| dany1988122 a întrebat:

Zeul iudeo-crestin-musulman e impotriva avorturilor?

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Crestinismul include Vechiul Testament, care e bazat pe cartile sfinte ale iudeilor.

Iudaismul, crestinismul si islamismul se numesc religii Abrahaamice, pentru ca au aceeasi origine, doar ca la crestini s-au adaugat invataturile lui Isus si la musulmani invataturile lui Mahomed.

Iar crestinismul la randul lui e fragmentat in multe interpretari, (catolici, protestanti, ortodocsi, mormoni etc).

19 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu e, nu mai papa despre altii.

| dany1988122 explică (pentru mentholinks):

Nu e? Sa vedem: Numerii 5:11-21, Osea 13:16. Mai vrei?

| Together a răspuns (pentru dany1988122):

In Numerii 5:11-21 zice ce ar trebui sa faca barbatul care crede ca a fost inselat: sa mearga la preot cu nevasta si o anumita ofranda, iar preotul va face un ritual in care ii va cere lui Dumnezeu sa o blesteme sa piarda sarcina daca si-a inselat barbatul.

In Osea 13:16 zice cum ii va pedepsi Dumnezeu pe cei din Samaria, care s-au razvratit impotriva Lui: barbatii sa moara de sabie, copiii zdrobiti, iar femeile insarcinate sa piarda sarcina.

Dumnezeul Vechiului Testament (zeul iudeo-crestin-musulman) nu era chiar asa iubitor cum a devenit ulterior, dar din citatele astea nu reiese daca e impotriva avorturilor facute de oameni.

| dany1988122 explică (pentru Together):

Ba reiese. Daca esti contra avort, nu accepti nici un avort.

| Together a răspuns (pentru dany1988122):

Ai dreptate, din moment ce a cauzat El avortul unor femei, nu prea are cum sa fie impotriva avorturilor, cel putin nu impotriva celor cauzate de El.

Partea a doua, "Daca esti contra avort, nu accepti nici un avort" e discutabila, poti condamna o fapta doar in anumite circumstante.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista zeu iudeo crestin musulman. De ce nu spui pur si simplu "Dumnezeu"? E mult mai scurt si mai usor si nu deranjezi pe nimeni așa

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu mai pot de ras, pe bune daca intelege vreunul ce vrei sa zici))))

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Ce e asa greu de inteles? Sa combini iudaismul si crestimismul care sunt 2 religii diferite e nonsensic. Orice om cu IQ mediu intelege asta

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Doua religii diferite, dar adeptii lor cred in acelasi zeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Together):

Da, stiu. Si?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si e acelasi zeu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Crestinii spun că Iisus este Dumnezeu. Musulmanii si iudeii spun că Iisus este doar un om. Cum sa fie acelasi zeu atunci? Crestinii spun că Iisus l-a creat pe Adam. Evreii și musulmanii neaga ca Iisus l-a creat pe Adam. Cum sa fie atunci acelasi zeu?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Crestinii zic prostii. Nici macar Jesus nu a afirmat ca el e Barbosul. Vreau si eu un verset in care afirma ca el e Barbosul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă nu îmi respecti religia nu am de ce să-ți raspund la întrebare

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca nu imi respecti inorogul, nu iti respect nici eu zeul rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă chiar crezi în inorogi îți sugerez o vizită la un specialist psihiatru

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios? Asa va recomand si eu,

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Cool beans. Trimite-mi recomandarea de psihiatru prin poștă si o sa-ti raspund în 5-7 zile lucrătoare.

| Together a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Crestinismul include Vechiul Testament, care e bazat pe cartile sfinte ale iudeilor.

Iudaismul, crestinismul si islamismul se numesc religii Abrahaamice, pentru ca au aceeasi origine, doar ca la crestini s-au adaugat invataturile lui Isus si la musulmani invataturile lui Mahomed.

Iar crestinismul la randul lui e fragmentat in multe interpretari, (catolici, protestanti, ortodocsi, mormoni etc).