| Narfundo a întrebat:

Sunteti pregatiti sa aflati adevarul? Nu exista ba extraterestrii, sa intelegeti odata pentru totdeauna! Vreau sa citesc macar un singur argument care sa ma faca sa cred ca exista,dar nu exista si nu exista dovezi ca ar exista extraterestrii! Zic eu ca e o legatura cu Dumnezeu, dar este o lume ce nu o putem intelege, o lume ce nu ne priveste.

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Si totusi nici dovezi ca nu ar exista extraterestri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

În virtutea acestui raţionament, hai să credem în inorogi roz-bombon cu picăţele, vrei?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi vine greu sa cred ca in acest Univers enorm, noi suntem singura forma de viata.

88 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Doi ardeleni Georghe și cu Iștvan, au ajuns la zoo și după ce au privit mai bine de 2 ore un ornitoric
( http://ro.wikipedia.org/wiki/Ornitorinc ),
viu care se mișca pe acolo, au concluzionat :„ acest animal nu există ".
Nu exista ba extraterestrii!

| Filip23 a răspuns:

Crezi ca-s asa de importanti extraterestrii? Orice fiinte materiale, sunt pe drum infundat. Universul material pare sa fie compus din puncte incandescente, pietre reci sau, in cea mai mare parte, vid. Pamantul este o exceptie. Daca exista o amarata de civilizatie care isi face veacul in materia asta, e in permanenta cautare de apa si hrana si in fuga de dezastre.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cauta despre planetele ''Super Terra'' care au propietati bune pentru viata.

Sub stratul de gheata a lunei Europa, se gaseste apa, unde se gaseste apa se gaseste si viata (monocelulara sau complexa).

Daca nu exista echipamente destul de moderne incat sa aduca dovezi despre viata extraterestra indiferent de care ar fi ea (monocelulara sau complexa) nu inseamna ca nu exista asa ceva.

Exista teorii, daca nu vreti sa le credeti... Puteti sa asteptati pur si simplu, sau sa faceti cea ce faceti de fapt, sa cautati un raspuns care a fost oferit pe tava acum cativa ani, Religia...

NOname
| NOname a răspuns:

Iar te apucași de trolling?

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Si chiar daca ar exista, noi mai avem multa treaba aici pe Pamant pana sa ridicam ochii la Univers.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Uau, ce bomba!
Mi se pare amuzant ca cineva crede cu siguranta ca nu exista extraterestrii. Din milioanele de planete care exista, chiar crezi ca nici una nu este favorabila vietii? Extraterestrii nu sunt neaparat cu nave, masini zburatoare si roboti. Chiar si un organism unicelular din afara spatiului terestru este un erxtraterestru. Si de unde pana unde legatura cu Dumnezeu. Ce treaba au extraterestrii cu „lumea ce nu o putem intelege, lumea ce nu ne priveste"?

Daca tu ai colindat tot spatiul, si ai verificat fiecare planeta si nu ai gasit urme de viata atunci te cred cand afirimi ca nu exista extraterestrii.

| Kaℓi a răspuns:

Noi nu suntem in stare sa ne cunoastem lumea noastra, nici macar pe noi insine... ce aroganta sa privim peste gard!

| 4b a răspuns:

laughingnu zi NU niciodata...

| PredatoR a răspuns:

Cat de TAMPIT sa fii sa crezi ca esti singur in Univers?!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

laughing Normal ca nu exista. Cine a zis asa ceva? Ai mai vazut tu vreun Soare? Eu nu, si apoi cum exista doar vreo 9-11 planete pe care nu se vede picior de om, logic ca nu exista extraterestrii.

| unknownn a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma tata stai putin ca ai dat un raspuns de tot rahatul.
9-11 planete exista? Poate doar in Sistemul Solar, in Univers exista miliarde de planete. Picior de om? Tata, tu stii ce inseamna ala extraterestru? Citez din DEX "EXTRATERÉSTRU, -Ă, extratereștri, -stre, adj., s. m. și f. (Ființă) care se află în afara globului terestru" Deci prin fiinta face referire si la o bacterie care nu se vede decat la microscop.
IN concluzie, te-ai uitat prea mult la desene.

| Mădă0611 a răspuns (pentru unknownn):

Ma tata laughing), citeste ce am mai zis, nu primul raspuns la o intrebare ca asta. Normal ca e la misto, altfel n-ai cum cu asa ceva.

