| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma sa nu mai pacatuiesc. chiar nu radeti. spuneti-mi cum sa scap de pacatul masturbarii?

ma simt o fata ciudata din punctul asta de vedere. rar am auzit ca o fata sa se masturbeze.pacat ca aceea sunt eu. va rog nu aduceti vorbe urate la adresa mea, ca am postat aici ca sa primesc ajutor din partea voastra. nu ma stiu cum am inceput sa ma masturbez.eram micuta de ani,si am continuat asa mult timp, traind in regret de fiecare data,promitandu-mi ca nu mai repet dar tot cadeam in ispita. regret tot ce am facut,as fi vrut sa fiu o fata normala,pentru ca o fata normala nu cred ca ar face asa ceva, poate nu ma credeti dar am avut mereu un sambure de credinta in mine, si poate de asta ma mustra constiinta. am hotarat sa ma opresc, si m-am oprit, am reusit sa ma abtin multi ani, vreo 10 ani? cred. dar anul asta nu stiu ce am, am inceput din nou sa ma masturbez, si nu mai vreau sa traiesc iar in regret, fara incredere in mine, cu constiinta incarcata. am inceput sa citesc rugaciuni, acatiste, dar ma credeti ca atunci e ispita mai mare? ma chinui cu ispita, ca sunt singura in camera, nu e destul ca pacatuiesc ca nu sunt atenta la rugaciune, dar dupa ce termin a citi s-a intamplat sa ma masturbez iar, si ma simt ca naiba de murdara, o pacatoasa ce sunt, nu mai suport, cum sa castig lupta asta? cand imi vine in minte nu ma lasa pana cand nu o fac. va rog ajutati-ma. voi, daca v-ati aflat in cunostina de cauza, cum ati scapat? spuneti-mi cum. va multumesc. abtineti-va de la comentarii rautacioase

Răspuns Câştigător
| Daisukee a răspuns:

Oameni sunteti jalnici, de ce credeti voi ca viata se limiteaza la placeri si atat?
Iisus a venit pe pamant si ne-a aratat modul de viata pe care trebuie sa-l ducem pentru a fi ca el, daca credeti ca
Iisus nu a existat, cum se face ca dupa ridicarea la cer a Mantuitorului au aparut vreo 40 de carti despre acest subiect, insa dupa moartea regelui Iulius Cesar au aparut doar 10 carti si de el nu ne indoim ca a existat,
Sa revenim la subiect,Constiinta o ai de la Dumnezeu,ea este legatura directa intre tine Si Dumnezeu,in ea ai inscriptionata legea lui Dumnezeu si de aceea te mustra cand o incalci, este ca un sistem de aparare pentru suflet, de pacatele trupesti si nu numai.
Ca sa scapi de aceasta patima trebuie sa duci o conversatie continua cu Dumnezeu in sufletul tau iar cand vei reusi sa te desparti de lumea materiala vei ajunge placut lui Dumnezeu iar rasplata va fi inzecita.
Sexul a fost lasat de Dumnezeu pentru a fi practicat in cuplu de catre oameni casatoriti, de nu esti casatorit si faci sex cu alte persoane esti considerat de Dumnezeu un Ucigas, intrati aici de vreti mai multe informatii:
www.daisuke.ucoz.ro

36 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si eu am facut asta destui ani, aproape zilnic.Dar s-a m-am lasat brusc.Nu incerca cu usurelul ci doar brusc, deoarece cred eu ca functioneaza mult mai eficient.Nu te mai gandi la asa ceva, incearca sa te gandesti la altceva in schimb.
Si eu cred ca imi ziceam ca "gata, destul"dar o luam din nou pe vechiul obicei.

Sper sa scapi de pofta aceasta! O zi buna iti doresc!

| doctorandus a răspuns:

Cu riscul de a ma repeta:

Trebuie sa stii ca al medicilor si al psihologilor consens este ca masturbarea este un comportament absolut normal si sanatos. Multe animale se masturbeaza, asa ca e un comportament natural.

