| fllu07 a întrebat:

Vizionati va rog cu atentie videoclipul asta:

http://www.jw.org/......g-program/

care religie mai este recunoscuta ca avand atatie membrii in toate 99% din tarile globului, care religie mai ofera gratuit un studiu biblic la domiciliu, la ora si ziua potrivite pentru cel ce solicita un stiudiu, si care religie mai este cunoscuta pentru programul de instruire interminabil, decat Martorii lui Iehova?
se vede clar, ca Iehova adevaratul Dumnezeu binecuvanteaza lucrearea acestor oameni.
cei care va doare adevarul, va rog nu comentati.
si daca doriti melodia care o canta copii, fie negativ, fie cu versuri in romana scrieti-mi in privat!

41 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/......lui_Iehova
http://www.youtube.com/watch?v=OYkzVq8zFyg
ADEVARUL DESPRE MARTORII LUI IEHOVA PARTEA 1
http://www.youtube.com/watch?v=nd3tzriuxv4&feature=relmfu
adevarul despre martorii lui iehova partea 2
http://www.youtube.com/watch?v=qp1G9ou2EjI&feature=related
Minciunile Martorilor lui Iehova - Franz 1975
etc.

| Bogdan_9316 a răspuns (pentru MMihai):

Ca sa va lamuresc mai clar cititi :