| unknownn a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine ma tata, am inteles

| intersexy a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai... voi de ce credeti ca nu mai merge nimeni in spatiu(luna... oriunde) nu va ganditi un pic? Va spun eu pentru ca au vazut ceva, e logic nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru intersexy):

Primul raspuns era la misto.
Pe luna nu mai au ce sa faca, iar in rest, sunt distante mari, e vorba de ani lumina, chiar daca ai merge cu viteza luminii, iti ia x ani sa ajungi undeva, in apropiere, si apoi, planetele din apropierea stelelor nu se vad mereu, sau nu se vad deloc, din cauza luminii stelei in jurul careia graviteaza. Planete noi pe aproape nu s-au gasit, la departare cine sa mearga? plus ca nici tehnologia nu ne ajuta cat am vrea.
"Suntem" pe Marte, daca ar fi vazut ceva de care sa ne temem, n-ar fi trimis nimic care sa cerceteze locul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Am fost acuzat ca pun intrebari proaste...In sfarsit, cineva m-a intrecut!

De unde poti sti tu toate aceste lucruri?
Aahah...nu ne priveste?! Pai mai omule, noi trebuie sa ramanen constransi pe veci, nu trebuie sa abuzam nitelus de putina noastra intelectualitate in descoperirea evolutiva?
Aprobi misticismul si lasi capul in jos.Sa iti fie de bine.

| Narfundo explică:

Esti frustrat? Esti invitatu meu sa cauti in alta parte daca nu iti place categoria aceasta.Nu esti obligat sa imi raspunzi si daca tot o faci, am sa te rog sa o faci intr-un mod civilizat si normalhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Iti zic versiunea mea? Sa nu razi, dar Dumnezeu nu este nici un batranel dragut, nici un spirit ci o planeta.O planeta care coordoneaza acele "fiinte" care nu sunt neaparat din alta lume, ci au un sistem de gandire.Nu exista dovezi, dar nici nu poti sa spui ca nu exista extraterestrii pentru ca nu ai dovezi. Daca nu s'au aratat acum or sa se arata mai tarziu.In orice caz, in univers nu suntem unici.Doar crezi ca NASA spune tot lumii? NASA ascunde multe adevaruri care ar fi trebuit fi spuse inainte, dar nu au facut asta pentru ca lumea e foarte fricoasa, dar adevarul este ca atunci, in 1947, au fost gasite OZN-uri.Are logica? Acum lasand zvonurile de pe net, si gandind logic.Doar acele forme din lanurile de grau descoperite,spun unii ca ar fi facute de om,dar formele sunt mult prea complexe.Ei cauta de fapt pe cineva care sa le inteleaga mesajul,daca ai auzit de codul Morse.Ei vor sa ne contacteze,dar rari sunt oamenii care pot simti asta,si cei care simt si inteleg sunt mereu mincinosi.Iar sunetele misterioase auzite in toata lumea sunt "semnalele", vorbele extraterestrilor, pe care noi nu le intelegem, si probabil nu le vom intelege.Ei sunt fiinte inteligente, dar sunt coordonate de ceva sau de cineva.Acel ceva este planeta Dumnezeu. Dumnezeu este o planeta,"
lumea" aceea ne priveste, dar noi, din lasitate, nu credem.Asta este legatura. Sper sa intelegi si sa te gandesti.

| Roses a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Dumnezeu planeta?! Nu e nicio planeta. Citeste Biblia si vei afla raspunsul. Dumnezeu este Duh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roses):

Mdea.Mai lasa'ma, ca in Biblie nu scrie nicaieri ca Dumnezeu ar fi Duh.Sau nu exista in Biblie o dovada care sa afirme ca este un Duh.

| Roses a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." Ioan 4:24

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

OZN inseamna obiect zburator neidentificat. De la OZN la extraterestrii e cale lunga.
Cat despre 1947 si alte cazuri cand s-au prabusit "extraterestrii" pe pamant e prostie de zile mari, adica sunt atat de avansati technologic incat sunt capabili de calatorii interstelare dar se parbusec? Pe pamant? E lipsit de sens si logica. Cat despre "formele din lanul de grau" crezi ca ar folosi asta ca metoda de comunicare, sau codul morse?laughing))) Cat de primtivi ar fi saracii.
Sunetele de care zici nici macar nu sunt reale happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Ba da.Doar sunetele sunt auzite peste tot prin lume desteptaciunea lumii.Tu abordezi problemele ca in desene animate...

