| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cum va intariti credinta in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

"Rugati-va neincetat" - spune scriptura. Daca vrei sa iti intaresti credinta spune cat de des poti in mintea ta "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor, mantuieste-ne pe noi.

sau

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.

Cat de des posibil.

Ideal ar mai fi sa eviti aceasta categorie, pentru ca aici mai mult iti strici credinta.

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cred în El!
Pa, pa.

| Thunderstruck a răspuns:

Cu exact ce-mi intaresc si altceva...

Răspuns utilizator avertizat
| Gregory a răspuns:

Salut. Un om se poate întări în credință prin multiple căi:
- printr-o legătură cât mai apropiată cu Sfânta Biserică - prin participarea la Sfânta Liturghie și la celelalte sfinte slujbe și ierurgii, prin Sfânta Taină a Spovedaniei, prin Sfânta Taina a Împărtășaniei;
- prin parcurgerea canonului, a rugăciunilor, acatistelor și a învățăturilor ortodoxe existente;
- prin nădejde, prin dragoste și prin celelalte sentimente bune pe care le răspândim în jurul nostru (printr-un comportament exemplar, pe care este indicat să îl avem față de tot ceea ce ne înconjoară). happy

| Duucu a răspuns:

Ascult Cedry2k.

| DDCC a răspuns:

Bună!
Mă gândesc la trecut și continui să sper în tot ce e bun.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 10:17 - "Credinţa vine prin cele auzite, iar cele auzite vin prin cuvântul despre Cristos."

Studierea Bibliei este foarte importante.

| dracu14 a răspuns:

Cu viagra

| Irinel15123532 a răspuns:

Prin adevar, prin cuvantul Lui Dumnezeu. Biblia spune :

Efeseni 6:10-17
Încolo, fraţilor, întăriţi-vă în Domnul și în puterea tăriei Lui. Îmbrăcaţi-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţine piept împotriva uneltirilor diavolului. Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cerești. De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea și să rămâneţi în picioare după ce veţi fi biruit totul. Staţi gata dar, având mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoșa neprihănirii, având picioarele încălţate cu râvna Evangheliei păcii. Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău. Luaţi și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu.''

Daca anilzam armura, este o armura de razboi a unui soldat roman, armura este de defensiva, singurul element de ofensiva, de atac, este sabia, iar biblia adauga ''care este cuvantul Lui Dumnezeu''
Prin biblie, prin citirea cuvantului Lui Dumnezeu iti intaresti credinta, poti lupta cu gandurile tale si cu ispitele, dar daca nu stii biblia, sabia ta este slaba, pentru ca nu este intarita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Convingându-mă că nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mă încred pe deplin în El!
Mă încred în El şi cei ce se încred în El nu vor fi daţi de ruşine.
Te pup!

| Demonull a răspuns:

Eu personal nu.dar am un vecin..care ia niste pastile albastre.

Răspuns utilizator avertizat
| emag a răspuns:

Simplu, deschid ochii mari si fac o mica analiza, cate a facut si face Dumnezeu pentru mine, pentru noi toti...

| Calininio a răspuns:

As face o gluma proasta dar mi-e ca face vreun crestin infarct. Idem SuntAlbSiSuntMandruDeAsta

| AlbaAura a răspuns:

Prin rugaciune si nadejde.

| marinelpop a răspuns:

*** bh cap. 10 pag. 104 par. 16 Creaturile spirituale — Cum ne influenţează ele? ***
cum ne putem întări credinţa? Studiind Biblia. Rezistenţa unui zid depinde în mare măsură de trăinicia fundaţiei. La fel, rezistenţa credinţei noastre depinde mult de trăinicia bazei, adică a cunoştinţei exacte din Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia. Dacă citim şi studiem zilnic Biblia, credinţa noastră se va întări. Asemenea unui zid puternic, ea ne va ocroti de influenţa spiritelor rele. — 1 Ioan 5:5.

| Al99 a răspuns:

Daca conexiunea cu Dumnezeu este realizata, nu mai ai nevoie de altceva. Exact ca la internet.
Dumnezeu este o retea universala la care suntem conectati cu totii, oameni animale plante etc.
Unii au largime de banda mai mare altii mai mica in functie de nivelul de evolutie.
Ateii au routerul wireless configurat aiurea si de aceea sustin ca internetul nu exista. happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Al99):

Tocmai ai dat cu mucii-n fasole. Poti renunta oricand la internet si la PC, lucruri satanice inventate de atei.

| Al99 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Esti cam fixist sa crezi ca ateii au inventat internetul, incult sa afirmi ca este satanic.
Te-ai băgat in discuție ca musca in rahat fara sa intelegi nimic.
Data viitoare citește cu mai multa atenție sau cheamă un adult sa-ti explice pe înțelesul tau.

| tudorviorel a răspuns:

Credinta in Dumnezeu o intareste fiecare in felul sau.dar toti la un loc daca am incerca sa fim mai buni.sa nu ne mai urim unul pe altul atunci credinta nastra a tuturor va da roade si nu vor mai fi atitea crime violuri furturi...