| AvalohAlyn a întrebat:

Va inspaimanta/sperie momentul acela cand o sa muriti? Va sperie momentul mortii? Cat de tare? Cum o vedeti voi?(moartea)

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Mie nu mi-e frica de moarte, ca atare. Doar ca mi se pare trist cum noi ne oprim, si viata continua sa mearga, generatiile noi vor aparea si incet incet lumea o sa treaca peste noi. Noi technologii, noi descoperiri pe care eu nu le voi afla niciodata.
Parerea mea este ca noua ne este frica de ce ne duce la moarte. Cu totii speram sa fie nedureros, banuiesc. Dar o data morti, nu mai avem de ce sa ne fie frica, nu? haha

Mi-ar placea sa existe o viata dupa moarte, sa pot sa urmaresc evolutia omenirii. Pacat ca nu exista asa ceva.

14 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Tuturor ne e frica de moarte.
Cine spune ca nu, e ipocrit.

Daca nu ne-ar fi frica de moarte, nu ne-am mai lupta pentru a ramane in viata.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Mie de exemplu nu imi e frica de moarte. Daca mor, asta e. Nu e o pierdere pentru lume, doar pentru familie.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai zau?
Si la batranete o sa incepi sa plangi pentru ca stii ca nu te vei mai uita la anime-uri cand esti mort.
laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Asta da laughing
Dar tot nu o sa imi fie frica de moarte. O sa imi para rau ca mor, dar frica nu.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Stima incontestabila!
Evident ca ne este tuturor de moarte, numai 'curajosi' pe aici,, astia nu stiu ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma tem de moarte, ci de vesnicia ei.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Mie frică pentru că cred că după moarte voi sta în fața Lui Dumnezeu pentru judecată ca să mi se decidă destinația finală /veșnică a sufletului (Raiul sau iadul) și mă gândesc că dacă nu am folosit în mod înțelept timpul pe care Dumnezeu mi l-a oferit pe pământ pentru mântuire voi merge în iad.

| Zabbyel a răspuns:

laughing nope love struck sunt curios sa-l vad pe cel de sus love strucklove struck dupa ce murim se spune ca-L intalnim love strucklove struck, abia astept, dar inca timpul meu n-a sosit, si n-o sa soseasca prea curand love strucklove struck o sa ma simt entuziasmat love strucklove struck

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Normal că mi.e frica, dar nu cred că va fi mai dureroasă decât toate durerile ce le trăiești pe Pământ, dar totuși când stau și mă uit în jur și îi văd pe toți oamenii dragi mie și colegii mei de la generala, liceu îți dai seama că peste o lunga perioada de timp nici unul nu vom mai fii mă uit în curtea mea și îmi imaginez că totul va fi altfel peste 100 de ani alți oameni, noi generații dar asta este oricine trebuie să moara nu scapă nimeni crying crying

| Nitroblast a răspuns:

Moartea? E doar o trecere. Faptele rele si atasarea materiala te trag in jos, spre starea de iad. De aici frica de moarte. E un fel de ciuda si suparare pe tine insuti/insati fiindca nu ai vrut sa faci mai mult in viata pe care ai avut-o, o framantare profunda si continua, ce te apasa necontenit. Asta e iadul, te repartizezi singur acolo (faza e ca rai nu poti avea fiind in pacat, fiindca nu acolo vrei tu; in viata faci pregatirea pentru lumea cealalta, efectiv nu o sa vrei in rai, ca e plictis, ca e urat, ca nu ai trait niciodata asa (si nici nu ai inclinat spre asta) ), si de aici vine frica.
Omul evalueaza totul prin propria prisma, nu prin prisma lui Dumnezeu, aia universala, ca sa ii spunem asa. Si in functie de asta alegi unde e mai "bine", in functie de cat de "distorsionata" e prisma prin care privesti. Unii or sa aleaga iadu, unii raiu.

| citrixma a răspuns:

Nu, (frica este de la diavol), moartea e trecerea din această dimensiune în alta, dar te duci așa cum ești tu nu te schimbi peste noapte...

| Riker a răspuns:

Am fost mort miliarde de ani înainte să mă nasc, și nu am suferit de nici un inconvenient.

| Meandyou99 a răspuns:

Daca esti impacat cu Dumnezeu, cand o sa trebuiasca sa mori, o sa iti doresti asta, pentru ca Dumnezeu a spus ca ne vom intalni cu El! Daca ai facut voia Lui, si nu iti pare rau de viata pe care ai trait-o, daca ai trait o viata dupa Biblie, nu o sa iti fie frica sa mori!