| EmaS a întrebat:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Stii ca asta inseamna ca si Big Bang exista, nu? happy Doar creationistii lupta impotriva lui.

75 răspunsuri:
| surfer01 a răspuns:

Ema, dacă spun că unicornii nu există înseamnă că sunt împotriva unicornilor?

Unicornii sunt simpatici dar există doar în desene animate.

Tu și creștinii tăi încercați să ne băgați în secta voastră din momentul în care ne naștem până când murim și noi ar trebui să stăm și să tăcem din gură?

P.S: Dacă-mi arunci un citat din cartea aia de basme și nu spui nimic folosind creierașul tău (care oricum e mic) atunci mai bine taci din gură.

| ForgotMyName a răspuns:

Eu nuştiu happy

| ItalianoVero a răspuns:

Ateu = persoana care este indiferenta din punct de vedere religios.Nu crede in nimic.Un ateu nu ar avea motiv sa fie impotriva Domnului.

| Iul08 a răspuns:

Logic, asa e! Si daca Atei spun ca nu cred in Dumnezeu atunci de ce vorbesc despre El?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Iul08):

Teistii de ce vorbesc despre Big-Bang si evolutie daca nu cred in ele (teorii)?
Asa logica aveti...

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Tocmai ca nu poti sa lupti impotriva cuiva daca el nu exista. Intelegi?

| Iul08 a răspuns (pentru EmaS):

Exact!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Exista in mintile voastre si voi luptati impotriva celor care stiu ca nu exista, asa ca ei se apara. Ce e asa greu de inteles?
http://i.imgur.com/tOxUN1B.jpg inlocuieste crestin cu musulman (islam), ti-ar placea? Sau stai, ca tot de dumneze e vorba, daca Rromania ar fi o tara atee in care tu ai fi discriminata si niste unii ar instiga lumea la ura impotriva ta, ti-ar placea?

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Fie ca recunoasteti sau nu, Dumnezeu exista!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

In mintea ta si a fratilor tai, da, recunosc, se vede cu ochiul liber laughing, in rest nu. Daca exista de ce ai nevoie de doctori daca dumnezeu o sa te vindece dupa ce iti ispasesti pedeapsa, doar nu e atat de rau cat sa nu te vindece? :O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca exista doar in "mintile noastre" atunci de ce luptati sa ne face-ti rationali?

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Pai nici noi nu luptam impotriva lui Dumnezeu fiindca acesta nu exista. Intelegi?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu luptam sa va face-m "traditionali". Luptam sa nu fim calcati in picioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

De cine? De adevar?

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Religie OBLIGATORIE?
Si dreptul fiecaruia la libera alegere?
Poate se amenajeaza o piata de executie in Romania pentru atei laughing

Ooooff... tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Si tot crestinii sunt victime puppy dog eyes
Da, sa execute ateii, ca dumnezeul lor cel atotputernic nu se poate apara.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca voi luptati sa ne faceti irationali, si cat de irationali ati fi, "esteti" multi: "Never underestimate the power of stupid people in large groups."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Faza e ca voi nu intelegi un lucru exista 2 tipuri de crestini:
cei autentici care traiesc biblia si incearca sa faca voia lui DUmnezeu si cei artificiali care sunt crestini doar pentru profit si inseala oamenii.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Irational e omul care nu recunoaste caci crede intr-un Creator minunat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

'Irational e omul care nu recunoaste ca crede intr-un creator minunat" ai vrut sa zici? Cand crezi, recunosti, cand stii ca nu exista, recunosti ca nu exista.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin "esteti" multi ma refeream la faptul ca majoritatea prezinta un pericol pentru minoritate, nu invers si ma refeream la toti teistii care cred in dumnezeul biblic, esti reprezinta majoritatea. Faza e ca noi am inteles de mult asta, ca exista multe tipuri de crestini, dar autentici nu gasesti.
Ce imi place ca fiecare crestin are un alt dumnezeu, desi spune ca e acelasi cu al fratilor lui, are alte conceptii despre viata, despre tot. Cand e ceva care pune o lumina proasta pe voi, imediat impartit tabara in crestini asa, crestini asa..., dar cand cineva va contesta credinta "e imposibil ca x milioane de oameni sa se insele"/"cum iti permiti sa iti bati joc de credinta a x milioane de oameni?".

Dumnezeu exista doar in mintile celor care cred in el, oameni indoctrinati, ca nimeni nu l-a descoperit fara sa fi auzit de la cineva, ceva, acei oameni impart lumea in dumnezeu-diavol, si din moment ce ateii, sau oricare necrestin nu crede in Iisus, e de partea diavolului, dupa mintea crestinilor, asa ca ii hartuiesc din senin, trebuie sa te aperi de hartuitori, cu atat mai mult daca motivul hartuirii e ceva imaginar, sau o minte... gaseste cuvantul pentru luat pe aratura, sa nu spun eu ca sunta jignitor, desi nu e. App de asta, daca doctorul spune ca x sufera de alzheimer, il crezi, vezi simptomele, dar daca acelasi doctor spune "aceeasi zona cerebrala responsabila de cat de religioasa este o persoana este si cea care se activeaza la epileptici in timpul unei crize. Aceasta descoperire este una esentiala din punctul de vedere al intelegerii adevaratelor cauze ale experientelor extraordinare (altfel spus halucinatii), care li se par oamenilor religiosi atat de reale." e minciuna, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fie cum zici tu

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma, de adevar.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt lasa asa, ca a zis bine ce a zis prima data.

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce ai crede si lua in serios ce scrie intr'o carte? cum sa ne ghidam viata dupa o carte care a fost scrisa tot de oameni pana la rand si voi nu aveti nicio dovada ca este "Cartea lui dumnezeu" dafuqqqq

| EmaS explică (pentru Nucreeed):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Exista o varietate de teorii cosmologice, da, ai dreptate. Dar exista o teorie, de aceea sunt si contra ei. Asa este si cu Dumnezeu, exista, de aceea multi lupta impotriva Lui!

| Dandanache a răspuns (pentru Iul08):

Ateii lupta impotriva a ceea ce din punctul lor de vedere e doar o mentalitate sau un concept. La fel lupta si crestinii impotriva mentalitatii evolutioniste. Dar asta chiar inseamna ca omul a evoluat din maimuta?

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Daca cineva chiar crede in sufletul lui ca Dumnezeu exista si lupta impotriva lui Dumnezeu, ala nu mai e ratacit. Ala deja umbla cu stii tu cine.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Stiu, cum sa nu stiu, sigur ca stiu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

EH dovezi, am inteles un lucru si anume nu prin ratiune il descoperi pe Dumnzeu ci prin experienta

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Stii ca asta inseamna ca si Big Bang exista, nu? happy Doar creationistii lupta impotriva lui.

| Olldcs_Ana_1997 a răspuns:

Da asa e happy