| RAY a întrebat:

Superficialitata este un păcat? Atracția fizică este o ispita diavolească? Dorința de sex e cauzata de diavol? De ce nu suntem cu toți frumosi? De ce suntem inegali? Nu credeți că din cauza inegalități omul este determinat să fie frustrat,invidios, misogin, rasist?

10 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

"Superficialitata este un păcat? " Poate fi. Definește mai exact ce înțelegi prin acest concept.

"Atracția fizică este o ispita diavolească? Dorința de sex e cauzata de diavol?"
În sine este un instinct natural. Din punct de vedere moral instinctul este neutru. Ce decizie iei în urma acestui instinct poate fi evaluat ca moral permisibil sau impermisibil.

"De ce nu suntem cu toți frumosi?"
O parte vine din genetică o altă parte vine din cultură și o ultimă parte vine din cât de grija ai tu de tine.

"De ce suntem inegali? Nu credeți că din cauza inegalități omul este determinat să fie frustrat, invidios, misogin, rasist?"
Noi construim societatea și cultura care exacerbează diferențele. În principiu între noi sunt mult mai multe asemănări decât diferențe. Și totuși trăim cu o gândire care pune mai multă valoare pe diferențe decât pe asemănări.
De ce facem asta? Se presupune că duce la specializarea rolurilor în societate ceea ce îi dă eficiență și reziliență.
Oare facem asta într un mod corect? Nicidecum. Ceea ce odinioară era o unealtă necesară a devenit un fenomen totalmente irațional.
Cum putem ieși din această condiție? În primul rând trebuie să te duci tu încât să nu mai vezi aceste diferențe ca fiind insurmontabile sau valoroase. Nu ești mai prejos sau mai presus decât nimeni. Dar poți insista că ești. Este o decizie ce ți revine.

PS. Ai vorbit într o altă conversație dând impresia că ești evreu. Se spune despre evrei că ei sunt absolut mente convinși că sunt aleșii Domnului, mai presus decât restul omenirii. Ceea ce face întrebarea ta să fie de o ironie comică laughing
PS2 nu există un popor ales. De fiecare dată când aceasta e ideea a prins amploare a dus la genocid. Vezi holocaustul și ceea ce se întâmplă în Palestina actualmente.

| RAY explică (pentru carevaescu):

Iahve sa știi că spune sa pui la masa un non evreu și să te comporți frumos cu el,dar să respecți legile lui,împrumutul e păcat, un creator bun ar fi făcut egalitate, ideea e că el cere de la toți la fel, un creator bun nu creea atracție fizică și sufletească, lipsa atracției duce la depresie, frustrări care duc la păcate, mai sunt și cazuri în care ea la înșelat pe el, e o lume non egală cu nimic și nici măcar meritocrație nu e și nepotism la greu, omenirea are nevoie de nou sistem

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Raspunsul este nu la toate. "De ce nu sunteti frumosi?" pentru ca nu ar exista intuneric fara lumina.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

A, dar de fapt superficialitatea este un pacat, daca ii judeci pe altii dupa cum arata.Dar nu este pacat sa vrei un partener(a) atragator(oare)

| EestiSodalane a răspuns:

1. Da
2. Nu neapărat. Poate fi o ispită pentru mulți, dar nu e în sine rea.
3. Nu. Dorința de sex e cauzată de natura umană creată de Dumnezeu să se multiplice. Că oamenii o folosesc greșit spre desfranare e partea a doua.
4. Pentru că experiențele noastre și a părinților nostri cat si mediul înconjurător ne afectează diferit înfățișarea. Uneori spre atractivitate alteori spre urâțenie.
5. Pentru că suntem unici. Nu putem fi și unici și egali. Și așa e cel mai frumos zic eu. Mă bucur că nu sunt egal cu toată lumea. Sunt recunoscător pentru unicitatea care mă diferențiază de ceilalți.
6. Nu din cauza inegalității există invidie ci din cauza răutății din suflet care se uită și se compară cu ceilalți în loc să privească în interior și să se aprecieze pe sine.

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Atracția fizică te îndeamnă la păcate iar daca nu atragi sexul opus te încarci cu ura, frustrări, invidia ceea ce sunt păcate, Dumnezeu putea lăsa atracția sufletească, sa fim atrași de oameni buni

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Știu, înțeleg cât de greu e să rezisti ispitelor nu doar trupesti dar si sufletesti legate de invidie, ură și frustrare, dar din fericire omul poate să le biruiasca cu ajutorul lui Dumnezeu prin reorientarea modului în care priveste lumea. În greacă la pocăință se zice "metanoia". Metha Nous înseamnă întoarcerea minții, reorientarea ei, adica reorientarea valorilor si prioritatilor tale ca persoană. Când prioritatea e Dumnezeu și unirea cu El, celelalte lucruri devin neimportante. Sigur că poti sa iti doresti sa te faci mai atractiv si sa-ti cauti perechea, dar cand Dumnezeu e prioritatea lucrurile astea nu mai sunt obsesii și frustrari, ci doar cautari în calm si liniste sufleteasca, fara stimă scăzută de sine, fără invidie și frustrare, pur si simplu un drum montan greu si anevoios se transtormă într-un drum drept, plăcut și ușor când avem prioritatile in ordine. Plus ca si fetele prefera baieti linistiti, calmi, fara frustrari si tormente sufletesti care îi roade, deci cu prioritatile in ordine ajungi pana la urma castigat pe toate planurile happy

| carevaescu a răspuns (pentru RAY):

Tu acum ai remușcari cumplite după ce ai plătit să-ți satisfaci nevoia naturală exacerbată -de tine - artificial?

| RAY explică (pentru carevaescu):

Nu consider că trebuie să regreți in viața ceea ce ai făcut și ceea ce nu ai făcut, nu am regrete, remușcări, din contra mi-a plăcut

| carevaescu a răspuns (pentru RAY):

Clap...clap..clap...