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality.".

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, ai fi sarit in put? Asa e cand fanaticii se iau de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

Cat despre a preacurvi cu o femeie in inima ta doar prin a o privi cu pofta, asa e pacat sa mergi pe strada, ca te desfranezi cu inima ta, e pacat sa te uiti la jurnalul de stiri ca iar e prilej de desfranare. Pofta sexuala apare in creierul reptilian, asupra caruia mintea constienta nu are control si nu mai poftesti decat in cazul ca iti scade serotonina (si devii anomalie psihiatrica). Mintea constienta poate doar sa refuze indeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Si asa ajungem la concluzia ca aproape toti barbatii si toate femeile preacurvesc in inima lor, asa ca preacurvia este cel mai firesc si mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus in evanghelie.

Poti incepe cercetarile cu http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701 si cu http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html si cu http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757 si cu http://www.sexpert.ro/......ontra.html si cu http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

| eliaclodia a răspuns:

Hei, nu stiu de-a ce te joci, dar iti faci rau asa cu textele astea.Respecta-te mai mult si foloseste umorul, ironia, satira, fara sa te batjocoresti pe tine sau altii.

| TheFACKYouTub a răspuns:

Masturbarea e un pacat ..sexul inainte de casatori e e pacat (masturbarea, sex cu animle etc)
dar suntem in secolul XXI
sa poti renunta la masturbare care a devenit o obisnuinta incearca sa iti satisfaci apetitul sexual cu un barbat, atunci e alta senzatie si e mai de durata.Sa ai un prieten si atunci scapi de probleme.Si singurul ajutor e constiinta ta sa ai putere sa zici NU

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheFACKYouTub):

Esti batut in cap si tu

| RAY a răspuns:

Gasesesti un baiat

| unbaiatanonim a răspuns:

Stai linistita, nu ai auzit de celelalte fete ca se masturbeaza deoarece nu o sa vezi niciodata o fata pe strada laudandu-se ca se masturbeaza. Ceea ce faci tu e normal, la varsta adolescentei cam toti fac acest lucru.

P.S. Nu e pacat, nu exista Dumnezeu.
Si nu-ti mai limita deciziile pe baza existentei unei fiinte divine.

| chazz a răspuns:

Este un pacat!
nu te-a lua dupa acesti atei care vor sa te corupa, incearca sa eviti site-urile cu materiale erotice, etc.
cand simti ca vrei sa faci asta, roaga-te si vei scapa.

incearca sa nu te gandesti la asta si mie mi-a fost greu dar am scapat!
Numai bine!
Domnul sa fie cu tine!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la duhovnic (daca nu ai, trebuie neaparat sa-ti faci unul), caci tot suntem in Postul Craciunului, iar duhovnicul este cel mai in stare sa iti zica ce trebuie sa faci sau sa nu faci. Iti poate da Canon, asa cum si cand te duci la medic, iti sta o medicina/pastila/leac ca sa te vindeci trupeste, asa si duhovnicul iti poate da Canon (depinde de severitatea pacatelor) pentru vindecarea spirituala.

Răspuns utilizator avertizat
| Qinz a răspuns:

Draga mea, exista doua feluri de fete: cele care recunuosc ca o fac si cele care nu recunosc.
In primul rand te masturbezi ca ori te plictisesti, gasesteti ceva de facut, stai cu oameni cu parinti fa ori ce altceva, si in primul rand gandeste-te ca te usuca de toata energia, consumati energia in ceva folositor orice, sport, invatat, desen, plimbare orice.

| ChR a răspuns (pentru Qinz):

Ce energie iti consuma ma derbedeule, te referi la senzatia de somn din cauza hormonilor dupa o eliberare sanatoasa?(a deci o faci)

complet normala si de anulat in functie de preferinta, te cureti si faci ceva si dai de inteles corpului ca nu dormi acum

sperma se reface intruna in testicule nu pierzi nimic

| Liviu321 a răspuns:

