| DoarUnNimeni a întrebat:

Vreau sa argumentez ceva ce aud mereu : "ateii nu se chinuie sa explice altora motive pentru a nu crede in dumnezeu deoarece nici ei nu stiu motive si au devenit atei doar pentru ca e la moda sa fi diferit"... Aceasta vorba care o aud mereu e gresita si pot demonstra de ce. Eu ( din postura de ateu ) nu voi stai niciodata sa-i explic unui crestin de ce nu cred eu in dumnezeu, fiindca fiecare are logica lui. De ce acea persoana cariua ii explic eu ar avea incredere in vorbele mele si nu in ce a auzit despre dumnezeu pana atunci? Adica tot ce as face eu ar fi sa creez un ateu care nu crede tot orbeste, tocmai ce detesta ateii la persoanele care cred orbeste fara sa gandeasca logic. happy Sper ca intr-un fel si altul am reusit sa rezolv "o problema" care o aud mereu.

12 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Fiecare ateu are motivele lui pentru care a devenit ateu, la fel cum fiecare crestin are motivele lui pentru care a devenit crestin. Dar e intotdeauna mult mai usor sa generalizezi decat sa analizezi.

| ania a răspuns:

Dacă fiecare are logica lui înseamnă pentru unii e logic să creadă că există Dumnezeu iar pentru alţii e logic să creadă că nu există?
Deci sunt atei care au devenit atei pentru că au discutat, luat argumente de la alţi atei pentru a deveni atei şi alţii care doar au gândit logic, fără să se consulte cu nimeni şi aşa au devenit atei?
Ştandardul gândirii logice e să excluzi posibilitatea existenţei unui Creator? Cine a stabilit acest standard?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Tu ai exclus posibilitatea existentei altui creator asa ca nu poti cere tu asa ceva, desigur ca nu suntem o turma de oii, nu cred ca a devenit cineva ateu doar ca sa fie cool sau ca s-a luat dupa alti si daca e asa clar nu e ateu, ca ateu spun ca a deveni ateu nu devi peste noapte este un lung proces de cunoastere,ratiune,fiolozofie,stiinta, psihologie si cunoasterea biivliei,de multe ori sunt laudat ca cunosc bivlia chiar mai bine si ca uni care o citesc toata ziua nu ma laud cu asta,biblia find o colectie de miturii normal ca am fost interesat de ele, nu e vorba ca noi /eu excludem ceva din contra daca se dovedeste ca exista prin metode stiintifice vom crede, a fi ateu nu inseamna a avea o minte inchisa sau a exclude ceva, sa se consulte cu cine? cu crestini care isi promit un iad vescnic daca nu le dai dreptate? un ateu nu te amenita cu iadul nu isi promite ceva dupa viata asta, crede-ma ca multe persoane atee m-au convins de sinceritatea lor ceea ce crestini nu au facut-o inca majoritatea, plus ca se vede in Romania ce crestini exista

| Dandanache a răspuns (pentru ania):

"Ştandardul gândirii logice e să excluzi posibilitatea existenţei unui Creator? Cine a stabilit acest standard?"

Fiecare personal stabileste aceste standarde. La fel cum sistemul tau logic exclude posibilitatea inexistentei unui Creator, sistemul logic al unui ateu va contura exact scenariul opus.

| sublime89 a răspuns:

In general, cand ateii vorbesc cu crestinii, au impresia ca discutia ar trebui sa se bazeze pe logica, ratiune, dovezi etc. Dar adevarul e ca pe crestini nu-i intereseaza lucrurile astea. Ei pur si simpul vor sa creada, indiferent de dovezi, pentru ca asta ii face sa se simta bine. Si atunci cand ateul vede asta, ce poate sa mai spuna? Nu poate decat sa-si vada pe mai departe de viata lui.

| MskDesign a răspuns:

Bravo! Frumos din partea ta.Important ca noi ateii si ei credinciosii, sa intelegem ca putem face polemica, sa vorbim si fara sa jignim sau sa ne batem joc unii de altii.

| UnBroken2016 a răspuns:

La un moment dat de plictisesti de intrebari tampite. La inceput incerci sa ii explici unuia de ce esti ateu. Si dupa altul si dupa altul dar te saturi ca religiosi sunt majoritatea si intrebari gasesc mereu. Pana la urma nici nu iti bati capul. Pe mine nu ma doare de ce unul e religios, pe el de ce l-ar durea ca sunt ateu.

| Darkmagic a răspuns:

Din pacate "argumentul" tau e contrazis de insasi rubrica "Religie" care geme de "razboaie" intre atei si religiosi.
Aproape ca NU exista intrebare pusa aici, LA CAPITOLUL NUMIT "Religie"...in care sa nu contrazica un ateu ceva. big grin Unde deci "nu se chinuie ateii sa explice ca nu exista" Dumnezeul... evident scris agramat, cu "d" mic? laughing

| AliGab a răspuns:

Iti garantez, din experienta mea si a unor cunostinte foste atee, ca un crestin nu crede intotdeauna orbeste, ci tocmai pentru ca a cercetat, a cautat si a gasit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' nici ca-mi pasa de cei ce cred ca, neputandu-le argumenta(pe intelesul lor, desigur) alegerea facuta, inseamna ca fac totul doar pentru a fi la moda.Am mai spus-o si o repet, cand vreau sa fiu cool, imi pun ochelarii de tocilar, merg pana la prima bodega, ma asez la masa si cer 200 grame de tofu si o votca din lapte.Nu vreau sa le schimb altora credinta, nici sa ma bat cu pumnul in piept ca alegerea mea este cea corecta.Devreme ce nu deranjez, am pretentia sa fiu lasata in pace!

| 6684464 a răspuns:

Putini sunt cei ce se regasesc in citat. Te felicit pentru deductia ta. Si sunt perfect de acord.

| Analytical a răspuns:

Mie mi se pare logic sa nu pui o intrebare cand stii ca multi or sa-ti sara in cap.
Sunt crestina, simteam nevoia sa ma confesez, sa spun cat de mult Il iubesc pe Dumnezeu si sa va indemn sa reconsiderati raspunsurile si intrebarile voastre.
Pot si eu sa demonstrez ca exist, ca am o opinie, doar nu trebuie sa-mi fie frica. E pacat. Sa ai o viata linistita