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. Sunt 3 clipuri in care se aud si in orasul meu, ciudat e ca eu nu am auzit nimic, nici altcineva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Da vad ca tie iti place sa comentezi degeaba.Ei bine nu doar eu am auzit, ci si rude si prieteni. Plus ca nu e un sunet normal, un avion nu sta jumate de ora pe cer.Sunetul s'ar duce.Adio in viata ta banala wave.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Pa pa. Ai grija sa nu iti pice Nibiru in cap laughing)

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Roses):

Unii tocmai pentru ca au citit biblia (toate volumele incluzand si vechiul si noul testament) au ajuns sa nu mai creada in dumnezeu asa ca scutestene.

| Georgiiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa scrie si in Biblie deci dumnezeu nu este o planeta... daca ar fi asa ar insemna sa fim si noi niste planete cum se explica ca atunci cand a coborat pe Pamant Domnul Iisus Hristos a avut chip de om? Sau el nu este planetalaughing? In fine...nimeni nu poate spune exact cum arata Dumnezeu pentru ca nimeni nu i-a vazut chipul Sau adevarat, il putem vedea doar la judecata de apoi cum scrie si in Biblie si in majoritatea cartilor bisericesti, dar nimeni nu spune si nu scrie nicaieri ca El ar fi o planeta!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgiiiiiii):

Dar nici nu scrie ca e un batranel simpatic, ca atunci cand v'a zis profesoara de religie in clasa I.Mai lasati aiurerile cu religia si treceti la stiinta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Too stupid to understand science? Try religion. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Oooooh,shut up, religion is only propaganda! So, wake up, get out and leave me the f*ck alone! tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

:O nu mai stie nimeni de gluma. Ce lume. rolling on the floor

| Roses a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu inca cred in El

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa faci o afirmatie si posibil sa induci oamenii in eroare exploreaza tot universul...
Dumnezeu exista? dovezi... 1 din 1000 de oameni grav bolnavi se intampla sa se insanatoseasca si apoi cred ca e mana Domnului...

simt ca m-ai calcat pe coada...

nu mai fa afirmatii fara sa ai macar o dovada plauzibila!

| CryChristiAN a răspuns:

Logic ca nu exista. Se spune ca extraterestrii sunt de fapt ingeri cazuti.BIne e tot o presupunere.

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns:

Acesti "extraterestrii" sunt fiinte adaptate sa traiasca pe planeta lor, dupa anumiti factori. Dintre toate planetele care exista in univers este imposibil sa nu mai existe o planeta care sa poata detine viata. Daca Dumnezeu a creat viata doar pe Terra de ce a mai creat restul Universului?

| dianaandra1467 a răspuns:

Încă nu existe rezultate să existe extratereștri. Nici măcar nu știm cum arată, cum să existe, serios acum. Sunt niște iluzii. Chestiile ăstea le zici unui copil de 5 ani ca să-l speri happy. Nu, nu există.

| stef112 a răspuns:

Eu cred ca undeva exista si alte fiinte care gandesc si poate chiar un univers transvers. noi nu cunoastem nici 1 galaxie in totalitate si spunem sigur ca nu exista extraterestri. explicati piamidele. noi cu toata tehnologia nu putem creea o piramida si descultii aia de egipteni puteau? las-o balta

| IMINENT a răspuns:

Tu, de ex, esti plecat rau pe Marte.

| vladdd16 a răspuns:

Tu chiar crezi ca in universul asta suntem numai noi

| Georgiiiiiii a răspuns:

Pana acum nimeni nu a putu demonstra ca exista extraterestii dar Universul este foarte mare cu nenumarata planete. poate ca exista si extraterestrii adaptati la conditiile lor de viata cum si noi suntem adaptati la conditiile noastre de viata... poate ca ei pot trai fara lumina, apa, caldura sau mai stiu eu ce! Poate ca Dumnezeu nu ne-a facut doar pe noi, poate ca daca exista extraterestrii si ei isi pun aceleasi intrebari sau poate ca stiu ca noi existam! Deocamdata nimeni nu stie! Poate ca intr-o zi se va inventa o racheta care poate calatori peste tot in spatiu..astronautii sa aive toate conditiile de trai in special oxigen indeajuns pentru a putea calatori cat mai mult si absolut tot ce le trebuie si sa verifice toate planetele din univers dar pana atunci cred ca mai aste foarte, foarte mult!

