| Mariliano a întrebat:

14 ani
1, 60
60 kg
O dietă bună? Sau orice alte sfaturi. Cele mai bune răspunsuri primesc fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Nu ai un exces atat de mare de greutate deci nu are rost sa te apuci de o dieta pe care atunci cand o vei termina te vei ingrasa de 2 ori mai mult. Ca sa dai excesul de grasime jos incearca sa renunti la paine( nu in totalitate, 1 felie de paine la pranz este binevenita), paste fainoase, grasime, prajeli si zahar (avand in vedere ca ai numai 14 ani, ceva dulce la 2-3 zile este ok, esti in crestere dar nu prajituri si tot tacamul. Poti manca budinca). Mergi zilnic cel putin 30 de minute de miscare pe zi iar daca ai posibilitatea, apuca-te de sala daca nu, fa in fiecare seara exercitii.
Succes!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti fată; n-ai precizat :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| viotedy a răspuns:

Dieta Dukan si fa kangoo jumping.

| daassh a răspuns:

Carne,lapte,oua,branza,soia

| Syndre a răspuns:

E important să înveți să mânânci diversificat și sănătos.
Dacă vrei să slăbești încearcă să mânânci multe legume, carne slabă(pui, curcan), pește și lactate până în 10% grăsime. Astea ar trebui să fie alimentele de bază, având în vedere că sunt relativ slabe în calorii și sănătoase. Pe lângă astea mai poți consuma 1 ou/zi, 200g fructe/zi(evită fructele foarte dulci, gen banane sau struguri). Ai putea să te folosești de un program gen myfitnesspal pentru a vedea câte calorii consumi, ca să slăbești trebuie să fii în deficit caloric dar mâncând doar alimentele astea e destul de greu să treci peste numărul de calorii. Încearcă să ai 3 mese principale și 2 gustări, micul dejun trebuie să fie cea mai consistentă dintre ele și bea minim 2l apă/zi. Fără pâine, prăjeli, dulciuri, sucuri, făinoase etc.
Deși în principal e alimentația, sportul ar fi un bonus, la cardio(jogging, înot, aerobic, zumba etc.) arzi cele mai multe calorii, dar orice sport e okay atâta timp cât îți place.
Nu te speria de ăștia care spun că nu trebuie să urmezi o dietă. Ce-ți recomand eu nici măcar nu e o dietă(în sensul strict, de crash diet), ci e pur și simplu un stil de viață sănătos. Atâta timp cât ai elementele nutritive necesare nu-ți face nici-un rău să mai reduci din calorii, ba din contra, dpdv medical nu e sănătos să fii supraponderal(iar tu ești undeva la limită acum). Mult succes! happy

| crina_7503 a răspuns:

Incearca sa bei mai mult de 2 litri de apa pe zi, si sa mananci cat mai multe fructe si legume, renunta la chimicale