| Scotianca a întrebat:

V-ati intrebat vreodata daca religia ce o practicati se alineaza cu Scriptura si daca il multumeste pe Dumnezeu?

https://www.youtube.com/watch?v=C9EW3KeX1UE&t=3s&ab_chan nel=FaraCompromis

Răspuns Câştigător
| Rafayel a răspuns:

Religia Ortodoxa au zei fara numar!

10 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Ortodoxismul sa fie eretic? Imposibil!

Bine, in afara de divinizarea sfintilor, practica cu origini indoielnice.

Si icoanele, care sunt explicit interzise in Biblie in mai multe locuri.

Si adoptarea sarbatorilor pagane.

Si introducerea zeilor pagani sub forma de "sfinti" in religie.

Dar nu e eretic, stati voi linistiti. rolling on the floor

| Scotianca explică (pentru mODIN):

Exodul 20
4 Să nu-ţi faci vreun idol reprezentând vreun lucru de sus din cer, de jos de pe pământ sau din apele de sub pământ. 5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, fiindcă Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, Care pedepsesc copiii pentru nelegiuirea părinţilor lor, până la a treia sau a patra generaţie[a] a celor ce Mă urăsc 6 şi Îmi arăt îndurarea până la a mia generaţie a celor ce Mă iubesc şi împlinesc poruncile Mele.

Cum ziceam oameni care da sfaturi eronate altora si nu se documenteaza inainte sa dea sfaturi si trimit o groaza de oameni in iad comform religiei tale.

Cand te rogi la acele chipuri cioplite din biserica oare ce inseamna?

| EestiSodalane a răspuns:

Întotdeauna m-am întrebat! thinking De asta am și studiat temeinic atât religia mea cât și pe celelalte! day dreaming

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Nu prea mai convins...

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

De ce as vrea sa te conving pe tine de asta?

| Pocait01 a răspuns:

Dar tu te aliniezi cu Scriptura și Îl mulțumești pe Dumnezeu?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Pocait01):

Normal că nu. E agnostică laughing

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Eu nu cred in el sunt agnostica. Nu cred ca un zeu care are atata putere are nevoie de ceva de la o fiinta inferioara ca mine.
Nu cred intr-o carte scrisa de oameni care a fost creata dupa moartea lui Iisus si a ucenicilor sai. Nimeni nu stie cine a scris-o dar in nici un caz apostolii lui deoarece acestia erau morti de dinainte de a aparea Biblia.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Deci dacă nu te aliniezi cu Scriptura și nu Îl mulțumești pe Dumnezeu, de ce îi arăți cu degetul pe cei ce nu o fac?
Cum se numesc oamenii care îi critică pe alții pentru aceleași lipsuri pe care le au și ei? Retorică.

Nu trebuie să te pui în ipostaze patetice pentru a primi milă din partea altor persoane, în mod special nu pe internet... În comunitatea, familia, lui Hristos te primim și te iubim pentru că și El ne-a primit și ne iubește.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nu vad cu ce mas pune in ipostaze ''patetice'' doar pentru o intrebare sau o opinie care am pus-o din cauza ca exista multe contraziceri in religia voastra. Sunt fost Crestin stiu cu ce se mananca comunitatea vosatra si nu am nici cea mai mica intentie de a ma intoarce.