| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi chiar daca e lunga povestea cand am fost copil mai mic am facut pacatul onaniei si acum mai fac dar ma opun si mai rar inainte cand nu faceam pacatul asta eram o persoana Buna la suflet dar dupa ce am facut pacatul nu stiam ca e pacat tarziu am aflat ca e pacat si de atunci ma opun lui. Dupa un timp auzeam voci in cap care il injura pe Dumnezeu si am incept sa plang ca vocile ale imi spunea ca eu l-am injurat pe Dumnezeu si ca el nu ma va ierta dar eu nu l-am injurat pe El nici cu vorba ca eu nu injur, si am citit ca cand cineva injura pe Dumnezeu e blestemat si de atunci mereu plangeam ca nu o sa ma ierte Dumnezeu niciodata.Si dupa cateva zile vocile mereu li injurau in capul meu si eu ma opuneam si intro seara plangeam si vocile mi-au spus ca sa mai gresesc cand o sa ma duc pe lumea cealalta o sa rada Dumnezeu de mine si atunci m-am suparat ca eu ma opuneam gandurilor si tot eu sunt rau si atunci am simtit o ura care imi dadea putere sa distrug tot ce imi e in cale dar am zis sa ma linistesc si sa adorm. Aveam 14 ani cand duceam razboiul cu gandul.In ziua urmatoare de acea noapte tot nu aveam liniste in cap si am petrecut ziua suparat si cand s-a facut seara si cand sa ma culc vocile injurau din nou am simtit ca cineva pune mana pe capul meu, nu era nimeni langa mine ca dormeam singur cand a pus mana pe cap s-a facut liniste in cap nu mai auzeam vocile care il injurau pe Dumnezeu si am putut sa dorm linistit. Dar in ziua urmatoare tot auzeam injuraturi dar foarte putin, inainte era jale. Dupa un timp mai lung m-am simtit singur si eram suparat ca Dumnezeu ma abandonat si am avut depresie eram singur in camera mea si nu am vrut sa aud de nimeni.Mai incolo mam rugat ca Dumnezeu sa-mi arate ca tine la mine si dupa un timp am gasit la un lemn ca avea o inima alba pe el nu era desenata am simtit ca imi vine ceva sa ma uit la lemn acela dar am zis sa nu fie o amagire de la cel rau si am mers mai departe dupa am vazut o piatra sub forma de inima si dupa un timp am iesit afara sa ma joc cu prieteni lui sora mea, sora mea e mai mica decat mine Si am vrut sa luam niste mere dintr-un copac de la o prietena de la sora mea, prietena acea a zis sa luam ca ea si ea cand un bait din grupul de prieteni al ei a vrut sa iei un mar a cazut marul si s-a rupt in doua el a spus ca in interiourul marului era sub forma unei inimi ciudat nu-i asa.Dupa asta intr-un timp am avut niste vise ciudate am visat ca vorbeam cu cel rau la telefon si ai spuneam sa dea drumul oamenilor din iad mie rau sa vad oameni chinuiti si el mi-a spus ca o sa le deie drumul daca ai dau sufletele parintilor mei si am spus cum sa fac asa ceva si el a spus ca practic imi face un serviciu ca oricum parinti din ziua de azi de vand si prieteni te inseala si dupa asata am refuzat si am inchis si el s-a facut in pufnita si canta sus pe acopris si spunea ca vine dupa mine.Dupa visul asta am avut altul era Isus Hristos era intro pestera si ca el imi dadea o sabie care lumina cam tare dar El nu mi-a spus nimic. Dupa un timp mai indelungat mi-am dorit de la El si va rog sa nu radeti de mine am vrut de la el sa fiu un Inger de al lui Dumnezeu.dar intro seara am auzit o vocea care spunea tare ca nu sunt un inger de al lui Dumnezeu ci unul de al lui celui rau si radea tare infricosator si atunci cand a spus asta imi tremura corpul de frica si strigam sa trezesc pe cineva nu sa spun ce s-a intamplat doar sa stiu ca e cineva treaz de frica. Dupa asta am visat tot un vis ciudat si nu pot explica de unde, era o fata care pupa oameni pe obraz si cand oameni erau pupati pe obraz de fata acea mureau si cand ea m-a pupat pe mine pe obraz a zis ca pe tine nu pot sa te omor ca esti un inger, ciudat dar cred ca e un vis cu amagire. Dupa asta a mai trecut timp si am zis sa las amgirele deoparte si sa fiu ce sunt adica un pacatos nu un inger ca sunt pacatos si am vrut de la Dumnezeu sa tina la mine macar putin ca si eu tineam foarte mult la el si acum tin in fiecare zi ma gandesc la El.Acum ma gandeam ce a fost in capul meu mam amgit singur si cel rau m-a amagit ca poate Dumnezeu o sa ma faca inger dar cum poate fi posibil cand am facut pacate nici de rai nu sunt vrednic si chiar daca Dumnezeu nu tine la mine si nici de rai nu sunt bun atunci tot asa o sa fiu nu am sa ma schimb nu am sa fiu niciodata un suflet rau asta e eu pentru oameni traisc si pentru Dumnezeu chiar daca el nu prea tine la mine eu asa simt o sa fac fate bune cat de multe pot si nu pentru rasplati pe lumea cealalta ci pentru Dumnezeu sa tine la mine daca el sa zicem ca m-ar fi dus in rai si mi-ar fi dat 100 de comori cu aur eu as fi dat la oameni care au putin si chiar deloc nu pentru rasplati ci doar pentru El ca iubira lui fata de mine e de ajuns simt ca daca al am pe El simt ca am totul Va rog sa cititi toate poveste mea si va rug nu injurati sau sa-mi spuneti ca sunt nebun sau ca sa ma duc la spital ca nu e asa. Povestea e adevara si acum nu am nevoie de dovezi ca Dumnezeu nu exista El chiar exista numai ca oameni care spuna ce El nu exista e ca nu-l accepta.Si chiar daca ma duc in iad se spune ca oameni de acolo nu sunt mangaiati eu am sai manga pe toti sa nu se simta singuri cum am fost si eu

