| Mariela_1621 a întrebat:

Sunteti de acord cu renuntarea orelor de religie in scoli? de ce?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Biserica este scoala religiei. Preferam logica (avem lipsa) in dauna celeilalte dar cum in Romania multe lucruri sau rezolvat cu partea dorsala lesne-ai gasi pricina.

regis
| regis a răspuns:

Sunt impotriva predarii religiei in scoli, cel putin in felul in care este predata in acest moment. Asa cum spune @nccmn, ar fi mai util sa se predea istoria religiilor.

| fabiola a răspuns:

Da, religia o poti intelege si citind singur sau de la parinti si preot!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Da, e o pierdere de timp.
Mai bine s-ar face istoria religiilor.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Mai multe detalii desprec acest topic la http://forum.atei.ro/index.php?topic=1031.0
şi la
http://forum.atei.ro/index.php?topic=11.0

| daddy a răspuns:

Da si am sa iti spun si de ce
consider ca este de datoria familiei sau bisericii sa se ocupe de asta nici decum de institutiile de invatamant
sincer sa fiu nu inteleg ce ar putea cauta religia printre orele de limba si literatura romana, matematica, biologie, geografie, istorie, chimie etc.
apoi si din cauza ca de cand cu globalizarea asta exista foarte multe diversitati si de religii
avem elevi crestin-ortodocsi, catolici, evrei, musulmani, prostestanti... trebuie sa faci cate o ora de religie pentru fiecare grup
si apoi depinde si de parinti daca acestia sunt atei si nu doresc participarea copilului lor la cururi este dreptul lor de a opta pentru aceasta posibilitate, mai nou poti cere si scutire pentru asa ceva la fel ca si la sport iar daca profesorii nu sunt de acord atunci pot fii dati in judecata

| LuS[z] a răspuns:

Nu nu sunt de acord.Toat alumea are nevoie de O educatie in care sa-L cunoasca pe Dumnezeu

| arrriadna a răspuns:

Salut. Da (pro renuntare). Din punctul meu de vedere la ora de "religie" ar trebui sa se invete despre toate religiile si conceptiile religioase ale lumii, fara discriminare sau favoritism. La noi in tara nu exista asa ceva.
De fapt eu cred ca fiecare om ar trebui sa fie adult cand isi alege drumul spiritual, ca sa aiba discernamant.
Whattever. Fi-mea are abia un an juma'te si am boscorodit-o pe soacra-mea fiindca ii "explica icoane". Daca la 16-18 ani imi zice ca ei ii place sufismul si se simte vinovata, fiind crescuta in "traditie" crestina?!
In plus, in scoala n-am auzit sa vina reprezentanti ai mai multor religii, asa cum ar fi corect.
Scoala ar trebui sa fie pentru "stiintza". Desigur, daca s-ar dori si o armonizare, o elevare spirituala a copiilor ar fi minunat. Dar nu asta se doreste si sigur nu asta se face...

| Ana-Maria94 a răspuns:

Da pentru ca nu facem nimic, adica facem dar...nu vreau sa fiu rea, dar e mai bine fara adica nu pot sa zic ca nu imi place religia nu este o materia grea deloc, dar e mai bin fara.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu. Daca s-ar scoate ar fi unii care nu ar mai avea niciun contact cu D-zeu. Ca la biserica nu se duc, nu tin post, nu se roga, etc. Macar asa invata si ei despre D-zeu.
Si mai e bine, pentru ca mareste media. happy

| valThina a răspuns:

Nu, nu sunt de acord cu renuntarea orelor de religie in scoli, pentru ca nu s-ar mai sti nici macar un tatal nostru sau ceva si copii s-ar uita ca la altceva cand ar vedea oameni care se inchina, sau la o biserica.eu am 2 colege in clkasa care nu sunt ortodoxe:una este atee si una este adventista.si ele participa la ora, isi spun si ele parerea in legatura cu lectia.si vb si despre alte religii.profesoru meu e preot si nu tine numai de religie, ne mai si povesteste ce se intampla pe la pomeni sau asa...si te mai relaxezi si u dupa alte ore mai naspa(chimia, matematica.etc) big grin

| adinescu a răspuns:

Credinta in dumnezeu este impusa prin educatie si nu mi se pare corect

| misiik a răspuns:

In loc sa aplicam ce e bun pentru noi, folosim ce e mai rau.

| roben174 a răspuns:

Da sunt de acord ca la ora de religi nu se intampla nimic mai mult stam si asta nu numai la liceul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acod deoarece trebuie sa avem habar si de dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biserica Romano-Catolica, religia se face la biserica de catre preot si se numeste Cateheza. Daca parintii sunt credinciosi, isi duc la biserica copiii si acolo se fac ore de religie in care sunt pregatiti pentru cunoasterea lui Dumnezeu, Istoria Religiei, a Bibliei (in functie de varsta) si pentru primirea Sfintelor Sacramente (prima Sfanta Impartasanie, Prima Marturisire, primirea Mirului). Orele au loc saptamanal si dureaza 2 ani. Cateheza se face si pentru tineri si chiar pentru adulti. Sunt foarte interesante cu teme in functie de anul Liturgic, iar apoi au loc intrebari, discutii. Cred ca cei care sunt interesati pentru ei sau pentru copiii lor trebuie sa mearga la Biserica. La scoala nu cred ca este necesar, decat doar ca o tema la o ora de dirigentie cu un invitat, preot. In fond credinta este ceva intim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! la noi la scoala nu vine profesorul si cand vine, o face doar ca sa ne dea note. de exemplu eu trebuia sa iau 4 pentru ca nu am invatat crezul si mi-a pus 10 pentru ca eu cred in dumnezeu si sunt ortodoxa. eu nici macar nu cred in dumnezeu si nici nu m-a intrebat! deci, pana si profesorii de religie sunt niste nesimtitilaughing!

| ghinionistul112 a răspuns:

Nu sunt de acord cu asa ceva! In plus, Dumnezeu si Fiul Omului a zis asa Apostolilor: Cine nu are intelepciune, s-o ceara de la Dumnezeu si toate celelalte vi se vor pe deasupra! Asa ca, nu va uitati ce spune lumea, ci cum va spune Dumnezeu si la scoala este exact momentul in care Dumnezeu ne educa la fel ca Ucenicii lui Iisus Hristos! Nu va suparati, dar aste este adevarul!

| spiridus_7223 a răspuns:

Pai relegie este religie si scoala este scoala
fiecare trebuie respectata

| miham a răspuns:

La orele de religie nu e neaparat nevoie sa se renunte... dar la note absolut! nu-i poti da nota unui elev in functie de cat de credincios este sau cat de bine stie o rugaciune, asta tine strict de credintele lui!