| pet555 a întrebat:

Va rog raspundeti frumos, sau nu raspundeti.Sigur ati auzit discutii despre drepturile LGBT,care se cred cei mai discriminati. Intrebarea este oare ce drepturi in plus vor, ca nu inteleg; in afara de dreptul de a ne incalca noua drepturi?
Drept la casatorie? Aceasta este uniunea intre un barbat si o femeie.
Toleranta? Nu le da nimeni in cap pe strada pe motiv ca nu-i tolereaza. Ba chiar suntem obligati sa ii tot vedem, deci nu avem de ales. Din pacate ei nu isi folosesc dreptul de a fi si ei oameni normali,pe care il au. Oare nu ei ne incalca noua drepturile? Si daca intrebarea tot e la religie, crestinii nu au dreptul sa nu accepte ceva impotriva credintei lor? In plus, dreptul la a nu ni se face rau cand dam aproape peste tot de lucruri scarboase si impotriva naturii? Sigur crestinii nu sunt singurii care nu ii accepta. Acum, intrebarea este:ce drepturi vor mai exact, in afara de drepturile omului pe care le au si ei, ca nu sunt asa "discriminati.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

CĂSĂTORÍE, căsătorii, s. f. Uniune legală, liber consimțită între un bărbat și o femeie pentru întemeierea unei familii.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru Inferno):

Unde scrie uniune legala intre barbat si barbat/femeie si femeie?

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema ta este ca, fiind bisexual, nu intelegi nici heterosexualitatea nici homosexualitatea.

Ai impresia ca orientarea sexuala e o alegere
E drept, daca esti bisexual da, e o alegere. Insa majoritatea oamenilor nu sunt bisexuali cum esti tu, si pentru ei e ori alba ori neagra.

"Vă spun eu că în 100 de ani bărbații care se iubesc cu femei vor fi scoși în afara legii, vor fi ținuți în cuști. Vor fi considerați învechiți care se opun "progresului."

Gresit. Asta crezi tu pentru ca esti bisexual si ai impresia ca oamenii isi aleg voluntar orientarea sexuala raportandu-se la majoritate.

E chiar asa de greu sa intelegi ca nu toti oamenii sunt bisexuali, ca unii sunt doar heterosexuali/homosexuali?

NOname
| NOname a răspuns:

Mentalitatea ca a ta este o ruşine pentru umanitate.
Nu o să-ţi explic de ce, căci nu mă aştept să şi înţelegi.

| Holiday a răspuns:

Sincer, mai scarbos mi se pare sa lingi in grup o scandura pictata, decat sa vezi doua femei sarutandu-se...
Eh, chestie de gust...

| sublime89 a răspuns:

Esti de partea gresita a istoriei, din simplul motiv ca esti crestin. Religia asta a fost mereu de partea gresita a istoriei. Ar trebui sa te intrebi de ce creeaza zeul tau atatia homosexuali, daca el ii uraste atat de mult. E chiar atat de incapabil un zeu atotputernic, incat nu e in stare sa creeze doar persoane heterosexuale?

| pet555 explică (pentru sublime89):

laughing eu sunt de partea gresita? In primul rand, nu doar crestinii resping ideea asta. Eu as respinge-o oricum. Apoi, nu exista alte orientari daca nu oamenii isi aleg asta. Asta isi baga ei in cap, ca sunt asa. Daca nu e o alegere, atunci inseamna ca e o boala. Una grava rau. Crestinii nu accepta asta si fiindca este un lucru oribil si fiindca este pacat. Nimic gresit in a iubi persoane de acelasi gen, dar nu in felul asta si nu exagerat, cum fac ei. Sper ca voi ramane de partea gresita si cand se va inventa casatoria om-capra sau altele! O zi buna!

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Te rog sa prezinti dovezi stiintifice pentru afirmatia: "Apoi, nu exista alte orientari daca nu oamenii isi aleg asta. Asta isi baga ei in cap, ca sunt asa.".
Iar daca e o boala, atunci te intreb acelasi lucru: de ce permite d-zeu existenta unor astfel de boli daca lui nu-i plac homosexualii?

| pet555 explică (pentru sublime89):

Iti dai seama ca un crestin iti poate zice ca boala a intrat in lume odata cu pacatul, si ca suferinta va exista in lume pana la un moment dat. Asta nu iti explic stiintific, face parte din crestinism. Apoi, orice om are ocazia, in cel mai rau caz, sa ignore "orientarea" avuta, bietul de om, fara vina lui. Nu are cum sa fie normal sa ai o alta orientare. De aia sunt barbati si femei, ca sa se casatoreasca intre ei, si e ilogic sa spui ca se poate si altfel, ca e genetic, la fel ca aroma de inghetata preferata. E aiurea. Alte dovezi nu o sa iti dau, eu raman la "gresita"mea parere.

