| Nahuied a întrebat:

TPU e pacat sa-ti faci cruce în fata biserici

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Niciun personaj din Biblie nu s-a inchinat prin a face semnul crucii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e păcat, dacă faci o cruce mare, de la scăfârlie la păsărică.

| halogen001 a răspuns:

E normal in semn de mirare ca mai exista asa ceva.

| IceRope a răspuns:

Cunoști zicala conform căreia mama proștilor e mereu gravidă?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu este pacat sa-ti faci semnul Sfintei Cruci! Este ceea ce deosebeste prin gesturi un crestin de pagani. In Biblie este scris sa cinstim locasul sfant al Domnului: "Inchina-mă-voi spre sfânt locaşul Tău, întru frica Ta". - Psalmul 5, 7

| Adutzu2 a răspuns:

Semnul Sfintei Cruci in fața unei biserici reprezintă o mărturisire a credinței creștine si o slavire lui Dumnezeu prin cinstirea lăcașului Lui.

| mrArtE a răspuns:

E mare pacat!
Intra in curtea bisericii si manca seminte, da-te la maicute si intreaba preotii daca se baga la un barbut cu tine, asa aduci cinste bisericii!