| Mihai_Gavrila_1991 a întrebat:

Vis cu satana

Acum o luna l-am visat pe satana (eu sunt crestin ortodox), in acea zi in care l-am visat eram foarte bolnav... nu-mi mai revenisem din boala, cred ca 5-6 luni am fost bolnav (stiu,e mult timp),si intr-o zi cand auzisem de exorcizare,l-am am visat,eram parca in trupul mamei mele (eram ca atunci cand paralizezi in somn,doar ca era trpul mamei mele) si cand m-am uitat la ea am spus ca nu e nevoie de exorcizare si atunci am vazut un,,x" pe usa apoi am venit cel rau la mine si straduinduma am iesit de acolo,apoi m-am trezit,dar m-am culcat la loc fara sa mai spun rugaciunea,din nou,la fel doar ca eram in trupul meu (paralizie in somn) si cel rau a incercat sa ma atace si am iesit foarte repede din vis,apoi cand m-am trezit m-am rugat la MAICA DOMNULUI la SFANTA TRAIME si la INGER,apoi nu am mai avut cosmar,dar visul a fost legat de ingerul meu rau,am vazut atunci cand venea acasa (in acea zi cand am avut visul veneam cu un taxi acasa) si am vazut cand eram in taxi si eram cu ingerul rau,apoi am visat ca era un test de la ANA PREDA (nu o cunosc,am vorbit odata cu cineva pe numa ANA PREDA pe o retea de socializare, dar nu am vazut in fata) dupa care m-am trezit, to in acea zi 9inainte de aceste vise,la pranz,ma culcasem) am visat-o pe MAICA DOMNULUI cum ma ducea la icoana ei (eu aveam o icoana cu MAICA DOMNULUI) si era infipt cu un cui o bucata de panza neagra,si a zis,,-Vai! Cate dracovenii!",eu nu dracui,dar la mine in casa sta cineva care dracuie,i-am mai spus si eu sa inceteze din dracuit,ca probabil de asta am avut aceste vise,dar din cate stiu eu,,dracovenii" inseamna prostii,adica pacate,mai recent (acum cateva zile) am avut un vis in care un diavol a venit la mine in casa deorece nu mai facusem de mult festanii,trebuie sa mai fac si niste festanii,nu am mai facut de opt ani, trebuie sa ma si spovedesc ( vara trecut m-am spovedit, dar am spus doar 2-3 pacate fiindca pe restul le-am uitat,data vitoare imi fac o lista si o iau cu mine big grin),si cred ca tot in aceasta vara o sa ma spovedesc.

Acum ca sa se inteleaga mai clar, cand paralizam in somn nu paralizam in realiate, doar in vis nu puteam sa ma misc.
Voi ce zice-ti?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie sa fi fost un vis tare extenuant pentru tine.Dar iti spun ca nu exista Satana.E doar o inventie. Exista in schimb, Dumnezeu.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Satana este o inventie si dzeu este real? hai ca esti tare de tot.parca satana era mana dreapta a lui dzeu nu? acum deja e trecut pe linie moarta e doar asa inventie?

| sublime89 a răspuns:

Asta se intampla cand amestecam credintele fanatice religioase cu probleme precum paralizia in somn.

| Mayar a răspuns:

Un numar mai restrans de oameni experimenteaza paralizia in timpul sau chiar dupa trezire. Acestea deseori sunt insotite de halucinatii. Dar cand halucinatiile sunt astfel de intunecate, esti indreptatit sa iti pui unele semne de intrebare.
In fiecare an in jurul anului nou sunt dfintite locuintele crestinilor. A ta locuinta nu a fost sfintita? Trebuie, in fiecare an.
Cu cat avem mai multe pacate, cu atat suntem o prada mai usoara pentru cel rau, caci ele ne departeaza de Dumnezeu. Deci iti recomand sa te spovedesti. De asemenea, asa cum te speli pe dinti, te imbraci in pijamale, asa iti faci si program de rugaciune. Cand visezi urat, tu esti stapanul visului tau - spune o rugaciune in vis si totul va fi bine. Probabil ca ai asemenea vise pentru ca te simtu mai indepartat de Dumnezeu intr-o oarecare masura. Foarte bine ca esti capabil sa si constientizezi acest lucru. Roaga-te, spovedeste-te, sfinteste casa, du haine la dar si poti chiar sa tii post in zilele de miercuri si vineri.
Ai grija de tine.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este vorba doar despre programare mentala.
Ai in cap ingeri si demoni asta visezi.
Religiile care nu cred in existenta demonilor nu au probleme cu ei si nu ii viseaza.
Evreii nu cred in existenta demonilor.
Iisus era evreu si a murit tot evreu.
Crestinii aveau nevoie de un Bau-Bau ca sa sperie credinciosii si l-au inventat ad-hoc.
Satana in Tanach are alt sens, rolul acestuia putand fi luat de oricine.

| godless1859 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Imi place de tine foarte tare explicatia,

| AndyAndrei77 a răspuns:

Numai te droga.

| Nyku7877 a răspuns:

Uite cum sta treaba eu crred ca satan a venit in vis la tine ca tu sa i te predai lui ai inteles?