| Moisie a întrebat:

Vedem ca toti crestinii se cred niste "oi din turma Domnului"!
Intrebare:
Scopul religiei crestine este cumva OVINIZAREA oamenilor?
Daca este asa, vi se pare ca este bine si corect sa urmati o cale care duce catre decaderea de la starea umana la cea de ovina?
Vreti sa traiti ca oamenii in conditii decente specifice civilizatiei umane, sau vreti sa va traiti viata ca oile in saivane si sa pasteti ierburi printre spini?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Asta e intrebarea saptamanii. Sau de ce vor crestinii sa fie oi? Unii viseaza sa fie lupi, altii vulturi. Ei prefera sa fie jupuiti si papati de marele si raul lup happy

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Asta nu înseamnă că de acum creștinii se cred oi și că o să trăiască ca acestea.
Oaia este un animal inferior omului(d.p.d.v. al rațiunii și faptul că are nevoie de om, fiind animal domestic), omul este inferior Creatorului, în religia creștină acesta fiind Dumnezeu (omul are nevoie de Dumnezeu)
Deci omul este comparat cu o oaie, deoarece pe lângă Dumnezeu omul este inferioară precum o oaie.
SENS FIGURAT

| Moisie explică (pentru zurick):

Daca lucrurile s-ar fi rezumat la sensul metaforic, as fi acceptat punctul tau de vedere.
Problema este ca li se cere crestinilor sa se comporte in viata, adica la modul real si nu metaforic, ca niste oi smerite dintr-o turma. si nu ca personalitati distincte si proeminente.
Daca biserica crestina ar fi fost mai rationala, si-ar fi dat seama ca oamenii sunt si ei la randul lor niste Creatori... ca Dumnezeu, doar ca la alta scara mai mica, fapt pe care l-a afirmat si Dumnezeu cand a recunoscut ca oamenii au devenit ca El.
Asa ca statul de oaie nu se potriveste cu statul de creator, asa ca metafora nu era bine aleasa, iar faptul ca Statutul de creator nu este compatibil cu cel de oaie smerita din turma de oi proaste, dovedeste faptul ca biserica a fost si va ramane certata cu rationalitatea, dar buna sora cu minciuna, prostia si sarlatania!

| HowdidIgethere a răspuns:

Poate decapralizare era mai corect.

| puscahoreangaion a răspuns:

Dumnezeu ne este tuturora superior!
faptul ca el este pastorul nostru inseamna ca el stie tot ce se intampl cu noi! el ne arata totdeauna calea adevarului! omul ca ffinta este inferior ca o oaie in sensul ca el fara dumnezeu nici n-ar fi existat! de exemplu tu poti sa traiesti toata viata in intuneric si sa mergi ca orbi? gandeste-te la asta! bafta

| Moisie explică (pentru puscahoreangaion):

"ne este"?
Tu ca si crestin i-l ai ca Dumnezeu pe "dumnezeul" veacului acesta, si ala eventual iti este superior tie.
Mie in niciun caz, pentru ca eu nu ma inchin lui Lucifer numindu-l Dumnezeu!
Gandeste-te tu mai bine, ca religia crestina iti cere sa calci in picioare Legea lui Dumnezeu, si pentru asta Dumnezeu NU te va ierta, si stii ca odata va urma Judecata de Apoi cand vei plati amarnic ratacirea asta!
Bafta si tie!

Răspuns utilizator avertizat