| 2k a răspuns:

Ai ajuns de unu singur la concluzia asta? Ai studiat tu tot universul asta cu toate galaxiile lui?

| Roses a răspuns (pentru 2k):

De unde stii tu ca exista extraterestrii? A studiat cineva intreg universul? Nu 8-) Dumnezeu ne-a facut UNICI

| 2k a răspuns (pentru Roses):

Nu am zis ca exista extraterestrii. Totusi sunt de acord cu ideea ca exista sanse mai mari ca sa se dovedeasca existenta lor, decat cea a lui Dumnezeu(ma refer la dovezi clare, nu versete din biblie).
Genetica ne face unici si aduce si explicatia pentru faptul ca suntem unici. Mostenim cele mai bune gene de la parintii nostri. Aceasta mostenire este ceea ce ne face unici si diferiti unul fata de altul.

| Roses a răspuns (pentru 2k):

Ba nu.batting eyelashes

| 2k a răspuns (pentru Roses):

Parerea ta... Uneori e bine sa te mai si documentezi si prin alte domenii nu sa iei drept mura in gura ce scrie in bibliewinking

| Roses a răspuns (pentru 2k):

Si tu de ce iei drept mura-n gura ce zic alti oameni? Ca au facut nu stiu ce facultate?batting eyelashes

| 2k a răspuns (pentru Roses):

Vad ca esti nascuta din `98 (daca e data reala)... ai 14 ani (multi inainte). O sa mai cresti si in timp o sa mai inveti una alta. Genetica este o stiinta ca si biologia, fizica, chimia, matematica, istorie, geografie, etc.
Legat de ce zici tu ca de ce iau drept mura in gura iti dau un exemplu simplu. Tu de ce crezi ca 1 + x = 2? De unde stii ca acel X va fi egal cu 1? Ca asa e demonstrat matematic, nu? Acea demonstratie este facuta de oameni cu pregatire anume in acel domeniu.
Legat de exemplul cu genetica pe moment nu o sa intelegi prea multe chiar daca ti-as explica. Ideea e ca sau facut "n" cercetari legate de mostenirea genetica a fiecarui individ si toate au dus la acelasi rezultat. Asa ca acei oameni cu "nu stiu ce facultate" cum sustii tu au studiat ani de zile si au observat "n" rezultate de cercetari pe baza carora au tras linie si au ajuns la o concluzie.
Pe viitor iti dau un sfat util (parerea mea), inainte sa iti prezinti niste idei sau sa faci o pledoarie asigura-te ca te si documentezi asupra ideilor pe care urmeaza sa le prezinti nu sa te bazezi pe niste povesti auzite pe ici pe colo sau doar pe ceea ce scrie in biblie. O seara buna

| Mădă0611 a răspuns (pentru Roses):

batting eyelashes
Tu stii ca Soarele e o stea de marime mijlocie? Stii ca exista 3 sau 5x10²² stele in universul vizibil? Stii ca stelele se formeaza in nebuloase, care apar in urma exploziilor unor Supernove? Stii ca in acel norisor de praf stelar se pot crea planete? Ei, ia gandeste-te cate planete ar putea exista. Dintre aceastea cate se afla la o distanta potrivita fata de o stea, sau 2?

| 2k a răspuns (pentru Mădă0611):

Ia-o mai incet laughing) are doar 14 ani rolling on the floor si tu ii ti teorii cu nebuloase, supernove si praf stelar...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 2k):

Am observat. Ma uitam ce a mai zis lumea si am vazut ca e foarte sigura pe ce zice, asa ca m-am uitat la profil => aaaaaaa
Doar Soarele exista si galaxii ciuciu. Ai vazut tu asa ceva? Nici nu poti sa vezi, nici cu un telescop.
http://dreamview.net/dv/new/photos/102296.jpg

http://apod.nasa.gov/apod/ap110221.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru 2k):

:> Se joaca dumnezeu cu beculetele de craciun.
Ca sa nu mai misun pe site sa caut, am dat like pe fb, https://www.facebook.com/TWANfans asa ca vad tot ce-i nou, mai dau (ei) si share altor imagini postate de alte pagini... :> mai multa minunatie pentru ochisorii mei.

