| mosc a întrebat:

Unde credeti ca este Dumnezeu in timp ce un beblus de 2 ani e violat si omorat in fata mamei sale, iar apoi urmeaza si mama la rand(caz real din WW2, Japonia vs China big grin, trebuie sa ii iubesti pe japonezi, mai ales ca aia violeaza tot ce misca). Banuiesc ca se uita si admira privelistea, dar daca are puterea sa opreasca o asemenea oroare si nu o face, oare nu se face vinovat? Unde este liberul arbitru pentru copil si pentru mama?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este in acelasi loc unde se afla atunci cand Fiul Sau murea in locul nostru la Golgota.

| Inferno a răspuns:

Acolo unde a fost de la inceput.
Pentru cei ce cred pretutindeni, pentru cei ce nu, nicaieri.

| Filip23 a răspuns:

Dumnezeu e peste tot, doar din mintile bolnave si inraite se pare ca se retrage. Daca era in mintea acelui "razboinic" oroarea nu se mai intampla.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeul crestin este acolo unde a fost mereu, in mintea crestinului.

| danay72 a răspuns:

Vede si va actiona la momentul potrivit cand ii va razbuna pe toti cei care sufera si sunt nedreptatiti.Psalmi37:9-11.Oricum acele persoane sunt in memoria lui si cand va aduce o lume buna sigur le va invia.Ioan5:28,29.Acum nu stapaneste Dumnezeu aceasta lume, ci Satan, dar e din ce in ce mai mult rautate, pentru ca stie ca mai are putin timp si va fi distrus impreuna cu tot sistemul acesta plin de rautate. 1Ioan5:19,Apocalipsa12:12

| RAY a răspuns:

Dumnezeu lase sa existe raul dar cica nu-i rau in fine

Răspuns utilizator avertizat
| PulbereDeStea a răspuns:

Sus in cer, locul de unde vegheaza pe cei: pacatosi, asupriti, milostivi, smeriti, de unde vegheaza lumea asta si lumea nevazuta. Este tragic, foarte tragic, stiam ca sa ajuns sa violeze si fete de 7 ani, da chiar bebelus de 2 ani! Doamne, chiar vine sfarsitul lumii! Cu siguranta toti trei vor fi rasplatiti pe lumea cealalta: mama si bebelusul in rai iar acel om fara suflet care este capabil de asa ceva in veci fa fi stapanul suferintelor celor mari, in iad.

| charonmario a răspuns:

Sigur nu era in inima nemernicului care a facut asta Dumnezeu da libertate de alegere se pare ca individul respectiv la ales pe Satana iar daca toti l-ar primii pe Christos in inimi nu s-ar mai intampla nenorociri de genul asta

| sunrises a răspuns:

- Unde era Dumnezeu? Era pe undeva alături de cei în suferinţă! (Jertfa Sa pe cruce, este o dovadă în acest sens!)

Adevărul e că există prea multă peste tot. De ce oare? Poate pentru că tot noi suntem cei care zbierăm atât de mult după libertate!

Dumnezeu în delicateţea Lui respectă libertatea omului iar omul este liber să facă bine sau să faca rău, şi consecinţa, omul devine cauză a binelui sau cauză a răului pentru ceilalti, pentru,, mostra" de experienţă care înseamnă viaţa umană, în timp ce veşnicia privită cu detaşare rămâne adevărata miză...

- De ce ne place sa strigăm atât de sus şi atât de tare după libertate? Pentru că ea este o valoare, una dintre cele mai mari valori subliniate în creştinism! Dar această libertate presupune şi responsabilitate!