| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi chiar daca e lunga povestea cand am fost copil mai mic am facut pacatul onaniei si acum mai fac dar ma opun si mai rar inainte cand nu faceam pacatul asta eram o persoana Buna la suflet dar dupa ce am facut pacatul nu stiam ca e pacat tarziu am aflat ca e pacat si de atunci ma opun lui. Dupa un timp auzeam voci in cap care il injura pe Dumnezeu si am incept sa plang ca vocile ale imi spunea ca eu l-am injurat pe Dumnezeu si ca el nu ma va ierta dar eu nu l-am injurat pe El nici cu vorba ca eu nu injur, si am citit ca cand cineva injura pe Dumnezeu e blestemat si de atunci mereu plangeam ca nu o sa ma ierte Dumnezeu niciodata.Si dupa cateva zile vocile mereu li injurau in capul meu si eu ma opuneam si intro seara plangeam si vocile mi-au spus ca sa mai gresesc cand o sa ma duc pe lumea cealalta o sa rada Dumnezeu de mine si atunci m-am suparat ca eu ma opuneam gandurilor si tot eu sunt rau si atunci am simtit o ura care imi dadea putere sa distrug tot ce imi e in cale dar am zis sa ma linistesc si sa adorm. Aveam 14 ani cand duceam razboiul cu gandul.In ziua urmatoare de acea noapte tot nu aveam liniste in cap si am petrecut ziua suparat si cand s-a facut seara si cand sa ma culc vocile injurau din nou am simtit ca cineva pune mana pe capul meu, nu era nimeni langa mine ca dormeam singur cand a pus mana pe cap s-a facut liniste in cap nu mai auzeam vocile care il injurau pe Dumnezeu si am putut sa dorm linistit. Dar in ziua urmatoare tot auzeam injuraturi dar foarte putin, inainte era jale. Dupa un timp mai lung m-am simtit singur si eram suparat ca Dumnezeu ma abandonat si am avut depresie eram singur in camera mea si nu am vrut sa aud de nimeni.Mai incolo mam rugat ca Dumnezeu sa-mi arate ca tine la mine si dupa un timp am gasit la un lemn ca avea o inima alba pe el nu era desenata am simtit ca imi vine ceva sa ma uit la lemn acela dar am zis sa nu fie o amagire de la cel rau si am mers mai departe dupa am vazut o piatra sub forma de inima si dupa un timp am iesit afara sa ma joc cu prieteni lui sora mea, sora mea e mai mica decat mine Si am vrut sa luam niste mere dintr-un copac de la o prietena de la sora mea, prietena acea a zis sa luam ca ea si ea cand un bait din grupul de prieteni al ei a vrut sa iei un mar a cazut marul si s-a rupt in doua el a spus ca in interiourul marului era sub forma unei inimi ciudat nu-i asa.Dupa asta intr-un timp am avut niste vise ciudate am visat ca vorbeam cu cel rau la telefon si ai spuneam sa dea drumul oamenilor din iad mie rau sa vad oameni chinuiti si el mi-a spus ca o sa le deie drumul daca ai dau sufletele parintilor mei si am spus cum sa fac asa ceva si el a spus ca practic imi face un serviciu ca oricum parinti din ziua de azi de vand si prieteni te inseala si dupa asata am refuzat si am inchis si el s-a facut in pufnita si canta sus pe acopris si spunea ca vine dupa mine.Dupa visul asta am avut altul era Isus Hristos era intro pestera si ca el imi dadea o sabie care lumina cam tare dar El nu mi-a spus nimic. Dupa un timp mai indelungat mi-am dorit de la El si va rog sa nu radeti de mine am vrut de la el sa fiu un Inger de al lui Dumnezeu.dar intro seara am auzit o vocea care spunea tare ca nu sunt un inger de al lui Dumnezeu ci unul de al lui celui rau si radea tare infricosator si atunci cand a spus asta imi tremura corpul de frica si strigam sa trezesc pe cineva nu sa spun ce s-a intamplat doar sa stiu ca e cineva treaz de frica. Dupa asta am visat tot un vis ciudat si nu pot explica de unde, era o fata care pupa oameni pe obraz si cand oameni erau pupati pe obraz de fata acea mureau si cand ea m-a pupat pe mine pe obraz a zis ca pe tine nu pot sa te omor ca esti un inger, ciudat dar cred ca e un vis cu amagire. Dupa asta a mai trecut timp si am zis sa las amgirele deoparte si sa fiu ce sunt adica un pacatos nu un inger ca sunt pacatos si am vrut de la Dumnezeu sa tina la mine macar putin ca si eu tineam foarte mult la el si acum tin in fiecare zi ma gandesc la El.Acum ma gandeam ce a fost in capul meu mam amgit singur si cel rau m-a amagit ca poate Dumnezeu o sa ma faca inger dar cum poate fi posibil cand am facut pacate nici de rai nu sunt vrednic si chiar daca Dumnezeu nu tine la mine si nici de rai nu sunt bun atunci tot asa o sa fiu nu am sa ma schimb nu am sa fiu niciodata un suflet rau asta e eu pentru oameni traisc si pentru Dumnezeu chiar daca el nu prea tine la mine eu asa simt o sa fac fate bune cat de multe pot si nu pentru rasplati pe lumea cealalta ci pentru Dumnezeu sa tine la mine daca el sa zicem ca m-ar fi dus in rai si mi-ar fi dat 100 de comori cu aur eu as fi dat la oameni care au putin si chiar deloc nu pentru rasplati ci doar pentru El ca iubira lui fata de mine e de ajuns simt ca daca al am pe El simt ca am totul Va rog sa cititi toate poveste mea si va rug nu injurati sau sa-mi spuneti ca sunt nebun sau ca sa ma duc la spital ca nu e asa. Povestea e adevara si acum nu am nevoie de dovezi ca Dumnezeu nu exista El chiar exista numai ca oameni care spuna ce El nu exista e ca nu-l accepta.Si chiar daca ma duc in iad se spune ca oameni de acolo nu sunt mangaiati eu am sai manga pe toti sa nu se simta singuri cum am fost si eu

33 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mantuirea nu se face la popa. Se face in ceruri. Asa ca nu mai zi pas. Trebuie doar sa vrei. Nu pierzi nimic si castigi enorm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Un rahat ce castigi? da-mi exemple

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata vesnica alaturi de Hristos. Iar pe pamant, liniste, pace si mangaiere.

Nu dormi? Vezi ca maine te duci la munca.