CE ÎNTREBARE îi pui de obicei unei persoane pe care o întâlneşti pentru prima dată? — O întrebi cum se numeşte, nu-i aşa? Toţi avem un nume. Dumnezeu i-a pus primului om de pe pământ numele Adam. Soţia lui Adam se numea Eva.
Dar nu numai oamenii au nume. Gândeşte-te şi la alte lucruri care au nume. De exemplu, când cineva îţi oferă o păpuşă sau un animal de casă, îi pui un nume, nu-i aşa? — Într-adevăr, este foarte important să avem un nume.
Priveşte noaptea cerul înstelat! Crezi că stelele au nume? — Da, Dumnezeu i-a pus nume fiecărei stele. Biblia ne spune: „El socoteşte numărul stelelor şi le dă nume la toate". — Psalmul 147:4.
Cine crezi că este cea mai importantă persoană din univers? — Dumnezeu. Crezi că el are un nume? — Isus a arătat că Dumnezeu are un nume. Odată, Isus i-a spus lui Dumnezeu într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău discipolilor mei" (Ioan 17:26). Ştii care este numele lui Dumnezeu? — Dumnezeu însuşi ne-a dezvăluit numele său. Iată ce spune el: „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu". Prin urmare, numele lui Dumnezeu este IEHOVA. — Isaia 42:8, NW.
Ce simţi când alţi oameni îşi amintesc numele tău? — Eşti fericit, nu-i aşa? — Şi Iehova vrea ca oamenii să-i cunoască numele. De aceea trebuie să folosim numele „Iehova" atunci când vorbim despre Dumnezeu. Marele Învăţător a folosit numele lui Dumnezeu, Iehova, când le vorbea oamenilor. Cu o anumită ocazie, Isus a spus: „Să-l iubeşti pe Iehova Dumnezeul tău cu toată inima ta". — Marcu 12:30.
Isus ştia că numele „Iehova" este un nume foarte important. De aceea, el i-a învăţat pe discipolii săi să folosească numele lui Dumnezeu. El i-a învăţat chiar să i se adreseze pe nume lui Dumnezeu în rugăciunile lor. Isus ştia că Dumnezeu vrea ca toţi oamenii să-i cunoască numele.
Cu mult timp în urmă, Dumnezeu i-a spus unui bărbat pe nume Moise cât de important este numele său. El era unul dintre fiii lui Israel. Fiii lui Israel, sau israeliţii, locuiau într-o ţară străină numită Egipt. Locuitorii acelei ţări se numeau egipteni. Ei i-au făcut sclavi pe israeliţi şi se purtau foarte urât cu ei. Când a crescut, Moise a încercat să ajute un om din poporul său. Lucrul acesta l-a înfuriat pe Faraon, regele Egiptului. El a vrut chiar să-l omoare pe Moise. De aceea, Moise a fugit din Egipt.
Moise a mers într-o altă ţară, în Madian. Acolo s-a căsătorit şi a întemeiat o familie. El era păstor. Într-o zi, în timp ce-şi păştea oile în apropierea unui munte, Moise a văzut ceva uimitor. Un tufiş de mărăcini ardea fără să se mistuie. Moise s-a apropiat pentru a vedea mai bine despre ce era vorba.
Ştii ce s-a întâmplat atunci? — Din mijlocul tufişului în flăcări s-a auzit o voce: „Moise! Moise!" Cine-l striga pe Moise? — Chiar Dumnezeu. El dorea să-i încredinţeze lui Moise multe responsabilităţi. Iată ce i-a spus Dumnezeu: „Vino şi te voi trimite la Faraon, regele Egiptului, iar tu îmi vei scoate poporul, pe fiii lui Israel, din Egipt". Dumnezeu i-a promis lui Moise că-l va ajuta.
Însă Moise i-a spus lui Dumnezeu: „Când voi merge în Egipt la fiii lui Israel şi le voi spune că Dumnezeu m-a trimis, ce-am să le răspund dacă ei mă întreabă: «Care este numele său?»" Dumnezeu i-a zis lui Moise să le spună fiilor lui Israel următoarele: „Iehova m-a trimis la voi. Iehova este numele meu pentru totdeauna" (Exodul 3:1–15). Aceasta arată că Dumnezeu dorea să-şi păstreze numele. El nu şi-l va schimba niciodată. Dumnezeu dorea să fie cunoscut sub numele de Iehova pentru totdeauna.
Când Moise s-a întors în Egipt, egiptenii au crezut că Iehova nu este decât un neînsemnat zeu al israeliţilor. Ei n-au crezut că El este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova i-a spus regelui Egiptului: „Îmi voi face cunoscut numele pe tot pământul" (Exodul 9:16). Iehova şi-a făcut într-adevăr cunoscut numele. Ştii cum? —
El i-a cerut lui Moise să scoată poporul Israel din Egipt. Când au ajuns la Marea Roşie, Iehova a secat apa mării pe o porţiune îngustă deschizând un drum înaintea israeliţilor. Astfel ei au trecut în siguranţă pe celălalt mal. Însă, când Faraon şi toată armata lui s-au năpustit în albia secată a mării, apele, care fuseseră ţinute de-o parte şi de alta, au căzut peste egipteni, ucigându-i pe toţi.
Imediat vestea despre miracolul pe care-l făcuse Iehova la Marea Roşie s-a dus pe tot pământul. De unde ştim acest lucru? — După 40 de ani de la acest eveniment, israeliţii au intrat în Canaan, ţara pe care Iehova promisese că le-o va da. Acolo, o tânără pe nume Rahav a vorbit cu doi israeliţi, spunându-le: „Am auzit cum, la ieşirea voastră din Egipt, [Iehova] a secat înaintea voastră apele Mării Roşii". — Iosua 2:10.
Mulţi oameni de astăzi se comportă exact ca egiptenii de atunci. Ei nu cred că Iehova este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova vrea ca poporul său să le vorbească altora despre El. Acelaşi lucru a făcut şi Isus. Spre sfârşitul vieţii sale pământeşti, el i-a spus lui Iehova într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău". — Ioan 17:26.
Vrei să fii şi tu ca Isus? Atunci spune-le şi altora că numele lui Dumnezeu este Iehova. S-ar putea să observi că mulţi oameni nu ştiu care este numele lui Dumnezeu. De aceea e bine să le arăţi ce scrie în Biblie, în Psalmul 83:18. Să luăm Biblia chiar acum şi să căutăm împreună acest verset. Aici se spune: „Ca să ştie că numai Tu, al cărui Nume este [Iehova], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!"
Ce aflăm din acest verset? — Că Iehova este cel mai important nume din univers. Este numele Dumnezeului Atotputernic, care e Tatăl lui Isus şi Cel ce a făcut toate lucrurile. Şi aminteşte-ţi că Isus a spus să-l iubim pe Iehova Dumnezeu cu toată inima noastră. Tu îl iubeşti pe Iehova? —
Cum putem dovedi că-l iubim pe Iehova? — În primul rând, cunoscându-l mai bine, ca pe un Prieten. Apoi spunându-le oamenilor care este numele Său. Le putem arăta chiar în Biblie că numele lui Dumnezeu este Iehova. Le putem vorbi şi despre minunatele lucrări de creaţie ale lui Iehova, precum şi despre actele sale de bunătate. Lucrul acesta îl bucură foarte mult pe Iehova, pentru că el vrea ca oamenii să-l cunoască. Şi noi putem să le vorbim altora despre numele său, nu-i aşa? —
Dar nu toţi vor să ne asculte când le vorbim despre Iehova. Mulţi oameni n-au vrut să asculte nici când Isus, Marele Învăţător, a vorbit despre El. Dar atitudinea lor nu l-a împiedicat pe Isus să le vorbească despre Iehova.
Să fim şi noi ca Isus! Să continuăm să vorbim despre Iehova! Dacă vom face aşa, Iehova Dumnezeu va fi mulţumit de noi deoarece dovedim că-i iubim numele.
Să mai citim împreună câteva versete din Biblie, care arată cât de important este numele lui Dumnezeu: Isaia

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Ma rezum la un cuvant: MINCIUNI!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru MMihai):

Te-ai chinuit mult să cauţi link-urile astea sau te-au căutat ele pe tine?

Îi numiţi pe Martori criminali pentru simplu fapt că respectă o poruncă :
Faptele 15:28, 29:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=15
Interesant arată ca să ne abţinem şi de la "sânge".