| 2k a răspuns (pentru Mădă0611):

E mai fain cand mergi undeva cu cortul... departe de oras unde sa nu fie atata lumina de la localitatile din jur si sa stai seara sa privesti cu ochiul liber cerul senin... cea mai mare minunatie big grin

| TrentonChase a răspuns (pentru Roses):

Esti un ignorant fara limite daca crezi ca un zeu ar fi creat un Univers asa de mare doar pentru niste oameni.

| 2k a răspuns (pentru TrentonChase):

Are 14 ani rolling on the floor se vede ca indoctrinarea e eficienta la varste fragede laughing

| Roses a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu sunt o ignoranta, dar Dumnezeu a creat acest univers pentru noi, ca sa-I vedem puterea cu care a facut toate aceste lucruri. Tu crezi ca o amarata de bomba a creat universul si lumea asta?! Te inseli amarnic...

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru Roses):

Esti pregatita sa accepti adevarul mscat din spatele ''Bibliei,, si ''Crestinismului,,. Esti pregatita sa daram ''Biblia,, si ''Crestinismul,, odata pentru totdeauna? O sa o fac, daca intra toti crestinii la rubrica unde voi spune aceasta teorie pe care o voi proba cuvant cu cuvant.Nu o sa scriu asemnea lucruri pentru opt s-au noua persoane. Vreau cel putin 20 de ''Credinciosi,, sa ma fac auzit odata si bine.

| Roses a răspuns (pentru 2k):

Dar tu de ce nu citesti de curiozitate Biblia, sa vezi cum s-a creat cu adevarat Pamantul si universul? Tu spui ca in Biblie sunt numai povesti. Eu cred ca ce spun savantii in legatura cu universul sunt doar povesti.batting eyelashes happy

Si da, chiar am 14 ani.

| 2k a răspuns (pentru Roses):

Am citit Biblia :)) stiu prea bine ce e scris in ea... Vorba aia "nu tot ce zboara se mananca". Ce sa cred? ca pamantul exista de 6000 de ani? :))) cum scrie in biblie? cand in realitate exista picturi rupestre de 40.000 de ani? si unelte folosite de oameni de acum 70.000 de ani?
http://www.image-share.com/ijpg-1827-59.html

| Roses a răspuns (pentru 2k):

Cred ca ai citit Biblia ca pe o poveste oarecare. Explica-mi si mie(ca tot ai citit din Biblie oh go on ) ce ai inteles din ea?batting eyelashes

| 2k a răspuns (pentru Roses):

Am inteles destul de mult cat sa imi deschid ochii si sa nu mai cred in orice poveste. Tu crezi in Mos Craciun? sau in Fat Fumos? cam aceeasi mancare de peste ii si cu biblia o adunatura de povesti care de multe ori se bat cap in cap si se contrazic...
Geneza 32:30 "Am vazut pe Dumnezeu in fata"
Ioan 1:18, 1 Ioan 4:12 "Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata"
sau
Ioan 10:30 "Iar Eu si Tatal Meu una suntem"
Ioan 14:28 "... Tatal este mai mare decat Mine" Daca nu ar fi din aceeasi evanghelie as mai zice ca s-ar putea sa existe diferente de interpretare, dar cand acelasi om scrie un lucru si mai tarziu se contrazice...
Ioan 5:31 "... Daca marturisesc Eu despre mine insumi, marturia Mea nu este adevarata"
Ioan 8:14 "A raspuns Iisus si le-a zis: Chiar daca Eu marturisesc despre Mine Insumi, marturia Mea este adevarata"
Bine ca ai inteles tu Bibliawinking.

| Zenicide a răspuns (pentru Roses):

