| Steregoi a întrebat:

Un inger materializat poate sa vio leze o ingera materializata in padure sau pe un deal sau in vazduh?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc cu toate ca intrebarea ta merita asa ceva daca esti intreg la cap sau urgent un control la psihiatrie sau ceva de genul asta daca nu esti intreg la cap.
Totusi am sa-ti raspund la intrebarea ta pentru a nu capata numai insulte drept raspuns.
Ingerii NU au sex si nici organe sexuale diferentiate ci sunt ASEXUATI. Reiau, ingerii nu sunt NICI barbati si NICI femei ci sunt fara sex iar daca nu au organe sexuale nu se pot imperechia. Se pare ca doar pamantenii au aceasta capacitate. Tot ce ti-am spus eu ESTE scris in Biblie daca citeai.

| Steregoi explică (pentru danut):

Si cu îngerii rebeli care s-au culcat cu femei pământene cum e? Cristos a mâncat peste după înviere. Îngerii au mâncat cu Avraam si cu Lot. O femeie din cei 144000 va avea identitate de femeie si in cer. Îngerii nu au se x dar când se materializează iau forma identității pe care o au.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Nici un inger nu s-a culcat cu femei fiindca nu au "obiectul muncii", acolo unde ai citit tu sau ai auzit ca, copii lui Dumnezeu s-au culcat cu fetele oamenilor se refera la amestecarea urmasilor lui Adam care l-au urmat pe acesta si copii lui Cain care a facut ce nu placea lui Dumnezeu. Hristos ESTE Dumnezeu, nu inger. Cei 144000 de mii de la sfarsit este un numar SIMBOLIC si reprezinta pe cei care vor fi cei mai apropiati de Dumnezeu in conducerea universului. Numai ingerii lui Dumnezeu se pot materializa dar nu o fac fara cunostiinta lui Dumnezeu si nu pentru sex si advarul este ca nici atunci nu au organe sexuale umane, ei raman asexuati si dupa transformare. De altfel si oamenii care vor ajunge cu Dumnezeu vor avea corpuri noi asexuate, nu va mai exista sex in univers deoarece functia de baza nu va mai va fi utila, facerea de copii.

| Steregoi explică (pentru danut):

Pe unde au urinat ingerii dupa ce Avraam le-a dat sa bea lapte? Acei ingeri nu aveau rinichi si nici vezica urinara?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

NU cunosc alcatuirea corpurilor de ingeri dar se pare ca au aceiasi alcatuire ca Dumnezeu, sunt duhuri. Pactic nu sunt alcatuiti din materie ci au o forma superioara a existentei care la dorinta lor se pot transforma si in corpuri materiale. In atare situatii nu au in mod sigur rinichi iar daca sunt produse reziduri acestea au alta modalitate de eliminare. Cea ce spun eu se poate deduce usor din citirea Bibliei, daca nu citesti, pui intrebari de doi bani.

| Steregoi explică (pentru danut):

De unde reiese ca la Geneza 6 e vorba de fiii lui Cain? In versetul 1 se vorbește de oameni si fiicele lor iar in versetul 2 se vorbește de fiii lui Dumnezeu și nu de fiii lui Cain. Nu se vorbește despre fiii oamenilor. La capitolul 6 versetul 1 se schimba contextul vorbindu-se despre fiicele oamenilor in contrast cu fiii lui Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru danut):

Eu mi-am raspuns la intrebare. Tu esti liber sa ramai cu raspunsul tau la aceasta intrebare. "Se deduce usor". E usor sa citesti superficial Biblia si sa ramai gol. Intrebarea pusa de mine e una complexa si pretinde raspunsuri bine gandite. Una e sa citesti Biblia si alta e sa o studiezi.

Biblia nu e un roman sau o simpla literatura scrisa doar de niste oameni.

