| TheDarkEmpire a răspuns:

Out of context!
Enervant videoclip, dar reflecta realitatea.

| Purec a răspuns:

Hmm enervant clip happy scrisul dispare prea repede iar aia vorbesc unul peste altul si uneori nu inteleg nimic happy in rest trateaza anumite lucruri din biblie care sunt dezbatute deja de mii de ori happy totusi o intrebare ai?

| ateuNEGATIV explică (pentru Purec):

Cati oamenii mor in biblie?

| Purec a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Multi. cine ii numara? oamenii mor in fiecare zi, fiecare religie a comis atrocitati, a manipulat si anumiti oameni s-au imbogatit din chestia asta. Religia exista pentru ca oamenii "destepti" sa profite de cei slabi. Totul e pentru bani. Dumnezeu nu exista, e doar o inventie.

| ateuNEGATIV explică (pentru Purec):

Am crezut ca esti crestin

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Trebuie sa fii ultra-ipocrit ca sa iei doar ce vrei tu din biblie si restul sa il ignori (asa cum fac toti crestinopatii cand nu mai au argumente)

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Aici gresesti. Crestinii slabi de inger fac astfel. Daca observi, cand se raspundea cu "Hmmm", cel ce a citid Vechiul Testament intr-o noapte, spunea lucruri ce tin de calitatile spirituale. Cand nu, atunci marele cititor spunea lucruri legate de incalcarea legilor impuse de cei ce credeau in Dumnezeu. Dumnezeu intruchipeaza bunatatea ("hmmmm"). Dar ce este bunatatea? Bunatatea este dreptate.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Este posibil ca evreii sa fi modificat Vechiul Testament, dar tu demonstrezi ca nu exista Crestinism, nu ca nu exista Dumnezeu. Ce esti tu? Realizez ca tu nu esti ateu! Tu esti antihrist (probabil trebuie sa iti explic ca era o gluma)! De ce nu combati toate religiile? De ce Crestinismul (s-ar putea sa nu fie totusi o gluma)? Pentru ca ai fost crestin? Da. Cum ai ajuns ateu sau ce mai esti tu? Asta este intrebarea la care astep un raspun cat de cat detaliat.

| ateuNEGATIV explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

1 poti dovedi ca evrei au modificat nu mergem pe presupuneri argumenteaza cu dovezi
2 eu unu nu demonstrez nimic cum sa nu existe crestinismul
3 deja ma faci satanist tipic in disperare ma asociezi cu ajutorul lui dumnezeu dupa cum apare el in vechiul testament nul slujesc pe dumnezeu
toate religiile sunt doar o inventie a omului nu poti combina cancerul cu ciuma sa iasa ceva bun
am fost prin botez crestin
prin ratiune am ajuns ateu agnostic
sunt ateu in continuare
de ce?
pentru ca nu exista dovezii si daca studiezi mitologia afla de ce sa inventat religia

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Esti agnostic? Ai auzit de Pascal? Alege o cale deci!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Prin atitudinea ta pari a fi un ateu puternic rau de tot.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Tocmai a zis ca e agnostic. Si pariul lui Pascal e ilogic din mai multe puncte de vedere.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Agnostic nu este cel care nu este sigur de existenta lui Dumnezeu? Care sustine ca nu poti sa iti dai seama ca exista sau nu? Daca nu e asa, te rog sa imi explici cum stau lucrurile. Tu ce fel de ateu esti?

| ateuNEGATIV explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Exista 2 tipurii de ateism negativ si pozitiv slab si cel puternic eu merg pe cel slab Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc. Si sa stii ca exista dovezi ca evreii ar fi modificat Vechiul Testament: marii cunoscatori evrei au fost pusi sa traduca Biblia in Egipteana si Greaca, Biblia ce o cunoastem noi astazi este cea tradusa de rabinii respectivi care sustineau respectarea celor 10 porunci si a tuturor principiilor morale doar in cadrul populatiei evreiesti. Celelalte natii sunt considerate inferioare de catre ei. De aceea se cam considera ca Vechiul Testament ar fi al evreilor si cel Nou ar fi al Crestinilor. Evreii inca mai asteapta venirea mantuitorului pentru a le da puterea toatala asupra lumii. Uite un om ce spune adevarul despre bancherii evrei din america: http://www.youtube.com/watch?v=n_bIIP7NhL8&feature=relmfu (este dupa mine cea mai interesanta parte, insa trebuie sa vezi de la inceput interviul).

| Danielcristian a răspuns:

Mnda, cam asta se intimpla cu crestinismul in ziua de azi, totii urmam o biblie, dar nu toti o intelegem, este adevarat.

Dar chestia cea mai importanta este, de ce nu putem sa fim totii pe aceeasi unda? De ce cautam in biblie chesti care sa nu ne duca la un bun sfirsit, si doar ne indeparteaza unul de celalalt?