Eu asta am inteles din biblie:
- Ca Dumnezeu e unicul Dumnezeu, iubitor, drept si confuz dar el nu vrea sa te inchini altor zei, daca faci asta te va pedepsi thinking
- Am invatat ca lepra se curata prin sacrificii de pasari si alte animale.
- Ca Noe a reusit sa adune minim 50 000 aimale si 2 milioane de insecte intr-o arca mai mica decat RMS Titanic. Le-a asigurat hrana si apa timp de 7 luni cat a durat potopul.
- Daca in orasul tau vin ingeri si altii vor sa ii violeze mai bine dai fetele tale violatorilor decat sa ii lasi sa violeze ingerii.
- Ca Dumnezeu a facut omul prost, si Satan le-a daruit cunoastere, le-ar fi daruit si nemurire dar a intervenit Dumnezeu.
- Ca Isus este Dumnezeu si a platit pentru pacatele noastre sacrificanu-se, dar nu stim CUI a platit, daca el e Dzeu.
- Ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna.
- Ca Dumnezeu face lumina inaintea stelelor. Ii ia o zi sa faca lumina, alta zi sa faca cerul, plante 1 zi si face trilioanele de stele tot intr-o zi.
- Ca Dumnezeu a obosit, si s-a odihnit.
- Ca Dumnezeu ucide tot in marele potop-reset animale, plante, oameni: orbi, surzi, invalizi, bebelusi, virgine. Si cumva totusi Dzeu este bun.
- Cand plua e pentru ca Dzeu a deschis "fereastra raiului"
- Dzeu prefera sacrificiile de animale, nu cele de legume si fructe.
- Un baiat necircumscris sa fie abandonat de parinti.
etc etc
Tu ce ai inteles?

| 2k a răspuns (pentru Zenicide):

Legat de RMS Titanic si Arca :)) http://www.image-share.com/ijpg-1827-71.html

| Roses a răspuns (pentru Zenicide):

Asta era in Vechiul Testament si era pentru poporul evreu cu jertfele si altele. Eu am inteles ca Dumnezeu a pregatit totul pentru venirea Domnului Isus pe Pamant(inca din Vechiul Testament,Isaia a proorocit ca El va veni si va muri PENTRU NOI.) Eu am inteles ca El ma iubeste foarte mult si mereu imi va vrea binele,chiar daca nu imi dau seamade multe ori, cum. Am inteles ca Domnul Isus va veni pe sa judece lumea(Dumnezeu este drept si El va judeca dupa ce am facut noi in viata. Spre exemplu: tu ai mintit de multe ori sau ai facut altele. Dumnezeu te va judeca dupa ce ai spus, fiindca tu stii ca e pacat sa minti). Am inteles ca El vrea sa iubesc pe vrajmasii mei, sau pe cei care nu ma agreaza, am inteles ca si pe tine te iubeste enorm de mult si multe altele. Citeste si Noul Testament.winking

| Zenicide a răspuns (pentru Roses):

Care "asta"?
Si cele zece porunci sunt in VT, dar pe alea le luam in serios.

winking te face sa arati prostesc, avand in vedere faptul ca eu am citit biblia prima data inainte sa te nasti tu.

| Roses a răspuns (pentru Zenicide):

O singura data ai citit tu Biblia, dar doar ca pe o poveste, in schimb eu am citit Noul Testament si am inteles incotro o lua viata mea. Si eu am citit Biblia tot o data dar am luat in serios tot ce e scris acolo. Hai ca pana la urma facem competitie "Cine a citit cel mai mult din Biblie" 8-)

"Asta", adica jertfele cu pasarile si circumscrierea unui baiat de 8 zile si altele

| Zenicide a răspuns (pentru Roses):

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca am citit o singura data biblia, nici nu cred ca ma intereseaza. Jertfele si circumscrierea la fel ca si cele zece porunci sunt in VT. Deci putem ignora si cele zece porunci? Sau doar partile care voua crestinilor nu va convin?

| TrentonChase a răspuns (pentru 2k):

Sa-mi amintesti peste cativa ani sa ma mut din Romania happy...

| Narfundo explică (pentru Roses):

Ai citit biblia Roses?! Daca da de ce te certi atat cu ei? Nu vindeci diavolul, il imfurii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roses):

Pt Roses : Domnul Isus sa te binecuvinteze, Roses! Continua sa Il urmezi! Cine este nascut din nou din Dumnezeu biruieste lumea, pentru ca Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume! Nu uita ca esti iubita de El, chiar daca cei din jur te ataca! Cu drag, o sora in Domnul, Andreea

Legat de subiect pentru toti : extraterestrii nu exista, sunt doar duhuri demonice care cauta sa insele oamenii pe orice cale. Singura cale este sa ne intoarcem toti cu fata spre Dumnezeu, spre Hristos, pentru ca El revine curand si va judeca pe fiecare om. Azi este ziua mantuirii, azi putem sa ne intoarcem la El cu pocainta, si sa fim schimbati. Este un har, un dar, platit prin jertfa lui Hristos, ce nu se castiga prin meritele noastre. O seara buna!

