| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajuta-i, nu stiu ce sa mai cred, cind eram mica credeam mult in dumnezeu si tot timpul ma rugam si vorbeam cu el, numai ca de o saptamana nu mai cred ca exista si nu stiu ce m-a facut sa cred asta, am fost la biserica si ma gandeam in gandul meu(ce prosti is astia), pe voi ce va facut sa credeti ca dumnezeu nu exista? si voi cei care credeti ca exista va ajutat vrodata sau credeti numai pentru ca asa vau educat parintii? stiu ca vam intrebat prea multe da vreau sa va intreb ultima intrebare, daca credeti in dumnezeu credeti si in acel rau?

Răspuns Câştigător
| Quadrilateral a răspuns:

Daca crezi in Satan' de exemplu, automat crezi in Dumnezeu (este o intreaga conspiratie)
Si eu am fost crescut cu gandul ca Dumnezeu exista...
Acum, dupa ce am citit biblia de vreo 3 ori...
Mi-am dat seama ca totul este de fapt o manipulare in masa a omenirii...
Nu, eu nu mai cred in Dumnezeu de la 14 ani...
E bine ca te-ai trezit si tu...
Fii realista, nimeni nu are o dovada clara ca Dumnezeu exista...
E ceva in genul 'crede si nu cerceta'
Multi se folosesc de numele 'Dumnezeu' sa manipuleze lumea...
Nu-mi spune ca nu a trecut pe la fiecare vreun "misionar" care VINDE biblii...
Incearca sa citesti biblia si sa subliniezi frazele care crezi tu ca sunt suspecte sau exagerate...
Dupa ce citesti de vreo 3 ori, vei realiza ca 3 sferturi din carte-i subliniat...
Bafta happy

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi ai crescut și te-ai deșteptat, nu mai crezi nici în zâne, vârcolaci și alte creaturi.
Oricum, ce m-a făcut pe mine să nu mai cred, lipsa de dovezi în primul rând, în al doilea rând biblia care înafară să bage în cap niște reguli de bun simț populației e o fără pic de logică, iar în al treilea rând credincioșii în sine care sincer de multe ori mă enervează al culme, cu ritualurile lor, cum îți zic să faci aia sau cealaltă, cum îți bagă pe gât ce e bine și ce e rău.
Oricum ăstea 3 motive cred că sunt mai decât suficiente.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Se numeste maturizare, nu mai crezi in basme.
2.Mi-am dat seama la ora de religie cand era o lectie de vai domne', m-am documntat si am ajuns la concluzia ca nu exista.
3. Daca vorbeai cu el, ce iti spunea?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Evolutie.De la kinder nestiutor ai trecut la ateu. Pana la credincios autentic mai ai cam 10tone de mamaliga de mancat.Pardon 30, uitasem ca esti si blonda.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Ok,interesant.
In primul rand ai inceput sa gandesti,ai scos capul din pestera.
Religia nu este decat o mostenire lasata de parinti noua.
Eu am inceput sa nu mai cred in dumnezeu cand am inceput sa citesc, sa ma uit la documentare, sa ma informez.Am vazut multe exemple de evolutie,cum fiecare fiinta din generatie in generatie evolueaza altfel si am realizat ca dumnezeu este inventat de oameni,neputand in primii ani sa gaseasca o explicatie pentru foc,apa,fulger,nori,aer,fum, etc au gasit aceasta explicatie : dumnezeu.
Apoi pentru a fi sigur ca nu ma insel si ca poate am fost informat prost sau ca ceea ce am citit eu nu a fost decat o propaganda am citit biblia.
Biblia a fost cartea care mi-a deschis cel mai mult mintea, atunci am realizat din primele randuri ca dumnezeu nu exista si nu poate exista nimic.

| monstrulet a răspuns:

@Ax pacat ca Dzeu nu te ajuta si sa scrii romaneste

| Bogdanux a răspuns:

Sfat: nu te mai lasa influentata de toata lumea.Crezi ce simti, chiar daca e nimic laughing.

| Danutza27 a răspuns:

.Ma uitam si eu ieri la tv si printre picaturi vad comemorarea atentatelor de la 11 sept.Nu am de lucru si incep sa numar de cite ori a pomenit Obama numele lui Dumnezeu cel putin de 3 ori si ca un facut la sfirsit "Sa binecuvinteze Dumnezeu America".Zic stai ca asta o fi singurul crestin,ia sa vad ce zic si altii spre stupoarea mea toti pomeneau de Dumnezeu. Intrebare daca teribilistii nostri confrati non religiosi,satanisti, legiunea zdrentarosilor, si ce adunatura pestrita o mai fi pe aici, erau la comemorare ce faceau?

| venusdoom a răspuns:

Deci... sa o luam asa : exista si bine si rau. binele il poti vedea in toata creatia lui Dumnezeu ( dar lasa deoparte omul - bine ca la cat de uimitor e corpul uman NU poate fi vorba de o coincidenta faptul ca suntem asa intra pe adresa de mai jos.bine ca alea sunt doar cateva:D)
http://fatanevazutaalumii.blogspot.com/......a-ora.html
nu cred ca stiai, dar suntem mai usor influentati (noi oamenii) de lucrurile rele decat de cele bune.
iar chestiile astea rele sunt promovate prea mult la televizor. cred ca o parte de vina e a lui.
oricum eram si eu ca tine intr o vreme. ma rugam, mergeam la biserica, dar s a intamplat ceva. era un moment de confuzie in care am inceput sa ma intreb ce i cu mine sau ce caut pe Pamant( ma intrebam asta pentru ca sunt ceva mai diferita decat ceilalti), dar acum cred in existenta unui Creator si fiindca mai sunt si dovezi ale manifestarii pe Pamant ale lui Dumnezeu.de ce sa nu fie el Creatorul?
asa cum stii ca exista vatul, dar nu l poti vedea de fiecare data ( doar cand zboara frunzele) asa e si cu Dumnezu ( nu oricine are ocazia de a L vedea:) )

| bluebios a răspuns:

Felicitari pentru concluzia la care ai ajuns. Sunt extrem de multe lucruri care ma fac sa nu cred in Dumenezeu si nu am cum sa le scriu aici pe toate. Cateva dintre ele ar fi: lipsa oricarei dovezi stiintifice ca ar exista o fiinta superioara, sutele de contradictii din bilbie, lipsa de moralitate a invataturilor crestine si multe multe altele.

Pentru o lista completa de argumente impotriva religiilor iti recomand sa cistesti Richard Dawkins - The God Delusion ( http://books.google.com/......ttp?/books ). Este o carte scrisa de unul dintre cei mai de seama biologi ai zilelor noastre, care preda la universitati precum Berkeley, Oxford, University of California si cumprinde motivele lui pentru care nu crede in D-zeu.

Alte resurse interesante pe care poti sa le gasesti pe net ar fi bloguri ateiste cum ar fi:

http://www.tlp.ro/
http://dumnezero.blogspot.com/
http://farareligie.blogspot.com/
http://bombacuneuroni.wordpress.com/
http://adriansceptic.blogspot.com/
http://ateistul.com/
http://sclavii.blogspot.com/

Mai sunt si foarte multe canale pe youtube:

http://www.youtube.com/user/TheThinkingAtheist
http://www.youtube.com/user/richarddawkinsdotnet
http://www.youtube.com/user/DarkMatter2525
http://www.youtube.com/user/ZOMGitsCriss
http://www.youtube.com/user/Thunderf00t
http://www.youtube.com/user/AronRa
http://www.youtube.com/user/TheAmazingAtheist

| bluebios a răspuns:

@larix Dar in Mos Craciun mai crezi?

| wforweirdo a răspuns:

Vorbeai cu el? raised eyebrows
M-am uitat la tot felul de prostii gen Zeitgeist, pur şi simplu m-am gândit la toate "regulile" alea stupide, profesorul de religie de la şcoală nici măcar nu ştia să îmi răspundă la întrebări, plus că nu există dovezi clare. Iar creştinii ăia fanatici mă scot din sărite. Nu pot să spun că înainte eram "creştină" cu adevărat, pentru că niciodată nu am fost genul care să se spovedească, să mearga la biserică. rugaciunile le spuneam foarte rar şi prostii din astea.

| Ax a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu deoarece ma ajuta foarte mult si l-a concursuri. Atunci cand nu te ajuta nu inseamna ca nu exista ci te incearca sa vada daca mai crezi in el. Pe cei buni care se roaga la el tot timpul ii incearca mereu. Deci nu te indeparta de la credinta

| iflirius a răspuns:

Ax are dreptate, Dumnezeu nu exista doar ca sa ajute ci si ca sa incerce pe muritori. exista si cel rau, dar D-zeu e de 10000000000mai puternic.continua sa crezi in D-zeu!

| PrecioussGirl a răspuns:

De multe ori mi s-a intamplat sa ma rog si sa reusesc acel lucru.
se intampla si lucruri bune si rele insa din cand in cand mai ma si rog putin.
nu stau sa citesc biblie sau sa respect ce e acolo oh go on. sincer habar nu am despre ce se vorbeste acolo laughing doar ce am auzit asa putin de la altii.dar cineva trebuie sa fii creat aceste planete nu? nu stiu pur si simplu cred pentru ca asta simt. cred in suflete. cred in faptul ca dupa ce mori sufletul se duce undeva. unde nu stiu. o sa aflu si eu cand o sa fie momentul laughing. cred in faptul ca sufletul e etern iar trupul nu. asta simt. happy si din cate stiu eu ca sa ajungi sa comunici cu Dumnezeu iti trebuie extrem de multa credinta.happy ceea ce nu toata lumea are asa ceva. mai ales in ziua de azi. insa din cand in cand nu strica sa ma inchin si eu, sa mai aprind o lumanare etc. tongue repet: asta simt!