| Moisie a întrebat:

Vi se pare miraculos faptul ca arheologi descopera astazi orase si locuri pomenite in Biblie?
Sau vi se pare ca este un lucru normal STIIND ca Biblia a fost scrisa de rabinii evrei care au fost martori la evenimente istorice, si au incercat sa tina o cronica istorica a poporului evreu?
Faptul ca Grigore Ureche a tinut cronica numita Letopisetul Tarii Moldovei, nu il considerati ca fiind o tot minune Dumnezeiasca ca Biblia?
De ce? ...pentru ca si el a fost inspirat tot de Dumnezeul numit Realitate, exact ca si Dumnezeul rabinilor evrei care au scris Biblia?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Cateodata pana si orbul mai nimereste Braila. Ideea e ca pe alocuri bibliile povestesc si fapte istorice si vorbesc de locuri reale. Cel mai adesea, povestirile sunt infrumusetate, mitologizate, transformandu-se in pilde, alegorii, mituri.
Multa lume nu intelege cand au fost scrise BIBLIILE si, mai ales, de catre cine. Majoritatea nici macar nu cunosc ca a fost tradusa in trei limbi si a ajuns o mare varza. Nu cunosc nici apocrifele, nici limbile respective, nici istoria bisericii. Si mai au pretentia sa spuna ca este inspirata de Dumnezeu. Daca erau arse de comunisti toate exemplarele cred ca era cel mai bun lucru din lume. Cartea asta a adus prea multe razboaie, prea multa frustrare, ura si discriminare. Si va fi din ce in ce mai rau.
De ce nu consideram la fel de adevarate si Enuma Elish, Popol Vuh sau alte carti sfinte scrise de insusi Buddha, Confucius, Lao Zi? Macar acelea sunt autentice. De ce nu credem in Povestile lui Petre Ispirescu sau in Zamolxes. Religia innebuneste lumea asta.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"But the archaeological record has not been friendly for one vital issue, Israel’s origins: the period of slavery in Egypt, the mass departure of Israelite slaves from Egypt, and the violent conquest of the land of Canaan by the Israelites. The strong consensus is that there is at best sparse indirect evidence for these biblical episodes, and for the conquest there is considerable evidence against it."
—Peter Enns

http://www.patheos.com/......holarship/

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu e nimic miraculos in asta.Nu e nici o dovada ca undeva prin Turcia de azi ar fi arca lui Noe. Nu s-a gasit Graalul. Nu s-a gasit orasul unde locuia fata care era in vorba cu Solomon.Nu e sigura nici locatia Gomora.Etc. A trecut prea mult timp.Nici camasa lui Christos sau Crucea pe care a fost rastignit. Nu asta imi pare insa important.La Crestinism.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Pentru crestini importanta este Biblia, iar eu ti-am explicat ca Biblia este scrisa de RABINII evrei, care erau si cronicarii evenimentelor istorice pe care le-au trait si apoi povestit, asa cum le convenea mai bine lor.
Important este sa intelegi din ce cauza unele locuri mentionate in Biblie sunt regasite prin sapaturile arheologilor.
La fel de important pentru tine ca si crestin este sa intelegi ca Biblia a fost FURATA si interpretata in mod mincinos de impostorii care au FURAT-o, si mai ales sa intelegi ca IMPOSTORII care au furat-o te indeamna pe o cale gresita care iti cere sa incalci Legea lui Dumnezeu, si astfel sufletul si viata ta se vor risipi doar pentru ca acesti impostori din biserici sa te poata jupui de parale!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ca sunt evrei sau musulmai, ma lasa rece pe mine ca roman! Dar daca fac ceva folositor? Atunci imi place.Chiar imi place!@De aici s-au inspirat românii!
Targovetul cu mere
Într-o dimineaţă, stăpânitorul unei cetăţi, fu trezit
de nişte strigăte care se auzeau din piaţă:
"Hai la mere! Mere dulci cum n-aţi mai gustat!".

Ridicându-se indispus din pat şi privind pe fereastră,
văzu un târgoveţ ce vindea, într-adevăr, mere,
înconjurat de o mulţime de muşterii.

"Trebuie să fie tare bune merele alea", îşi spuse mai-marele cetăţii
şi, făcându-i-se poftă, îl chemă pe primul său sfetnic şi îi porunci:
"Ia cinci galbeni şi mergi în piaţă să cumperi mere de la târgoveţul acela".

Primul sfetnic îl chemă pe paharnic şi îi spuse:
"Uite patru galbeni, du-te şi cumpără mere".

Paharnicul se adresă, la rândul său, stolnicului:
"Poftim trei galbeni, de care să cumperi mere de la târgoveţul acela".

Stolnicul îl chemă pe primul străjer îi dădu doi galbeni şi îl trimise în piaţă.

Acesta dădu un galben unui străjer din subordine,
iar acela se duse la târgoveţ şi îi luă la rost:
"Hei, ce tot strigi aşa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetăţii,
iar drept pedeapsă mi-a poruncit să-ţi confisc căruţa asta cu mere".

Zis şi făcut.

Întors la şeful său, străjerul se lăudă:
"Am făcut un târg nemaipomenit.
Cu un galben am cumpărat o jumătate din căruţa cu mere a tărgoveţului".

Primul străjer merse la stolnic:
"M-am târguit şi, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat
am reuşit să cumpăr un sac cu mere!".

Stolnicul - repede la paharnic:
"Cu trei galbeni am luat o tolbă întreagă cu mere".

Paharnicul dosi jumătate din cantitate şi apoi merse la primul sfetnic:
"Iată, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumătate de tolbă cu mere".

Iar primul sfetnic se înfăţişă dinaintea stăpînitorului cetăţii şi glăsui:
"Măria ta, iată, am îndeplinit porunca.
Numai că de acei cinci galbeni n-am reuşit să târguiesc decât cinci mere".
Mai-marele cetăţii, muşcă dintr-un măr şi cugetă:
"Hmmm. Cinci mere pentru cinci galbeni. scump, foarte scump!
Şi, cu toate acestea, târgoveţul acela, avea o mulţime de cumpărători.
Înseamnă că lumea o duce bine, are bani.
Ia să măresc eu birurile!"

| NswSzk3z a răspuns:

Eu stiu ca biblia a fost scrisa de apostoli Domnului Iisus Hristos.Si poate Dumnezeu ne arata toate acestea pentru a ne intari credinta in el

| Moisie explică (pentru NswSzk3z):

Daca crezi ca stii asta ...atunci Stii gresit!
Biblia nu a fost scrisa de apostolii lui Isus si nici macar NT care a fost scris de niste Evanghelisti care NU l-au cunoscut niciodata pe Isus.
Ba din contra falsul apostol Pavel a scos din Biblie Evanghelia lui Petru, adica a acelui Petru caruia Isus i-a lasat mostenirea sa, si asta este Diabolic!
Uite aici vezi cum Isus i-a lasat mostenirea sa lui Petru:
"Fericit esti Simioane fiul lui Iona caci tie îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri"
si
In Biblie la Galateni 2.7 ai dovada cum sarlatanul apostol Pavel, a scos din Biblie evanghelia lui Petru, adica a singurului apostol caruia Isus i-a lasat mostenirea sa!