Si de unde ştii tu că din moment ce iei sânge vei şi trăi! Documentează-te de unde provine întâi sângele şi apoi vorbeşte!
Şi ce tare îmi place de voi, la maxim! vorbiţi de alţi dar nu trageţi o privire şi la voi... minunat!
Spuneţi că Martori sunt criminali dar voi nu vedeţi câţi copii sunt avortaţi pe zi de către cei care au ştiu să-i facă dar de crescut " lasă mai bine la gunoi".
Şi ştii ce e perfect? Ca apoi se duc la biserică, pun 20 de lumânări şi vezi Doamne! Dumnezeu i-a iertat!
Asta se învaţă mai nou în biserică?

| MMihai a răspuns:

Vezi cine sunt
Martorii lui Iehova -refuzul transfuziei de sange a ucis un om.-http://www.youtube.com/watch?
v=3Oi587xSlDQ&feature=related

Martorii lui Iehova din România sunt niște idioți înapoiați, iar această sectă mizerabilă, ar trebui interzisă în toată lumea.

Ce poate fi mai rău decât refuzul asistenței medicale?

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Numa daca te intereseaza, faptul de a refuza transuzia de sange, nu inseamna a refuza asistenta sanitara. a refuza transuzia de sange inseamna a respinge cel mai prost tratament care exista. si normal daca accepti transfuzia, mergi la operatie, si taie doctorul in tine ca in porc, apoi baga 2 pungi de sange, si gata. in speranta ca te vei face bine. tu stii de la cine vine sangele ala? tu, ce garatie ai ca daca accepti transfuzia de sange, vei trai? daca faci hepatita c? stii care sunt riscurile transfuziei?
si mai mult, datorita martorilor care refuza transfuzia de sange, in intreaga lume sunt peste 100.000 de doctori chirurgi care le apreciaza punctul de vedere, si sunt de acord ca transfuzia nu este cel mai bun tratament, mai mult sunt dispusi sa ii opereze, fara sange. sa nu crezi ca martorii refuza sangele si gata, sunt lasati de izbleiste, nu, in caz de accident, sau o interventie, martorii au comitete care cu asta se ocupa, cauta doctori care sa fie dispusi sa ii oprereze pe martori, astfel ca in caz de urgenta stiu unde sa apelezi. nu esti abandonat in spital. prin urmare, martorii aleg CEL MAI BUN tretament existent, iar parerea specialistilor, este ca nu sangele este cel mai bun tratament. ce scrie acolo unde ai citit tu, sunt minciuni ca sa ii discrediteze pe martori, dar totusi, lucrarea lor merge inainte. si, daca te intereseaza sunt tari in lume unde martorii sunt interzisi: rusia, eritreea, coreea de sud, armenia, in franta au probleme, si mai sunt, totusi, nimeni nu ii poate opri. de ce? te-ai intrebat? si mai presus de toate martorii asculta de porunca lui dumnezeu, chiar cu pretul vietii. dar pentru tine ii zero, nu crezi in dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Vezi ca nu ii bin link-ul.
mai dal odata, sa vad ce minciuni se mai spune despre martori.

| MMihai a răspuns (pentru fllu07):

Ai un dar teribil, de a amplasa carul în fața boilor, și apoi să te întrebi de ce nu merge treaba.
Eu am peste 50 de ani, dar cu argumente de astea aiurea / copilărești, te poți duce poate, la un copil, dar nu la un adult, care a făcut un liceu și o facultate și care are și o experiență de viață, suficient de mare.

Prin transfuzii de sânge insuficient verificat, se pot transmite diverse boli == soluția corectă, este verificarea foarte atentă a sângelui utilizat la transfuzii și nu refuzul transfuziilor de sânge.
Se poate face o listă cu 5 maxim 10 boli și donatorii potențiali de sânge, să fie verificați că nu au nici o boală de pe lista respectivă, și numai după asta să li se ia sânge pentru transfuzii.
Deci folosești sânge, numai de la donatori care nu au bolile respective.
Cei găsiți cu diverse boli, vor fi informați și li se va zice băi ai boala cutare trebuie să te tratezi.
Pentru a găsi soluția corectă, trebuie să ai un creier care să funcționeze corect și să ai și ceva mai multă carte.
( Mai este și o afacere, despre care cred că este patronată și de șefii din SUA, ai martorilor lui Iehova, că industria chimico -farmaceutică, vrea să vândă foarte scump, niște chimicale fără nici o valoare medicală, numite substituenți artificiali de sânge. )

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Bai tatic. daca nu iti face placere nu mai comenta la intrebarile care le pun eu. ai niste aberatii in cap... sa ma scuzi ca nu respect varsta, dar nu imi pot da seama de ce crezi ca le stii tu pe toate. de unde le-ai citit?
chiar asa esti de versat? pai fa lumea mai buna daca le stii pe toate, oricum in Dumnezeu nu crezi, esti exemplul perfect de om trufas, care se crede buricul pamantului, un soi de faraon, asemenea aluia de mergea moise si ii transmitea judecatile lui dumnezeu, si se incapata sa creada ce vrea el, si sa lupte impotriva lui dumnezeu, si-a platit cu viata. dada cartea de caare ziceai ca ii de 2 bani, sau cam asa ceva, exodul, acolo scrie. nu stiu de ce am impresia ca vei pati la fel. ceva imi spune asta.
vezi, ca multa instruire nu iti ajuta la nimic, decat la mandrie ingamfare, trufie.

