| Inferno a întrebat:

Tinand cont de faptul ca drumul cel mai scurt intre doua puncte e o dreapta, ca 2+2=4 si ca Dumnezeu alege, daca ar fi sa dam crezare unor utilizatori, curba, de ce copiii care mor de la varste fragede (26 de secunde spre exemplu) se mai nasc? Care e scopul nasteri i lor? Actiunile divinitatii nu sunt exacte si perfecte? Planul divin nu e lipsit de inutilitati? Pai atunci de ce atata inutilitate in tot si in toate? Se nasc copii dar mor imediat, nimeni nu stie de ce se mai nasc daca mor inainte sa realizeze macar ca s-au nascut. Andromeda se apropie de Calea Lactee,de ce,nimeni nu stie? Pur si simplu Dumnezeu a spus: "Hai sa fie asa, chiar daca nu are sens." Placinta explodeaza in cuptor. Balenele esueaza cu miile. Daca arunci un bat,el cade surprinzator mereu in alt loc. Camilele au cocoasa, etc, etc.
Daca cineva vede un plan divin in toate astea, e evident ca eu sunt cel ce nu vede bine. Daca cineva spune ca 2+2=5, e clar, eu sunt cel ce face greseli de calcul.
Insa care naiba e perspectiva din care tot haosul asta se transforma intr-o ordine divina? Sa-mi dati si mie coordonatele.

8 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Cand te uiti intr-un hyper ceas mecanic cu milioane de mecanisme,rotite,fusuri si alte cele,la inceput nu intelegi de ce rotita aia trebuie sa fie acolo,chiar daca pare lipsita de importanta, ea are un rol esential in functionarea ceasului, un ceasornicar desavarsit iti va putea explica fiecare rotita in parte, fiecare mecanism.
Exemplul ceasului se raporteaza la viata fiecaruia, la universul sau. Niste lucruri pur intamplatoare pentru unii, pot avea un impact urias asupra noastra.
https://www.youtube.com/watch?v=mTDs0lvFuMc

| Inferno explică (pentru suffarstar):

Da,insa exista posibilitatea ca rotita respectiva sa fi ajuns in acel mecanism intr-un mod absolut intamplator, de exemplu sa fi cazut de pe masa exact unde trebuia. Sigur, in exemplul tau e prea putin probabil, insa in cazul Universului este mai mult decat posibil.

| Catalinhhh a răspuns:

Ce am înțeles eu este că tu nu înțelegi de ce și ce rost au nou-născuți care mor un-doi după naștere.
Păi! Moartea vine când te aștepți mai puțin, unii mor înainte să se nască, alți mergând spre servici/scoală... Nu știe nimeni când moare, dar știe de ce.
Acei copii probabil au o boală gen : mama lor fuma pe timpul sarcini și a afectat copilu sau chesti dinacestea. Ori medici fac o eroare și cum copilu e extrem de fraget îl omoară.
Nu moare nimeni de bunăvoie stai liniștit...

Și cum ar zice și un perot "Sunt întrebări la care nu doar că nu o să găsim răspunsu niciodată ci nu avem voie nici măcar să ne punem anumite întrebări."
Sunt întrebări care nu pot fi explicate atât religioase cât și ștințifice. Exemplu
Religioasă : Cum de Dumnezeu a existat din todeauna? Unde se afla el atunci? Era prin spațiu și a pus milioane de planete pe cer?
Ștințifică : Dacă ne tragem din maimuță cum a apărut aceasta? Sau aceea bacterie despre care se spune că a venit din apă și a evoluat. Întrebarea e cum?!

Ceea ce am inteles eu Catalin este ca de ziua ta va trebui sa iti cumpar o carte ee lb. Romana pentru clasa a 3-a.

| Inferno explică (pentru LinuxXx):

Cu cine vorbesti?

Cu catalin ala. Are niste greseli gramaticale rolling on the floor

| Neymar3000 a răspuns:

Cateva cunostinte de aritmetica elementara nu pot sa compenseze lipsurile pe care le ai in toate celelalte domenii, in mod special religie, unde se vede de la o posta ca esti pe langa.

| Inferno explică (pentru Neymar3000):

O, acum a venit si tipul cu glumele, foarte amuzant, nu,pe bune. Hai sa facem toti glume si sa radem. Ha ha,ce amuzant sunt. Vaca face Mu, Ha, ha, ce gluma. Ce ar fi sa-l iei in brate pe utilizatorul de mai sus si pe prietenul lui imaginar si sa va duceti toti dracului? Suna atragator, nu? Pai ce mai asteptati? La dracu cu toti.