| IAmNobody a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce? Cel mai bun argument primeste funda

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,din nimic nu apar zeii, noi ca expresie la dorintele noastre am creat zeii, motive sunt multe nu are rost sa le scriu daca vrei le poti vedea singur/a si afla ca traiesti o iluzie atat

| OnuOnulică a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu.Mereu am crezut și mereu o să cred.

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Tie ti-au mai raspuns foarte multe persoane la aceste afirmatii si vad ca alegi sa ignori ce ti s-a spus si inca mai dai cu copy-paste aceste randuri. Concluzionez ca discutiile cu tine sunt inutile deoarece o sa ignori tot ce nu coincide cu punctul tau de vedere.

Nu o sa ma obosesc iar sa-ti raspund la aberatie deoarece oricum ignori ce iti spun.

Uite o intrebare simpla la care nu mi-ati raspuns si tot evitati : de ce tot timpul exemplele voastre sunt din 1900 toamna? Dati si voi ceva din prezent.

* daca decizi sa raspunzi, raspunde-mi mie nu iti raspunde iar tie ca sa nu primesc notificare asa cum ai facut de multe ori pana acum.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o asa, e cel mai bine.
Daca vezi o data, de doua, de trei ori ca nu merge, nuare niciun sens sa incerci si a patra oara. Consoleaza-te cu gandul ca cel putin tu ai fost capabil sa intelegi falsitatea enuntului.

| sublime89 a răspuns (pentru milan9):

Si virusii sunt tot o amprenta a d-zeului "minunat", bun si iubitor in care crezi? Sa luam Ebola de exemplu, ca tot se vorbeste despre el zilele astea. Am mai pus aceasta intrebare multor crestini, si niciunul nu mi-a oferit inca un raspuns satisfacator.

| IAmNobody explică (pentru anonim_4396):

Cu cine te certi? e prima oara cand pun o intrebare de genu pe ask. am cont de ceva timp, dar stau pe el abia de o luna si pun intrebari. ai confundat persoana.

| IAmNobody explică (pentru anonim_4396):

Scuze am crezut ca te-ai adresat mie. deja se observa ca stau de o luna pe TPU laughing... "a raspuns pentru milan" sorry

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmNobody):

Presimt ca ai citit de cateva ori postarea pana sa vezi partea cu " a raspuns pentru milan". Erai pe modelul " bai ceva nu-i bine. De ce-mi zice mie asa ceva? Ia sa vad daca am citit bine, sa mai citesc o data".

Shift Happens laughing

| milan9 a răspuns:

-Într-un cuvânt, 1000 de "piese de puzzle" care să genereze o "ENTITATE VIE", care în pe lângă funcţiile enumerate mai sus, are şi CAPACITATEA DE A SE ÎNMULŢI! Totul cu doar 1000-2000 de atomi...

Argumentul să ştii că nu e uşor de înţeles. IMPORATANT ESTE că odată înţeles el nu mai lasă nici o îndoială în privinţa existenţei "misterului", intervenţiei "Sacrului" în creaţia aceasta minunată care ne înconjoară...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Noi suntem creati pentru a-L slavi pe El, dar oamenii s-au pervertit si pacatul e starea naturala zic ei, eu cred de aceea ma si duc duminica la biserica impreuna cu copiii, ca multumire pentru ca S-a jertfit pentru noi

| AtateaConditii a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar refuz sa cred ca e asa cum spune lumea, ca vrea sa traim viata asa cum vrea El si nu cum vrem noi, ca suntem facuti sa ascultam niste reguli ca sa fim acceptati in Rai. Ma enerveaza chestia asta si mi se pare nedrept, sa ti se dea o viata si sa ti se impuna reguli, macar de te-ar intreba in inainte daca esti de acord sau nu sa traiesti. E ceva putred rau la mijloc.

| NemNUZ a răspuns (pentru AtateaConditii):

Fie ca tu crezi in Dumnezeu fie ca nu, reguli o sa existe.NU poti sa traiesti dupa cum vrei tu. Daca ar fi asa criminalii ar fi foarte fericiti.

| Perseverance a răspuns (pentru NemNUZ):

Gresit.

Regulile sunt facute pentru a le incalca.In momentul in care ai pierdut tot esti liber.

| AtateaConditii a răspuns (pentru NemNUZ):

Reguli normale... eu ma refer cum zic pocaitii ca nu ai voie sa te uiti la tv ca e lucrarea diavolului, nu ai voie sa sarbatoresti pastele, craciunul, ziua nasterii etc. Si ei spun ca asta scrie in Biblie...

| pet555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nimeni nu te obliga sa respecti acele "reguli", deci fiecare isi traieste viata asa cum vrea.

| AtateaConditii a răspuns (pentru pet555):

Da, dar cica fara acele reguli Dumnezeu nu te iubeste si chestii de genu. Urasc oamenii care zic asacrying mereu contra placerilor mele.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Ma refer la "regulile pentru a fi acceptat in Rai". Pe pamant intotdeauna vor fi reguli si trebuie respectate.

| pet555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Pocaitii nu zic asta.

| AtateaConditii a răspuns (pentru pet555):

Depinde ce pocaiti, martorii lui Iehova zic asta.

