| pixeltinker a întrebat:

Sunt lucruri sau minuni care v-au făcut sa credeți ca sunt de la Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consider ca karma e o ipoteza buna,am vazut cu ochii mei,premoniti,poate am facut conexiuni gresite,daca acel creator e un pshiolog ma bucur sa joc in experimentul lui,care e scopul, sensul si daca citesti biblia vezi ca totul e predestinat, deci o stare de a lui in acel moment, imagineazati ca sunt singur in univers si imi imaginez ceva si voi faceti parte din imaginatia mea, plus ca am fost salvat de la moarte de multe ori, ce sa spun

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca viata de apoi e ca ceea ce am simtit in coma e minunat, pacea aia profunda, fericirea, muzica totul in jurul meu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Înafară de viață.

| SilentRain a răspuns:

Încă nu, aștept să își facă treaba

| Mayhem666 a răspuns:

Nu

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de tipul sperietoare Bau-Bau si prin urmare nu exista nimic facut de Dumnzeu. Minuni nu exista. Tot ce se intampla e normal si natural.

| 1997onur a răspuns:

Da. ia ea o_o mereu era ia și în tot deauna va rămâne doar ia chiar de a-și fi ultimul om pe fața pământului care ar vrea să-l vadă sau sa știe ceva despre mine tot ia va rămâne în inima mea în sufletul în memorie mea în viața mea ori unde sar afla și ar fi nimic în viața asta nu-i poate lua locul vreodată absolut nimic și o viață de ar trece și o viață tot pe ia am s-o iubesc cu adevărat fără sa regret nicio clipă din viața asta fără să-mi pară rău nicio clipa Niciodată miași da și inima pentru ia cu adevărat numai ia sa fie bine numai ia sa fie fericită cu adevărat numai sa așa cum vrea inima ei ia este fericirea adevărată din inima mea cu adevărat mereu ma întreb mereu acum ce face cu cine se certă cine îi mai face nervi în afară de mine cine ii trimite ca obsedați 100000 de mesaje pe minut cine o mai sună din minut în minut cine este mai toxic ca mine? Nimeni onur este unicul toxic onur este unicul obsedată onur este cel ce șiar da inima cu adevărat numai ia sa fie fericită cu adevărat onur sar bate cu toți chiar dacă mănâncă bate primul laughing)) dar nu nimic sa mănâncă eu ia sa nu pățească nimic ca o sai mănânce viața lui ăla care face rău numai unui fir de par de al ei chiar de fac pușcărie pe ala am să-l distrug cu mâinile mele am sai scot inima cine se atinge de un fir de par de inima mea offff unde ești mă chiar așa de rău sunt chiar asa de mult ma urăști pai dacă tu ma urăști crezi ca altcineva poa să-mi aducă fericirea adevărat? Nu nu are cum nimeni niciodată tu ești fericirea adevărat tu dai sens la viață tu dai sens la tot la absolut tot dacă tu nu ai fi crezi ca mai poate fi altcineva? Nu niciodată dar Niciodată tu erai mereu pe primul loc doar tu și mereu vei rămâne doar tu orice ar fi și sar întâmpla o_o Ochișori sprâncenele părul fălcile gușa -_- Unghiile negre cu model zâmbetul nasul cicatricea anulița glasul vocea of sama ia dracu pe mine o dată că trăiesc degeaba pe pământul asta fără tine și o viață de ar trece tot am sate iubesc cu adevărat tot toxic am sa fiu și tot asa cum spui tu obsedată am sa fiu fără sa regret nicio clipă și niciun moment lasa sa fiu eu toxic lasa sa fiu eu obsedată lasa sa fiu eu fals lasa sa fiu eu toate el stie dor el știe și eu adevărul ca miasi da inima oricând pentru tine ma crezi ca nici nu știu ce însemnă sa fi toxic? Nu știu chiar nu știu nu am de unde sa știu eu sunt așa cum sunt eu cu adevărat de unde sa știu eu ca sunt toxic? Mia făcut unul nervi ies sa iau aer afară ca am să-l înjur și nu vreau sa înjur eu știu ca greșit știu și plătesc în fiecare zi din viața mea da nu am vrut sa fie asa nu aveam cum sa vrea sa fie asa niciodată da niciodată tu mai ales tu când ești absolut totul absolut totul cum sati vreau răul cum sa vreau sa suferi știu ca nu ești bine deloc știu 1000000000028372627272772829292929181727636272829282727%%%%%%% chiar și mai mult de atâta știi ca nu ești bine deloc îmi pare rău cu adevărat și regret cu adevărat ca team rănit și team supărată team amăgit team făcut o grămadă o grămadă de probleme dar ma jur pe Dumnezeu mieste martor la tot niciodată nu am vrut niciodată sate rănesc eu nu mai știu ce sa ma facă fără tine tu erai absolut totu și mereu vei rămâne absolut totul orice ar fi și sar întâmpla tot am sate iubesc cu adevărat pentru tot deauna și tot restul vieții mele doar pe tine și numai pe tine cu toxic și de toate așa cum sunt eu cu adevărat

