| anonim_4396 a întrebat:

A inceput liceul/scoala. Uit repede, si invat greu lucrurile «de tocit». Eu nu mai am habar din generala cred ca aproape niciun an, si sunt a 9-a.(Am invatat materia pe timpul scolii, si o stiam)E normal?
Ce sa fac? Am inceput sa uit si lucruri care le invat din placere, de exemplu limbajul de programare C++ dupa atat timp de invatat, nu am mai lucrat cu el si am uitat.

Ce sa fac?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alexdop21 a răspuns:

Incep prin a face un mic apel la LaraDot. si cei ca ea : Va rugam nu mai lasati spatiile alea asa mari intre propozitii, exista punc, virgula, semnul exaclamarii, al intrebarii si tot asa.

Ca sa raspund intrebarii tale, orice informatie care este captata de tine este stocata in creier, absolut orice informatie, si ca si la pc avem un fel de memorie temporara, ca sa zic asa, in care se stocheaza informatia pe un timp foarte scurt. Ca sa retii ceva mai mult decat niste litere ce se insira in fata ta, trebuie sa aprofundezi, sa faci cercetari, sa lucrezi cu acel lucru. Eu unu nu reuseam sa tin minte ani, la istorie, anii nasterii unor persoane si tot asa, si ca sa le invat le luam cate doua, si cautam sa le fac sa rimeze, 1948 de exemplu, mie mi se pare ca are o anumita rezonanta si am putut sa retin aceea data! Cel mai bine inveti logic, nu matematic, nu toceala, te gandesti la toti factori ce pot produce acel lucru, la ce s-a intamplat in anul respectiv, si tot asa.

| Angellina a răspuns:

Nimic. inveti iar pe parcurs, iti amintesti.
e usor, iubito, trebuie doar sa-ti dai interesul in limita bunului simtz.

eu sunt la al2lea cel mai bun liceu din oras, nu invat, prind din clasa, dar acolo sunt atenta. acasa doar fac teme sau citesc, sua ma distrez si aplic tot ce`am invatat la scoala.

de exemplu ii spui lu frate`miu ce`am aflat despre bacovia, ma gandesc de ce oare benito musolini a procedat intr-un anumit fel, de ce in fizica se aplica aia si nu cealalta. asa tii minte.

am invatat in a10a toate oasele corpului asociind numele oaselor cu alte lucruri care`mi amintesc. de exemplu, peroneul l`am tinut minte 'urechea', etnoidul dupa 'muzica', sfenoid dupa 'sfera' si tot asa.

gaseste in viata cotidiana lucruri care sa-ti aminteasca de ceea ce inveti la scoala. ai sa vezi, mai tarziu, cand iti vei privi limba, iti amintesti de limbul de la floare.

| Lorenyk a răspuns:

Eu nu mai stiu nici ce am invatat ieri... la cata materie se preda, poate sa-ti placa oricat, ca tot uiti, nu ai cum sa retii atatea lucruri... daca vrei, poti ruga pe cineva sa-ti explice din nou acele lucruri sau poti sa le citesti din nou, ti le vei aminti, nu va mai fi nevoie sa le tocesti din nou.