| Cureu_PAul_1992 a întrebat:

Voi chiar credeti ca va veni SFARSITU LUMI AN 2012? Pentru ca maiasi zic ca se termina calendaru maias si va ancepe altul.Si ei cred ca daca se sfarseste calendaru maias atunci se sfarsete lumea.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Mayasi nu au zis ca va veni un sfarsit!
Ei au prezis prin calcule un fenomen astronomic extraordinar, pe care nu-l puteau explica prin cuvinte, ei l-au inteles ca o apocalipsa (Apocalipsa insemnand nou inceput, nu sfarsit), Acest fenomen vorbeste despre alinierea planetelor, intr-o singura linie...acest fenomen putea da ''drumul'' la o noua forma de energie, in 21 decembrie va incepe acest fenomen, durabilitatea lui tinand in jur de 3-4 ani,(desigur doar daca e adevarat) un cult chinezesc(nu mai stiu care) sustine aceastea afirmatie, Anul 2012, anul dragonului de Apa care va aduce ''spalarea'' lumii de rautate, astfel tot ce este rau va disparea pentru o perioada lunga de timp.

Si crestinismul sustine aceasta afirmatie de la cuvintele ''se vor vedea semne in cer si pe pamant'' pana la evenimentul in care Satan va fi legat 1000 de ani (Si astfel revenim la idea Chinezeasca, ''tot ce este rau va disparea pentru o perioada lunga de timp'')

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oamenii au facut tot felul de teorii, supozitii, previziuni privind sfarsitul lumii, insa Biblia ne spune ca nu stie nimeni nici ingerii din ceruri cand va veni sfarsitul, numai Tatal. Dar acest lucru nu inseamna ca el nu va veni. Traim vremurile sfarsitului.

| Urzi23 a răspuns:

Cei care cred asa ceva sunt ateii, deoarece doar ei pot inghiti toate hapurile oferite de "stiinta"

| danay72 a răspuns:

Nu in data stabilita de maiasi, ci cand a stabilit Dumnezeu. Oricum semnele sfarsitului se vad.Matei24:3-14

| vitbsk a răspuns:

Unii, consideră că, cel ce grava calendarul mayaşilor a murit, oprindu-se la anul 2012.

Iar alţii nu au mai continuat să înscrie succesiunea anilor.

Cum erau foarte puţini care ştiau să scrie la acea dată e posibil să aibă o sămânţă de adevăr acest lucru.

Nu vă amăgiţi, că nu ştie nimeni exact data când vine sfârşitul.

Să fim serioşi, mayaşi nu şi-au putut prevedea sfârşitul lor ca Imperiu, dar, ştiau când vine sfârşitul Lumii.

| IMINENT a răspuns:

Pe cutia de pateu scrie ca expira in 2013.

Răspuns utilizator avertizat
| Ad1tza a răspuns:

Nu pot sa cred in sfarsitu lumii in 2012 iartul meu are data de garantie pana in 2014laughing