| Seba2013 a răspuns:

Da, Duhul Sfant. Noi nu consumam doar mancare, haine, etc., ci si virtuti. Cand Iisus ne-a asignat talantii, ne-a trimis sa facem economie. Scopul economiei este productivitatea, distributia, schimbul, etc. Economia se ocupa de cresterea económica. Tocmai de aceea trebuie sa vrem sa fim bogati si sa nu ajungem saraci ca cel cu un singur talant (Matei 25:14-30).
Aici nu vorbesc de bogatie materiala ci spirituala. In 1 Timotei capitolul 6 spune sa nu cautam hrana, imbracaminte, arginti ci in versetul 11 spune sa cautam virtuti.

Materialistii spun ca obiectivul in viata este doar bunurile materiale si le elimina pe cele spirituale.
Noi crestinii tragem o linie divizorie intre lucrurile astea si consideram bunurile spirituale mai de pret.
Vedem ca unul isi face din pantece un dumnezeu, altul din arginti, altul devine ca un cal impulsiv nelinistit plin de vicii.
Lucrurile acestea din dialéctica stapan-sclav, devin stapane pentru ei. Putem sa avem lucruri materiale, insa sa nu ne transforme, sa ne faca egoisti, sa uitam de cele spirituale. Putem sa fim in mijlocul bogatiilor si in acelasi timp sa fim stapanul lor, daca punem lucrurile spirituale mai intai.

Noi daca Dumnezeu spune sa nu iubim lumea, pai atunci noi nu o iubim. Tragem o linie divizorie intre sacru si profan sau intre lumea crestina si cea secularizata, etc.
Cine pacatuieste trebuie scos din campament, ceea ce este sacru trebuie sa fie separat. De fapt si pacatosii vor vrea sa vina la nunta insa nu vor putea. Asa trebuie sa avem si noi simtul de apartenenta si sa nu ne aruncam in profan. Profesionalii vad in omul de rand un profan, asa si noi crestinii sa ii vedem ca profani si sa ne bucuram de cei speciali care vin la festivitate.
Trebuie sa ne priorizam viata crestina, nu seculara. In viata seculara domina determinismul economic (politicul si economicul are alta agenda pentru tine), iar asta ii face pe oameni pasivi. Pasiune insemna pasivitate, nu actiune(prezenta). De vazut este cand oamenii devin din pasivi in activi sau prezenti (pot sa dispara si sa se stearga). Insa in acelasi timp pot sa apara si sa se afirme. Pana la urma el este cel care decide care este un SELF(sine, suveran) nu lucrurile exterioare. Tocmai de aceea Iisus spune ca SUFLETUL este mai de pret ca lucrurile materiale. Sunt fatumuri care ne vin din exterior sau alteritate insa Iisus spune ca SUFLETUL sau SINELE este cel care DECIDE sau are ultimul cuvant de spus. Ei vor atenta contra sufletului, insa sufletul poate decide de la sine. Astia interpreteaza lucrurile de la altii, nu de la sine. Pleaca de la exterior la interior. Insa sufletul pleaca de la interior la exterior. Vor sa te faca ceva secundar, superficial, pasiv, etc., insa unicul important si principal esti tu. Ca sa iubesti pe altul TREBUIE SA TE IUBESTI PE TINE.

