| NuStiuCeNumeSaPunSoro a întrebat:

Sunt curios ce cred altii despre adventisti.

Va rog niste argumente solide, nu doar "spalati pe creier".

De preferat sa mentionati si religia voastra daca lasati un reply, sa stiu cu cine vorbesc.

68 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

" Dar pentru asta trebuie sa ai putina cultura generala."
Cred ca aici e lipsa ta intru intelegere, eu nu am spus ca tara noastra este un stat CONDUS religios ci ca populatia tari este 95% religioasa, asta arata ca este un stat crestin nu ca are o conducere teocratica, statul este laic si nimeni nu a cerut o conducere religioasa. Poate nu ai inteles dar CRESTINII militeaza activ pentru separarea totala a puterilor in STAT. Nu va mai dati intregi la cap ca nu sunteti. Cel mai democrat stat din lume a fost facut de CRESTINI nu de atei asa ca fuga la Stalin intregilor la "cap".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Populatia tarii este 95% "religioasa". Asta nu inseamna ca 95% din populatia este crestin-ortodoxa.
Este vorba de cultura, mentalitate si venituri. Zonele evoluate - Ardeal, Banat, Transilvania, Muntenia - sunt orientate spre catolicism/protestantism. Marea tavaleala, Oltenia si Moldova - se dedica ortodoxismului pupator de icoane, cu mercedesuri, colive si coroane de aur la patriarhi.

Romania nu va putea avea vreodata o conducere religioasa. Nu stiu care "crestini" militeaza pentru separarea totala de vreme ce BOR este platita din bani publici, bani de taxe, banii mei si ai tai. E prosteala pe fata.
Cel mai democrat stat din lume, daca vrei s-o iei asa, este SUA. Si n-au nicio legatura cu "cretinismul". Sunt o multime de religii acolo. Mai degraba sincretismul.
Daca vorbim de cele mai evoluate tari din UE (cele nordice si cele de Mijloc) atunci vom vedea ca unii se declara atei, pagani sau de alte orientari (conform studiilor si statisticilor).
Eu inteleg ca incerci sa-ti aperi "religia" asta care de abia mai supravietuieste, dar las-o mai moale cu datul un cap. Veti ajunge la noi cruciade pana la urma doar ca sa va impuneti "cuvantul sfant".

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu nu sunt ortodox dar RECENSAMANTUL este concludent, eu nu am spus ca Romania este o tara condusa religios ci ca populatia are aceasta orientare iar cand orientarea aceasteia depaseste 50% de oameni declarati crestini, nu o poti modifica, este o tara crestina.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Tot ortodox se cheama ca esti. Aceiasi Marie, alta palarie. Mare vorba din batrani.
Romania este o tara analfabeta. Daca vrei neaparat sa o definesti. Iar "crestinismul" asta este echivalent cu analfabetismul si saracia.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

" Daca vrei neaparat sa o definesti. Iar "crestinismul" asta este echivalent cu analfabetismul si saracia."
Oau, cel mai crestin continent este America de Nord, in special USA, asa este cum spui tu e cea mai bogata tara din lume.
"Romania este o tara analfabeta. "
Daca se uita omul la tine sigur ajunge la concluzia ta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Craciun Fericit sa ai! La psihiatrie te lasa cu sarmale? laughing

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Am inteles, iti cer iertare, nu stiam ca ai asemenea "probleme", SANATATE.