Imi cer scuze, cu acest mesaj nu doresc sa jignesc pe nimeni... doar doresc sa vorbesc Adevarul in dragoste.

| Roses a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin Domnul sa te binecuvinteze!

| AnonymousFreedom a răspuns:

Esti pregatit tu sa aflii adevarul, care se ascunde de atatia anii mascat in ''Biblie,, si in ''Crestinism,, si scopul acestei conspiratii? Eu chiar pot sa si dovedesc cuvant cu cuvant.O sa pregatesc o teorie care iti darama ''Biblia,, si ''Crestinismul,, odata pentru totdeauna!

| Narfundo explică (pentru AnonymousFreedom):

Fapte nu amenintari. Vreau sa vad fapte!

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru Narfundo):

Eu nu ma ocup cu lucruri marunte, numa cu fapte.Fa rost de cel putin ''doua zeci de crestinii,, la rubrica unde o sa postez aceasta teorie care darama ''Biblia,, si ''Crestinismul,, odata pentru totdeauna.Eu nu vrobesc pentru cinci, noua persoane, sa intelegi.Eu iti dovedesc ca pot sa aduc si niste argumente in afirmatiile facute.Tu ai facut o afirmatie, fara nici o fundatie logica.Noi doi jucam la categorii diferite.Crezi ca eu am acest curaj sa amenint niste semi-zei? Eu nu amenint prietene.

| Narfundo explică (pentru AnonymousFreedom):

Prietene reuseste tu sa te faci inteles si eu am sa am grija sa aduc acesti 20 de crestini si totusi iti zic ca deja exista vreo 50 care au citit intrebarea, doar ca nu stiu ce sa zicawinking.Nu vorbesc in vant si asta am sa iti dovedesc atunci cand ai sa vi tu cu argumente de le zici interesante.Eu nu cred ca tu ai habar despre Dumnezeu si ti sa ma contrazici.Esti un simplu vizionar de filme cu extraterestrii si acum crezi ca exista.)

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru Narfundo):

Te-ai aprins, imi placelaughing.Eu am vorbit despre extraterestiilaughing? Am sustinut ca exista?laughing.Te cam inseli in privinta mea.Nu ma intereseaza subiectul ''Extraterestrii,,. Stiu mai multe despre ''Dumnezeu,,. Stiu si despre acel Dumnezeu '''Biblic,, acel ''Zeu Reptilian,,. Vrei sa vorbim despre Geneza, Biblie care este plagiata in totalitate? Despre ce vorbesti aici.Acceptati conditia de ''Novice,, care o ai.

| Narfundo explică (pentru AnonymousFreedom):