Nu iti mai fa griji. Toata lumea face asta doar ca unii o recunosc iar altii nu. Nu ai de ce sa consideri asta un pacat. Daca fetele nu o recunosc asta nu inseamna ca nu o fac. Atata timp cat esti tanar pana la 50-60 de ani coprul simte nevoia sa se descarce iar asta este cea mai buna metoda.

| androm3da a răspuns (pentru Liviu321):

Dar pe mine de ce ma mustra constiinta? ideea e ca nu vreau sa o mai fac. pentru ca odata cu asta increderea in mine e scazuta, ma simt aiurea tare. diferita de toate celelalte fete. nu mai vreau sa mai continui asa

| Hombre a răspuns (pentru androm3da):

Lasa dracu' constiinta ca nu are nicio legatura cu masturbarea, excesul de masturbare duce in general la anularea, amanarea actului sexual, deci combinale. Toata lumea se masturbeaza.

| ChR a răspuns (pentru androm3da):

Pentru ca ai creat pedeapsa imaginara cand faci un anumit fapt, de aceea te mustra constiinta.Masturbarea e foarte sanatoasa continua sa o faci.

Nu observi ca tot ce faci e pacat? Asta e strategia bisericii, sa inventeze pacate (defecte imaginare) pentru ca sa degradeze personalitatea individului, ca dupa aceea tot ea sa aiba si solutia, pe bani desigur. Totul e o sarlatanie, iti dai seama ce rade popa ala de saracu care vine **** pe el si zice tot la el, pacate...

| Liviu321 a răspuns (pentru androm3da):

Draga mea am mai spus-o cuiva exact aceeasi chestie. Ca sa scapi de masturbare trebuie sa faci sex si nu te sfatuiesc daca ai sub 16 ani. Si chiar daca o vei face tot te vei masturba doar ca nu foarte des. Nu inteleg de ce iti e rusine. Toata lumea o face, a facut-o si o vor face. intr-adevar acum cativa zeci de ani era un gest urat, dar acum oamenii au avansat mental si isi dau seama ca e ceva normal. Aproape la fel de normal ca mancatul spre exemplu. Nu ai de ce sa ai mustrari. Ar trebui sa ai, daca nu ai faceo si ai fi tanara. Atunci ai avea o problema reala. Dar asa totul e ok. Gandeste-te ca toata lumea o face, chiar si eu, chiar si pritenii tai, parintii toti. Ar fi rusinos sa te prinda cineva in momentul actiunii, intr-adevar. Si mie imi e rusine ca la 17 ani am un corp de 15 dar ce vrei sa fac? Nu pot sa cresc instant cata mancare, sala as face. Revenind, te sfatuiesc sa iti spui in sinea ta ca e un lucru normal de fiecare data cand crezi ca faci o greseala si sa nu uiti ca TOTI O FAC. Numai fi strsata din cauza asta. Te sfatuiesc sa iesi mai des cu prietenii si sa iti faci un prieten si atunci, centrandu-ti toata atentia asupra lui vei uita de aceasta "mare problema a ta" cum o numesti tu. Daca mai ai nevoie de ceva nu ezita sa ma contactezi, te pup

| Vix999 a răspuns (pentru androm3da):

95% cel putin din femei se masturbeaza...nu esti cu absolut nimic diferita de restul lumii

| gfghn a răspuns:

Vrei sa renunti pentru tine sau din cauza ca stii ca este gresit si nu vrei sa-ti strici prietenia cu Dumnezeu? Roagate sincer si direct pe accest subiect Nu incerca sa citesti niste rugaciuni pe de rost sintr-o carte nu te va ajuta cu nimic. Masturbarea nu este placuta in "ochii"lui Dumnezeu si daca te vai ruga sincer si din inima sunt sigura ca El te va ajuta sa nu mai practici mast.Este foarte greu si mai ales noii adolescentii ne confruntam cu problema asta care doar ati provoaca sentimentul de a face sex. Gaseste-ti ocupatii si prietenii bunii care sa te ajute sa stai ocupata.

