| uglyCORPSEbride a întrebat:

Sunteti de acord cu predarea religiei in scoli?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este bine copiii sa cunoasca niste notiuni fundamentale ale crestinismului tinand cont ca religia este o componenta a culturii generale. Nu este gresit sa cunoasca care sunt adevaratele valori si principiile moral-crestine.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Ar trebui predata o istorie a religiilor nu crestinismul... Invatand istoria religiilor iti faci o baza bine fundamentata despre religie si credinta, dar cum sugerezi tu sa invete despre crestinism se ajunge la indoctrinare.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru EmaS):

Din raspunsurile date trag concluziia ca santeti bine documentata in ceea ce priveste religiile crestine dar probabil influentata de cultul din care faceti parte cred ca santeti subiectiva. Daca ati analiza continutul cartilor de religie ale copiilor care inca nu au discernamant, ati observa ca nu se preda dragostea ci frica! atentie la urmari psihice! cunosc exemple nu prea fericite! Cred ca santeti o persoana inteligenta! mai analizati subiectul! mi-e teama ca unele raspunsuri pe aici sant dure dar adevarate!

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns:

Nu sunt de acord. E un proces de indobitocire a unor copii la o varsta frageda. Totul pentru a deveni mai tarziu cotizanti la biserica.

| William a răspuns:

Da, sunt de acord.

| Inferno a răspuns:

Atat timp cat este predata dintr-un punct de vedere obiectiv si realist, asemeni istoriei si nu se transforma in indoctrinare, da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

+1.

În plus, ar trebui să fie predată doar pe parcursul primilor 4 ani de studii şi începând din gimnaziu să fie înlocuită cu o altă materie(opţională sau obligatorie). Mi se pare aiurea să repeţi aceleaşi lucruri din nou şi din nou timp de 12 ani.

| MishuD a răspuns (pentru Inferno):

Si crezi ca e posibil ca un "profesor" de crestinism ortodox sa invete copii despre religia lui fiind obiectiv? E ca si cum ai pune un lup sa invete oile despre tacticile de vanatoare in haita. La sfarsitul cursului toate's mancate laughing

| OOOLEOOO a răspuns:

Invatarea despre propria religie in zone publice nu inseamna nimic rau, excluderea si marginalizarea adeptilor unei religii diferita mi se pare un lucru demn de dispret.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Aş prefera ca această materie să fie scoasă de tot din programul şcolar (religia ar trebui să fie ceva personal) sau cel puţin să se predea istoria religiilor şi nu ortodoxia...în ideea de a îndoctrina.

| uglyCORPSEbride explică (pentru NOname):

In Italia copii catolici fac ore de catolicism duminica, iar la scoala se face istoria religiilor, care este o ora chiar interesanta la care pot participa si copii care nu sunt catolici. Nu se predau rugaciuni si tampenii de genul.
Oare nu se poate face asa ceva si la noi in Romania? sad

| NOname a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Din păcate, suntem mult mai înapoiaţi decât italienii, cel puţin din acest punct de vedere. Poate peste câteva zeci de ani...deşi, la ce nivel de îndoctrinare vor ajunge adulţii de mâine, eu n-aş prea spera...

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Cred ca e o epidemie cu intrebarea asta.
Eu nu sunt de acord cu predarea religiei in clasele primare (1-4). Am auzit la stiri si parca si pe TPU despre niste scoli in care li se spunea copiilor ca vor ajunge in Iad si alte din astea.
Personal nu am avut parte de asta, pe noi (in 1-4 si in mare masura din 5-8) ne lasa sa desenam la orele de religie sau cantam sau pur si simplu stateam.
In liceu, discutam despre religie (nu neaparat despre religia crestina, despre religie in general) sau alte lucruri.
Eu nu am fost prea indoctrinat la scoala, dar tot nu sunt de acord cu predarea religiei in 1-4.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu sunt tocmai de acord. Fiecare are dreptul de a alege ce si in ce sa creada.
Nu e ok sa iti bage un profesor pe gat pe Dumnezeu, pe Isus si sfintii cand tu nu crezi in ei. Nu e corect pentru cei care nu cred in biblie, Dumnezeu, biserica, etc.

| uglyCORPSEbride explică (pentru MasterOfDisaster):

Nu este corect nici fata de copii crestin-ortodocsi.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

De ce spui asta?

| uglyCORPSEbride explică (pentru MasterOfDisaster):

Copii ar trebui sa aiba acces la cat mai multe informatii, deci sa invete despre toate religiile (sau macar despre cele mai importante), ca sa poata alege mai tarziu una de care se simt atrasi in special, una care sa ii reprezinte.
Daca un copil este crestin-ortodox nu inseamna ca asta isi doreste el sa fie, pentru ca nu are habar ce sunt alea religii si credinte. Este crestin-ortodox pentru ca asa i s-a spus ca e bine.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Da, corect. La fel ca si botezul de cand sunt bebelusi, copii nu au libertatea de a decide, alti oameni iau aceste decizii in numele lor, si nu e corect.
A mai raspuns cineva, si si tu ai dreptate, ar trebui predata istoria religiilor ( in mod obiectiv, nu din perspectiva reprezentantilor religiilor respective, pentru ca ei vor 'imbunatati' povestile) si copii, adolescentii sa poata sa aleaga.