Hm.Am inteles ca pentru tine crestin inseamna om care a citit biblia.Asculta tu aici barbate caci faci o greseala ce numai un orb" o poate face, desi e gresit sa spui orb, caci orbul are timp sa vada adevarul, tu insa vezi doar ceata.
Exista o vorba care zice ca oamenii s-au pierdut in ritualuri de alungu timpului si astfel Dumnezeu a fost inlaturat. Am sa iti fac o dezvaluire ca tot ai vrut sa vorbesti cu mine.Am puteri paranormale ce depasesc intelegerea unui om obisnuit.Trebuie sa fi suficient de istet ca sa intelegi ca biblia este o carte la fel ca majoritatea manualelor de liceu care sunt mincinoase si facut in asa fel incat sa manipuleze.Cei trecuti cu varsta sunt blocati in pacate si orbiti si cei tineri nu au aparare suficienta impotriva minciunii.Crezi ca esti un razboinic daca cunosti atatea lucruri? Crede si nu cerceta am inteles ca este gresit spus dar sa stii ca este adevarat.Nu este important sa cunosti ci mai mult sa simti, sa te bucururi, sa fi sanatos si fericit.Nu poti avea aceste lucruri atat de usor. Diavolul iti da o bucata de dependenta.Ca la caine te face sa o adulmeci.El stie ce gandesti si instinctul spune ca daca vei descoperi adevarul nu vei musca din dependenta.Atunci el te minte si iti umple viata cu tot felul de superficialitati si oameni falsi care sunt meniti sa te atraga catre inchiderea sufletului spus pe alte cuvinte si vinderea sufletului, asa cum majoritatea vedetelor recunosc ca si-au vandut sufletul.Nu am zis ca esti o persoana proasta, a fost o provocare, ca sa te cunosc.
Biblia si secretele ei? Conducatorii care au fost in posesia diavolilor si influentelor negative au profitat de aceasta carte si de scrierile ei si exact cum am zis mai sus, au facut in asa fel incat sa ii faca pe oameni sa guste din dependenta.Au fost vremuri de care noi nu vom sti niciodata si inca sunt pomenite in biblie "Potopul, Sodoma si Gomora si etc cazuri in care oamenii au fost ucisi aproape toti pentru rautatea lor.Se stie bine ca Dumnezeu a zis ca dupa potop atata sange nu va mai varsa decat la sfarsitu vremurilor caci greu i-a fost sa vada atata suferinta.
Odata ce vei ajunge la cunostintele mele vei avea toate puterile din lume.Vei putea merge pe apa, vei putea ucide oameni cu privirea dar sti care este treaba? Tot diavolul este la mijloc.El iti zice intr-un fel"Vrei barbate sa fi mai presus decat ei? Esti inteligent si puternic, cu mult peste ei.Aratale tu.El iti ofera toata trusa de magii numai ca sa poata pune mana pe sufletul tau.Se stie ca in trecut multi erau aproape de adevar si puteau face diverse vraji si levitatii.A fost chiar o perioada in care vrajitorii erau arsi pe rug.De ce? Ha, ha.Nu este o pacaleala, caci negativitatea in vremurile acelea atingea cote maxime si erau oameni ce cunosteau tot numai din case si faceau rau. Vrajitoria a existat si a fost modul prin care diavolul si-a imprastiat negativitatea in lume.Ce face diavolul acum? Ei bine nu mai are nevoie de vrajitori caci lumea este deja a lui.Conducatori nostri sunt indraciti si nu vor binele lumii.Escrocheria diavolului a fost sa ne faca sa credem ca totu e un vis, o joaca, ca el nu exista si noi suntem niste mici Dumnezeiwinking.Ti-as scrie un catralion de cuvinte.Am sa ma oprescwinking.
postat la 27 Octombrie 2012 22:35
Asta ca sa nu zici ca-s nemernicwinking, ca am citit tot ce ai scris acolo in trebarea care ti-a fost respinsa.Astept raspuns.

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru Narfundo):

O sa reformulez intrebarea intr-un mod mult mai frumos sa nu fie stearsa, maine cand ma trezesc.Si vezi cu potopul ala de la Sodoma si Gomora, ca vorbesti prostii.O sa reformulez maine mult mai frumos.Am puteri paranormale ce depasesc intelegerea unui om obisnuit. Sper ca erai ironic s-au esti fumat.

| Narfundo explică (pentru AnonymousFreedom):

Ha.Nu era potopu de la Sodoma si Gomora, erau niste evenimente care le-am scris la rand, dar m-am grabit.

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru Narfundo):

Sa nu crezi ca eu am ceva cu tine.Da eu ii dezvat pe astia de ce sa nu mearga la ''Biserica,,.Cum a fost adus de fapt Crestinismul in Europa, prin inchizitie.Ce este de fapt cu adevarat acea carte ''Biblia,, si ca nu are nimic original, si nu ii absolut deloc,''Cuvantul lui Dumnezeu,, ..Sa explicam care ii scopul Bisericilor,''Crestinismului,, si conspiratiei numite ''Biblie,,.Ii pentru toti Crestinii ce abereaza pe aici, nu ii special pentru tine.Ai vostrii Crestini care merg la ''Diavol,, cum spui, tu.Ne auzim maine si o refurmelz intrebarea.

| Chimistul a răspuns:

Din universul infinit, ar fi un super-paradox ca extraterestrii sa nu existe. Si un astfel de super-paradox nu poate exista. Deci, dupa parearea mea, daca ceva logic are curs in univers, e plin de extraterestrii...

| Antal_Andrei-Paul_1998 a răspuns:

No, Ai dovezi ca exista dumnezeu? No vezi? Asa e si cu exstraterestri etc. Lumea e atat de mare incat nu stim aproape nimic. Daca dumnezeu exista da mi dovezi! Asa e si cu extraterestri nu doar noi traim in universul astawinking stai chill