| akadeaa a răspuns:

De ce ar fi un pacat? Profa de religie spunea ca pacat este ceva ce-i afecteaza si pe cei din jur.Si chiar am vrut sa-i spun de multe ori:inseamna ca masturbarea nu e un pacat deoarece nu-i afecteaza pe ceilalti, dar n-am facut-o ca sa nu creada altcevalaughing...Dar oricum nu-ti fa griji, e un lucru absolut normal, toata lumea o face.

| AnicaiAlin a răspuns:

Masturbarea intensiva este datorata din cauza activitatii hormonale ridicate. Nu este un pacat.
Societatea religioasa blameaza masturbarea fara un motiv anume, ci doar pentru ca unora li se pare ceva mai altfel.
Faptul ca tu te simti murdara dupa ce te masturbezi este datorat ca ai fost invatata sa crezi ca e un lucru murdar, josnic si rau. In realitate masturbarea e o necesitate si o calmare a hormonilor si nu prea poti pacatuii prin a te masturba. Chiar nu imi aduc aminte ca undeva in biblia crestina sa fie specificat ca e pacat ca o femeie sa se masturbeze(astept o completare pentru ultima propozitie in caz ca eu gresesc)

| Daisukee a răspuns:

Pentru fiecare pacat exista cate un demon, cand te gandesti sa faci un anumit pacat apare demonul care este cu acea responsabilitate, si te impinge sa i-l faci, tu daca il asculti odata de 2 ori, a 3 oara nu mai trebuie sa vina Demonul pentru ca tu ai inteles ca este normal,ba mai mult ai cautat pe internet si ai vazut ca doctori spun ca nu e nimic nesanatos,poate pentru trup,dar trupul ramane pe pamant pana la urma,sufletul e cel mai important,cu el i-ti vei petrecei eternitatea,stiu ca pare ciudata definitia mea,dar este la fel de normala pentru mine la fel cum ii se pare unui om sa mananace.
Inainte sa dati cu bata in balta va rog puneti mana pe o carte,cititi ceva despre dumnezeu si apoi veniti si aruncati tampeniile astea, singura carte care a-ti citit-o cred ca era playboy sau asa ceva, aceste lucruri va corup idiotilor, odata ce i-ti intra sexualitatea in cap devi obsedat, si din cauza obsedatilor se intampla violurile si avorturile din ziua de azi si cel mai grav bolile cu transmitere sexuala.Religia ce doctrina iti baga in cap? Sa fi mai bun?, sa iubesti, sa ierti, sa nu omori, voi gasiti ceva rau in aceste lucruri? in schimb la filmele de la tv la care va uitati cu gura cascata gasiti sex, violenta, omor etc.
Spune-mi tu unde e doctrina daca nu in viata voastra de zi cu zi.
Iertatima dar m-ati enervat cu comentariile stupide si fara pic de baza in ele.

| ciprianjurje a răspuns:

Si eu am facut acest pacat si inca il mai fac si chiar nu sunt mandru. Am mers la duhovnic si, la sfanta Spovedanie am marturisit. Am rezistat cam un an dar dupa iar a aparut. Acum am ajuns la concluzia ca nu voi putea scapa de acest pacat decat dupa ce imi voi incepe viata sexuala. Si numai dupa etapa aceasta voi marturisii din nou la preoat deoarece stiu ca atunci nu il voi mai practica.

| androm3da a răspuns (pentru ciprianjurje):

Iti spun eu, doar daca regreti foarte mult, atunci nu il mai faci.asa s-a intamplat si la mine, si cand trece timpul uiti si nu te mai gandesti la asta.si mie mi-e teama ca nu o sa pot scapa, dar ne trebuie vointa si putere, multa credinta in Dumnezeu. Doar el ne poate ajuta. Incearca sa te rogi mai mult si atunci cand vine ispita sa faci altceva sa iti ocupi timpul deci ideea e sa nu iti stea mintea la chestia aia. oricat de multa lume zice ca e ceva normal, mie nu mi se pare.pur si simplu.