In Galateni capitolul 5 se vorbeste despre lucruri POTRIVIT DUHULUI (egosintonice) si lucruri IMPOTRIVA DUHULUI (egodistonice). Tot ceea ce este potrivit duhului este bun si de umblat, insa ceea ce este impotriva lui nu este bun si nu e de umblat. Lucrurile astea se mai numesc si potrivit naturii, contra naturii, etc.

Iar in 1 Petru 2:11 spune ca sufletul se RAZBOIESTE. Acest razboi este simbolizat cu Leul. Iar in razboi atat se apara cat si se da cu sabia. Daca noi nu avem aceasta atitudine si devenim toleranti pierdem (Coloseni 3:5). Leul sau virtutea Tariei sustine viata spiritului. Iar daca nu avem iubire nu putem umbla in Duh. Trebuie sa ne dorim si sa il cerem de la Dumnezeu. Nu poti avea ceea ce nu iubesti. Ca sa umblam in Duh, trebuie sa ne dorim. Plus ca ne trebuie virtutea credintei IN SFANTA EVANGHELIE ca sa acceptam sau sa ne atraga Tatal (Marcu 1:15). In Evrei 11:6 spune: Fără credinţă, dar, nu este cu putinţă să fim plăcuţi lui Dumnezeu. Aici in Evrei vorbeste despre oameni (Avraam, Abel) care s-au lasat modelati si condusi de Dumnezeu. Ascultarea si infaptuirea se considera credinta, multi nu l-au urmat. In Galateni 3 spune ca primim Duhul din ASCULTAREA CREDINTEI.

Iar viata sanatoasa se gaseste doar in unitate cu Iisus. Asta esta via conventionala si normala. Via exceptionala, excepta si rara, nu insemna cea normala. Afara de Iisus omul se amputeaza si devine patologic. Viata normala se afla in unitate cu Domnul Iisus.

| dany1988122 a răspuns:

Nada

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Este o minune că Dumnezeu da viață mâncare familie haine

| Mayhem666 a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Ai tupeul sa le spui asta si copiilor din Africa?

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru Mayhem666):

Da am tupeu că și pe ei îi binecuvântează Dumnezeu cu familie viața haine mâncare

| Mayhem666 a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

De unde haine si mancare? Cred ca tu nu stii cat de trista e situatia de acolo.

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru Mayhem666):

Știu foarte bine dar și cât au este o binecuvântare de la Dumnezeu

| Mayhem666 a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Mai mult de 12 ani nu cred ca ai.

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru Mayhem666):

????

| Andrei2721 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu cred in reincarnare.Copiii din Africa sunt fosti atei care trebuie sa-si plateasca karma.Esti pe lista imediat cum dai coltul.
Tu crezi ca poti sa faci pe smecherul la nesfarsit?
Ai rabdare ca iti va veni si tie randul.

| T0T a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Amuzant e că se pare că există o corelație între sărăcie și religiozitate. Practic, cu cât ești mai sărac, cu atât ești mai credincios. Deci tu spui că Dumnezeu îi ajută mai mult pe cei necredincioși.

https://news.gallup.com/......tions.aspx

Răspuns utilizator avertizat
| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru DracuIa):

Și hainele sunt o binecuvântare. Alti nu au nici aceste haine.