Chiar nu e mai bine, raul sa nul scotocim si sa luam binele de acolo?

Toto raul din biblie se datoreaza neascultarii de Dumnezeu, daca asculta Eva de Dumnezeu sau Adam nu se ajungea acum aici.

Prieteni haide-ti sa facem o pace intre totii credinciosi si ateii, haide-ti sa ne rugam unul pentru celalalt, sa ne rugam sa ne dea Dumnezeu intelepciune, sa intelegem biblia, sa intelegem binele care trebuie sa-l urmam, haide-ti sa fim totii pentru unul si unul pentru totii.
Daca chiar totii cei cu idei de pe acest TPU, idei biblice vin aicia, ne zbatem, explicam ceea ce stim, poate-ca nu stim dar noi explicam, daide-ti sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne explice toate aceste lucruri. Oameni multi dau cu presupusul, putini cu cuvintul, alti iau doar ce-i intereseaza, alti doar cei salveaza, alti se scot la iveala. Daca noi am fi cu adevarat credinciosi, si am cauta adevarul, ne-am ruga la Dumnezeu sa nil descopere el, daca in oameni nu avem nadejde, dar baiul ste ca noi nu avem nevoie de Dumnezeu sad, noi ne credem mari si tari, mai injuram, vorbim nepoliticos, ne facem dusmani si ce am rezolvat? Nimica.

| Purec a răspuns (pentru Danielcristian):

1. Nu ai coerenta in momentul in care incerci sa explici ceva. Asta te degradeaza si te face sa cazi in ridicol.Plus ca pleci de la premisa ca tu detii adevarul absolut si nu prea pari dispus sa accepti si parerile obiective ale altor persoane. Din punctul meu de vedere asta denota o privire tare ingusta.
2.Cu gramatica stai foarte prost. Te faci dificil inteles. Corecteaza-te si o sa primesti o apreciere mai mare.
3. Nu poti lua DOAR lucrurile bune din un anumit lucru. Analiza unui lucru o faci privind in ansamblu si intelegand atat lucrurile bune cat si lucrurile rele. nu poti separa calitatile de defecte. Daca tu vrei sa iei doar lucrurile care le consideri tu bune din Bibliei si vrei sa ne demonstrezi noua ceva, ai gresit din start.
3.Cum de ce sa nu fim toti pe aceeasi unda? Vrei sa fim toti la fel? Nu crezi ca viata ar fi foarte plictisitoare? Omul trebuie sa isi puna intrebari, sa studieze si sa gandeasca dupa bunul plac. Sa fie liber sa aleaga si sa descopere. A mai fost unul care voia ca totul sa fie colectiv si a sfarsit cu plumb in el in decembrie 89 happy
4. Tot raul din Biblie se datoreaza neascultarii lui Dumnezeu? Pai bine ma nene si de ce Dumnezeu l-a facut pe om neascultator? Chiar daca o sa zici ca i-a dat liberul arbitru. Parca God era atotputernic nu? Deci rezulta ca atunci cand a creat omul stia foarte bine ca Adam si Eva vor pacatuii nu? Deci El i-a facut asa, pacatosi.
5. Nu e problema de intelegere a Bibliei.Chiar si o poezie a lui Eminescu, fiecare o intelegem diferit. Iti dau un sfat. Incearca sa vezi Biblia ca simpla literatura.Nu e nimic mai mult.

Din ultima parte a mesajului tau pe bune de am inteles ceva ( o fii 3 dimineata, dar totusi cred ca inca mai gandesc lucid)

Daca noi am fi cu adevarat credinciosi, si am cauta adevarul, ne-am ruga la Dumnezeu sa nil descopere el, daca in oameni nu avem nadejde, dar baiul ste ca noi nu avem nevoie de Dumnezeu, noi ne credem mari si tari, mai injuram, vorbim nepoliticos, ne facem dusmani si ce am rezolvat? Nimica.

aici daca esti dragut sa explici ce ai vrut sa zici?

Ce inseamna pentru tine sa fii cu adevarat credincios? Sa te rogi la Dumnezeu sa iti afle adearul? huh dar stiu ca esti lenes nevoie mare. Pune mana invata, studiaza, incearca sa raspunzi l; a intrebari./ Adevarul il aflii prin munca nu prin rugaciune. Daca stateam toti sa ne rugam, in loc sa muncim, traiam inca in pestera cu o frunza in fata la p***

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Amice biblia nu face o lume mai buna trezeste la realitate, realitatea e dura dar e reala nu trai in iluzii

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Dani lipsa increderi in tine te determina sa crezi in dumnezeu
citeste despre teoria evolutiei dovedit stiintific eu cred in tine ca poti sa cunosti stiinta dar e nevoie de vointa http://teoria-evolutionista.blogspot.com/