| anonim_4396 a întrebat:

Sunt evreii poporul ales de Dumnezeu adica cei mai buni dintre cei buni sau sunt si ei impuri ca tiganii si negrii si au batut campii cu zei din cauza impuritatii?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt oameni (mă depăşesc acele etichete - "puri", "impuri" - în contextul dat).

Doar că evreii şi-au inventat un zeu, care să-i privilegieze (numindu-i "poporul ales") şi să-i desconsidere pe toţi ceilalţi. Practic, s-au autoproclamat cei mai speciali de pe Terra (pe vremea lor cam plată şi fixă, dacă e să-i credem). Un gest egoist, arogant, xenofob, megaloman, dar uman. Fiecare popor tinde să vrea să se simtă buricul Pământului, numai unele popoare au cam exagerat din exces de zel, printre care şi evreii antici (aprobaţi şi de unii de acum).

| Delmoniko a răspuns (pentru NOname):

Termenul de "pur-impur" cred ca vine din Harry Potter. Si citind Voluspa, Eddele, Enuma Elish sau povestea lui Adapa, odiseele grecesti, Cartea Invaziilor, ciclul din Ulster, ciclul lui Finn sau al eroilor din Leister etc etc etc, observam ca niciunul dintre popoare nu a avut atata ura pentru cei din jur. Poate si pentru ca au fost subjugati, persecutati, chinuiti, crucificati, alergati prin arene de lei. E ciudat cum istoria a readus un popor infrant pe prima scena tocmai prin intermediul religiei lor care a acaparat intreaga lume. Din ura a iesit invatatura lui Iisus despre iubire daca le dam crezare. Dar ei nu il recunosc pe Iisus, tocmai asta e ironia.

| Wihox a răspuns:

Nu exista Dumnezeu, trezirea!

| danay72 a răspuns:

Au fost poporul lui Dumnezeu, dar din cauza ca l-au respins pe Isus si Dumnezeu I - a respins ca poporul.

| CommonSense a răspuns (pentru danay72):

Stiu ca nu are rost sa mai intreb de dovezi adevarate, dar scrie macar in Biblie de asa ceva?

| danay72 a răspuns (pentru CommonSense):

Da.Fapte15:14,3:13-15

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Poporul evreu a fost ales de catre Iehova Dumnezeul Atotputernic, Creatorul intregului univers, nu exista alt Dumnezeu Atotputernic innafara de El. Cand vorbesti de impuritate, te referi la imperfectiune, pacatosi? Da? Pai draga, tot ce s-a nascut din Adam si Eva, a mostenit imperfectiunea, adica pacatul si plata acestuia,, moartea". Asa ca evreii au fost popor ales sau poporul de legamant pana in anul 33 e. n. cand Isus a fost respins da mai marii jidovilor, cu influiente peste mase.De aceea a spus Isus :,, Am venit la ai mei, dar, ai mei nu m-au primit >". Dupa moartea lui Isus Dumnezeu i-a respins pe evrei ca popor ales, si a ales o natiune noua dintre toate popoarele Faptele 15:14, potrivit Scripturilor. popor pentru Numele Sau, care infaptuieste vointa Sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Delmoniko a răspuns:

Omule, sunt poporul "ales" de zeul lor personal, national si patriarhal. La fel cum Odin si Thor sunt ai scandinavilor, cum Cernunnos si Dagda sunt ai celtilor, cum Zalmoxes, Bendis si Gebeleizis era ai dacilor. Si, vorbind despre asta, nu ar trebui sa ne inchinam, daca tot o facem, zeilor nostri autohtoni, autentici, nationali? Adica nu avem si noi mandrie nationala? De ce sa imprumutam de la evrei sau alte triburi din Canaan, Galileea, Babilon samd? De ce sa ne inchinam la Iisus cand il avem pe al nostru Zalmoxes, mare profet. E tara asta asa saraca ca am inceput sa imprumutam si religii, profeti, carti sfinte si alte dracii. Nu avem si noi marturiile de la tartaria? De ce dracu credem in zeii altora? Ai nostri sunt mai naspa?

| IcyBlu a răspuns:

Daca e sa judec dupa bancuri, asa cum politistii si blondele sunt alesi sa reprezinte gafele si prostiile, asa si evreii sunt alesi sa reprezinte pe cei ce umbla cu banii, adica pe cei mai buni dintre cei buni.
Acum, ca sunt alesi, ca doar li se ingaduie. nu pot spune. Dar sunt cei mai buni.