| ciprianjurje a răspuns (pentru androm3da):

Stiu dar chestia este ca cl putin la baieti dezvoltarea hormonala difera si... e mult mai greu. Dar incerc sa ma abtin e cat posibil. Ms. mult de sfaturi

| ChR a răspuns:

Te-ai terminat?

| androm3da a răspuns:

Va multumesc la toti ca mi-ati raspuns, dar sa stiti ca nu apreciez raspunsurile celor care ma incurajeaza sa o fac, deci nu vedeti ca eu cer ajutor de vindecare? daca voiam sa o fac in continuare nu mai postam intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru androm3da):

Sexul nu isi place?

| ChR a răspuns (pentru androm3da):

Da tu nu intelegi ca masturbarea e PERFECT SANATOASA? ti-am si explicat de ce te mustra constiinta, iti creezi singura defecte imaginare. nu observi ca dupa ce nu te masturbezi o saptamana turui dupa eliberare de tensiune? de aia nebunii aia de violatori violeaza pana si babe de la atata acumulare sexuala, pentru ca nau porno si nu le ajunge laba rapida.

Vrei sa te intorci in evul mediu cu lenjerie metalica care inteapa organu erect?(barbati) lol asa ceva.
1. nu exista pacat
2. masturbarea nu e pacat nici daca ar exista asa ceva

3. foloseste lubrifiant si material female-friendly pentru placeri maxime big grin

| androm3da a răspuns:

Vladex2, sunt perfect de acord cu tine.ai dreptate in ceea ce spui.constiinta e legatura intre noi si Dumnezeu. Ea ne mustra de fiecare data cand facem ceva urat in fata Lui. nu ma intereseaza daca e "perfect sanatoasa" ideea e ca cum am reusit eu sa ma abtin atatia ani? perioada liceului+a facultatii. timp in care nu mi-a trecut macar 1 data in gand ideea masturbarii.asta vreau sa subliniez, deci se poate.

| Daisukee a răspuns (pentru androm3da):

Ti-am mai zis daca ai o legatura stransa cu Dumnezeu,poti face orice,totul este sa vrei, Daca i-ti gasesti o ocupatie mintea nu mai are timp sa se gandeasca la alte rahaturi si se concentreaza pe ce faci tu deci nu stiu citeste o carte, vezi un documentar, iesi in natura sau cel mai bine mediteaza, desprindete de lumea aceasta in care traim si lasate purtat de puterea imaginatiei.

| ChR a răspuns (pentru androm3da):

Pare rau pentru tine care cazi in prada miturilor, indoctrinarii si pseudocunoasterii, te lasi influientati de toti tampiti astia frustrati de pe TPU. Te si caci pe tine in fata propriei tale constiinte, a unui zeu neexistent si imaginar, fa-ti acolo masaj jos ca nu te pedepseste nimeni.

| androm3da a răspuns (pentru ChR):

Te-ai tampit?

| ChR a răspuns (pentru androm3da):

Femeie nu vrei sa pricepi ca "Cel care a creat raiul si pamantul", lasam galaxiile si restul, de ce ar avea treaba cu ce faci tu singura in pat la tine acasa? Sau ce iti bagi in sistemul digestiv? Cati ani ai? Religia este o porcarie menita sa-ti distruga personalitatea si sa ti-o modeleze, nu ai voie aia, nu poti face aia, e pacat, pacat si aia, trebuie sa te cureti de pacate, nu fa aia, ai grija ca vei fii pedepsita etc etc etc. O mare porcarie

| androm3da a răspuns:

Multumesc pentru mesaj.

| GeNaRo a răspuns:

Frate continua