| anonim_4396 a întrebat:

Unde scrie in binlie despre faptul ca trebuie sa ne spovedim si impartasim? si despre cum se face asta?
unde scrie despre data pastelui si craciunuli? despre cum trebuie sa tinem post? si despre sfinti?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| milan9 a răspuns:

Iacov 5,14 "Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului."

Iacov 5, 15 "Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui."

Astfel, Dumnezeu i-a "autorizat" doar pe apostoli, episcopi şi preoţi în administrarea şi transmiterea harului divin.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos face legătura dintre VINDECARE şi IERTARE:
"Ce este mai uşor a zice slăbănogului: IERTATE îţi sunt păcatele, sau a zice: SCOALĂ-TE, ia-ţi patul tău şi umblă?"- Marcu 2, 9.

Şi vindecarea şi iertarea puteau fi făcute NUMAI DE DUMNEZEU! Dar Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor Săi (şi mai apoi episcopilor şi preoţilor) harul de a vindeca, de a scoate duhurile rele, şi tot la fel, de a dezlega de păcate ÎN NUMELE LUI DUMNEZEU!

Apostolii nu erau trimişi doar să "predice" iertarea, eventual "să ţină discursuri" despre iertare.
Cuvintele Fiului lui Dumnezeu sunt clare. Se referă clar la ROLUL MISIONAR al apostolilor, episcopilor şi preoţilor printre popoare, la generalizarea modului de iertare a păcatelor prin harul transmis lor (făcut posibil prin jertfa Lui)!

"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT;" - Ioan 20, 22
"CĂRORA VEŢI IERTA PĂCATELE LE VOR FI IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)." - Ioan 20, 23

| milan9 a răspuns:

Iată o parte din versetele biblice care vorbesc despre sfinţi:

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

Rugăciunile către Dumnezeu nu se pot confunda cu nimic altceva, şi nici înlocui. Dar alături de acestea, eficiente sunt şi rugăciunile prin care cerem mijlocirea (intermedierea) sfinţilor înaintea lui Dumnezeu.

Când mă adresez sfinţilor nu facem altceva decât să-I luăm rugători alături de noi către Dumnezeu, DUPĂ CUVÂNTUL SCRIPTURII:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.

| suffarstar a răspuns:

Nu scrie niciunde. De post scrie, dar se refera la abstinenta totala, in genul celei facute de Isus in zona arida numita Sinai unde Isus a flamanzit 40 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acolo unde scrie că erau 3 magi. Unde scrie că fructul mâncat de Adam și Eva era măr. big grin

Citește singură și o să fii uimită câte lucruri nu vei găsi. În schimb o să afli adevărul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Serios de ce 3 magi nu scrie? Mai citeste odata NT

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O să-l mai citesc. Citesc destul de regulat. Adică, atunci când termin Biblia de parcurs o iau de la început... și sunt fascinat de câte lucruri noi găsesc mereu.

Pot să pariez pe cât vrei că n-o să găsești nici tu că ar fi fost 3 magi. Nu scrie numărul lor. Personal, cred că au fost mai mulți... într-o călătorie atât de lungă în acel timp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh,dar numai trei au dat daruri de aci s-a dedus 3

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu scrie nicăieri că numai 3 au adus daruri. Că au fost 3 tipuri de daruri e altceva. Dacă vin singur la tine și-ți aduc un borcan cu miere și o ciocolată nu înseamnă că te-a vizitat două persoane. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La noi scrie.la voi nu? ciudat.

| RaduMD a răspuns:

Despre impartasanie, de exemplu, scrie in 1 Corinteni cap 11 versetul 24. Deci, Dumnezeu a spus ca trebuie sa ne impartasim.

Despre post scrie in multe locuri, de exemplu in Matei cap 6 versetele 17 si 18. Deci, Dumnezeu ne vede ca postim.

Despre sfinti scrie, de exemplu, in 1 Cor cap 6 versetele 2 si 3. Deci, sfintii sunt foarte importanti.

| Robery568 a răspuns:

Mie sincer mi se pare o prostie sa te duci la un preot sa ii spui toate tampeniile care le-ai facut, nu scrie niciunde in Biblie ca trebuie sa te duci fix in biserica sa te spovedesti sau impartasesti, daca vrei sa iti spui pacatele spune-le tu singura in gandul tau si roaga-te sa te ierte, daca chiar doresti iertarea "pacatelor".