche. Lumea trece la alta etapa. Si simcer abia astept. Am scris mult. Poate nu se intelege, poate am extrem de multe greseli de punctuație de gramatica de explimare. Greu de pe telefon nici nu mai éditez las asa. Dar sincer citiți putin Biblia, Coranul, torah ul, ceva despre religia budista si ce mai apucați. Lumea nu se informează si tot vorbeste aiurea din ce s-a auzit din strămoși. Cand te gandesti mai ine toate astea sunt doar niste prosti. Lupta asta între religii este o prostie. Uite ce a facut religia in lume. In fine. In momentul de fata, mor oameni din cauza unei creaturi imaginare. Este o prostie nu inteleg de ce omenirea nu a trecut peste asta.

| RAY a răspuns (pentru Dweds):

Ai descoperit si tu ca apa e uda, pe bune nici macar nu ai citit ce am scris, am dat un exemplu, de fel sunt ateu

| Dweds a răspuns (pentru RAY):

Am citit, am vrut sa răspund la postare in general. Nu prea imi pasa mie de secte sau de ortodocși/catolici, sunt religii Creștine in prim plan. Si mai intai dezbați asta dupa între ele, dar dezbaterile între ele au cauzat mii de morti, Creștinismul, a fost la rândul ei o secta al Iudaismului.
Primul meu mesaj pe TPU. Probabil ti-am raspuns tie si am continuat de acolo, nu trebuie luată personal ma adresam in general.
In fine, ma uimește cat de creduli sunt uni oameni. Daca citesti Categoria Religie, vezi câta prostie este acolo fara sa faca putina cercetare. Dar pana la urma site ul este unul tip Q&A in fine.

| Teo29 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=odCEp2jlIUs

Merita ascultat, iti vei face o idee despre religii in general.

| doctorandus a răspuns (pentru RobertG101):

Serios? http://culte.gov.ro/? page_id=57

Scrie-le legat (fara spatiu).

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce conteaza?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care jignire?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Aia cu 'handicapatii '

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pai e cam un handicap si chiar destul de mare sa ai in fata un articol de constitutie si sa nu il intelegi sau sa-i negi existenta.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Daca nu esti de acord cu mine, asta te face handicapat? Unde scrie ca Romania e stat religios?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Trebuie sa scrie sau sa se dea un decret pentru asta? Scrie in recensamantul populatiei.
"Romania este tara unde la recensamantul din 2011 au fost inregistrate peste 18 religii. Predominanta este cea ortodoxa (16.307.004 din 20.121.641 de persoane), urmata de cea romano-catolica (870.774)."
http://www.infoo.ro/......332KS.html

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Nu baga religia ca lege de stat rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ne-am lamurit cu tine. rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RobertG101):

Iar daca religia ta este recunoscuta de "stat", atunci tu ai dreptul sa-ti indoctrinezi copiii? laughing))
De ce o religie este mai buna decat alta? Tu ai un adevar mai bun ca al lor?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Exista mii de religii. Mii se secte. Cui ii pasa? Sunt oameni la fel ca noi! Nu poti face discriminari!

Sau mai sunt genul ala de crestini nebuni care TREBUIE sa dea citate din biblie.

Io mi-s pagan. Cred ca ar fi cea mai buna definitie. Nici ateu, nici nu ma inchin la zei. Urmez cursul natural. O specie aparte! laughing

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Teffan):

Buna si imi pare rau sa te contrazic. Dar sectantii, prin insasi definitie fac parte din anumite congregatii. Ca atare sunt mult mai izolati. De aici si respingerea modernismului (vezi gruparile amish), consolidare in bisericute conduse de pastori etc. Este singura modalitate prin care un grup mic poate face fata intruziunilor exterioare.

Este ca si in politica. Koreea de Nord vs SUA.

Nu vad de ce ar fi sectele mai periculoase decat marile religii. Nu avem studii.
Crestinismul traditional a fost cel al lui Ioan Botezatorul (personaj istoric) si al sectelor vorbitoare de aramaica.
Cele doua mari biserici propriu-zise si-au impartit puterea, nu identitatea spirituala.
Valorile au fost inspirate de la evrei si din religia mozaica, nu din paganism. De ce crezi ca taiem mielul? Sau de ce nu au voie femeile la menstruatie in biserica? Sunt mii de exemple ale trecerii prin ritualurile iudaice.

Crestinismul este evreiesc la baza. In toate ritualurile si simbolurile. Chiar daca vrem sa o recunoastem sau nu, aceasta este istoria religiilor si a simbolurilor.
Fara baza religiei evreiesti nu ar fi existat bazele gnostice, Manuscrisele de la Marea Moarta etc.

A fi protestant nu inseamna neaparat sectant. Iar cuvantul "sectant" nu este ceva rau. Inseamna a te desparti de turma.
Nordicii s-au departat de aberatiile crestine pentru ca fondul viking, religiile nordice asatru sunt foarte bine inchegate in acel pamant.
Popoarele slave, avand comportament de oi, si fiind foarte des calcate de invadatori, triburi germanice, invazii ale turcilor, mongolilor, tatarilor, au fost mult mai usor de supus spiritual. Este vorba de teoria lui Toynbee.

Traditiile, cel putin ale noastre, ale romanilor, sunt pagane. Unele vin chiar din neolitic. Jocul Caprei, mersul cu Steaua, bradul de Craciun, sunt elemente ritualice. Pe 25 decembrie sarbatorim Solstitiul, nu pe Iisus. Poate este cel mult de moartea si reinvierea anotimpurilor. Acesta fiind un scenariu mitico-ritualic (Eliade).

P.S. Nu iau apararea nimanui. Fiecare se comporta dupa cum crede. Dar cele de mai sus sunt realitati istorice!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Romania este o tara laica.
Statele islamice sunt conduse pe baza sharia, legea islamica religioasa. Adica daca te prinde ca ridici burqa si niqab adio viata. Dar pentru asta trebuie sa ai putina cultura generala.

Romania nu este condusa religios. Chiar daca x% din locuitori se "declara" crestini.
Daca Romania ar fi condusa dupa o asemenea lege, probabil noi, cei sanatosi la cap, am emigra in secunda doi. Si ati ramane voi, cei frumosi si "religiosi" sa va dati in cap.