| llleo a întrebat:

1 puf x 2/h'. ce înseamnă asta? 1 puf de doua ori pe zi sau 1 puf din doua in doua ore? Care stie lamuriti-ma si pe mine. E vorba de spray nazal, nasonex

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca un puf de doua ori pe zi in fiecare nara. Nu cred ca are cum sa fie la fiecare 2 ore, ar fi prea mult. Asa vad ca scrie si in prospect.
Nu poti sa intrebi iar pe cine ti-a recomandat acest spray?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai zis... ce puf!
E vorba de spray nazal sau spray inhalator?
Eu zic sa dai un puf dimineața și un puf seara. De două ori pe zi.
Un puf din 2 in 2 h. e cam exagerat. Să ai sănătate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

1 puf in fiecare nara in fiecare ora... cel mai probabil ar fi trebuit sa scrie 1 X 2/ 8 h sau ceva de genul.winking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La cum ai scris inseamba 2 pufuri pe ora.

| WhiteLife a răspuns:

Https://www.google.com/......Https?/url

In prospect scrie cam unul-doua pufuri in fiecare nara pe zi. Daca medicul ti-a prescris altfel, e bine sa sa urmezi indicatiile lui; probabil se refera la un puf x 2 nari (deci unul in fiecare nara). Dat fiind faptul ca este un corticosteroid ma indoiesc ca ar fi pe ora.