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Pai tocmai asta e problema, ca nu incercam sa explicam mai nimic stiintific, ci doar religios. Un homosexual nu va putea sa-si ignore orientarea mai mult decat poti tu sa-ti ignori orientarea heterosexuala.

| pet555 explică (pentru sublime89):

Am citit mai demult undeva ca o boala a sistemului limbic le face pe animale sa aiba orientari..ciudate. Asta fiindca aud des scuza ca si animalele fac asa(deci daca tot suntem din"maimute", deci animale, avem scuza). Iar daca, cum spui tu, nu o pot ignora, probabil e un fel de boala si la ei. Probabil odata normalii vor fi considerati sariti de pe fix. Cam cand se va legaliza si casatoria intre om si urs, dovada fiind. Si animalele fac asta. Leii si tigri, si altele. Cum ar fi sa incerce specii diferite? Ca doar, se "iubesc". Logic, alt fel de iubire decat cea normala.

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Dupa toate definitiile stiintifice care exista, omul e o primata. Asta chiar nu mai e o controversa in randurile biologilor sau antropologilor. Doar persoanele religioase resping acest adevar, din motive ce tin doar de credinta, si nu de ratiune. Asa ca trebuie sa renuntam sa vedem omul ca pe o specie "aleasa" creata de un zeu perfect, pentru ca nu suntem asa ceva. Facem parte din regnul animal din toate punctele de vedere. Asa ca nu trebuie sa ne miram daca observam comportamente homosexuale atat la om cat si la unele animale. Cruzimea cu care i-am tratat pe semenii nostri de-a lungul istoriei doar pentru ca au avut alte preferinte sexuale, e o rusine pentru specia umana, si e o rusine si pentru unele religii care au fost cauza principala a acestor discriminari. Parca Isus a spus ca trebuie sa ne iubim toti semenii asa cum ne iubim propria persoana. Din cate stiu nu a pus o paranteza in care sa zica: "cu exceptia homosexualilor". Daca unii se dau atat de mari crestini, ce e atat de greu sa urmeze sfatul profetului pe care il admira atat de mult?

| pet555 explică (pentru sublime89):

Dumnezeu uraste pacatul si desi ii iubeste, nu ii accepta pe pacatosi si nu ii plac acestia. Este clar ca din punctul de vedere al crestinismului, homosexualitatea este pacat. Crestinii isi iubesc semenii, dar nu neaparat mai mult decat ca le vor binele si le doresc mantuirea. Da, speciile seamana intre ele. Fiecare cu "stramosii" lui, stii tu. Stramosii mei sunt oameni, Adam si Eva, la fel, nu doi barbati, nu doua femei. Religia e rusine? Pe langa ca societatea in care traim a deformat grav ideea de iubire, acum si ideea de rusine, se pare.

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Isus nu vorbeste despre homosexuali, deci e imposibil de stiut ce a crezut despre ei. Insa in vechiul testament se spune clar ca homosexualii trebuie omorati, pentru ca se pare ca asta doreste d-zeu cel iubitor si tolerant. Ar trebui sa procedam si noi la fel in prezent? Stii cine a facut-o? Hitler. El chiar a ascultat indemnul divin din biblie.
Nu e fiecare cu stramosii lui, pentru ca e imposibil. Suntem toti oameni, deci cu totii avem aceeasi stramosi. Nu ne putem alege stramosii in functie de convingeri. Daca tu zici ca te tragi din Adam si Eva, atunci sa vedem niste dovezi stiintifice in privinta asta.

| pet555 explică (pentru sublime89):

Nu trebuie sa fim toleranti cu pacatul, si nici El nu este. Chiar fiind iubitor. Nu trebuie omorati, dar nu imi poate induce nimeni cu forta sa imi placa asa ceva. Nu stiu daca tu esti homo sau nu(sincer, daca as sti ca e o insulta pentru tine nu as spune-o), dar asta e parerea mea.