Dumnezeu nu-si schimonoseste ingerii. Cand se materializeaza in barbati sunt barbati in toata regula si nu fara su la sau fara s ex sau fara rinichi si tot ce mai e la un barbat. Un barbat fara s ex e incomplet si nu e de fapt un barbat.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Copii lui Enoh erau numiti fii lui Dumnezeu pentru ca nu se amestecasera si nu practicau ritualurile lui Cain. Cred ca este multa informatie pentru tine. Studiaza Biblia.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu spune Biblia ca isi face ingeri si din VANT. Nu sti tu ce face Dumnezeu dar poti citi Biblia. Daca nu o faci debitezi aiureli ca tine. In Biblie, Dumnezeu SPUNE ca ingerii sunt ASEXUATI. Il contrazici tu pe Dumnezeu?

| Steregoi explică (pentru danut):

Nu scrie nicaieri asa ceva. Se pare ca tu confunzi linia paternala dupa Cain cu cea dupa Set. In ambele apar unele nume care doar se aseamana intre ele. In general urmasii lui Cain au fost mai rai in timp ce urmasii lui Set au fost mai buni.

Cum de fiii lui Dumnezeu s-au culcat cu fiicele oamenilor si Dumnezeu s-a maniat? De ce crezi? Pentru ca fiilor lui Enoh le-au placut fiicele oamenilor? Nu se spune despre fiii lui Enoh ci despre fiii lui Dumnezeu. Daca spunea despre fiii lui Cain atunci ai avea dreptate. Dumnezeu nu daduse o lege ca fiii buni sa nu-si ia neveste rele ca in cazul evreilor care nu aveau voie sa-si ia de sotii femei straine care nu aderasera la legea lui Dumnezeu. In plus Dumnezeu nu l-a condamnat pe Avraam ca si-a luat sotie si concubine canaanite dupa ce i-a murit Sara. La fel, Dumnezeu nu l-a condamnat pe Iuda ca si-a luat o sotie canaanita.

| Steregoi explică (pentru danut):

