| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce Alegeţi? Răspunsul şi Motivul.
1- Creştinism, All Hail Dumnezeu.
2- Satanism, All Hail Satana.
3- Ateism, I Don't Want to Live on This Planet Anymore.
( Nu te închini nimănui, Ştiinţa e Prietenul tău )

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

De cand echivaleaza ateismul cu parasirea planetei? Starea naturala a oricarui om rational ar trebui sa fie sceptiscismul, pentru ca nu este pana acum absolut nicio dovada ca ar exista vreun zeu din cei inventati de noi, sau ca ar exista orice fel de creator al Universului. Asa ca ce motiv am avea sa credem? Credem doar din nevoia de a crede in ceva, si ne inselam in cel mai amarnic mod cu putinta. Daca vreodata se va dovedi ca vreo religie e bazata pe adevar, sau ca exista un creator al Universului despre care n-am avut habar, atunci vom avea in sfarsit motiv sa credem in acel "zeu" sau in acei "zei." Pana atunci toti trebuie sa fim sceptici, daca nu atei/agnostici.

Si apropo, stiinta ar trebui sa fie "prietenul" oricui. Singurul care se cunoaste cu adevarat la nevoie. Daca nu era ea, atunci nu aveam conversatia asta, si poate tu sau eu nici macar nu existam in momentul de fata.

12 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

3.Pentru ca nu exista nici Dumnezeu nici Satan

| Mădă0611 a răspuns:

3, odata cu varsta si acumularea de noi cunostinte, prietenii imaginari trebuie sa dispara, daca nu se intampla asta, e dovada ca creierul e bolnav.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Gresesti.Sunt oameni care au o gandire minunata,nu merg la biserica,nu se spovedesc, lucruri de genul, nu incalca liberul arbitru al nimanui, ii respecta pe toti, fac fapte bune.Si totusi, ei nu cred in Dumnezeu.Ci stiu ca exista.Cand,destul de multi crestini,ca sa nu spun aproape toti,se duc in bisrica,o cladire rapanoasa care are culori inchise(parca e cimitir,cum ar putea un astfel de loc sa atraga un copil?),se spovdesc,impartasesc,lucruric are sunt mizerii,deloc folositoare,si,afara,bineinteles,pun restrictii,jignesc,incalca liberul arbitru,impun parerea lor celorlalti,si,daca nu esti de acord cu ei:"pacatoaso,mori in iad" inseamna ca sunt aproape de Dumnezeu? Nu, dimpotriva, ai spune ca si nu poate exista. Tine cont de profesorii credinciosi pe care i-ai avut, care il inteleg atat de bine pe Dumnezeu, incat nu iti luau libertatea nicidecum...:"Daca razi iti pun 4"."Nu te intoarce la banca.""Daca pleci iti pun absent, ii chem pe parintii tai la scoala, si te duc la director"Pentru ca, vorba aia, ei vor sa fie ca Dumnezeu.Prin urmare "cica"si Dumnezeu iti spune "intoarce-te la banca".laughingStii ce-i culmea? In Biblie Hristos a spus:"vai voua celor care va aratati frumosi pe exterior, dar in interior aveti oase de mori".Cam asa era.Arunca o privire la anumiti credinciosi.Ei sunt acei "fatarnici". Niste prefacuti, spalati pe creier.Raul se ascunde inteligent.Credeai ca e,lugu lugu, hei:"sunt rau", apoi zici:"ha-ha, te-am prins". Raul s-a strecurat in vietile tuturor, noi nici nu observam asta."Suntem sclavi ce au nevoie de bani sa isi cumpere iluzia de libertate" Cedryk

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

E fain sa visezi, am observat. Oamenii cu prieteni imaginari, si culmea, si dusmani, nu au cum sa fie minunati, pentru ca credinta in acele lucruri ii opreste sa inteleaga lumea.

| Kalla a răspuns:

Intr-adevar sunt mai multe religii.Este panteismul,rasta, pagan, musulman, evreu si lista continua. Oricum toate religie cu un alt zeu in afara de Dumnezeu sunt de partea satanei in afara de musulmani si evrei.
Aleg crestinism normal, chiar daca in viata mea am vazut mai mult satana decat pe El.

| KhludCiprian a răspuns:

Probabil ca lista ta ar fi:
1. Crestini: unul dintre multi ce cred ca ii au pe "dumnzeu". Si ei insisi sunt impartiti in mii de ramurele care fiecare crede ca intelege pe Dumnezeu
2. Satanism: cei ce vad rautatea grupelor din categoria 1, ce se pare ca acel zeu ii face prea rai, probabil ca oponentul e mai bun
3. Nu vrea sa se bage nici cu categoria 1 nici cu categoria 2, nu de alta dar primii vor crede ca daca nu te inchini la cineva ei cred ca nu vrei sa traiesti, sau orice alt nonsens!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand esti orb poti sa alegi orice.Nu sesizezi diferentele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaa toate trei in afara de stiinta e prietenul tau*fata de pui avicola*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice ar fi bun de ales in afara de punctul 2.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Agnostic - da fuq is this? da fuq is that?

| Pinocchio a răspuns:

4.

| Perseverance a răspuns:

MHmmm...mhmmmm...dupa o lunga meditare asupra divinitatii si a stiintei voi alege 7.