| azd a întrebat:

A avea mai mult calciu in organism inseamna ca iti poti imbunatatii articulatiile?
O recomandare intre un "medicament" cu calciu si care sa iti imbunatateasca articulatiile?. Daca imi recomandati multivinatine sa stiu ca nu iau pentru ca stiu ca ele contin toate vitaminele si prin acele vitamine sunt si unele care iti fac pofta de mancare. Deja mananc de 6 7 ori pe zi nu vreau sa ajung la 8 9.
As vrea ceva doar pentru calciu si articulatii. am 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calciul intra in compozitia OASELOR.
Dar si articulatiile sunt osoase, calciul fiind inclusiv in componenta lor.
Lipsa de calciu duce la oase slabe (osteoporoza), iar plusul de calciu se elimina prin urina din organism.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca ai mai mult calciu in organism, stiam ca ai niste oase mai puternice, nu stiam ca ti se imbunatatesc articulatiile.

| Oana92 a răspuns:

Ce inseamna "a avea mai mult calciu"? Pentru ca nici prea mult nu e bun. Iar la 19 ani nu prea ai nevoie sa iti imbunatatesti articulatiile...

Exista produse speciale pentru problemele cu articulatiile si cu oasele in general, dar ar fi indicat sa le iei la recomandarea unui medic, dupa un set de analize.
Sanatate!

| ALGator a răspuns:

Calciul si vitaminele se iau numai dacă la analize a ieșit ca acestea lipsesc.
In rest, vitaminele, calciul si alte minerale se gasesc in mod natural in alimentația zilnică normală si variată. Calciu e in lactate.

| kiri11 a răspuns:

Pentru articulatii iti pot recomanda un supliment chiar foarte bun, se numeste flexa plus si te poate ajuta in problema ta happy citeste mai multe opinii pe internet despre acest produs

| kiri11 a răspuns:

Este de asemenea natural si este dedicat numai pentru intarirea articulatiilor, cartilajului articulatiilor, si muschilor din zona articulatiiilor.

| kiri11 a răspuns:

Suplimentatia este foarte importanta pentru organism. Citeste despre suplimentul flexa plus happy - si vitaminele de asemenea pot fi bune pentru varsta ta, cele din fructe ca citricele si legume happy

| azd explică:

Dintre( la al 3 lea rand ), pardon, am scris gresit.