| MishuD a răspuns:

Nu!

| shippuden a răspuns:

Da de ce nu? primesti un 10 moca laughing))

| dragos9234 a răspuns:

Da.
Insa ar trebui predata religia nu crestinismul.

| dracu14 a răspuns:

Religie? vrei sa spui crestinism si nu sunt de acord cu predarea crestinismului in scoli

| CryChristiAN a răspuns:

Desigur. Este o materie foarte frumoasa.

| stpu a răspuns:

Inainte sa va bateti capul cu tot felul de raspunsuri, cititi articolul asta din Dilema Veche http://dilemaveche.ro/......tat-scoala

| Qinz a răspuns:

Predarea religiilor in scoli nu e obligatorie, poti sa faci cerere sa nu facihappyDaca este de acord faci daca nu, nu faci.

| MishuD a răspuns (pentru Qinz):

Incearca tu sa faci cererea asta intr'un sat sau oras mai mic sa vezi atunci distractie.

| florinmarius20 a răspuns:

Da, categoric.Eu am crezut mereu in Iisus si nu am facut nimic rau nimanui.

| GRs a răspuns (pentru florinmarius20):

Ai vazut manuale de religie pentru clasele 1-4? Sa vezi ce frumos ii conving pe copii sa creada in Dumnezeu prin teama.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinmarius20):

Eu nu am crezut niciodata in Iisus si nu am facut rau nimanui, cel putin nu voluntar.

| MishuD a răspuns (pentru GRs):

Nu e adevarat!
Crestinismul este o religie adevarata bazata pe iubire!
(Ignora te rog masacrele, genocidele, tortura, executiile publice si manipularea... )

Răspuns utilizator avertizat
| MishuD a răspuns (pentru Bosorogul):

Incearca, de dragul diversitatii daca nu din alt motiv, sa citesti si altceva decat iti recomanda popa. Masacre si genocid au facut toti adeptii religiilor cu radacini avraamice (si aici ma refer la crestinii de toate felurile, la evrei si musulmani) in numele divinitatii lor. Scumpii tai ortodocsi au ucis adeptii altor religii la fel de mult precum catolicii si ceilalti. Doar ca ortodocsii au fost (si inca is) ceva mai analfabeti si nu pastrau o evidenta clara a crimelor cum faceau colegii lor catolici putin mai edicati. Dar crima tot crima ii, indiferent ca'i faci NIR mortului sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| MishuD a răspuns (pentru Bosorogul):

O sa iti raspund cum ar face'o un crestin, dovedeste'mi tu ca ortidocsii nu au facut genocid si crime in masa.
(Hint: musulmani in dobrogea, grecocatolici in transilvania, evrei in muntenia)

Răspuns utilizator avertizat
| MishuD a răspuns (pentru Bosorogul):

Dovezi exista pentru cine vrea sa le vada. Daca esti ortodox probabil suferi de sindromul "ce daca popa are X6 si eu caruta, el e popa eu's taran"...
Ortodocsii se victimizeaza de la instaurarea regimului comunist fara pauza. Bineinteles ca dumnealor uita de trenurile mortii si de evreii pe care preotii ortodocsi i'au trimis la moarte. Iarasi uita de greco-catolicii pe care i'au exterminat doar ca sa le puna stapanire pe proprietati si bineinteles ca neaga vehement existenta preotilor informatori ai securitatii care turnau tot ce spunea saracu credincios imbecil la spovedanie.
Te rog mult, daca insisti sa ii aperi pe ipocritii membrii ai BOR, informeaza'te inainte.
Poate reusesti sa afli ca nici un preot care a primit parohie inainte de '89 nu putea sa primeasca acea parohie fara sa semneze un acord cu Securitatea si ca toti turnau tot ce se putea pentru a'si pastra acea parohie. Ba chiar unii dintre ei inventau fapte si confesiuni si trimiteau oameni la puscarie pentru a'si pastra dreptul de indoctrina populatia.
Si atat timp cat bunicul si tatal tau nu au fost ofiteri ai Securitatii de mult apuse dumneata nu stii nimic real despre lucrurile pe care le faceau prea iubitii dumitale preoti.

Răspuns utilizator avertizat
| MishuD a răspuns (pentru Bosorogul):

Sincer dragule, imi doresc din toata inima ca lucrurile pe care le spun sa fie prostii.
Dar din pacate sunt adevaruri crude.
Preotii, indiferent de convesiunea lor, au ucis. au mintit si au turnat pentru a'si atinge scopurile... ipocrizia si minciuna sunt din pacate prezente si folosite la capacitate maxima de orice forma de religie avraamica... crima si genocidul sunt doar solutii pentru acesti ipocriti cu pretentii de sfinti.

Răspuns utilizator avertizat
| Andr3y007 a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| Labyrinth a răspuns:

Într-un fel da fiindcă dacă nu faci prea mare gălăgie ai media 10 şi-ţi mai ridici media. Nu sunt însă de acord să se predea în şcoala generală, doar în liceu, atunci când opinia elevului e deja formată.

| Fax a răspuns:

NU sunt de acord.E indoctrinare pe fata.