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Chiar nu mam putut rabda. din pat mam ridica si am venit sa iti scriu. de unde ai scos dobitocia asta?

"Mai este și o afacere, despre care cred că este patronată și de șefii din SUA, ai martorilor lui Iehova, că industria chimico -farmaceutică, vrea să vândă foarte scump, niște chimicale fără nici o valoare medicală, numite substituenți artificiali de sânge."

vezi? si multe si proaste. mai informeaza-te mai atotstiutorule care ai replica la toate de pe wikipedia si youtube.
de eritropoietina ai auzit? mai cultiva-te, da repede pe wiki, sau, nu mai da, iti dau eu mura=n gura:
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/eritropoietina_3362
auzi, soltii inventate de sefii martorilor sa le vanda scump. nu mai vorbi cu mintea goala data viitoare.
a si inca ceva, uite cateva idei de pun site de credibilitate nationala: siteul ministerului sanatatii. sa vezi ce spun chiar doctorii despre transfuzia de sange, si dupa mai vorbim, si daca doamne fereste vei avea nevoie de sange (sa nu crezi ca iti doresc) sa accepti trasfuzia. ok? poate procopsesti si virusul HIV/SIDA sau vreo hepatita, sau sifilis. sa vez ce fain ii :))
ia si te cultiva de ce martorii refuza transfuzia: http://www.ms.gov.md/_files/8244-Ghid%2520hemotransfuzie%25202011.pdf
uite-te la pag 9 la subtitlul: Metodele de alternativă a transfuziei sîngelui şi componentelor sanguine. citeste paragraful ala, sau cat vrei. apoi, acepta transuzia.

| fllu07 explică (pentru fllu07):

Continuare, tot pentru tine mmihai.

Potrivit manualului Modern Blood Banking and Transfusion Practices, de dr. Denise Harmening, „la un pacient care a devenit sensibil în urma unei transfuzii, a unei sarcini sau a unui transplant" poate apărea „o reacţie hemolitică post-transfuzională". În astfel de situaţii, anticorpii care fac ca organismul bolnavului să respingă transfuzia „nu pot fi detectaţi cu ajutorul metodelor pretransfuzionale standard". Conform lucrării Dailey’s Notes on Blood, hemoliza „poate fi declanşată chiar şi când se administrează o cantitate mică de sânge... incompatibil. Când se produce blocajul renal, încetul cu încetul bolnavul e intoxicat deoarece rinichii nu mai pot înlătura impurităţile din sânge".

Iată ce se afirma în revista Journal of Clinical Oncology din august 1988: „Perspectivele de însănătoşire ale pacienţilor cărora li se administrează perioperator sânge sunt mult mai slabe decât ale pacienţilor operaţi de cancer fără transfuzie perioperatorie".

observa din ce surse te-am informat eu si cu ce mizerii de informatii ai enit tu.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru MMihai):

Pai sa-ti explic cum e treaba cu durata ``verificarilor foarte atente ``asupra transfuzilor:
pai in primul rand-`` face o listă cu 5 maxim 10 boli`` dureaza minim o saptamana
in al doilea rand-``donatorii potențiali de sânge`` o alta saptamana-pentru a fi cautati.
in al treilea rand-``să fie verificați că nu au nici o boală de pe lista respectivă``inca o saptamana.
in al patrulea rand-``Cei găsiți cu diverse boli, vor fi informați și li se va zice băi ai boala cutare trebuie să te tratezi``-cateva zile
in al cincilea rand-``să li se ia sânge pentru transfuzii``o alta saptamana.
+ alte proceduri- si uite asa trece timpul si omul bolnav a murit demult wave

| OOOLEOOO a răspuns:

Adevarul nu consta in a se dovedi pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata energie si pasiune consumate pentru a dovedi, ce? Fiecare parte va arogati adevarul folosind aceleasi texte, pe care le rastalmaciti in fel si chip.Sunteti ca o placa de gramofon, care odata imprimata spune acelasi lucru, pana se uzeaza sau este sparta.Toate astea au un singur motiv:sa va convingeti ca dupa moarte, intr-un fel sau altul (functie de religie sau secta), veti fii vesnici.Sunteti,in realita, niste lasi fata de voi insiva, neadmitand ca nimic, absolut nimic nu este vesnic.Cand stiinta va dezlega toate tainele acestui organ numit creier, atunci poate se va putea sti ce gena va determina sa va comportati astfel si de ce a fost ea necesara in procesul evolutiei, pentru supravetuirea speciei.Pana atunci,voi cei de acum, va veti pierde o mare parte din timp si energie, certandu-va si crezand in himere care, snteti voi convinsi, va asigura nemurirea.Viata este scurta si tebuie traita din plin si nu transformata in "liniuta " dintre data nasterii si data mortii.

