| gigibecalifan a întrebat:

Sper sa cititi tot..Anul acesta am intrat in clasa a 9-a intr-unul din cele mai bune licee din orasul meu, pe profil de mate-info.Problema mea este urmatoarea:Nu imi place fizica, chimia si incep sa dispretuiesc biologia.La biologie intalnesc atat de multi termeni noi de parca as face operatii pe creier.Sunt ferm convins ca eu si colegii mei o sa uitam acesti termeni pana la vacanta de iarna.

In generala ma pricepeam la matematica, iar la examen am luat aproape 10. Dar la liceul acesta ma descurc greu. Dilema mea este ca imi place sa invat limbajul de programare si sa lucrez in programe de editare, dar ma descurc greu la un astfel de profil si nu am timp liber ca sa ma ocup de aceste lucruri.Am foarte mult de invatat, si imi este greu sa ma concentrez deoarece nu imi plac materiile mentionate mai sus.Chiar nu stiu cum o sa ma descurc acesti 4 ani de liceu sau ce o sa fac la tezesad.Chiar acum la inceput imi este greu,nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie mai incolo.

Ce ar trebui sa fac? S-ar merita sa ma mut? Singurele profile care ma atrag sunt cel economic si mate-info, si probabil SS. Daca m-as muta la economic as avea mai mult timp liber ca sa ma ocup de ce imi place? Ar trebui sa ma duc la un liceu mai lejer? Chiar nu stiu ce sa facsad.Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu te speria, asa este la inceput. Usor, usor, te vei obisnui cu rigorile liceului si ai sa vezi ca va fi bine. Succes.

| T0T a răspuns:

Eu am fost la mate-info intensiv informatică și mi-am bătut foarte puțin capul cu cele menționate de tine și m-am descurcat bine.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

O să regreți dacă te muți, îți bați mult mai mult capul la alte profile căci e mult mai mult de tocit. Pe mate-info mai mult îți folosești capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă eram în locul tău m-aș fi mutat la SS, programul celor de la SS este mai leger, scapi de materiile care nu iți plac dar și de matematică(și prin *scapi* mă refer la faptul că vei face mai puțin sau deloc ), dar ai putea avea timp pentru ceea ce îți place ...asta dacă îți faci un program pentru a avea timp de toate.
Nu are rost să te muți la alt liceu având în vedere că este unul din cele mai bune din orașul tău.
La SS dai de latină in primii doi ani.
Dar acum gândește care sunt avantajele sau dezavantajele, analizează situația in care te aflii și ia decizia corectă.