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Chiar daca am sti ca exista D-zeu, si ca exista pacate, de unde am putea sti noi ce e pacat si ce nu e pacat? De exemplu, cum au dedus oamenii ca fumatul e pacat? Sigur nu scrie in biblie asa ceva. Si apoi daca ar fi sa ne ghidam dupa modul de gandire primitiv al celor care au scris biblia, aproape orice facem ar trebui sa fie un pacat. Ai lucrat ceva duminica sau in zi de sarbatoare, e pacat. Ai divortat cumva, e pacat. Esti femeie si ai indraznit sa-l contrazici pe barbat, e pacat. Si exemplele pot continua. Sa vad cine-mi dovedeste mie ca actele de iubire dintre doua persoane de acelasi sex e pacat, si o sa-l cred. Sau sa-mi dovedeasca cineva ca pacatele exista, sau ca acel zeu biblic exista. Pana atunci le voi considera doar niste inventii umane, si nimic mai mult.

| pet555 explică (pentru sublime89):

Uite. Eu cred in Dumnezeu, tu nu. De asta nu ne prea intelegem orice am vorbi. Este pacat, logic, ceva ce este scarbos, si impotriva naturii! E aiurea. Cum spuneam, de asta exista femei si barbati, sa se casatoreasca intre ei. E aiurea sa crezi altfel. Ca dovada ca exista Dumnezeu, nu iti dau decat lumea inconjuratoare si tot universul. Chiar si noi insine. Nu cred ca e intamplare nimic. Apoi, despre subiectul intrebarii: da, nu e gresit sa iubesti persoane de acelasi gen. Dar nu in felul asta si nu ca cea dintre un barbat si o femeie normali. Lumea actuala a deformat conceptul de iubire, foarte rau. Cum poate cineva sa spuna ca nu e pacat asa ceva? Daca crezi in Dumnezeu, crezi in Biblie. Daca nu, nu are rost, atunci nu crezi nici in pacat. Inca cred ca e o alegere, o alegere de a face sau nu pacatul acela. O alegere de a te orienta catre ceva sau altceva. Ori asta, ori, cum spuneam, probabil o boala grava a sistemului limbic, dar cred mai degraba ca de vina e cea mai grava boala, pacatul. Altfel. Putem merge pe aceeasi idee sa demonstram ca e normala si casatoria intre om, balena si urs. Ca se iubesc si va fi o familie superba! Cu cel putin trei membrii. Nu cred ca va interveni un baleno-urs sau vreo homo-balena, exact, pentru ca, dovada naturala a anormalitatii faptului este ca nu pot avea copii. Da, acum, nu mi-o lua in nume de rau, de ce ii aperi asa pe homosexuali? Esti cumva...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Partile corpului trebuiesc intrebuintate dupa cum au fost concepute.
Ce fac ei este o anomalie. Este diferenta de la homosexualitate la necrofilie, pedofilie, eu nu cred, fac parte din aceiasi ramura de comportament inadecvat.
Ma gandesc ca intr-un anume fel se pierde si dreptul la viata. Ia ganditi! Parintele vostru, daca era homosexual! E mult de discutat.

| pet555 explică (pentru BogdantheDreamer):

Oricum se vor intampla toate acestea, lumea va fi tot mai rea.

| aabaaab3278 a răspuns:

De ce să nu fac și eu dragoste cu o clanță, să mă mângâi în Piața Victoriei când trece premierul, oricare ar fi el? De ce să nu mă căsătoresc cu o capră? De se să nu fac sex cu un copil de 6 ani? De ce să n-am voie? Vă spun eu că în 100 de ani bărbații care se iubesc cu femei vor fi scoși în afara legii, vor fi ținuți în cuști. Vor fi considerați învechiți care se opun "progresului.
peste 100-200 de ani heterosexualii vor ajunge să fie vânaţi de homosexuali ca oamenii din filmul "Planeta Maimuţelor".
Sunt discriminati ca nu se pot casatori, cica, poponarii astia.

| CherLloydHuman a răspuns:

Mi-e greu să-ți răspund frumos la întrebare când vii cu aerele ăstea de "victimă" subjugată de homosexuali.
"Uniunea dintre bărbat și femeie"
Poate la creștinism, dar, într-o civilizație modernă, religia stă dracu departe de treburile politice, așa că n-ai ce argumente religioase să-mi dai pe tema asta.
"Nu le dă nimeni în cap pe stradă"
Ai fi surprins...
"Obligați să îi tot vedem"
Iar eu sunt obligată să văd cupluri heterosexuale lingându-se pe stradă. Hai să le interzicem și lor căsătoria, nu?
"Dreptul de a fi și ei oameni normali"
Cu tot respectul, îmi bag ceva în "normalitatea" ta. Se numește "diversitate".
"Creștinii nu au dreptul să nu accepte ceva împotriva credinței lor?"
Ăsta e cel mai de rahat argument pe care l-ai putea aduce. E că și cum eu nu i-aș da voie nimănui să consume zahăr pentru că am diabet și e împotriva regimului meu.
Cât despre întrebarea ta, ce-ar fi să-ți folosești neuronul ăla muribund pe care îl mai ai și să gândești puțin?