| rocco09 a răspuns:

Aproape m-a convins dragostea cu care iti expui argumentele, cred ca o sa ma convertesc la martori, doar ca nu-mi prea convine sa traiesc vesnic pe pamant, dar trec pestelaughing

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Anume, ce nu-ti convine?
faptul ca explic asa dur? ai vrea sa zic ca toti celiati, cuvinte care gadila urechea? care te fac sa te simti bine?

| rocco09 a răspuns (pentru fllu07):

Sa inteleg ca explici dur si cu dragoste, am inteles! Eram confuz. Ma fac martor!

| yoo23 a răspuns:

Religia adevarata? Toate religiile care cred intr-o divinitate creatoare sunt bune. Daca te rogi la Dumnezeu, faci fapte bune, ii ajuti pe ceilalti si te menti curat sufleteste Dumnezeu te accepta asa, orice religie ai avea, orice rasa ai fi, sau oriunde te-oi fi nascut.

| fllu07 explică (pentru yoo23):

Efeseni 4:5 spune Un singur Domn O SINGURA CREDINTA.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Toti aveti acelasi biblie cum poti spune ca a ta e cea adevarata?

pe mine ma suprins adventisti ei se roaga fata in fata nu se pun in genunchi si ei spun ca sunt ca sunt adevarata religie, fiecare religie isi revendica lucru asta

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru 1libercugetator1):

Trebuie si dovedit, nu?
l Sala Regatului ai fost?

| fllu07 explică (pentru u2irish):

Taci ma, ca esti pe langa situatie, discut numai din biblia ta, si iti arat ca martorii au dreptate, doar trebuie sa fii batut in cap sau indoctrinat ca emas sau ca milan9 sau ca mcwallace sa nu recunosti.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Ce sa dovedesc?

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru u2irish):

Daca tot sti asa bine biblia de ce faci pacate?

| fllu07 explică (pentru 1libercugetator1):

Nu tu sa dovedesti. cei ce spun ca au adevarul, trebuie sa dovedeasca. nu?
poti spune ca esti profesionist intr-un anumit domeniu, daca nu dovedesti?

| fllu07 explică (pentru u2irish):

Ba, eu te inteleg. lucrurile astea nu le spui tu, tu doar ai dat copy paste. tu esti o marioneta. te asigur eu ca Martorii nu am profetit nici o data a sfarsitului. ceea ce spui tu sunt simple aberatii a celr care nu ii suporta. dar cand o sa recunosti cu gura ta cine ii Iehova, o sa recunosti si ca martorii aveau dreptate. va fi prea tarziu insa! succes!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Da desigur ca da, nu

| fllu07 explică (pentru 1libercugetator1):

Atunci gandeste- te ca Isus a spus ca este o singura religie adevarata.
si ma gadesc ca o religie buna, trebuie sa produca crestini buni, nu?
de asemenea poate sune o religie ca este adevarata din moment ce nu are semnul distictiv enuntat de Isus: si anume iubirea sincera.
pot spune ca Sunt crestini adevarati daca nu exista unitate intre ei, si membrii aceiasi religii din tari diferite se razboiesc si invata sa isi ucida dusmanul care, de fapt, dusmanul este fratele lor de credinta.
atunci, crezi ca putem gasi reilgia adevara?

| gma a răspuns (pentru u2irish):

"Biblia Martorilor lui Iehova"", daca ai fi comparat-o macar cu o Biblie din anii 1800, care este mult mai aproape de cea originala ai fi vazut cine a modicat-o. Biblia in realitate are doar 66 de carti. 39 sunt in vechiul testament si 27 in noul testament iar numele lui Dumnezeu si anume IEHOVA este la locul cuvenit. acum sa comparam o Biblie ortodoxa care cica nu-i modificata, cate carti are?, cartea macabei si celelalte carti care sunt adaugate, de unde au aparut? si numele DOMNUL ce nume e? eu stiam ca e un pronume de politete asta am invatat in scoala. DOMNUL u2irish sper sa citesti si sa te apuci sa compari, aaaa ai observat si tu esti un dumnezeu laughing pentru ca ti-am spus DOMNUL. O zi buna!

| milan9 a răspuns (pentru gma):

Domnu' Gma, divinităţii din Vechiul Testament nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ 5000 de nume!

Cât privește Vechiul Testament, acesta redă fidel TOATE numele atribuite lui Dumnezeu! Astfel că, după calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu!

