| Duhovnicul a întrebat:

Un budist are voie sa consume alcool, cafea, sa fumeze?

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Alcool concentrat, pana in 300 ml /zi, iar tigari, un pachet la 2 zile. La cafea e liber.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Are voie ce doreste, dar pe alocuri incalca anumite principii morale

| M25M a răspuns:

Din ce stiu, nu.

| Felys a răspuns:

Cine-l opreste

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
De regulă nu au voie, dar consumă.
Pa!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nici crestinii "nu au voie" sa comita aceste pacate trupesti, si totusi o fac.
Asa e si in cazul budistilor.

| Miauti a răspuns:

In oarecare masura... oricum e in fuctie de scop.

"Nobila Cale Octupla" sau "Calea cu Opt Brate"

"Pentru cei laici, Existenţa Corectă este ceva care se dezvoltă pe
măsură ce îţi cunoşti intenţiile pentru ceea ce întreprinzi. Poţi încerca în mod deliberat să eviţi rănirea altor creaturi sau să-ţi câştigi existenţa într-un mod inofensiv. Poţi de asemenea încerca să eviţi o existenţă care i-ar putea face pe alţii să devină dependenţi de droguri sau de băutură sau care ar putea pune în pericol echilibrul ecologic.

http://www.upasaka.ro/articole/docs/4truths.pdf

| Jardelin a răspuns:

Popo da de cind te intereseaza ce fac budustii? Ai vreun gind de convertire? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dogen avea un regulament citez din davy in care nu avea voie sa manance carne, sa bea alcool, sa manance hrana impura, condimente, alimente crude si alte chestii cu sa nu se manance prea multe gen lapte, prune, masline, zahar.
ma rog, dupa regulamentul de manastire, cred ca nu aveau voie sa vina cu cafea si tigari cum nu aveau voie sa creasca nici pisici

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Stiam despre Buddhism ca e un stil de viata, nu o lista cu reguli.