| AvalohAlyn a întrebat:

Vazusem mai demult niste mentionari la inceputul unei Biblii de tipul:atunci cand esti suparat citeste psalmul y si capitolele y,z din Biblie,cand esti fericit citeste y,z,h, cand esti bolnav citeste iar anumite pasaje etc
Puteti sa imi dati intreaga mentionare de acest fel adica toate starile si respectiv ce pasaje din Biblie trebuie sa citesti cand ai starile mentionate. Sper ca ati inteles putin ce am vrut sa zic.
V-as fi recunoscator.Multumesc

Răspuns Câştigător
| sebi333 a răspuns:

8. Eşti trist? Ioan 14 Eşti batjocorit? Ai duşmani? Psalmi 27, 1-3 Ai remuşcări? Psalmi 51, 3-19 Cauţi bunăstarea materială? Eşti stresat din cauza banilor? Matei 6, 19-21, 24-34 Eşti în primejdie? Ţi-e frică? Psalmi 91, 3-7, 11
9. Îl simţi departe pe Domnul? Psalmi 63 Credinţa-ţi scade şi aştepţi confirmări? Ep. către evrei 11 Eşti singur şi te cuprinde groaza? Psalmi 23 Eşti supărat sau jignit? Vrei să fii iubit? 1 Corinteni 13 Ai vrea să cunoşti tainele iubirii? Col 3, 9-17
10. Eşti ispitit? Eşti singur? Romani 8, 31-39.
11. Eşti obosit şi epuizat? Vrei odihnă? Matei 11, 28-30
12. Ai dubii în privinţa Atotputernicului? Psalmi 90

| AvalohAlyn explică (pentru sebi333):

Multumesc.dar parca era mai lung...sau doar atat? Multumesc.

| sebi333 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sunt si mai lungi, dar doar asta l-am gasit