Exemple de nume date lui Dumnezeu: - ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor şi nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textele sacre…

| fllu07 explică (pentru milan9):

Asta ii un fel de: numele lui basescu este presedinte.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Buna si eu sunt Martor dar nu sunt botezat... Da e adevarat aceasta e adevarata religie... Vestea buna a ajuns pe tot pamantul locuit
Daca nu ma crezi citeste din biblie.
Uite ce spune : „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul." (MATEI 24:14)

Da sa-ti explic cu numele de iehova.
Ai cam mult de citit dar merita :

CE ÎNTREBARE îi pui de obicei unei persoane pe care o întâlneşti pentru prima dată? — O întrebi cum se numeşte, nu-i aşa? Toţi avem un nume. Dumnezeu i-a pus primului om de pe pământ numele Adam. Soţia lui Adam se numea Eva.
Dar nu numai oamenii au nume. Gândeşte-te şi la alte lucruri care au nume. De exemplu, când cineva îţi oferă o păpuşă sau un animal de casă, îi pui un nume, nu-i aşa? — Într-adevăr, este foarte important să avem un nume.
Priveşte noaptea cerul înstelat! Crezi că stelele au nume? — Da, Dumnezeu i-a pus nume fiecărei stele. Biblia ne spune: „El socoteşte numărul stelelor şi le dă nume la toate". — Psalmul 147:4.
Cine crezi că este cea mai importantă persoană din univers? — Dumnezeu. Crezi că el are un nume? — Isus a arătat că Dumnezeu are un nume. Odată, Isus i-a spus lui Dumnezeu într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău discipolilor mei" (Ioan 17:26). Ştii care este numele lui Dumnezeu? — Dumnezeu însuşi ne-a dezvăluit numele său. Iată ce spune el: „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu". Prin urmare, numele lui Dumnezeu este IEHOVA. — Isaia 42:8, NW.
Ce simţi când alţi oameni îşi amintesc numele tău? — Eşti fericit, nu-i aşa? — Şi Iehova vrea ca oamenii să-i cunoască numele. De aceea trebuie să folosim numele „Iehova" atunci când vorbim despre Dumnezeu. Marele Învăţător a folosit numele lui Dumnezeu, Iehova, când le vorbea oamenilor. Cu o anumită ocazie, Isus a spus: „Să-l iubeşti pe Iehova Dumnezeul tău cu toată inima ta". — Marcu 12:30.
Isus ştia că numele „Iehova" este un nume foarte important. De aceea, el i-a învăţat pe discipolii săi să folosească numele lui Dumnezeu. El i-a învăţat chiar să i se adreseze pe nume lui Dumnezeu în rugăciunile lor. Isus ştia că Dumnezeu vrea ca toţi oamenii să-i cunoască numele.
Cu mult timp în urmă, Dumnezeu i-a spus unui bărbat pe nume Moise cât de important este numele său. El era unul dintre fiii lui Israel. Fiii lui Israel, sau israeliţii, locuiau într-o ţară străină numită Egipt. Locuitorii acelei ţări se numeau egipteni. Ei i-au făcut sclavi pe israeliţi şi se purtau foarte urât cu ei. Când a crescut, Moise a încercat să ajute un om din poporul său. Lucrul acesta l-a înfuriat pe Faraon, regele Egiptului. El a vrut chiar să-l omoare pe Moise. De aceea, Moise a fugit din Egipt.
Moise a mers într-o altă ţară, în Madian. Acolo s-a căsătorit şi a întemeiat o familie. El era păstor. Într-o zi, în timp ce-şi păştea oile în apropierea unui munte, Moise a văzut ceva uimitor. Un tufiş de mărăcini ardea fără să se mistuie. Moise s-a apropiat pentru a vedea mai bine despre ce era vorba.
Ştii ce s-a întâmplat atunci? — Din mijlocul tufişului în flăcări s-a auzit o voce: „Moise! Moise!" Cine-l striga pe Moise? — Chiar Dumnezeu. El dorea să-i încredinţeze lui Moise multe responsabilităţi. Iată ce i-a spus Dumnezeu: „Vino şi te voi trimite la Faraon, regele Egiptului, iar tu îmi vei scoate poporul, pe fiii lui Israel, din Egipt". Dumnezeu i-a promis lui Moise că-l va ajuta.
Însă Moise i-a spus lui Dumnezeu: „Când voi merge în Egipt la fiii lui Israel şi le voi spune că Dumnezeu m-a trimis, ce-am să le răspund dacă ei mă întreabă: «Care este numele său?»" Dumnezeu i-a zis lui Moise să le spună fiilor lui Israel următoarele: „Iehova m-a trimis la voi. Iehova este numele meu pentru totdeauna" (Exodul 3:1–15). Aceasta arată că Dumnezeu dorea să-şi păstreze numele. El nu şi-l va schimba niciodată. Dumnezeu dorea să fie cunoscut sub numele de Iehova pentru totdeauna.
Când Moise s-a întors în Egipt, egiptenii au crezut că Iehova nu este decât un neînsemnat zeu al israeliţilor. Ei n-au crezut că El este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova i-a spus regelui Egiptului: „Îmi voi face cunoscut numele pe tot pământul" (Exodul 9:16). Iehova şi-a făcut într-adevăr cunoscut numele. Ştii cum? —
El i-a cerut lui Moise să scoată poporul Israel din Egipt. Când au ajuns la Marea Roşie, Iehova a secat apa mării pe o porţiune îngustă deschizând un drum înaintea israeliţilor. Astfel ei au trecut în siguranţă pe celălalt mal. Însă, când Faraon şi toată armata lui s-au năpustit în albia secată a mării, apele, care fuseseră ţinute de-o parte şi de alta, au căzut peste egipteni, ucigându-i pe toţi.
Imediat vestea despre miracolul pe care-l făcuse Iehova la Marea Roşie s-a dus pe tot pământul. De unde ştim acest lucru? — După 40 de ani de la acest eveniment, israeliţii au intrat în Canaan, ţara pe care Iehova promisese că le-o va da. Acolo, o tânără pe nume Rahav a vorbit cu doi israeliţi, spunându-le: „Am auzit cum, la ieşirea voastră din Egipt, [Iehova] a secat înaintea voastră apele Mării Roşii". — Iosua 2:10.
Mulţi oameni de astăzi se comportă exact ca egiptenii de atunci. Ei nu cred că Iehova este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova vrea ca poporul său să le vorbească altora despre El. Acelaşi lucru a făcut şi Isus. Spre sfârşitul vieţii sale pământeşti, el i-a spus lui Iehova într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău". — Ioan 17:26.
Vrei să fii şi tu ca Isus? Atunci spune-le şi altora că numele lui Dumnezeu este Iehova. S-ar putea să observi că mulţi oameni nu ştiu care este numele lui Dumnezeu. De aceea e bine să le arăţi ce scrie în Biblie, în Psalmul 83:18. Să luăm Biblia chiar acum şi să căutăm împreună acest verset. Aici se spune: „Ca să ştie că numai Tu, al cărui Nume este [Iehova], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!"
Ce aflăm din acest verset? — Că Iehova este cel mai important nume din univers. Este numele Dumnezeului Atotputernic, care e Tatăl lui Isus şi Cel ce a făcut toate lucrurile. Şi aminteşte-ţi că Isus a spus să-l iubim pe Iehova Dumnezeu cu toată inima noastră. Tu îl iubeşti pe Iehova? —
Cum putem dovedi că-l iubim pe Iehova? — În primul rând, cunoscându-l mai bine, ca pe un Prieten. Apoi spunându-le oamenilor care este numele Său. Le putem arăta chiar în Biblie că numele lui Dumnezeu este Iehova. Le putem vorbi şi despre minunatele lucrări de creaţie ale lui Iehova, precum şi despre actele sale de bunătate. Lucrul acesta îl bucură foarte mult pe Iehova, pentru că el vrea ca oamenii să-l cunoască. Şi noi putem să le vorbim altora despre numele său, nu-i aşa? —
Dar nu toţi vor să ne asculte când le vorbim despre Iehova. Mulţi oameni n-au vrut să asculte nici când Isus, Marele Învăţător, a vorbit despre El. Dar atitudinea lor nu l-a împiedicat pe Isus să le vorbească despre Iehova.
Să fim şi noi ca Isus! Să continuăm să vorbim despre Iehova! Dacă vom face aşa, Iehova Dumnezeu va fi mulţumit de noi deoarece dovedim că-i iubim numele.
Să mai citim împreună câteva versete din Biblie, care arată cât de important este numele lui Dumnezeu: Isaia