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îndoctrinarea religioasă în acţiune...

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Dar ateii care au probleme psihice si delireaza, tot de indoctrinare religioasa sufera? Despre acei atei care, crezandu-se liberi, fac sex cu copii, fac sex intre ei, ucid, se drogheaza, sunt rai si violenti, ce poti sa-mi spui? Eu as putea spune despre acesti atei cu "minti descatusate" ca sunt indoctrinati cu ateism?

Oare de ce rata sinuciderilor in randul ateilor este de 7-8 ori mai mare decat in randul credinciosilor? Pentru ca sunt normali la cap?

Baiatul asta care a postat aici aceasta intrebare este de o mie de ori mai sanatos si mai normal decat majoritatea ateilor!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Aha, sănătoşii ca voi ardeau oameni pe rug, mutilau şi se mutilau şi au ţinut progresul în loc câteva secole.
Chiar nu realizaţi că sunteţi un pericol public?

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Replica tipic ateistă! Mai citeste si tu despre inchizitie ca sa intelegi care era contextul in care a aparut, care era mentalitatea celor care au introdus-o, si catre cine era ea indreptata. A nu se intelege ca sustin in vreun fel inchizitia. Judecand acum cu mintea noastra de secol XXI ne dam seama evident ca a fost o greseala, dar daca judecam fenomenul in contextul acelor vremuri de secol XIII, XIV, XV, XVI, vom intelege mai bine si corect fenomenul.

In acele timpuri detinerea Noului Testament era interzisa si se pedepsea cu arderea pe rug! Se naste intrebarea fireasca: de ce trebuia sa moara cineva care detinea Cuvantul Domnului? Vroia El Dumnezeu, ca oamenii care doresc sa cunoasca Cuvantul Lui, sa moara? Nu. Si atunci, ce fel de oameni canduceau acea biserica, care ucideau pe cei care vroiau sa stie mai mult? Pentru acele crime, sunt oamenii (clerul) de vina cu mintea lor ingusta, sau Dumnezeu?

Crima, tortura, si teroarea nu sunt nicaieri propovaduite de Hristos, ca drept dovada, că dupa ce acei clerici tembeli care au inventat si perpetuat inchizitia au disparut, au disparut si aceste practici odioase. Religia crestina, inteleasa si practicata corect, este un izvor de iubire si de viata, nicidecum o mijloc de a schingiui suflete si de a comite omoruri.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Vai de capu' tau. halal crestin mai esti. stim noi ca atei mai bine biblia decat tine. hai sa te educ. uite citatele in care Iisus spune oamenilor sa ucida.

"Iisus spune:
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
16. Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

17. Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege.
http://bibliapentrusceptici.ro/luca-16/
16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
http://bibliapentrusceptici.ro/2-timotei-3/
18 Şi noi înşine am auzit acest glas venind din cer, când eram cu El pe muntele cel sfânt.
20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nicio prorocie din Scriptură nu se tâlcuieşte singură.
21 Căci nicio prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.
http://biblia.resursecrestine.ro/2-petru
Iisus spune in noul testament ca regula din vechiul testament trebuie urmata
6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/
Dumnezeu in vechiul testament spunea ca persoanele care prea*urvesc sa fie ucise. si Iisus spune ca vor ajunge in iad:
27. Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: "Să nu prea*urveşti."

28. Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.

29. Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

30. Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
in noul testement se accepta sclavia ca in vechiul testament:
18. Slugilor, fiţi supuse stăpânilor voştri cu toată frica, nu numai celor ce sunt buni şi blânzi, ci şi celor greu de mulţumit.
http://bibliapentrusceptici.ro/1-petru-2/

16. Isus le-a răspuns: "Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis pe Mine.
19. Oare nu v-a dat Moise Legea? Totuşi nimeni din voi nu ţine Legea. De ce căutaţi să Mă omorâţi?"
http://bibliapentrusceptici.ro/ioan-7/
Ioan1:17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.
Iisus precizeaza clar ca Scriptura nu poate fi desfiintata
35. Dacă Legea a numit "dumnezei" pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate fi desfiinţată –

dumnezeu insusi spune in vechiul testament ca regula trebuie pastrata pe vesnicie
12 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
13 „Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
Lev 19.3-30; Lev 26.2; Ezec 20.12-20; Ezec 44.24;
14 Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
Ex 20.8; Deut 5.12; Ezec 20.12; Ex 35.2; Num 15.35;
15 Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.
Ex 20.9; Gen 2.2; Ex 16.23; Ex 20.10;
16 Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat.
17 Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat."
http://bibliapentrusceptici.ro/exod-31/
"

| Jardelin a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Bati campii, rau de tot! Esti dus! Nu stii nimic.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai usor cu argumentele bre big grin

| sublime89 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, asta e iubitorul si inteleptul Isus, pe care urmeaza acum peste cateva zile sa-l sarbatoreasca o lume intreaga. Daca chiar ar invia un astfel de personaj, ar fi un adevarat motiv de ingrijorare, nu de bucurie. Dar traim intr-o lume deplasata si indoctrinata, ca sa nu-i spun mai rau, cum ar merita.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Jardelin):

Ai facut tu sondaje sau pe ce baza sustii ca persoanele fara religie ucid, se drogheaza sunt rai si violenti sau ba chiar abuzeaza copii intr-o masura mai mare decat persoanele cu religii? Singurul care bate campii aici esti tu, si pe langa ca bati campii ii mai intaresti si utilizatorului care a pus intrebarea ca ce gem are el in cap e real. Parca fanaticii religiosi au facut cruciade, inchizitii si comert cu indulgente, nu? Pe partea celalalta, despre musulmanii cu crimele lor de onoare nu zici nimic? Despre budistii din Burma care faceau chiar si in secolul 19 sarcificii umane tot nimic ne zici? Despre persecutile romane 64 d. Cr. aduse de catre imparatul Nero in lupta lui cu religia, tot nimic?
Despre Jihadul islamic ce parere ai? Asa zisul "razboi sfant" in care religia a macelarit tot ce a putut. Sau de ce sa ii uitam pe hindusi si cucerirea Indiei in numele religiei si regula de a omora peste 100 000 de hindusi pe an ca dupa calcului unui istoric populatia lor sa scada cu peste 80 de milioane in intreval de 500 de ani. Mai vrei exemple CONCRETE de crime facute in numele religilor?

Cat despre abuzat copii probabil confunzi ateii cu preotii.
Ce parere ai despre scandalul catolic (1990) in care a fost prezent un numar exagerat de mare de cazuri in care diversi copii au fost abuzati de catre preoti?

Vorbeste, sau binteineles ca nu ai tu cunostine, ca in opinia ta ateii abuzeaza copii dar iti spun eu, Dermot Ahern ministrul Justitiei din Irlanda a confirmat 450 de victime ( copii ) abuzati de catre 15 preoti. Timp de 35 de ani au abuzat copii.

Despre bcc news cand a aratat si a facut scandal ca din anul 1945 pana acum zeci de mii de copii au fost abuzati de catre preotii ai bisericii ortodoxe olandeze ce parere ai? Ce parere ai ca unul din cinci copii care se afla intr-o institutie catolica era abuzat sexual de catre un preot? Ce parere ai ca doar in 2010 au fost cercetate 1800 de cazuri de abuz?

Hai sa vorbim si despre calugarii care au raporturi sexuale intre ei dupa ce fac matanii si plecaciuni ( plecaciuni cand stau aplecati mai mult ).

