| măcheamăăăî a întrebat:

A incercat cineva Roaccutane? Ceva efecte pozitive ati observat? sau doar negative?

Ps: sa vorbeasca cei in cunostiinta de cauza daca se poate.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Eu te sfatuiesc sa folosesti doar produse CERTIFICATE BIO pentru ten, deoarece aceste chimicale nu-ti rezolva problema, ci din contra ti-o agraveaza! Toate firmele acestea, nu fac altceva decat sa va amelioreze cauza, dar dupa, tenul vostru va fi bomba acneica! Incercati sa va rezolvati cauza din interior spre exterior! Deoarece se poate! Da-mi mesaj in privat cu id-ul ta si te indrum ce sa faci! Sunt Contra medicamentelor chimice si a operatiilor! Sanatate!

| BIOO a răspuns:

Iata ca acest medicament, Roaccutane, este considerat cel mai avansat in tratarea acneei.
Roaccutane este prescris de medicul dermatolog in cazurile de acnee severa, daca toate celelalte tratamente anti-acnee nu au dat rezultatele dorite.
Roaccutane este dat pacientilor care au acnee severa, in functie de numarul de kilograme.
Este posibil, ca la inceputul tratamentului cu Roaccutane sa observati o inrautatire a acneei, deoarece mai intai Roaccutane scoate mizeriile din interior, urmand vindecarea.
Durata tratamentului cu Roaccutane poate tine intre 3luni si chiar 1-1, 5 ani, in functie de doza prescrisa.
Roaccutane provoaca multe controverse in lumea medicala din cauza efectelor secundare multiple, cum ar fi uscarea excesiva a buzelor(si a corpului), depresia, caderea parului, dureri stomacale, afectarea ficatului.
Desigur, aceste efecte secundare nu sunt simtite de toti cei care trateaza acneea cu Roaccutane, insa este bine sa le cunoasteti pentru a nu va speria daca acestea apar si a actiona impotriva lor.
Pe timpul tratamentului cu Roaccutane este indicat sa faceti toate analizele periodic, pentru a va asigura ca Roaccutane nu va afecteaza sanatatea. Si acum te intreb eu pe tine, de ce oare ti se cere sa faci controlul periodic la medic? Datorita acestor reactii adverse, contraindicatii, deoarece aceste medicamente sunt chimice, periculoase pentru organism si-ti pot afecta psihicul, poti intra in depresivitate, iti poate macera cu timpul organele! Este strigator la cer ce pot scoate pe piata acesti oameni inconstienti. Mai ales ca va este prescris pe o perioada asa de indelungata! Oare de ce? Pentru a castiga producatorii banutii si a ingropa consumatorii de vii, nepasandu-le de viata si sanatatea lor, ci doar de afacerea in sine! Ai vazut cate cazuri de suicid au existat datorita acestor medicamente, tratamente? Gen chiar copilul lui George Calinescu, care a luat o doza de pastile pentru acnee! Deschideti ochii si refuzati administrarea acestor otravuri si droguri cu eticheta de medicament, care va termina si banii! Sanatate!

| măcheamăăăî explică (pentru BIOO):

As fi vrut un raspuns de la cineva care a folosit, dar multumesc oricum.Si am pus intrebarea asta pentru ca mi-a fost dat de medic, bineinteles, doar nu o sa il iau de capul meu.Sanatate si tie!:*

| BIOO a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Si crezi ca tot ce-ti recomanda medicul este bun? Te inseli amarnic! Ai citit prospectul? Ai vazut contraindicatiile? Medicul ti-a facut niste analize inainte de ati recomanda asa ceva, sau doar asa s-a uitat la tenul tau si gata, ti-a eliberat reteta? Eu cunosc cazuri negative care au intampinat dificultati datorita acestor medicatii si numai cu avizul medicului. Si au avut tulburente psihice si chiar stare de inconstienta, depresivitate, interiorizare, a facut-o din om neom etc! Deci, eu nu ma pronunt ca fiind in necunostinta de cauza niciodata! Medicii va recomanda ca iau si ei niste comisoane bunicele, datorita eliberarii retetei de la producatorul care scor pe piata aceste otravuri, daca tu cumperi ce-i pe reteta! Mai discutam peste 1-2 ani! Sanatate si deschide ochii ca nu te vad bine!

| BIOO a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Iar raspunsul, ti-l ofer, venind cu o completare, care iti va da de gandit! Poftim! Sanatate! http://forum.romedic.ro/prod/roaccutane-_pro_sau_contra_08344.html

| măcheamăăăî explică (pentru BIOO):

Am citit asta de zeci de ori.Multumesc!

| BIOO a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Buna! Am revenit cu o mica curiozitate. As dori sa stiu daca ai folosit acel medicament pana la urma si cum te simti dupa administrarea lui? Sanatate!

| măcheamăăăî explică (pentru BIOO):

Nu am folosit inca.sad

| BIOO a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Daca ai probleme cu aceneea da-mi mesaj pe id messenger lazarescu_constantin si discutam acolo despre a ta problema ca sa iti rezolvi inconvenientul! Si daca nu stiai Roaccutane sunt interzise in unele tari, deoarece sunt periculoase (de aceea ti-am zis ca sunt nocive si fac multe victime la nivel inalt pe tema depresiva, de suicid etc)! Bafta!

| măcheamăăăî explică (pentru BIOO):

Salut! Am cam rezolvat-o cu acnee, mai am doar pete dar le voi rezolva si pe ele cu laser.Mersi oricum.

| BIOO a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Buna ziua! Decat sa dai banii pe tratamente cu laser mai bine incerci sa ai o igiena sanatoasa a tenului cu produse expre recomandate care sa-ti oxigeneze pielea si sa-ti refaca ph-ul normal al tenului! Chiar daca laserul este la moda, asta nu inseamna ca este si recomandat! O zi buna.

| Galati_Solar_Babilon_1980 a răspuns:

Eu am luat Roaccutane in anul 2007 ( 27 ani)si rezultatele au fost excelente. In prima etapa s-au uscat buzele, apoi pielea de pe fata a inceput sa se descuameze incet incet si ce a ramas dupa cateva saptamani arata minunat. Am mai observat si ca parul se ingrasa foarte greu, puteam sa-l spal o data pe saptamana, eu care trebuie sa-l spal zilnic sa arate curat (fara exagerare!). Din pacate, medicul care mi-a prescris aceste medicamente, nu m-a atentionat cu privire la efectele asupra ficatului si la un control de rutina s-au observat pete pe ficat. Am spus medicului ca iau Roacutane si m-a linistit ca ficatul de va reface dar daca intentionez sa repet tratamentul sa folosesc un protector pentru ficat. Depresia la mine nu a aparut, ca dupa ce am suferit atat din cauza acneei, parca nu prea as fi intrat in depresie.Din contra, m-am simtit foarte bine. Experianta mea cu Roaccutane a fost foarte buna (nimic altceva nu a dat rezultate, nici macar un tratament IPL - Lumina Intens Pulsata care mi-a agravat mult starea tenului, nici Unidox, etc), dar mare mare mare grija cu ficatul. Musai faceti analize si luati un protector. In cazul meu, problemele au fost mult ameliorate, dar acum voi repeta tratamentul in doze mult mai mici pentru a scapa de pori dilatati si puncte negre care inca ai tendinta sa se formeze.