| B343 a răspuns:

(2 Corinteni 4:3, 4) Dar dacă vestea bună pe care o anunţăm este acoperită cu văl, este acoperită cu văl printre cei ce pier,  printre cei necredincioşi, cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea, ca să nu poată pătrunde în ea lumina glorioasei veşti bune despre Cristos, care este chipul lui Dumnezeu.
Cine e dumnezeul acestui sistem?
1 Ioan 5:19 (1 Ioan 5:19) Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău.
Cum este Cristos chipul lui Dumnezeu?
Acest Fiu iubit era exact ca Tatăl său. De aceea, Biblia îl numeşte „chipul Dumnezeului nevăzut" (Coloseni 1:15). Într-adevăr, aşa cum un copil poate semăna foarte bine cu tatăl lui în multe privinţe, tot aşa acest Fiu ceresc a reflectat calităţile şi personalitatea Tatălui său.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005153

CINE ESTE CONDUCĂTORUL ACESTEI LUMI?
11 Isus n-a contestat niciodată că Satan este conducătorul acestei lumi. Odată, Satan i-a arătat lui Isus printr-un miracol „toate regatele lumii şi gloria lor". Apoi i-a promis: „Toate aceste lucruri ţi le voi da ţie dacă te vei prosterna şi te vei închina o dată înaintea mea" (Matei 4:8, 9; Luca 4:5, 6). Gândeşte-te: Ar fi fost aceasta o ispită pentru Isus dacă Satan nu era conducătorul tuturor regatelor lumii? Isus nu a negat că guvernele lumii îi aparţineau lui Satan. Cu siguranţă, dacă Satan n-ar fi fost puterea din spatele lor, el ar fi făcut lucrul acesta.