Evrei 1:7:"Şi de îngeri zice: "Cel ce face pe îngerii Săi duhuri şi pe slujitorii Săi pară de foc" Nu scrie nicaieri ca Dumnezeu isi face ingeri din vant si slujitori din foc si nu ar avea sens. Tu folosesti o traducere gresita. Psalmul 103:5:"Cel ce faci pe îngerii Tăi duhuri şi pe slugile Tale pară de foc." Nu scrie nicaieri in Biblie ca ingerii sunt asex uati ci ca ingerii nu se casatoresc si nu comit relatii se xuale intre ei si e posibil ca atunci cand sunt ingeri sa nu aiba sex si in rest sa semene ca forma fie ca barbati fie ca femei la chip si la forma corpului insa cand se materializeaza iau forma se xului din a carui grup fac parte fie barbatesc fie femeiesc inclusiv cu organe ge nitale functionale. Cei 144000 care sunt inviati de pe pamant sunt barbati si femei iar in cer tot barbati si femei vor fi. Matei 22:30:"Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer."
Si este posibil ca ingerii se mai pot materializa doar cu incuviintarea sau acordul lui Dumnezeu intrucat s-au observat inainte de potop efectele nefaste ale unirii ingerilor cu oamenii.
Acum demonii nu se mai pot materializa pana acolo incat sa ia forma de om in carne si oase pentru ca sunt tinuti in lanturi vesnice. Iuda 1:6:"Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari." Cei care probabil au vazut demoni cel mai probabil au vazut niste proiectii holografice asemantoare cu ale unui om si nu oameni in carne si oase si cu tot ce are un om inclusiv organe geni tale.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Chiar inca nu ai inteles ca singuri din univers care pot face alte fiinte vi este Dumnezeu si oamenii? In rest in Univers nu exista fiinte vi care pot face alte fiinte vi (nu vorbim de animale). Ingerii nu au sex si nici organe sexuale si nu pot face copii iar alte fiinte de pe alte planete inca nu au venit pe pamant. Dumnezeu ii numeste pe cei care IL asculta copii Sai.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Citeste cum trebuie in Matei 22,
23. În aceeasi zi, au venit la Isus Saducheii, care zic cã nu este înviere. Ei I-au pus urmãtoarea întrebare:
24. "Învãtãtorule, Moise a zis: "Dacã moare cineva fãrã sã aibã copii, fratele lui sã ia pe nevasta fratelui sãu, si sã-i ridice urmas."
25. Erau dar la noi sapte frati. Cel dintâi s-a însurat, si a murit; si, fiindcã n-avea copii, a lãsat fratelui sãu pe nevasta lui.
26. Tot asa si al doilea, si al treilea, pânã la al saptelea.
27. La urmã, dupã ei toti, a murit si femeia.
28. La înviere nevasta cãruia din cei sapte va fi ea? Fiindcã toti au avut-o de nevastã.
29. Drept rãspuns, Isus le-a zis: "Vã rãtãciti! Pentru cã nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
30. Cãci la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mãrita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer.
Citim versetul 28: la inviere nevasta cui va fi...
Raspuns versetul 30: CACI LA INVIERE nu se vor insura si nici marita. deoarece noile corpuri nu vor fi dotate cu organe sexuale ca ale ingerilor.
Luca 20,
34. Isus le-a rãspuns: "Fiii veacului acestuia se însoarã si se mãritã;
35. dar cei ce vor fi gãsiti vrednici sã aibã parte de veacul viitor si de învierea dintre cei morti, nici nu se vor însura, nici nu se vor mãrita.
36. Pentru cã nici nu vor putea muri; cãci vor fi ca îngerii si vor fi fiii lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.
Acum citim din EVREI 1,
7. Si despre îngeri zice: "Din VANTURI face îngeri ai Lui; si dintr-o flacãrã de foc, slujitori ai Lui";
In Biblia CORNILESCU scrie ceva si de vanturi, nu?
Dar poate nu e cum trebuie ORTODOXUL Cornilescu, sa citim din BIBLIA sinodala Catolica, editia franceza 1942, e OK?
HEBREUX1, 7
"Il fait de ses anges le souffles de vent et de ses serviteurs une flamme de feu"
Dar hai sa mergem la
Psalmi 104,
4. Din vânturi Îti faci soli, si din flãcãri de foc, slujitori.
Oau, uite ca si aici tot la vant ajungem.
Si ca sa sfarsim citim din TEXTUS RECEPTUS, Biblia originala (traducere engleza ca cea din greaca veche... mai complicat cu tradusul)
Psalmi 104:4 Who makes winds his messengers; Flames of fire his ministers;
Sudiaza si vei afla ca eu nu am de ce sa te mint.

| Steregoi explică (pentru danut):

Psalmul 104:4:"Who makes winds his messengers; Flames of fire his ministers;" - care face vanturi ( duhuri ) mesagerii ( ingerii ) lui; flacari de foc slujitorii lui.

Luca 20:36:"Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii şi sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.

Apocalipsa 20:6:"Fericit şi sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceştia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El mii de ani."

Apocalipsa 14:4b:"Aceştia sunt care merg după Miel ori unde se va duce. Aceştia au fost răscumpăraţi dintre oameni, pârgă lui Dumnezeu şi Mielului."

Astfel Hristos s-a referit la cei 144000 ca vor fi ca ingerii la inviere. Cei 144000 vor invia primii adica au parte de prima inviere.

Restul mortilor vor fi inviati in carne si oase pe Pamant si se vor casatori.

Ingerii nu au se x insa cand se materializeaza capata se x.