| pet555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Daca nu crezi in Dumnezeu, de ce ti-ar pasa ca te iubeste sau nu? Oricum, "regulile" alea sunt bune. Eu as prefera sa traiesc dupa ele chiar daca nu ar exista Dumnezeu. Eu cred ca asta e adevarata fericire.Cum am spus, fiecare isi traieste viata asa cum crede ca este mai fericit. Dumnezeu te iubeste asa mult incat te lasa sa alegi. Ai grija sa nu alegi gresit!

| AtateaConditii a răspuns (pentru pet555):

Nu am zis ca nu cred in El, daca ne iubeste asa mult incat ne lasa sa alegem de ce numai o cale e buna? E clar ca ne da sansa sa ajungem in iad prin alegerile astea.

| pet555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Te lasa sa alegi intre calea rea si cea buna. Eu sincer nu gasesc nimic bun si care sa merite doi bani in ceea ce unii numesc "calea buna". Ai intr-adevar sansa sa ajungi in iad, daca asta alegi.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Fiecare alege calea care i se pare buna. Doar ca una singura este buna si nu poti fi pe doua in acelasi timp. Dar toate dovezile arata existenta lui Dumnezeu.

| AtateaConditii a răspuns (pentru pet555):

Tu esti pocait/a? Doar intreb.

| pet555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Banuiesc ca te referi la ce religie am. Sunt crestin. Si neoprotestant, deci da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai fost intrebarea asta tampita si inainte de 20 de ori numai saptamana asta, uita-te si tu pe pagini, ca o sa vezi cearta. relgiosii ca l-au vazut pe isus in ciorba si au inceput sa faca plecaciuni si atei care au avut cateva chinioane in viata si si-au dat seama ca nu e nici dq acolo pentru ei.

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu.Si pe mine a inceput sa ma enerveze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha,cred,Doamne.ajuta necredintei mele.iar tu? care intrebi? e treaba magarului de unde beau oile apa? si atunci de ce intrebi? cred fiindca vreau si-mi place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ma amuza faptul ca toti se imbulzesc sa raspunda la astfel de intrebari, de parca ar fi simple.
CRED, pentru ca profetiile din biblie s-au adeverit toate.Biblia fata de celelalte carti religioase are profetii adevarate, celelalte nici macar nu au profetii.Asta a fost dovada de care aveam nevoie.

| Ritsuko a răspuns:

Eu nu mi-am pus niciodata astfel de intrebari.Mereu am zis ca imi accept religia, pentru ca mi-au lasat-o parintii mei. Acest subiect este dezbatut pe toate partile pro si contra, de aceea poti doar sa-ti respecti religia, nu sa te arunci la fapte marete ca altii(penibil).

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Ritsuko):

Singurul om penibil esti tu, pentru ca esti lipsit de opinie, nu e bine sa iti respecti religia pur si simplu fara absolut nici un motiv doar cu ideea ca ti-au lasat-o parintii tai.
E viata ta, nimeni nu ti-a lasat nici o religie, e dreptul tau sa o alegi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ritsuko a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Este parerea mea, ma dezgusta subiectul religie.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Ritsuko):

Si atunci de ce accepti sa apartii uneia?

| Ritsuko a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Intrebare fara raspuns.laughing

| ada92 a răspuns:

Unii sustin ca tot ce exista in univers a venit in existenta in urma unei explozii absolut intamplatoare, Big Bangul. Atunci ma intreb cine sau ce anume a provocat Big Bangul? Ce anume pare mai logic: ca totul a aparut din nimic sau ca totul a aparut din ceva sau de la cineva?
Altii sustin ca omul a evoluat din animal, din maimuta de exemplu. Atunci de ce exista o prapastie atat de mare intre capacitatile intelectuale ale omului si cele ale maimutei? *
De ce sunt chiar si cele mai „simple" forme de viata atat de complexe? *

| DeusCorrupti a răspuns:

Nu cred in d-zeu, ar fi prea lung raspunsul meu daca ar trebui sa spun si de ce.
In principiu, biserica nu mai e ce trebuie prin teorie sa fie, in biblie sunt pasaje contradictorii, d-zeu e atotstiutor si atotputernic, dar totusi face pacate ( potopul, care este un genocid ), care a fost recunoscut de d-zeu ca fiind o greseala a sa.

Argumente contra lui d-zeu si motive pentru care sustin ateismul sunt interminabile.
Este un conflict stiinta-religie fara sfarsit, diferenta este ca stiinta aduce argumente plauzibile.

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

Dumnezeu e iubire,tot ce se afla inauntrul tau, multi spun ca nu ajuta cu nimic in viata asta, dar noi incercam totul sa schimbam in graba asta, viata oricum e trecatoare, adevarat.Nu a venit nimeni sa ne confirme sau sa ne infirme noua, tuturor ca ar exista o viata viitoare.Dar mari vor fi lacrimile noaste cand vedem cum totul piere sub ochii nostri, cand nu am fi pierdut nimic pe lumea asta daca am crede acolo cat de putin ar insemna strict spiritual vorbind de partea buna din noi, fiecare credem ce putem si cat vrea doar creierul sa accepte.Restul e doar respect de sine!