Baiatu asta care a pus intrebarea nu are nevoie de parerile tale, parerile tale ii fac rau si ajunge nu zic cum ca ii dau idei. Baiatul asta are nevoie sa iese afara, sa vorbeasca cu un psihiolog si sa lase toata cretinitatea asta de indoctrinare religioasa.

| doctorandus a răspuns:

Delir mistic, trece cu antipsihotice atipice, n-are legatura cu onania.

| anonimg a răspuns:

Nu te nelinisti din pricina gandurilor si viselor tale.
Noi oamenii avem nevoie de educatie in privinta gandurilor, sentimentelor, etc.
Sa stii ca Dumnezeu nu priveste la fata oamenilor, ci la inimile lor. Sa stii ca Dumnezeu nu priveste la cele ce se petrec in mintea ta, ci la inima ta, la dorinta de a-I fi credincios.
Iti spun ca este si normal ca tot felul de ganduri sa se perinde prin mintea ta; nu te nelinisti din pricina aceasta. Nu te nelinisti nici de injuraturile care i-au nastere si le auzi in mintea ta. Acestea vor disparea in timp, dar trebuie ceva efort. Efortul nu e greu. Ce trebuie sa faci este ca de fiecare data cand iti vin astfel de ganduri, sa iti ceri iertare de la Dumnezeu; si El te va ierta. Dumnezeu cunoaste slabiciunile noastre in toate aspectele fiintei noastre, si este ingaduitor cu noi toti. Bucura-te pentru iertarea care ti-o ofera; Domnul Hristos a murit pentru ca fiecare pacat al nostru sa fie iertat.
Ca pe un frate te sfatuiesc: stai cu sufletul linistit chiar in ciuda acestor ganduri. Iti spun ca ele vor disparea in timp, si nu iti vor mai veni in minte. Tu trebuie sa experimentezi iertarea lui Dumnezeu in viata ta; adica sa iti ceri iertare de fiecare pacat, si totodata sa crezi ca te-a iertat. Caci daca nu crezi ca esti iertat, prin necredinta ta Il consideri pe Dumnezeu ca Unul care nu are putere sa ierte pacatele. Aceasta este desconsiderare la adresa divina; de aceea necredinta este pacat. Crede ca te-a iertat.
De asemeni, iti poti disciplina mintea ca sa nu mai zaboveasca asupra gandurilor si vocilor negative. Cand acestea vin -si este si normal sa vina- sa nu le lasi sa zaboveasca. Viata de credinta este o viata de lupta cu defectele de caracter ale firii noastre pamantesti in care ne-am nascut. Dar noi nu luptam singuri. Printul Emanuel(Dumnezeu cu noi) lupta pentru noi si azi neobosit. Cere ajutoru de la El intotdeuna. Cauta sa ai si sa pastrezi intotdeuna simtamantul prezentei Sale.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Bravo! Tratezi probleme psihiatrice prin pocainta. Cei ca tine ar trebuie sa fie declarati iresponsabili.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Afla dar ca Domnul Isus este cel mai bun psiholog. El ne-a facut si El stie din ce suntem facuti si ceea ce avem nevoie. Nevoile sufletesti numai El le poate implini.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Atat ca domnul tau Isus, daca mai traieste, traieste-n cer si nu se amesteca in treburile lumesti. Nu? Pentru copiii care mor de foame si de sete nu misca un deget, iar acuma trebuie sa vindece prin hocus-pocus un bolnav psihic care are apa de la robinet (lux inimaginabil pentru acei copii)?

Se pare ca faci parte dintre aia care cand fac apendicita sau pneumonie cheama popa sa le slujeasca in loc sa cheme salvarea.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Afla dar ca Domnul Isus este cel mai bun psiholog."

Domnul ala si celelalte personaje din povestea cu el doar creaza pacienti pentru psihologi/psihiatri...

| Holiday a răspuns:

N-am citit tot, recunosc, doar pana la "am inceput sa aud voci", dar e suficient. Ai nevoie de ajutor specializat, respectiv psiholog/psihiatru, in rest, ale cui sunt vocile si ce iti spun nici nu conteaza, tot aia e.
Ai semne clare ca mintea ta o ia razna. Zici tu ca nu esti nebun si sa nu te trimitem la spital, dar pe de alta parte ai vazut tu nebun care sa recunoasca asta?

| AirănMeidăn a răspuns:

"eu am sai manga pe toti sa nu se simta singuri cum am fost si eu"
lololol ai idee cum suna asta? chiar si pe baieti ii vei mangaia? no homo pls

| LePotato a răspuns:

Saracu' om se roaga la un zeu(care cel mai probabil nu exista) in loc sa mearga la un psiholog, trist.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Tu zici de ala. ce sa mai zic de parninti care isi lasa copii sa moara de boli si boli inloc sa ii duca la doctor. ei se roaga ca prostii si dupa cand copii mor, ridica din umeri. aia merita puscarie si tortura toata viata

| Jardelin a răspuns:

Omule toate lucrurile se intampla in mintea ta. Iti vin in minte o multime de ganduri si majoritatea lor sunt ganduri urate. Hai sa-ti spun o mica povestioara:

Candva la un calugar batran s-a dus un calugar tanar si i-a spus: "Parinte, imi vin tot felul de ganduri negative in minte si nu stiu ce sa fac sa nu-mi mai vina astfel de ganduri." Calugarul cel batran l-a ascultat apoi i-a zis: "Te rog iesi afara din chilia mea si opreste vantul!"

Calugarul tanar s-a mirat de aceasta cerinta si i-a zis: "Parinte, cum sa opresc vantul sa nu mai bata?! E imposibil! L-as opri daca as putea, dar nu pot!"

"Ei bine, asa dupa cum nu poti opri vantul sa nu mai bata, tot asa nu poti opri nici gadurile rele sa nu mai vina. Dar ceva poti sa faci totusi: atunci cand iti vine un gand negativ, sa-l inlaturi cu un gand bun!"

Deci, daca vrei sa-ti gasesti linistea, in primul rand trebuie sa dobandesti o disciplina a mintii. Atunci cand in mintea ta apare un gand urât, alunga-l cu un gand bun. Gandeste-te la ceva frumos, la o minunatia unei flori, la o pasare, la Dumnezeu, la Maretia Maicii Domnului, si daca vrei, de fapt cea mai simpla solutie pentru a-ti disciplina si curati mintea este rugaciunea mintii, "Sfinte Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul."

| Jardelin a răspuns:

@OdS

Ai impresia ca nu am ce face altceva mai bun decat sa ma agit ore in sir convingandu-te pe tine ca bati campii? Pentru mine nu existi, esti mort! Vrei argumente? Du-te la biserica, la manastiri, intreaba duhovnici, preoti, asculta predici (pot fi si de-ale pastorilor protestanti), intra pe site-uri religioase, citeste carti, deschide-ti mintea, fa-ti prieteni crestini practicanti, nu mai sta de dimineata pana seara pe TPU si alte site-uri ateiste (apropo, din ce bani traiesti?), si vei gasi argumentele pe care le vrei. Omul gaseste ceea ce cauta, cauti ateism, gasesti ateism, il cauti pe Dumnezeu, il vei gasi pe Dumnezeu.

| IisusHristos666 a răspuns (pentru Jardelin):

Doare adevarul?

| Jardelin a răspuns (pentru IisusHristos666):

Nu, dar delirul unora ma face sa vars.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Delir ca are dreptate? ce ipocrit esti omule rolling on the floor. tu zici de atei dar la toti popii aia nu te uiti, ce sa mai zic de restul "religiosilor". lasa-ma ca mor laughing

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu muri, ca trebuie sa te mantuiesti mai intai!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

La "sfantul" popa care se da la copii? zic pas

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mantuirea nu se face la popa. Se face in ceruri. Asa ca nu mai zi pas. Trebuie doar sa vrei. Nu pierzi nimic si castigi enorm.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Un rahat ce castigi? da-mi exemple

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata vesnica alaturi de Hristos. Iar pe pamant, liniste, pace si mangaiere.

Nu dormi? Vezi ca maine te duci la munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te crezi prea special.
De aici si problemele tale.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Sa zicem prin exceptie ca dumnezeu ar exista, ar fi un criminal in serie ca a ucis in biblie 25.000.000 de oameni (aici e lista in care sunt estimate toate http://goo.gl/6wN0q3 ) cu gravide si copii cu tot. si a indemnat oamenii sa ucida www.bibliapentrusceptici.ro/ Deci chiar si asa poti sta linistit ca esti mult mai curat decat primitivul ala.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu doresc. nu imi mai bocani la usa.

| Daniel980 a răspuns:

Nu stiu de ce ma fac uni nebun povestea asta s-a intamplat cand am avut 14 ani acum in prezent am liniste in ganduri si cu pacatul ala ma opun foarte usor, am vrut putin sprijin moral ca nimeni nu stia povestea mea doar eu stiam si ma framanta sufletul.Sa aveti o zi frumoasa