In Luca 20 se face referire la ingeri ca fiind fiii lui Dumnezeu la fel ca in Facerea 6.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Psalmi 104,4 (Who makes winds his messengers) Care fac vânturile mesagerii Lui; Poate dictionarul meu o fi mai vechi ca al tau.
In privinta Apocalipsei si cine sunt cei 144000 nu cred ca intelegi ceva de acolo ca sa amesteci lucrurile. Ai nevoie de un studiu avansat de cativa zeci de ani. P.S. 144000 in Apocalipsa nu are un sens NUMERIC deoarece pe vremea aceia cifrele nu aveau sens numeric ci literar, dar ca sa intelegi asa ceva trebuie sa citesti foarte mult si multe scrieri din vechime. Cauta corespondenta literara a cifrelor la evreii din secolul 1 ca sa poti intelege ceva. P.S. Pe langa cei 144000 mai sunt unii care au parte de prima inviere dar e greu cu cititul. Cei din a doua inviere au parte de MOARTEA VESNICA.

| Steregoi explică (pentru danut):

"Care fac vânturile mesagerii Lui" - Care ei fac vanturile mesagerii lui? laughing Tu incurci materia cu imateria. Evreii asa de prosti erau de nu puteau sa numere mai mult de 144000 in primul secol?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Te du si intreaba-i dar sa nu uit, nu era problema doar evreilor ci a omeniri intregi. Chair habar nu ai pe ce lume traiesti?
Eu nu incurc nimic, din cele spuse in Biblie, materia pare a fi doar o mica sub diviziune dintr-un intreg. Dar pentru unii intelegerea este doar la ceea ce le spun altii. Intelepciunea este un dar de la Dumnezeu, unii nu prea au capatat-o.

| Steregoi explică (pentru danut):

Stii tu ce vrea Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Doar ce a spus oamenilor in Biblie.

| Steregoi explică (pentru danut):

Ce te mai impotrivesti atata? Lasa mintea sa pluteasca. Glumesc.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Cum sa pluteasca mintea cu hasis sau cocaina?

| johnnny123 a răspuns:

Tu ești absolut sigur că ai voie să umbli în libertate? Nu cumva trebuie să te prezinți la o instituție specializată în problemele evidente cu care te confrunți?

| Steregoi explică (pentru johnnny123):

Pai intrebarea are baza scripturala. Ingerii se materializau in barbati. Dintre cei 144000 rascumparati de pe pamant fac parte si femei. Apocalipsa capitolele 7 si 14.

| johnnny123 a răspuns (pentru Steregoi):

Deci răspunsul la prima mea întrebare este "nu". Iar la cea de-a doua este "da".

| Steregoi explică (pentru johnnny123):

Nu cred ca e o problema ca ma imbat si ma droghez cu "apa" din Biblie sau cu ce scrie in scriptura. Si fac asta fara sa cheltui bani pe bautura si droguri si imi pastrez sanatatea. E ca un anestezic sau tranchilizant pentru mine si astfel raman indiferent la tot ce se intampla rau in lumea asta. Nu dau bani pe antidepresive intrucat nu sunt deprimat ci intr-o stare continua de euforie si extaz. Traiesc intr-o lume ca de basm si ca de vis. Nu am nevoie sa cheltui bani multi pe vacante scumpe sau pe calatorii scumpe. Nu ajung sa comit infractiuni grave precum coruptie, crima, hotie, vi ol sau alte infractiuni grave ce se sanctioneaza cu detentie si astfel pot umbla liber pe drumuri si beat si drogat la maxim fara sa ma calce vreo masina sau vreun tren. Nu ma expun la boli cu transmitere se xuala. laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru Steregoi):

S-ar putea sa nu te droghezi cum trebuie din "apa" aia. Incearca si intravenos. Mai mult ca sigur te-ai uitat la un film si ai vazut alta metoda. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| mlfz13 a răspuns:

Da!

| Lostlyric a răspuns (pentru mlfz13):

Ce ti-e si cu Edenul asta, dom'le! laughing)) Nici acolo nu poti fi o ingeroiaca fara sa-ti fie frica ca cineva te va viola.

| Steregoi explică (pentru Lostlyric):

Pai de aceea e par pubian la femeie ca sa acopere ispita intr-o societate nudista. laughing