12 Fără îndoială, Iehova este Dumnezeul Atotputernic, Creatorul impresionantului univers (Revelaţia 4:11). Totuşi, Biblia nu spune nicăieri că Iehova Dumnezeu sau Isus Cristos ar conduce această lume. De fapt, Isus a arătat în mod clar că Satan este „conducătorul lumii acesteia" (Ioan 12:31; 14:30; 16:11). Biblia chiar afirmă că Satan Diavolul este „dumnezeul acestui sistem" (2 Corinteni 4:3, 4). (jw.org)
Sunt religiile căi diferite care duc la Dumnezeu?
Isus Cristos, unul dintre cei mai respectaţi învăţători religioşi din toate timpurile, le-a spus discipolilor săi: „Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care intră pe ea. Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei care o află" (Matei 7:13, 14, Biblia Cornilescu, 1996).
Ce a vrut să spună Isus prin aceste cuvinte? A vrut oare să spună că numai necredincioşii se află pe calea lată, în timp ce aceia care cred în Dumnezeu, indiferent ce religie au, se află pe calea îngustă care duce la viaţă? Sau a vrut să spună că există religii care duc „la pieire"?
După ce a afirmat că există doar două căi, Isus a adăugat: „Păziţi-vă de falşii profeţi, care vin la voi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt lupi răpitori" (Matei 7:15, Biblia — Traducere literală nouă, 2001). Iar apoi a spus: „Nu oricine îmi zice «Doamne! Doamne!» va intra în împărăţia cerurilor, ci acela care împlineşte voinţa Tatălui meu, care este în ceruri" (Matei 7:21, Noul Testament, trad. de A. Bulai şi A. Budău, 2002). Când vorbim despre cineva numit profet sau despre cineva care susţine că Isus este „Domnul" său, ne referim, evident, la un om religios, nu la un necredincios. Prin urmare, Isus a avertizat că nu toate religiile sunt bune şi că nu toţi învăţătorii religioşi sunt demni de încredere.
Este posibil să găsim calea îngustă?
Întrucât nu toate religiile duc la Dumnezeu, cum putem găsi printre miile de religii existente ‘calea îngustă, care duce la viaţă’? Să ne gândim la o ilustrare. Imaginaţi-vă că v-aţi rătăcit într-un oraş mare şi, pentru a găsi drumul, le cereţi ajutor trecătorilor. O persoană foarte sigură pe ea vă îndrumă să o luaţi la dreapta. Alta vă îndeamnă să o luaţi la stânga. Iar alta vă spune să o luaţi pe unde vi se pare că e mai bine. În cele din urmă, un trecător ia o hartă demnă de încredere şi vă arată drumul corect. Apoi vă dă harta ca să o puteţi consulta pe drum. Nu-i aşa că acum sunteţi mult mai sigur că veţi ajunge la destinaţie?
La fel stau lucrurile şi în ce priveşte religia. Avem nevoie de o hartă demnă de încredere care să ne îndrume pe plan spiritual. Există o asemenea hartă? Bineînţeles! Această hartă este Biblia, în care se spune: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos pentru învăţătură, pentru mustrare, pentru îndreptare, pentru instruire în dreptate" (2 Timotei 3:16, Biblia — Noua traducere în limba română, 2007).
http://wol. jw.org/ro/wol/l/r34/lp-? q=w09+1%2F8
Intr-adevar, nimeni nu manifesta atata interes fata de ceilalti. Apropo, fllu07, esti un Martor?

Răspuns utilizator avertizat
| GabrielDunga a răspuns:

Salut! Cred că știi că există decât site-ul www.jw.org și că numai acolo se poartă discuții pe marginea Bibliei. Dacă ești un Martor, cred că trebuie să știi că aceste informații nu trebuie dezbătute pe alte site-uri sau forum-uri, în afară de site-ul oficial al Martorilor lui Iehova (jw.org/ro). Te rog să nu mai porți astfel de discuții în mediul online, deoarece este total greșit acest lucru! Mulțumesc!

| Ardelean_Ioan_1953 a răspuns:

Da apreciez

| Scheriau_Tatiana_1972 a răspuns:

Da asa Este Jehova face Minuni cu Poporul säu...

| Sanda_Geanina_1977 a răspuns:

Adevăratul D-zeu., este Iehova, El si-a ales un popor pentru numele lui, Fapte1:8.studiati Biblia cu Martori lui Iehova si va veți convinge dacă sunteți sinceri